Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Oug 114/2018 efect asupra domeniului constructii

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#55
mmcornel

mmcornel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 02.11.2009
corect, cred ca nu m-am expimat bine- cred ca se vor face controale tematice pe parcursul anului la anumite firme, sa verifice daca totul a fost declarat cum trebuie si acele societati indeplinesc conditiile.

#56
Leinad80

Leinad80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 08.07.2018
deja am luat primul salariu, intr-adevar am luat cu 35% mai mult ca in decembrie 2018!
firma la care lucrez are cod CAEN 7112, consultanta constructii

#57
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Ne umple PSDu de bani :lol: insa abia astept sa le dau vot negativ!

#58
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Sunt curios ce se va întâmpla cu angajații firmelor la care cifra de afaceri din construcții este în jur de 80%. Angajați vor avea 3000 brut dar net vor avea când 1800 când 2400, depinde dacă cifra de afaceri din construcții a fost 81% sau 79%.
O adevărată distracție.  Se termina luna și te rogi sa îi meargă prost vânzările la patron ca sa iei bani mai mulți :D

Edited by PoeOvidiu, 10 February 2019 - 12:27.


#59
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Vad ca se tot bate moneda pe salariu minim. Cine munceste in constructii pe salariu minim ?! Singura problema era legata de plata la gri. Nimeni nu lucreaza sub 2500lei net in domeniu, adica banii aia ii iau cei care matura santierele.

Platiti salarii decente sau inchideti cosmelia! Ca d-aia au plecat oamenii din tara..

#60
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Nu e vorba de salariu minim sau mai mare.  E vorba ca doi angajați care prestează aceeași munca, în aceleași condiții și cu același salariu brut o sa ia net diferit. Deducerile de taxe se aplica doar la unul. Deși ambii lucrează în aceleași domeniu,  unul are ghinionul ca firma la care e angajat sa mai facă și altceva.
Mai grav e când același angajat ia netul diferit în funcție de care activitate a mers mai bine la firma, deși nu i s-a modificat brutul. Putem discuta de încadrare de 30.000 dacă te zgârie la ochi 3000. Situația e identica.  O luna cu 18000 net și alta cu 24000. Următoarea Cum ti-o fi norocul 18.000 sau 24000. Depinde care activitate a firmei a mers mai bine. Dacă ție ți se pare normal,  mie nu.


Mă refer la principiul pe care e cădită legea, nu la sume. Tu te legi strict de suma fără sa înțelegi ca făcând abstracție de suma,  legea e complet nedreaptă. Nu pentru mine ca angajator, pentru tine ca angajat la o firmă care are 70% din cifra de afaceri din construcții.

Edited by PoeOvidiu, 11 February 2019 - 14:29.


#61
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Viata e nedreapta in general iar legea asta e foarte buna!

#62
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Pai era buna dar cu mici ajustări. Ori a fie deducerile respective pe anumite meserii. Ori sa fie indiferent de cifra de afaceri.  Eu acum stau sa îmi fac calcule.  Renunț la partea de distribuție?  Renunț la partea de producție?  Mai fac o firmă și mut producția pe aia? Eu nu pot sa le explic angajaților " știți?  Luna asta a mers bine distribuția așa ca luați mai putini bani. Luna viitoare poate aveți noroc sa meargă prost. "
Producția nu are fluctuații,  e cât de cât constantă.  Omul ăla muncește la fel, dar ia bani diferiți în funcție de cât de bine merge cealaltă activitate. Eu cum sa îi explic omului ca nu îl fur, pur și simplu așa e legea.

#63
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 09.02.2007
Astazi a fost publicata pe site-ul ANAF si declaratia 112 mult asteptata. Ramane sa vedem cum va fi aplicata ordonanta de firmele in cauza.

#64
diesel

diesel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 06.07.2003
Au aparut cumva normele de aplicare? Maine este in 25...Posted Image

#65
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 09.02.2007
Declariatia 112 a aparut pe site-ul ANAF inca de luni 18 feb; intre timp au mai actualizat-o odata pe 21 si 22 feb. Nu stiu ce mai asteapta unele firme pt ca normele de aplicare ale OUG nu cred ca vor mai aparea (nu e obligatoriu). In schimb cred ca se asteapta aprobarea bugetului pe 2019.

#66
PGS87

PGS87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 25.11.2011
Referitor la aplicarea oug, am tot auzit ca unele companii românești de construcții care ar îndeplini condițiile necesare pentru a putea modifica salariul net al angajaților nu au făcut-o. Ba din contră, au întocmit act adițional a.î. salariul brut a fost diminuat.
Mai cunoaște cineva asemena situație?

Referitor la aplicarea oug, am tot auzit ca unele companii românești de construcții care ar îndeplini condițiile necesare pentru a putea modifica salariul net al angajaților nu au făcut-o. Ba din contră, au întocmit act adițional a.î. salariul brut a fost diminuat.
Mai cunoaște cineva asemena situație?

Referitor la aplicarea oug, am tot auzit ca unele companii românești de construcții care ar îndeplini condițiile necesare pentru a putea modifica salariul net al angajaților nu au făcut-o. Ba din contră, au întocmit act adițional a.î. salariul brut a fost diminuat.
Mai cunoaște cineva asemena situație?

Referitor la aplicarea oug, am tot auzit ca unele companii românești de construcții care ar îndeplini condițiile necesare pentru a putea modifica salariul net al angajaților nu au făcut-o. Ba din contră, au întocmit act adițional a.î. salariul brut a fost diminuat.
Mai cunoaște cineva asemena situație?

#67
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010

View PostPGS87, on 09 martie 2019 - 15:46, said:

..au întocmit act adițional a.î. salariul brut a fost diminuat.
Mai cunoaște cineva asemena situație?

Din pacate da... una e firma lui Videanu, cea cu bordurile :)

#68
Leinad80

Leinad80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 08.07.2018
Știe cineva daca se abrogă oug114 ,,va avea efect și asupra construcțiilor,sau pentru construcții a devenit lege?
Mai exact,o sa se revină la taxele salariale de dinaintea ordonanței?
Adică toți cei care s-au angajat în construcții sau s-au întors în țară pentru a lucra  în acest domeniu au luat teapa.
Din ce vad și USR și PNL abrogarea

#69
PGS87

PGS87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 25.11.2011
Deja se discuta ca Oug114 sa fie eliminata... 😀
Rămâne de văzut dacă articolul pt construcții rămâne...

#70
Leinad80

Leinad80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 08.07.2018

View PostPGS87, on 26 august 2019 - 19:00, said:

Deja se discuta ca Oug114 sa fie eliminata... 😀
Rămâne de văzut dacă articolul pt construcții rămâne...

Pentru domeniul construcțiilor se pare că s a ajuns la un acord în comisiile de avizare,
Singura modificare este faptul că s-a renunțat la scutirea de plata la pilonul 2 de pensii,de 3.75%.
Practic a scăzut salariul cu 3.75%.
Acum nu știu dacă se mai respecta salariul minim de 3000 lei , pentru că angajatorul ar trebui să pună din buzunar 3.76%
Săptămâna viitoare ar trebui validata ...



#71
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Un link ceva sa vedem si noi?

#72
Leinad80

Leinad80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 08.07.2018

View Postbadsica, on 08 septembrie 2019 - 12:59, said:

Un link ceva sa vedem si noi?
Citește în linkul asta până la capăt
https://www.arenacon...u-constructori/

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate