Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Oug 114/2018 efect asupra domeniului constructii

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#1
PGS87

PGS87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 25.11.2011
După cum știm aceasta OUG a fost publicata în MO și deci, începând de anul viitor va avea efecte. Ce nu e asa clar în textul ordonanței este efectul asupra tuturor salariilor din domeniu. Cert este ca anumite taxe(cas, cass, impoz. venit și CAM) vor fi anulate/micșorate. Intervalul în care trebuie sa fie salariul brut pt care OUG are efect este 3k_30k lei.
  Aceste scutiri de taxe se vor simți la salariat sau la angajator?
  Salariul brut din contrat va trebui modificat în caz ca scutirile vor fi pt angajator? Știm ca taxele au fost mutate la angajat prin act adițional.

#2
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014
O sa fie scutiti de impozit si CASS, cam atat. (din ce am gasit pe net)

Si mai e asta:

Quote

10. Angajații din construcții nu vor mai plăti contribuția la Pilonul II.
Ar putea apărea, în ianuarie, o Hotărâre de Guvern prin care se introduce salariul minim de 3.000 de lei în sector.
Noua Ordonanță de Urgență prin care se introduc noi taxe are prevederi speciale privind sectorul construcțiilor. S-a vehiculat introducerea în acest document a salariului minim de 3.000 de lei în sector. De fapt, prin această OUG s-a creat doar cadrul prin care se dă posibilitatea Guvernului de a veni cu o Hotărâre de Guvern prin care să se introducă acest salariu. Probabil aceasta va fi adoptată în ianuarie.
HotNews.ro a discutat cu specialiști în fiscalitate și se pare că scutirea de 3,75% la asigurări sociale în sectorul construcțiilor se referă la contribuția aferentă Pilonului II. Cu alte cuvinte, angajații din construcții nu vor mai contribui la pensia administrată privat.

https://economie.hot...efecte-noul.htm

Dar vedem la anul daca o sa fie adevarat.

Quote

Aceste scutiri de taxe se vor simți la salariat sau la angajator?

Angajat.

Edited by A-d-r-i-a-n, 31 December 2018 - 13:54.


#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
La prima vedere e o miscare in directia buna, dar una discutabila, pentru ca:
- in realitate muncitorii erau platiti cu salariul minim + la negru mult => e de fapt o miscare fortata de aducere la legalitate.
- scopul declarat este de fapt readucerea fortei de munca inapoi, in constructii, dar e aberant, pentru ca costul finala se va rasfrange de fapt in pretul constructiei, iar oamenii care muncesc afara pe 2-3000 eur, ar fi tampiti sa se intoarca acasa.

Chiar ieri vorbeam cu un roman ce are firma de constructii si lucreaza cu echipe in Franta si Spania.

Mi-a spus niste chestii interesante:
- romanii odata ajunsi afara, devin mult mai harnici.
Foarte multi iubesc clima mai blanda. Sa lucrezi in Romania in constructii e calvar, macar jumatate de an (frig/cald).
- lucrurile sunt mult mai organizate acolo, mult mai mecanizate si desigur... cu alte preturi.
- un sef de echipa lua 1000 eur net in Romania, iar afara ii da 2500 EUR (net) + au locuinte decente in containere, mancare asigurata etc.
Toate aceste costuri (ca sunt mari) sunt deductibile.

Cand in Romania realist construiesti cu 350-400 EU/mp (da cam asta e pretul real, cand ai echipe de sclavi) si vinzi cu 1000-1200 eur/mp, asta e situatia.
Cand construiesti cu 600-700 mp si vinzi cu 2000-3000 eur/mp, altele sunt calculele.

Vedeti voi, totul se rezuma la bani, la puterea de cumparare.

Scaparea noastra va fi inerent importul de forta de munca din Asia.
Au facut-o nemtii cu turcii, europenii cu romanii si polonezii, o vom face si noi, dar suntem inca prea prosti si mandri ca sa acceptam solutia.
Cica suntem patrioti si nationalisti.

#4
PGS87

PGS87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 25.11.2011
Totuși, îmi vine puțin a crede ca statul ar scăpa procentele astea către angajati
-10% imp pe venit = 0%
-3.75%pensie      =21.25%
-10% sănătate     =0%
________________________
Asta ar însemna o mărire considerabila de peste 20% la salariul net. Pare ireal.


#5
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013
Mi se pare ca sunt "ieftini la faina si scumpi la malai" - vorba lui Creanga .

In IT au facut o varza, de la 1 ianuarie 2019 toti angajatii IT care nu si-au schimbat angajatorul in 2018 vor pierde bani . Ordonanta care "garanteaza" salariul din Decembrie 2017 ( netinand cont de orelesuplimentare, munca de week-end etc) , expira azi.

Este frumos ca incearca sa ajute sectorul constructiilor - in care evaziunea fiscala e in floare - dupa ce au lovit in sectorul IT . Nu incerc sa le inteleg logica .. ca de unde nu e .. nici Dumnezeu nu cere :)

#6
PGS87

PGS87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 25.11.2011
Totuși, munca la negru în construcții va rămâne la negru. Chiar și cu scutirile astea sunt sigur ca doreii de pe șantier rămân cu salariu stabilit inițial.
Cât despre firmele mari... rămâne de văzut; depinde și ce act adițional au făcut și la începutul anului cu mutarea taxelor.

#7
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

View Postunknown_35, on 31 decembrie 2018 - 17:50, said:

Mi se pare ca sunt "ieftini la faina si scumpi la malai" - vorba lui Creanga .

In IT au facut o varza, de la 1 ianuarie 2019 toti angajatii IT care nu si-au schimbat angajatorul in 2018 vor pierde bani . Ordonanta care "garanteaza" salariul din Decembrie 2017 ( netinand cont de orelesuplimentare, munca de week-end etc) , expira azi.

Este frumos ca incearca sa ajute sectorul constructiilor - in care evaziunea fiscala e in floare - dupa ce au lovit in sectorul IT . Nu incerc sa le inteleg logica .. ca de unde nu e .. nici Dumnezeu nu cere Posted Image
Salahorii nu cere minte mooltă, ei votează PSD.

#8
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

View PostPGS87, on 31 decembrie 2018 - 14:11, said:

Totuși, îmi vine puțin a crede ca statul ar scăpa procentele astea către angajati
-10% imp pe venit = 0%
-3.75%pensie   =21.25%
-10% sănătate =0%
________________________
Asta ar însemna o mărire considerabila de peste 20% la salariul net. Pare ireal.
  Atentie la detalii Posted Image Sunt in situatia asta. Atat ca firma desfasoara doua activitati. Si ghici ce? Daca cifra de afaceri din constructii nu depaseste 80% din cifra totala de afaceri a firmei, atunci nu beneficiaza de nici o scutire. Doar de majorarea fortata a salariului minim. Acum ma vad nevoit sa deschid alta firma, sa imi mut angajatii de pe sectorul de constructii pe alta firma care va avea doar activitatea din domeniul constructiilor. In ritmul asta ajungem ca pentru fiecare activitate sa avem o firma. Sau sa platim statului pentru luxul de a desfasura doua activitati simultan pe aceeasi firma.

  Sunt putine firme care isi desfasoara activitatea strict pe constructii.

  Pe de alta parte consider ca sunt discriminati cei care nu lucreaza in constructii. Adica avem doua salarii minime. Unul pentru privilegiati si altul pentru prostime.......  Mie imi suna a discriminare.


  Cine rezista, rezista, cine nu, nu va mai plati nici o taxa ca inchide portile.
O sa fac o sesizare si la CNCD, sunt curios daca raspund.

Edited by PoeOvidiu, 02 January 2019 - 20:21.


#9
PGS87

PGS87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 25.11.2011
La CNCD? 😀
Glumești...

#10
PGS87

PGS87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 25.11.2011
Ar mai fi o situație referitoare la aceasta OUG:
  Dc un inginer a semnat un contract cu o firma de c_tii la începutul lui decembrie 2018,negociind un net de 3500ron, pt ianuarie ar trebui sa primească un salariu mărit conform OUG.
   Dc semnarea contractului s-ar face în ianuarie, adio mărire? Toate reducerile întra în buzunarul angajatorului?
   Ce vreau sa subliniez e faptul că dc ești deja angajat ai șanse sa te bucuri de aceste... hai sa le zicem eventuale beneficii(deocamdată nu știu concret unde, cât și cum se vor aplica), dacă urmează sa semnezi un contract, vei primi netul negociat.


#11
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

View PostPGS87, on 05 ianuarie 2019 - 16:35, said:

La CNCD? 😀
Glumești...
Mă simt discriminat ca nu sunt zidar :D

#12
lg

lg

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 20.08.2004
cred ca nu e vorba doar de constructii, sau? ca e dat si codul CAEN 711, adica "activitati de arhitectura, inginerie si consultanta tehnica legate de acestea". deci inseamna ca se aplica si la toate firmele de proiectare arhitectura, inginerie mecanica/electrica.

Edited by lg, 07 January 2019 - 15:14.


#13
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
E vorba cam de tot ce tine de construcții. Cred că și aia cu termopanele intră.  Așa ca e posibil sa se scumpească ☺
Îți dai seama ce frumos este sa te oblige sa dai 3000 la necalificați?  Asta deja te forțează sa ridici mai sus la meseriași. Care nu v-ați terminat casele sa va gândiți la suplimentare de buget pentru manopere.

Edited by PoeOvidiu, 07 January 2019 - 19:54.


#14
ancacuc

ancacuc

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.01.2019
Va rog , daca puteti sa-mi confirmati urmatorul lucru:

- modificarea taxelor prin aceasta OUG presupune o miscosarare a salariul brut pentru a ramane acelasi net negociat de salariat, corect? Oare oamenii vor intelege acest lucru? Ce faci daca nu semneaza actul aditional? esti obligat ca si angajator sa le platesti un net mult mai mare decat s-a negociat. Ma refer la oamenii deja angajati in constructii la inceput de 2019.

Edited by ancacuc, 08 January 2019 - 10:58.


#15
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Masura asta e data ca sa creasca salariile iar oamenii sa nu mai plece din tara ca e deficit de forta de munca in special in constructii, nu e data ca toti puletzii de patroni sa castige ei mai mult. In contractul de munca e specificat brutul ( la mine nici nu apare netul), asa ca brut se mentine si automat creste netu. Cred ca e si ilegal sa constrangi angajatii sa-ti semneze tie aditional pe un brut mai mic.
Pe data de 10 anafu o sa dea clarificari in agentiile lor regionale, sa se duca contabilu acolo si sa se lamureasca.

Masura asta e data ca sa creasca salariile iar oamenii sa nu mai plece din tara ca e deficit de forta de munca in special in constructii, nu e data ca toti puletzii de patroni sa castige ei mai mult. In contractul de munca e specificat brutul ( la mine nici nu apare netul), asa ca brut se mentine si automat creste netu. Cred ca e si ilegal sa constrangi angajatii sa-ti semneze tie aditional pe un brut mai mic.
Pe data de 10 anafu o sa dea clarificari in agentiile lor regionale, sa se duca contabilu acolo si sa se lamureasca.

#16
ehQ3

ehQ3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 03.01.2019

View PostPGS87, on 05 ianuarie 2019 - 16:35, said:

La CNCD? ��
Glumești...
Ce sa caute CNCD-ul aici?

#17
ancacuc

ancacuc

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.01.2019

View Postbadsica, on 08 ianuarie 2019 - 11:50, said:

Masura asta e data ca sa creasca salariile iar oamenii sa nu mai plece din tara ca e deficit de forta de munca in special in constructii, nu e data ca toti puletzii de patroni sa castige ei mai mult. In contractul de munca e specificat brutul ( la mine nici nu apare netul), asa ca brut se mentine si automat creste netu. Cred ca e si ilegal sa constrangi angajatii sa-ti semneze tie aditional pe un brut mai mic.
Pe data de 10 anafu o sa dea clarificari in agentiile lor regionale, sa se duca contabilu acolo si sa se lamureasca.

Masura asta e data ca sa creasca salariile iar oamenii sa nu mai plece din tara ca e deficit de forta de munca in special in constructii, nu e data ca toti puletzii de patroni sa castige ei mai mult. In contractul de munca e specificat brutul ( la mine nici nu apare netul), asa ca brut se mentine si automat creste netu. Cred ca e si ilegal sa constrangi angajatii sa-ti semneze tie aditional pe un brut mai mic.
Pe data de 10 anafu o sa dea clarificari in agentiile lor regionale, sa se duca contabilu acolo si sa se lamureasca.
este salariul brut trecut in CIM, dar toata lumea isi negociaza salariul net la angajare; de ex, daca nu s-ar modifica brutul, un salariu de 4000 net s-ar transforma in 5200 lei net. Cum asa marire? nu ca nu ne-am dori acest lucru, dar nu este corect. masura salariului minim de 3000 a fost luata pt angajati si scaderea taxelor pt angajator. Daca nu ar modifica bruturile, ce avantaj concret mai are angajatorul?

#18
PGS87

PGS87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 25.11.2011
Masurile din oug 114/2018 sunt teoretic pt angajați, nu pentru angajatori. Conform textului oug eu înțeleg ca angajatorul nu are nimic de pierdut, ba chiar plătește CAM mai mic. Deci, cam toți angajații care muncesc pt companii ce respecta condițiile prezentate în oug ar trebui sa primească o mărire de 34.6%. Ar fi nedrept ca angajatorii sa fure aceste măriri.
  Dar totuși, trăim în România și orice este posibil. Sper ca Anaf ul sa facă lămuriri mai explicite în zilele ce urmează, iar aceste prevederi sa fie mai intens mediatizate.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate