Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 

Kia ceed Sw-motor 1.4 tgdi-140cp sau Renault Megane Estate-motor 1,3 140 Cp

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
@denky asta e realitatea, masina mea a fost de fapt 19100 euro daca e sa o luam pe a dreapta, si da, cu 16 mii nu prea ai ce sa cumperi.
Bine, fara faze de genul baaa da iti luai X6 de banii aia....
@newcarman, la reno in 3 zile a fost adus, vopsit, montat spoilerul !
A durat o luna pana au trimis politarii PV-ul la asigurari 😂😂😂

#38
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,989
  • Înscris: 06.04.2007
Gerila - eu am fost si mai limitat de buget decat la tine.
Am avut de ales dupa capu meu intre Megane, Focus si Ceed.
Asa limitat de buget (vreo 12000 cu tot cu rabla si teduceti) , si in ciuda faptului ca imi place puterea in locului accesoriilor si altor btiz brizuri, am ales Focus cu 30 cp mai slab decat Megane.
D-aia zic, ca trebuie sa-ti si placa!
Megane mai spatios ca Focus (e ingramadit cum spui), motorizare mai puternica, dar mi-a placut clatlr mai mult Focus.

De asta spun inca o data, ca nici tu, nici eu, nici altii nu detinem adevarul absolut!
Pt mine Megane mi se pare cu o clasa sub Focus, pt altu se bat de la egal la egal.

Mai este colegu care zice ca le are pe amandoua, si zice ca una e super la tinuta de drum/stabilitate si zice ca cealalta e varza.
Iti dai seama ce ar fi daca el ar detine adevarul pur/absolut, ce reclama super proasta si ce ar scadea vanzarile la aia varza!
Noroc ca nu e asa si e subiectiv, asa cum suntem toti.
Chiar daca le are pe alamdoua, eu zic ca nu stie sau nu i se potriveste nicicum una din ele nah

#39
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,166
  • Înscris: 13.11.2017
Eu in finala ajunsesem cu Megane Estate 1,2 TCE echipare ZEN si Ford Focus 1.0 echipare Titanium plus ceva optionale, ambele in jur de 16000 . La spatiu interior si frumusete castiga clar Renault, la tinuta de drum castiga clar Focus.
A castigat pana la urma Ford Focus 1,5 echipare Trend :) ! Am lasat naibii orice echipare superioara cand am auzit ca puteam avea in banii astia asemenea motorizare.
Insa consoarta mereu imi scoate ochii cand vede un Renault de ala pe strada. Noroc de faptul ca lumea nu prea prefera Estate, asa ca nu o vede prea des :) !

#40
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Eee vezi, eu am linisteeeee 😎
Da, am renuntat la piticul cu Mazda si am primit in schimb ceva dotari extra, un motor un pic mai puternic, reprezentanta in oras, si ....satisfactia copilotului ;)
Octavian, de acord cu tine, Ford e Ford dar nici reno nu e de lepadat. Eu am un stil de condus potolit deci treaba cu stabilitate, tinuta in curbe, etc ma lasa rece, sunt genul care nu sare de 130 km/h pe autostrada, deci sportivitatea si tinuta pe viraje la condusul la limita nu ma ajuta cu nimic.
De acord si cu motorizarea, daca aveam optiunea de 1.6 Tce renuntam si la farurile full led, si la navigatie, si la camere si fel de fel de senzori, dar...trebuia sa iau un Talisman 😂😂😂
Sa mai zic de faptul ca la "compacte" numai romanii au mania sedanului si ca restul 90% cumpara hatch-ul ?
Sunt curios ce va fi in final...


#41
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,989
  • Înscris: 06.04.2007
Ford 4, na uite, la interior mie mi se pare clar mai frumos Focus!
La Megane (chiar si echipare superioara) mi se pare spartan! Consola aia centrala asa taiata din topor, pac!

Exteriorul imi place mult la Megane (dintotdeauna mi-a placut aspectu la Megane) asta a fost de ce ne-am dus sa il vedem, sa facem un drive test.
Dar atata timp cat si eu si colega de camera ne-am dezumflat cand am stat in masina, am sters-o de pe lista, nu ne-a placut interiorul.
E mai multa masina decat Focus, dar daca nu-mi place cand o conduc ce sa fac?
La Focus nu m-as mai da jos de la volan

#42
BmariusAlex

BmariusAlex

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 15.12.2018
vechiul ceed in ce varianta de echipare il ai, imbunatatiri, in ce conditie e? al meu tot din 2008 e 1.4 best :)
faza e ca daca-l vinzi nu iei mare lucru pe el, dar poti sa mai tragi ani buni si in felul asta mai economisesti banii de masina noua..plus alte cheltuieli gen casco care or sa intervina la masina noua

Este in stare ft buna, 1,6 aspirat, 106000 km, recent am investit cca 3500 lei in revizie si consumabile tren rualre(bucsi, brate pivoti).As mai tine-o doar ca nu mai am loc in ea cu un copil si nevasta care in momentul cand mergem la parinti in provoncie zici ca ne mutăm 😂
Nu cred ca o sa o vand, o las părinților....

Mulțam de sfaturi, incerc sa ma incadrez in buget si sigur o sa fac drive test cu amândouă
P.s nu imi displace Ford focus, doar ca noul model e cu mult peste buget si oricum nu vreau motor de 1,0 l.Nu am incredere in fiabilitatea acestor motoare.
In momentul de fata câștigător  ar fi Kia ceed 1,4 tgdi 140 cp,mai astept ceva timp si mai strâng ceva banuti si iau una mai echipată.

#43
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Basca 7 ani de liniste. Cred ca te uiti dupa sw.

#44
BmariusAlex

BmariusAlex

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 15.12.2018

 denky, on 19 decembrie 2018 - 08:35, said:

Basca 7 ani de liniste. Cred ca te uiti dupa sw.


Exact...😎

#45
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Excelenta masina. Era sa iau una sotiei, pana la urma a fost Mazda.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate