Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Oug 114/2018 efect asupra domeniului constructii

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#37
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 09.02.2007
@PoeOvidiu Angajatorul nu plateste mai mult, insa tu ca angajat vei castiga mai mult (pt ca esti scutit de impozitari). Salariul e negociat si trecut in contract la valoarea bruta. Deci atat va plati angajatorul. Din acest brut, statul iti ia cam 43% acum (CAS, CASS, IV) si iti rezulta NET-ul. Ori daca esti scutit de plata IV, CASS si CAS scade la 21.25%, va rezulta un NET mai mare.

Si eu sunt curios de normele de aplicare care vor aparea in curand, mai ales ca sunt multe firme de proiectare (civila, navala) care au codul CAEN 7112.

Edited by shadow_x3x, 20 January 2019 - 13:50.


#38
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Ești sigur?  Dacă pana acum aveai brutul de 2500 și acum îl ai de 3000 oare aia 500  cine îi pune? Având în vedere ca taxele sunt suportate de angajat nu de angajator trebuie sa scot 500 în plus pentru fiecare angajat în condițiile în care el nu produce mai mult.
Angajatorul nu plătește mai mult pentru angajații care aveau deja 3000. Pentru restul plătește mai mult. Dacă la necalificați sunt obligat sa dau 3000 atunci la meseriași, la care le dădeam 3000 nu le mai pot da tot atât.  Nu pot pune egal intre ei. Se vor închide firme. Foamea de bani la buget,  a calculat ca va incasa mai mult dar prevăd ca va incasa la fel sau chiar mai puțin  și va plăti și somaje.
Masura e cu dus -întors.
Pe de o parte e posibil ca mulți dintre cei care dădeau minim pe hârtie si restul la negru,  sa intre în  legalitate. Dar cei care dădeau tot cu acte.....

Pe de altă parte scutirea de taxe se aplica doar dacă nu ai și alta activitate.  Eu fac și distribuție,  tâmplăria de lângă mine face și transport etc.  Deci scutirile enumerate de tine ne cam ocolesc. Și în situația asta sunt multe firme. De fapt sunt puține care au doar un domeniu de activitate.  La tâmplărie ești scutit doar pentru producție.  Pentru montaje nu. Deci faci geamuri dar dacă le și montezi și facturezi manopera de montaj s-a terminat cu scutirea pentru toată firma.

Ordonanța e atent făcută în așa fel încât sa sune bine dar sa dea rău. Suna bine scutirea de taxe,  în realitate 80% din firme nu au dreptul la ea.

Edited by PoeOvidiu, 20 January 2019 - 16:30.


#39
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
E benefica pentru firmele de constructii serioase care nu platesc la gri, nu pentru toti gainarii-patroni.

#40
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Nu e benefica pentru nimeni. La fel ca mărirea salariilor la bugetari ,din pix. Are un singur cusur.  În loc sa crească puterea de cumpărare și nivelul de trai,  le scade.  Creșterea salariului trebuie sa fie rezultatul unei creșteri a productivității nu a unei forțări. Dacă angajatul produce de 3000 și îi dădeam 2800 rămâneam și eu cu 200. Acum dacă produce tot de 3000 am două variante. Ori îl dau afară ori măresc prețul.  Eu am optat pentru a doua plus o retehnologizare care sa îi crească randamentul.

#41
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Sau pur si simplu dispari de pe piata. Te angajezi si tu la o firma care isi permite sa plateasca salariu minim (3000 brut), nu poti sa fi patron la o firma care nu isi poate plati angajatii.



#42
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Sau caut angajați dispuși sa muncească. Ca din zeci de candidați unul singur a vrut sa și muncească.  Restul doar sa se angajeze.  Dacă muncește 8ore își scoate banii și il pot plati
Dacă freacă menta 3 ore din 8..... eu m-am lămurit.  8 din 10 vor bani sa frece menta.

#43
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
De obicei se intampla sa ai nevoie de 5 oameni si iti vin 3 la 'interviu', spor la selectat!

Si eu lucrez in constructii si e putin spus ca e criza de oameni (calificati sau necalificati), e normal sa mai castige si omu nu doar patronu speculant.

#44
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Eu am mai zis pe undeva. Mulți vor sa se angajeze dar putini sa și muncească. Când mi se pun de candidați întrebările genul:
Trebuie sa vin în fiecare zi? Nu, doar în ziua de leafa sa Îți iei banii.
  Nu pot sa vin de la 10 ca eu mă trezesc greu? Ba da, hai de la 12 până la amiază.


#45
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Si oare de ce am ajuns in situatia asta?! Nu cumva datorita salariilor mizerabile ne-a plecat forta de munca din tara?! Acum deja e prea tarziu, suntem nevoiti sa aducem chinezi, vitnamezi...

Eu vad pe santiere, nu o firma ci zeci care lucreaza pe pret minim si abia reusesc sa-si plateasca salariile si alea la gri cel mai probabil. Nu trebuie sa fim toti patroni.

Trebuie reglementata mai bine activitatea in domeniu pentru ca a ajuns cel mai mizerabil domeniu. Discutia e lunga, dar nu pas s-a facut.

Edited by badsica, 21 January 2019 - 08:00.


#46
Sevacon

Sevacon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 21.10.2013
Ordonanta asta a creat mult haos in piata constructiilor si asa lovita de lipsa fortei de munca indiferent de pozitia ocupata. Caz concret, firma de constructii care face si comert al materialelor de constructii obligata sa mareasca salariile la toata lumea 3000 brut chiar daca e sofer sau stivuitorist si aduce venit in firma din activitatea de comert. Mai mult decat atat, nu pot beneficia de facilitatie ordonantei si asta se traduce in cresterea costurilor cu angajatii cu minim 30%.
Nu stiu ce o sa facem...

#47
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Soferu la mine in santier ia 3500lei net.

#48
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 09.02.2007
Tocmai am aflat de la cativa prieteni care lucreaza in constructii si in proiectare civila ca vor avea net-ul mai mare dupa oug 114 (scutire de la impozite). Ciudat este ca firma din proiectare civila are cod CAEN 7112, iar firma unde lucrez eu (in proiectare navala) are tot 7112, insa la noi nu s-a modificat nimic si nici nu se aude ceva.
Stiti cumva daca acest lucru depinde de fiecare firma in parte, sau de ce unii au operat modificari iar altii nu?
Inteleg ca s-ar astepta si o metodologie de aplicare a OUG, insa declaratille 112 ar trebui sa fie trimise cred.

#49
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 26.02.2010
Doar cele care au cod caen 41, 42 si 43 si realizeaza venituri de 80% din aceasta cativitate. Cresterea salariului net este compusa din scutire de impozit (10%), CASS (10%) si pensie pilon 2 (3,75%).

#50
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 09.02.2007
ART. 66
Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, publicată ĂŽn Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 688 din 10 septembrie 2015, cu modificările şi completările ulterioare, se modifică şi se completează după cum urmează:
1. La articolul 60, după punctul 4 se introduce un nou punct, punctul 5, cu următorul cuprins:
"5. persoanele fizice, pentru veniturile realizate din salarii şi asimilate salariilor prevăzute la art. 76 alin. (1) - (3), ĂŽn perioada 1 ianuarie 2019 - 31 decembrie 2028 inclusiv, pentru care sunt ĂŽndeplinite următoarele condiţii:
a) angajatorii desfăşoară activităţi ĂŽn sectorul construcţii care cuprind:
(i) activitatea de construcţii definită la codul CAEN 41.42.43 - secţiunea F - Construcţii;
(ii) domeniile de producere a materialelor de construcţii, definite de următoarele coduri CAEN:
2312 - Prelucrarea şi fasonarea sticlei plate;
2331 - Fabricarea plăcilor şi dalelor din ceramic;
2332 - Fabricarea cărămizilor, ţiglelor şi altor produse pentru construcţii din argilă arsă;
2361 - Fabricarea produselor din beton pentru construcţii;
2362 - Fabricarea produselor din ipsos pentru construcţii;
2363 - Fabricarea betonului;
2364 - Fabricarea mortarului;
2369 - Fabricarea altor articole din beton, ciment şi ipsos;
2370 - Tăierea, fasonarea şi finisarea pietrei;
2223 - Fabricarea articolelor din material plastic pentru construcţii;
1623 - Fabricarea altor elemente de dulgherie şi tâmplărie pentru construcţii;
2512 - Fabricarea de uşi şi ferestre din metal;
2511 - Fabricarea de construcţii metalice şi părţi componente ale structurilor metalice;
0811 - Extracţia pietrei ornamentale şi a pietrei pentru construcţii, extracţia pietrei calcaroase, ghipsului, cretei şi a ardeziei;
0812 - Extracţia pietrişului şi nisipului;
711 - Activităţi de arhitectură, inginerie şi servicii de consultanţă tehnică;

Tocmai ce spuneam mai sus ca angajatii unei firme din domeniul proiectarii civile avand codul CAEN 7112 vor beneficia de aceste scutiri.

Singura problema ar fi ca nu s-au emis inca normele metodologie de aplicare a acestei ordonante (in 45 de zile ar trebui emise).

Edited by shadow_x3x, 04 February 2019 - 11:34.


#51
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Deja s-au platit salarii marite la toate firmele pe care le cunosc. Schimbati contabilul, ce sa zic...

#52
mmcornel

mmcornel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 02.11.2009
lucrez si eu in societate cu cod 711, din ce am auzit trebuie publicate niste norme de aplicare. apoi probabil urmeaza sa te declari la stat ca aplici sistemul asta si aia o sa te verifice (probabil pe parcursul anului, nu acum) daca indeplinesti conditiile (80% din cifra de afaceri sa fie pe cod si altele). din nou astea sunt doar zvonuri, nimic concret pana la norme.

#53
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 09.02.2007
Din punctul meu de vedere lucrurile stau in felul urmator. Vor beneficia de scutiri daca sunt indeplinite cele 4 conditii din ART. 60 - Scutiri (noul cod fical, conform OUG 114) si anume:

a) angajatorii desfășoară activități ĂŽn sectorul construcții care cuprind: .. codurile CAEN de mai sus
b) angajatorii realizează cifră de afaceri din activitățile menționate la lit. a) ĂŽn limita a cel puțin 80% din cifra de afaceri totală, calculată cumulat de la ĂŽnceputul anului, inclusiv luna ĂŽn care aplică scutirea;
c) veniturile brute lunare din salarii și asimilate salariilor prevăzute la art. 76 alin. (1) - (3), realizate de persoanele fizice pentru care se aplică scutirea, sunt cuprinse ĂŽntre 3.000 și 30.000 lei lunar inclusiv și sunt realizate ĂŽn baza contractului individual de muncă;
d) scutirea se aplică potrivit instrucțiunilor la ordinul comun al ministrului finanțelor publice, al ministrului muncii, familiei, protecției sociale și persoanelor vârstnice și al ministrului sănătății, prevăzut la art. 147 alin. (17), iar Declarația privind obligațiile de plată a contribuțiilor sociale, impozitului pe venit și evidența nominală a persoanelor asigurate reprezintă declarație pe propria răspundere pentru ĂŽndeplinirea condițiilor de aplicare a scutirii.

Singura problema este punctul d), unde se asteapta noile instructiuni de completare a declaratiei 112. Pe data de 30 ian 2019 s-a emis un ORDIN pentru aprobarea modelului, conținutului, modalității de depunere și de gestionare a "Declarației privind obligațiile de plată a contribuțiilor sociale, impozitului pe venit și evidența nominală a persoanelor asigurate" care urmeaza sa apara in Monitorul Oficial.

Daca apare in MO asa cum este redactat acum, nu vad de ce nu ar beneficia de scutiri toti cei ce lucreaza la firme ce au codurile CAEN in lista. Ar trebui sa apara pana pe data de 25 feb cand e data limita de depunere a decl 112.

Vom vedea.

Edited by shadow_x3x, 05 February 2019 - 15:16.


#54
XtremeS

XtremeS

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 27.11.2017

View Postmmcornel, on 05 februarie 2019 - 14:30, said:

lucrez si eu in societate cu cod 711, din ce am auzit trebuie publicate niste norme de aplicare. apoi probabil urmeaza sa te declari la stat ca aplici sistemul asta si aia o sa te verifice (probabil pe parcursul anului, nu acum) daca indeplinesti conditiile (80% din cifra de afaceri sa fie pe cod si altele). din nou astea sunt doar zvonuri, nimic concret pana la norme.
Nu cred ca trebuie sa te verifice statul. In mod normal fiecare societate din cele care au un cod caen din lista din OUG is stie bucataria interna (daca cifra lor de afaceri se incadreza la minim 80% din activitati de constructii, care dintre angajati se incadreaza in limitele de venituri descrise in OUG, etc)
Normele vor fi publicate foarte repede. Oricum companiile care trag de timp in ceea ce priveste marirea salariului net vor plati retroactiv "cand vor avea normele de implementare". Banuiesc ca firmele varsa catre stat contributiile aferente fiecarui angajat la sfarsitul fiecarei luni. Nu am cunostinte contabile dar mie mi se pare destul de logic, ca exista sau nu norme metodologice, ca in momentul in care firma vireaza contributiile la stat vor ramane mai multi bani din brut care se vor duce catre netul salariatului.  Cand primesti fluturasul de salariu se vor vedea acolo procentul contributiilor si quantumul salariului net.

Edited by XtremeS, 05 February 2019 - 16:12.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate