Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Lichid parbriz bun

- - - - -
  • Please log in to reply
117 replies to this topic

#19
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

 eolianu, on 12 decembrie 2018 - 13:47, said:

Pai si spirtul nu imbatraneste prematur cauciucul ( stergatoare , chedere , plastice , vopsea / lac eventual) ? Mai ales daca nu pui in cantitatea corecta.
Oricum lichidele de iarna contin in general alcool.

 andreic, on 12 decembrie 2018 - 14:07, said:

N-ar trebui caci elementul antigel se amesteca uniform.
In rezervor, da.Pe furtune, nu .

#20
Maverick27

Maverick27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 29.09.2006
Eu imi prepar singur zeama sau OZN -ul (o zeama neidentificata) din alcool tehnic (din ala mov) + apa dedurizata

#21
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 fqx, on 12 decembrie 2018 - 14:13, said:

In rezervor, da.Pe furtune, nu .
Dupa ce faci amestecul de iarna tragi catva stropeli si aramane si pe furtune. In plus in mers compartimentul motor este incalzit, n-ar trebui sa fie problema de inghet.

#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
La mine se manifestă un fenomen paranormal: deşi am lichid de vară, la -12 grade (câte au fost în Bucureşti în timpul gerului de la sfârşitul lui noiembrie) nu a îngheţat în rezervorul maşinii! Dar a îngheţat în bidon, în portbagaj, bocnă s-a făcut! La stropirea parbrizului se comporta ca un lichid de iarnă, aburea parbrizul - dar îl păcăleam cu instalaţia de degivrare.
Acum am Stropgel -20 de grade, la pungă de plastic, nu la bidon. Încă nu l-am desfăcut, merg tot cu lichidul de vară, temperatura n-a mai coborât sub -4 grade.

#23
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Sonax de la Rompetrol.

#24
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,699
  • Înscris: 29.10.2017
Cred ca la cei care ingheata mai degraba nu l-au pus cum trebuie... eu ridic stergatoarele si ii dau in gol sa elimine tot lichidul de vara, pe urma torn lichidul de iarna (ieftin hypermarket) si ii mai dau cateva fas-uri si pe stergatoarele din fata si pe ala din spate ca sa elimine si ce era pe traseu.

#25
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
Eu dau intai cu un spray degivrant, se topeste gheata instant...

#26
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,763
  • Înscris: 01.10.2002

 fqx, on 12 decembrie 2018 - 13:41, said:

eu iau din ala de iarna ieftin si bag 1 l de spirt sanitar la 5 litri.Functioneaza perfect:)
Asa fac si eu. Merge perfect. Aici si un fel de calculator de concentratii https://www.engineer...ater-d_989.html

#27
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,893
  • Înscris: 12.03.2009
Cand se apropie iarna nu mai bag de vara, bag de iarna. 7 lei - 5 litri. Vine frigul, consum din el, bag 1,5 litri de spirt. Pana primavara bag doar lichid de iarna simplu si ieftin. Asta de vreo 10 ani, toate bune si frumoase!

#28
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,576
  • Înscris: 11.06.2010
Stratul subtire lasat pe parbriz dupa o trecere de stergator are mai putin alcool, din cauza ca se evapora, ramane un strat subtire de apa care bineinteles ingheata. Temperatura aia afisata pe bidon e pentru... cand sta in bidon.

#29
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Am folosit si premium si din ala la 4 lei 5 litri era la momentul respectiv ca acum s-a mai scumpit putin.
Diferente sunt. Mari.
Asa cum eu am grija la ce beau si mananc si incerc sa fie cat mai bun, la fel procedez si la masini.

Acum folosesc Nigrin (este foarte similar cu Sonax, de la Dedeman). De vara am folosit Sonax cu rezultate foarte bune. Dar la mine cam toate merg bine pentru ca am tratament hidrofobic pe toate geamurile masinii, inclusiv pe trapa panoramica de sticla care acopera 90% din acoperisul masinii.

In mod evident, lichidul bun, curata mai bine si mai repede, miroase ok, sticla se limpezeste mai repede si pe vreme umeda sau cetoasa ori frig, se vede clar diferenta.
Nu inseamna insa ca nu se poate trai si cu lichid ieftin. Dar aveti grija, umbla vorba prin targ ca are niste componente chimice nitel cancerigene. Acu ce sa zic, nu cred ca a facut cineva cancer de la lichidul de parbriz dar stiti cum e, de aici putin, de dincolo putin si tot asa.

Una peste alta, dupa atatia ani cand mi-am preparat si singur lichidul, fie vara fie iarna, am ajuns la concluzia ca diferenta de pret desi exista, nu face niciun fel de probleme in buzunar tinand cont de cantitatea de lichid pe care il folosesc. A, daca as merge zilnic cu masina si as consuma un bidon de 5 litri la 3 zile, atunci cu siguranta ca s-ar simti.
Luati produse de calitate si masina voastra va va multumi!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FPgXZinzyxU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#30
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Foloseste antigel. Rezultate garantate. Nu ingheata sigur.

Edited by myshyk, 12 December 2018 - 15:42.


#31
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

 myshyk, on 12 decembrie 2018 - 15:42, said:

Foloseste antigel...
Sunt care te pot crede. Nu mai fa glume din astea.

#32
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,556
  • Înscris: 16.12.2011

 myshyk, on 12 decembrie 2018 - 15:42, said:

Foloseste antigel. Rezultate garantate. Nu ingheata sigur.
Doamne fereste! Posted Image Posted Image Posted Image
Am folosit odata , cu multi ani in urma pe cand eram incepator. Facea noaptea toate culorile curcubeului pe parbriz.
Am spalat de 2-3 ori instalatia de stropire pana am scapat de toate resturile de antigel.

Care ar fi concentratia optima de alcool izopropilic 99%  / apa dedurizata ? Pentru -30 grade sa spunem ? Cand or veni gerurile zdravene ? Eu, anul acesta am folosit la punga de la lidl si nu a inghetat la -20. Dar as vrea ceva mai bun si ma gandesc ca daca-l faci cu mana ta nu ai cum lua teapa.
Spirt medicinal de 70 grade am luat cateva sticle de la engros cu 4 lei bucata si le-am pus un puff de la o solutie de spalat geamul. Este extrem de eficient la dezghetat parbrizul pe ger zdravan.

Eu am gasit o oferta buna aici dar ma bate gandul sa vad ce pret are in magazinele de chimice sa nu mai platesc transportul.

#33
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Vezi linkul de mai sus, pus de Wotan.

#34
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Alcool izopropilic gasesti in magazinele de piese electronice gen "Dioda".

#35
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006
Eu de ani de zile folosesc asta (1 la 1):
http://www.ssvauto.r...product_id=5842

#36
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
juma de litru de vara de la lidl + peste 2l de iarna de la lidl (-20), am folosit cca juma de litri si prima noapte de -4 ok, a doua noapte de -4 mi-au inghetat dusele.
am luat de la omv (30lei/4litri) si am pus 1l  peste, combinatia nu ingheta, topeste bine bruma de pe parbriz si sterge super bine.
Attached File  IMG_20181212_204724.jpg   220.41K   29 downloads

Edited by arg, 13 December 2018 - 09:48.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate