Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Casa P structura metalica (Ungheni,Mures)

- - - - -
  • Please log in to reply
231 replies to this topic

#199
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018

 Gybernat91, on 20 februarie 2019 - 13:10, said:

Buna. Stie cineva ce acte trebuie sa primesc de la topograf cand va fi gata dezmembrarea? Am inteles ca nu mai trebe sa ma duc si la notar?

Stai un pic ca eu n uinteleg cu dezimbarea asta.
Tu ai o parcela de o anumita forma geografica.

Astia de le Primaria locala te pun sa o modifici ca sa ... CE !?? Sa se potriveasca cu actele sau cu vecinii sau, sa aiba cainii si pisicile bulevard pe acolo !???

#200
Gybernat91

Gybernat91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 28.06.2018
Update! Am reusit sa depun pentru CU!
Am primit si planul de fundare/armare a casei!
Cum vi se pare?

Attached Files



#201
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Soclul terasei se putea realiza și din zidărie bolțari de ciment pentru economie dar și ușurința execuției acelei ruperi termice fata de casa.
Care e rolul stâlpilor de beton din grinzile de soclu ?


#202
Gybernat91

Gybernat91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 28.06.2018
Revin cu o pauza lunga dar productiva! Am reusit sa fac fundatia! Dupa o luna de munca grea si stresanta eu zic ca am facut o treaba buna avand in vedere ca nu am mai avut scule cu coada de lemn in mana prea mult!😂😂😂

Costul total al fundatiei a fost 30000lei cu +-/10% marja. Nu am reusit sa tin evidenta la lucruri marunte. Costul include absolut tot(sapat mecanizat, impamantare, polistiren etc)

Tot betonul a fost adus cu cifa! In pamant am folosit beton B150 iar la elevatie si placa am folosit B250 vibrat!

Pamantul l-am compactat in doua straturi pana ieseau scantei din el😂😂😂

La stratul de rupere a capilaritati am pus sort 3 in strat de 15-20cm foarte bine spalat( noroc cu un vecin care lucra la cariera si a adus un sort foarte curat)

Ca mana de lucru in mare parte am fost eu si catva prietenii care veneau sa ma ajute dupa programul de lucru, dar de mare ajutor(aveam momente cand eram epuizat). Ca urmare manopera am platit foarte putin, 2000lei pentru cofrare si legare fier, in rest totul a fost facut pe prietenie!

La turnarii de beton a venit prietenul meu care este sef de echipa la o firma de constructi de poduri care sa dovedit foarte priceput in betoane!

Am izolat sub placa cota 0 cu polistiren expandat A150 cu grosimea de 10cm care dupa parerea mea este aproape la fel cu extrudatul! Am avut ocazia sa testez ambele si se comportau aprope identic!

Turnarea placi cota 0 sa realizat cu nivela laser care sa dovedit o alegere foarte buna deoarece aseara am fost sa ud placa si am si verificat diferentele de nivel care sunt incredibil de bune. Diferentele sunt intre -0,5cm si +0,5cm! Nu imi vinea sa cred cat de bine a iesit. Am trei fisuri mici de suprafata de circa 20-30cm lungime!

La impamantare am batut 8 tarusi de 1.5m lungime in fundul fundatie care la prima masurare a iesit de 3.2 Ohm. Voi mai adauga si in fundatia gardului vreo 8 tarusi incercand sa aduc valoarea sub 1 Ohm!

Poze nu prea am apucat sa fac, atasez ce am!

Attached Files



#203
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Folie sub polistiren de ce nu ai pus?

#204
Gybernat91

Gybernat91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 28.06.2018
In idea de a ramane lipita de placa in cazul in care se lasa pamantul! La imbinari am pus spuma unde era cazul

Edited by Gybernat91, 24 April 2019 - 08:57.


#205
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Sub ,nu peste

#206
Gybernat91

Gybernat91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 28.06.2018
Sub am vazut-o inutila avand in vedere ce pamant am(piatra)!

#207
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 25.06.2006
Placa nu e legata cu elevatia? Asa a dat structuristul?

Edited by andbozo, 24 April 2019 - 09:38.


#208
Gybernat91

Gybernat91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 28.06.2018
Intradevar placa trebuia legata de elevatie. Nu stiu cat de rau este dar ca masura de siguranta am pus din metru in metru ob6 indoit pe plasa.

#209
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009

 Gybernat91, on 24 aprilie 2019 - 08:05, said:

La impamantare am batut 8 tarusi de 1.5m lungime in fundul fundatie care la prima masurare a iesit de 3.2 Ohm. Voi mai adauga si in fundatia gardului vreo 8 tarusi incercand sa aduc valoarea sub 1 Ohm!
Poze nu prea am apucat sa fac, atasez ce am!
Cu cate si unde ai iesit cu platbande din priza de pamant? Cate una pe fiecare latura era ideal tinand cont ca este metalica constructia.

#210
Gybernat91

Gybernat91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 28.06.2018
Neavand lumina la teren am inchiriat un generator de 9kw care cu greu a dus aparatul de sudura asa ca am lasat doar o iesire! Am facut-o in graba(la un moment dat am vrut sa renunt)in seara din inaintea turnari betonului!

#211
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Ai sudat-o și de armatura fundatiei?

#212
totel

totel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.02.2007
Ti a si ieșit autorizația de construire sau te ai apucat fără? Intreb pentru ca si eu sunt in aceeași situație, tot structura metalica cu cei de la Oradea si încă aștept sa iasă ultimul aviz sa bag actele pentru autorizația de construire.

#213
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007

 Gybernat91, on 24 aprilie 2019 - 10:07, said:

Intradevar placa trebuia legata de elevatie. Nu stiu cat de rau este dar ca masura de siguranta am pus din metru in metru ob6 indoit pe plasa.

Trebuia ... fiindca asa era in proiect, iar tu ai facut altfel? Sau fiindca asa e obiceiul, chiar daca in proiect placa nu era legata de fundatie?

#214
Gybernat91

Gybernat91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 28.06.2018
Buna ziua! Vreau sa ma apuc de imprejmuire teren pana imi vine structura metalica, doar ca sunt intr-o mare dilema! La partea de catre drum sunt hotarat cum voi face, dar la laterale si spatele terenului nu stiu cum sa fac sa fie bine si nu foarte scump. Ca idee vreau sa pun panouri zincate bordurate de 1,7X2,5m (hXL) stalpi metalici de 50x50x3 mm. Problema este ca vreau sa fac umplutura si sunt nevoit sa fac elevatie de minim 40cm in partea din spate a terenului! Va rog sa imi ziceti daca schita pe care am atasat-o  este in regula???

Attached Files



#215
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Pentru stalpi foloseste teava 60x40x3mm. Este la acelasi pret cu teava patrata de 50mm. O pui cu latura de 60 perpendiculara pe gard. Incearca sa mai faci un mic efort si mai cumpara cativa stalpi pentru a folosi panouri de 2 m. Nu uita de capace la stalpi. Suruburi ieftine de prindere a plasei de stalpi se gasesc la Brico, se vand la kg.

#216
Gybernat91

Gybernat91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 28.06.2018
Multumesc de sfaturi. Pe partea de "betoane" este ok?
LE: ce latime sa aiba soclu? 15cm este suficient?

Edited by Gybernat91, 23 June 2019 - 15:24.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate