Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Casa P structura metalica (Ungheni,Mures)

- - - - -
  • Please log in to reply
231 replies to this topic

#1
Gybernat91

Gybernat91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 28.06.2018
Buna ziua! La multi ani!
Anul acesta vrem sa dam startul la construirea unei case parter de circa 120m2 utili.  

Casa vrem sa o construim pe structura metalica dupa ce am vazut casa construita de domnul Iladi, care este una foarte frumoasa si din care n-am inspirat 90% zic eu. Cu aceasta ocazie vreau sa ii multumesc domnului Iladi pentru informatiile partajate cu noi si ca a fost de acord sa ne inspiram din planul casei.

Planul meu este de a termina casa cu 70kE luand in considerare ca multe lucrarii voi incerca sa le fac eu in regie propie( instalatie electrica, sanitara, incalzire, izolatie termica, gresie, faianta, parchet, mobila, etc) mai pe scurt eu voi dori doar fundatia, structura metalica, acoperis si geamuri de restul ramane sa ma ocup eu plus cu ajutorul unor rude, prieteni!

Terenul l-am achizitionat deja si are suprafata de 630m2 cu deschidere la strada de 26m si adancime 24m. Aici am intampinat prima problema cand am cerut CU pentru constructie. Dupa 3 saptamani asteptate a iesit CU cu mentiunea ca terenul nu este construibil deoarece am deschiderea la strada mai mare decat adancimea. Nu stiam de legea asta asa ca trebuie sa fac dezmembrare in asa fel incat sa am deschidere mai mica sau egala cu adancimea. Ma doare deoarece dezmembrarea dureaza si daca stiam ma apucam direct de dezmembrare fara sa mai cer CU si sa pierd 3 saptamani!

Ca principal aspect in afara planul interior a fost termoizolarea casei, care va fi 10cm la fundatie(elevatie+ sub placa cota 0), 15cm polistiren pe exterior + 10cm vata bazaltica rigida in pereti, si minim 30cm vata la tavan. Sper  sa ma incadrez in buget!

Suntem putin in dilema un pic cu planul in privinta amplasari unui semineu in zona de zi ( il vom folosi rar spre foarte rar) dar mi se pare important sa stim pozitia lui de la inceput si vrem sa facem hornul acuma iar semineul cu timpul(cand ne revenim cu bugetul). Daca aveti idei unde am putea amplasa semineul va rog nu ezitati!

La fel suntem nedumeriti cu incalzirea. Eu initial vroiam doar incalzire in pardoseala. Dupa mai multe cercetari nu am reusit sa clarific nimic in capul meu chiar dimpotriva acuma sunt total in ceata. Acuma parca as merge pe radiatoare in dormitoare si restul in pardoseala plus aportul adus de semineu care va fi si o alternativa in cazul unei avari la CT.

Va multumesc si astept parerile voastre!

Attached Files



#2
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007
Pe plan scrie 108. Eu as amplasa semineul cat mai cental, unde se intetsecteaza linia albastra cu 10-10'

#3
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,473
  • Înscris: 06.01.2014
Eu as pune șemineul în zona televizorului din camera de zi. Ținând cont de materialele din ziua de zi (și maine Posted Image ) se poate pune TV chiar pe șemineu . Referitor la perioada de montare a hornul și a șemineului,  eu zic ca, dacă ai luat în calcul ăsta din proiect, poate sa  fie oricând ai bani. Doar sa iei în considerare ca hornul trebuie sa fie bine ancorat, recomand horn metalic, și sa iei masurile de a fi bine ancorat.

 bobitzaaa, on 03 ianuarie 2019 - 18:59, said:

Pe plan scrie 108. Eu as amplasa semineul cat mai cental, unde se intetsecteaza linia albastra cu 10-10'
Bobitza ,   se pare ca noi suntem cei mai pasionați de șemineu și utilizarea lui.

#4
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007
Poti pune un plan al acoperisului?
Iti fac o estimare din incheietura:
- cos certificat+manopera = 800-1000 eur
- focar Nordpeis NI25 = 2000 eur
- hota, montaj ceva decoratii = 1000 eur

#5
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,473
  • Înscris: 06.01.2014
Completare : senzația focului arzând în șemineu = NEPRETUITA

#6
Gybernat91

Gybernat91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 28.06.2018
Intradevar este 108mp utili, am gresit!
In legatura cu semineul si eu m-am gandit sa-l pozitinez ca in planul atasat doar ca nu eram sigur daca este suficient spatiul pentru un semineu de genul acesta!

Attached Files



#7
ehQ3

ehQ3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 03.01.2019

 Gybernat91, on 03 ianuarie 2019 - 19:12, said:

Intradevar este 108mp utili, am gresit!
In legatura cu semineul si eu m-am gandit sa-l pozitinez ca in planul atasat doar ca nu eram sigur daca este suficient spatiul pentru un semineu de genul acesta!
Fara garaj?

#8
Gybernat91

Gybernat91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 28.06.2018

 ehQ3, on 03 ianuarie 2019 - 19:14, said:

Fara garaj?
Nu va fi garaj doar carport langa casa. Sunt 100% daca fac garaj acesta va ajunge magazie, asa ca mai bine fac o magazie/atelier separat dupa ce termin cu casa!

#9
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
incalzirea in pardoseala e suplimetara caloriferelor.

#10
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,473
  • Înscris: 06.01.2014

 Gybernat91, on 03 ianuarie 2019 - 19:12, said:

Intradevar este 108mp utili, am gresit!
In legatura cu semineul si eu m-am gandit sa-l pozitinez ca in planul atasat doar ca nu eram sigur daca este suficient spatiul pentru un semineu de genul acesta!
Da, e super. Ai loc destul. Și,  fiind pe colt, poate fi văzut din mai multe părți. Doar ca un focar bun e mai scump.
Repet, cu o pregătire a zonei din faza de proiect , șemineul poate fi pus oricând.

#11
Gybernat91

Gybernat91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 28.06.2018

 bobitzaaa, on 03 ianuarie 2019 - 19:03, said:

Poti pune un plan al acoperisului?
Iti fac o estimare din incheietura:
- cos certificat+manopera = 800-1000 eur
- focar Nordpeis NI25 = 2000 eur
- hota, montaj ceva decoratii = 1000 eur

Inca nu pot pune un plan al acoperisului doar cateva randari 3D care inca nu sunt pe placul nostru si vor trebui modificate putin

 arg, on 03 ianuarie 2019 - 19:17, said:

incalzirea in pardoseala e suplimetara caloriferelor.
Buna multumesc pentru raspuns! Daca puteti dezvolta putin as fi recunoscator!

Attached Files

  • Attached File  B1.jpg   193.61K   143 downloads
  • Attached File  B2.jpg   179.84K   136 downloads
  • Attached File  B3.jpg   194.77K   128 downloads
  • Attached File  B5.jpg   275.15K   130 downloads

Edited by Gybernat91, 03 January 2019 - 19:21.


#12
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007

 cristobob, on 03 ianuarie 2019 - 19:08, said:

Completare : senzația focului arzând în șemineu = NEPRETUITA
Abia astept sa se mai racoreasca putin. Ca daca sunt 6-8 grade afara, nu imi vine ss aprind focul...

Sunt -1 acum. L-am aprins!

Attached Files



#13
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
pardoseala nu poate depasi o anumita temperatura, o sa te arzi la talpi.
iar temperatura aia si suprafata de pardoseala nu asigura necesarul pentru o caldura ok pe timp de iarna.
practic in Romania solutia e cu calorifere si incalzire in pardoseala pentru confort.

#14
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 arg, on 03 ianuarie 2019 - 19:48, said:

temperatura aia si suprafata de pardoseala nu asigura necesarul pentru o caldura ok pe timp de iarna.
Aceasta afirmatie este ...cel putin incompleta...dar de fapt eronata.
Este incompleta pentru ca nu tine cont de necesarul de caldura al casei. Poti sa asiguri incalzirea casei, fara a depasi temperatura maxima a pardoselii, daca casa este termoizolata.
Afirmatia citata mai sus este eronata pentru ca, din experienta iti spun, poti acoperi necesarul chiar si la o casa izolata cu 10 cm de polistiren alb pe pereti si 20 cm vata in pod.

Eu la casa mea scot din pardoseala "incalzita" aprox. 15 - 20 W / mp ca sa asigur 22 C in interior.
Bag cam 2 kW putere termica in 110 mp de pardoseala. Suprafata utila este 125 mp + 75 mp mansarda.

Si am doar 12 cm polistiren grafitat pe pereti si 20 cm polistiren grafitat in pod, respectiv 18 cm extrudat sub pardoseala.

Initiatorul are in plan o izolatie superioara fata de a mea.

Edited by kolfleading, 03 January 2019 - 20:02.


#15
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,408
  • Înscris: 29.04.2008
Să vă fie de bine și să vă bucurați de casă măcar cât ne bucurăm noi.

- dacă aș fi făcut șemineu, tot acolo unde zici tu l-aș fi pus.

- ai pod circulabil?

- ai grijă la spațiul de deasupra intrării. Vorbesc de acoperișul carportului.  Încearcă să elimini acel gol, va fi mai greu de accesat când o să vrei să izolezi și în timp e un loc în care doar se adună zăpada și frunzele.

- pardoseală, all the way. Nu pot explica, dar senzația e superioară celei date de încălzirea cu calorifere.

Ah, era să uit: Analizează posibilitatea de a izola tavanul cu celuloză.

One more thing :) până la urmă cu ce arhitect ai lucrat?

Edited by iladi, 03 January 2019 - 20:05.


#16
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,473
  • Înscris: 06.01.2014

 arg, on 03 ianuarie 2019 - 19:48, said:

...
practic in Romania solutia e cu calorifere si incalzire in pardoseala pentru confort.
Bey nene, și acuma zici ? Ca eu am peste tot ipat .
Da' n-am chef de spart, pun calorifere " tub-less".

#17
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,408
  • Înscris: 29.04.2008

 iladi, on 03 ianuarie 2019 - 20:02, said:


- ai grijă la spațiul de deasupra intrării. Vorbesc de acoperișul carportului.  Încearcă să elimini acel gol, va fi mai greu de accesat când o să vrei să izolezi și în timp e un loc în care doar se adună zăpada și frunzele.


Cred că cel mai bine ar fi dacă acolo ai prelungi, pur și simplu acoperișul

#18
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Ai mai avut bucatarie deschisa? Nu as recomanda.
Eu as face un singur spatiu camara si CT.
Ref semineu: fundatia ar fi bine sa suporte o soba in clopote, pui un cos profi de pe acum si vezi tu mai tarziu daca ramane semineu sau soba cu usa de semineu.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate