Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Casa P structura metalica (Ungheni,Mures)

- - - - -
  • Please log in to reply
231 replies to this topic

#217
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Pe partea de structura mai cere sfaturi. Acea grinda ar trebui sa o ingropi mai mult in pamant. La stalpi ar trebui niste pahare mai late pe care sa se sprijine aceste grinzi. Eu as folosi niste etrieri mai inalti gen 20x40 cm de fi 8 cu 6 bare de fi 8. Am vazut si elevatii armate cu plase sudate si rezista ok...

#218
Gybernat91

Gybernat91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 28.06.2018
Buna ziua! Un mic update la casa! Lucrurile merg incet dar sigur(regim propiu). Am reusit sa mai avansez cate ceva(ce se vede in poze). Astept structura metalica pe 5 august.

Attached Files



#219
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 25.06.2006
Iar premiul pentru cel mai trendy WC de santier de pe arie merge la ......

#220
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 23.02.2007
E cam inutil cat e cucuruzu' acolo :D

#221
Gybernat91

Gybernat91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 28.06.2018
Intradevar wc-ul sa dovedit vedeta la noi pe strada! A avut ramas prietenul vopsea mov de lemn si a zis ca-l sufla pe wc-ul meu. Imi place culoarea, simpatizez cu Poli timisoara si cand am vazut cum iese nu am mai oprit operatiunea de vopsire😂😂😂.
Ca un sfat pentru cine se apuca de construit casa in prezent si are impresia ca isi face casa cu 50000euro sa se gandeasca foarte bine. Am facut aproape tot in regie propie(mainii picioare spate rupte in doua) maxim 5000lei manopera platit si deja am trecut de 20000euro asta include si toate actele necesare pentru autorizatie de contructie! Mentionez ca sunt cu fundatia gata si sa zicem 75% din gard facut si mai este foarte mult de lucru!
Le: Terenul nu il pun in discutie deoarece schimba socoteala!
Le 2: Apropo de cucuruz. Din poze reiese ca sunt inconjurat de teren agricol dar nu este chiar asa. Cum am tot lucrat pe acolo am vazut ce ma "asteapta". Zona este foarte linistita si aerisita, nici nu puteam alege un teren mai bun ca acesta! Sunt foarte multumit de alegere!

Edited by Gybernat91, 29 July 2019 - 14:13.


#222
Gybernat91

Gybernat91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 28.06.2018
A venit structura. Sau miscat bine baieti si au reusit sa monteze pereti exterior si de interior. Maine sar putea sa termine cu totul! A gresit proiectantul structuri! A uitat de un geam! Un pic dezamagit deoarece eu am vazut greseala deja din planse dar nu sa deranjat " seful" sa verifice si a venit fara acel gol de geam! Solutia este sa faca la fata locului care nu prea imi convine! Per total imi place doar au cam dat-o in bara pe partea cu comunicare mai  ales dupa ce sau vazut cu avansul luat! Aveam impresia ca am trecut in planul secund! Ori ce era motivat ca este plecat sau sedinta! L-am astept pe "sefu" sa vina la santier dar iar e plecat😂😂😂
Per total as da 3 stele din 5!

Attached Files



#223
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 25.06.2006
Desi intampini mici probleme, cred ca te-ai scapat de o mare bataie de cap alegand un sistem prefabricat. Sa vezi cum era daca decofrai si vedeai armaturile din stalp, sau nu iti ieseau dimensiunile la scara.

#224
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005
Daca vrei tot geamuri de-alea inguste, pot sa il faca exact la fel si pe santier, doar ca le e mai cald. Montanti in plus sa aiba la ei. Cat iti cer per mp pentru structura?

#225
totel

totel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.02.2007
Si eu imi fac cu mexi si sa știi ca am colaborat foarte bine cu Dorel. E rău ca nu mai fac ei montajul structurii pe fundatie si au apelat la contractori de prin țară pentru treaba asta. In rest l am cam stresat cu telefoane si a răspuns mai greu dar a raspuns pana la urma :) . A fost si pe teren cand era aproape gata montajul. De montaj se putea poate puțin mai bine, in sensul ca fermele nu sunt perfect aliniate si de la distanță arată mai nasol dar o sa o rezolv din polistiren si adeziv. Succes

#226
Gybernat91

Gybernat91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 28.06.2018
Pana la urma au rezolvat toate problemele si a iesit cum am vrut.  Baieti de la montaj au fost super ok, foarte multumit de ei.  Pana la urma au facut fereastra lipsa la fata locului.  Au uitat sa trimita 3 piese la casa si a doua zi agentul era pe santier cu ele!

Attached Files



#227
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,494
  • Înscris: 04.05.2007
Care este pretul constructiei metalice - material+ manopera (deci fara fundatia pe care banuiesc ca ai facut-o in regie proprie)?

#228
Gybernat91

Gybernat91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 28.06.2018
Pretul a fost de 79000lei la o suprafata de 150mp!
Le: pretul poate diferi in functie de complexitatea casei

Edited by Gybernat91, 08 August 2019 - 12:22.


#229
Povestitorul

Povestitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 17.11.2010

View PostGybernat91, on 08 august 2019 - 12:19, said:

Pretul a fost de 79000lei la o suprafata de 150mp!

Salutare,

Ce reprezinta aceasta suma, structura sau la "gata"?. Multumesc.

P.S. Am aruncat o privire pe site-ul de specialitate iar pretul unei astfel de locuinte este generat in euro, nu ca la dvs. in lei. O astfel de locuinta depaseste cu mult suma avansata.

#230
Gybernat91

Gybernat91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 28.06.2018
Buna. Ce ati alege intre celuloza si vata bazaltica? Ma gandesc sa pun celuloza in locul vatei in peretii exteriori! La pret iese mai scump dar si grosimea este mai mare. Intentionez sa pun austrotherm AF80 de 140mm pe exterior si in cavitate 140mm celuloza total 280mm de termoizolatie! Cea mai mare temere este tasarea acestuia in timp. Va rog pareri, ce ati alege?
La casa am reusit sa pun folia pe acoperis de maine ma apuc sa pun riglele orizontale
Multumesc.

Attached Files


Edited by Gybernat91, 19 August 2019 - 18:47.


#231
mpascuy

mpascuy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 20.08.2007
Salut,
Felicitari pentru constructie!
Nu ai mai scris dupa 19 august '19.
As vrea si eu sa imi construiesc o casa, pe structura metalica daca ar fi sa muncesc si eu; sau pe caramida daca as face-o la cheie, ca pe metal la cheie nu prea am vazut. Marea mea grija era ca spuneau ca la foc metalul flambeaza, se indoaie si alte nebunii. Dar uite aici [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mZnWDSgoxWE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] ca un test la focul din Australia structura a rezistat f bine si nu se compara cu lemnul. Iar temperatura s-a dus pana la 1200 grade si era chiar pe casa. Da, poate ca daca focul izbucneste de la interior atunci ar fi putin diferite conditiile, totusi structura in ansamblu s-a comportat f bine. Asadar avantajele eu vad ca ar fi multe .
Poti sa mai pui niste detalii din timpul construcitiei ? Si mai ales concluzii de-ale tale. Mai ales ca ai zis ca ai lucrat cu propriile tale maini f mult.
Cum ti s-a parut lucrul la asa casa la instalatiile electrica, termica, sanitara ? Dar la montarea mobilei in cazul in care ai reusit sa avansezi pana acolo ?

Multumesc !

#232
kuniva

kuniva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 04.08.2008
Da, recunosc ca ar fi fost interesant un follow-up cu poze ale constructiei finalizate. Sunt sigur ca a iesit super, am vazut si eu mai multe pe structura metalica, in persoana, nu din poze. Mai mult ca sigur anul acesta voi face si eu la fel. Faina lucrare by the way.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate