Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Lichid parbriz bun

- - - - -
  • Please log in to reply
117 replies to this topic

#1
kalu4u

kalu4u

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 180
  • Înscris: 02.07.2018
Stiti un lichid de parbriz care sa nu inghete la -20?
Alea din kaufland la 5 litri pe care scrie -20 C is vrajeli,am avut si tot a inghetat si nici nu erau -20 afara

#2
ZapperBH

ZapperBH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,449
  • Înscris: 20.10.2004
Produsul 00892332850 de pe portalul emag.ro :)

#3
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Power Shine din Lidl, iau iarna de iarna (ca doar din ala au) si vara de vara, nu am avut probleme, din 2014 incoace.

Nu prea racai la parbriz, il rup in mare cu solutia de iarna, aeroterma si stergatoarele. Posted Image

#4
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Eu numai ce m-am tepuit cu JetXpert -30 din Carr-four, la citeva grade sub zero se facea ca o mizga alb-mat pe parbriz.
Am zis sa iau ceva mai tzapan, tocmai din cauza ca TOATE alea de -20 din supermarket sunt rahat pansat.

Caut de -40, macar sa stiu o treaba (si sa nu ma apuc sa doftoricesc eu insumi zemuri de-astea imunde zise lichid de parbriz -20 ca sa nu mai inghete pe parbriz dupa trecerea stergatoarelor)

Edited by Taxon, 12 December 2018 - 13:38.


#5
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,565
  • Înscris: 08.03.2017
Ma-fra all season https://www.emag.ro/...rch-Action=view, daca am pus cauciucuri all season am trecut si la lichid Posted Image, e ok , am o iarna cu el si 2 veri , curata bine si rezista la temperaturi negative , -15 a fost cea mai scazuta temperatura la care l-am testat.
Cel mai bun care l-am testat a fost Splash, tot all season dar trebuie diluat conform tabelului https://www.uleidemo...z-vara-si-iarna

Edited by ldpe, 12 December 2018 - 13:35.


#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003

 kalu4u, on 12 decembrie 2018 - 13:15, said:

Stiti un lichid de parbriz care sa nu inghete la -20?
Alea din kaufland la 5 litri pe care scrie -20 C is vrajeli,am avut si tot a inghetat si nici nu erau -20 afara
Stropgel -20 e oki. Dar aia e limita sa stii, la -20 capata putina vascozitate.

#7
SiAlPe

SiAlPe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 12.09.2006
Toate sunt vrajeli, inclusiv Jetix. Eram in Austria acum cativa ani si erau -15 in bord. Mergeam pe autostrada cu 135km/h si ingheta instant. Am oprit la un Shell, am cumparat cel mai scump lichid (tin minte ca am dat per litru cat un vin austriac prost) si am pus.

Imi continui drumul sigur pe mine ca am pus in rezervorul pt lichid ... ceva de calitate austriaco-germana si ... surpriza, ingheata si ala.

Asa ca, eu procedez in urmatorul fel:

- cumpar lichid de parbriz mediu (nu ala mai ieftin ca apa plata), dar ieftin si cand avem mai jos de -5 grade pun in rezervorul respective 0.5l de alcool sanitar (aka SPIRT). Per total e mai ieftin ca un Jetix si mai bun

#8
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,206
  • Înscris: 23.08.2014

 kalu4u, on 12 decembrie 2018 - 13:15, said:

Stiti un lichid de parbriz care sa nu inghete la -20?
Alea din kaufland la 5 litri pe care scrie -20 C is vrajeli,am avut si tot a inghetat si nici nu erau -20 afara
eu iau din ala de iarna ieftin si bag 1 l de spirt sanitar la 5 litri.Functioneaza perfect:)

#9
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,021
  • Înscris: 29.06.2011
Eu folosesc K Classic DYNAMIC de la Kaufland si nu am avut probleme. Este adecvat pentru duze tip evantai cum am eu si nici nu miroase urat. Este ceva mai scump, 25Lei-5L, dar nu-ti faci griji.

#10
eolianu

eolianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.03.2010
Pai si spirtul nu imbatraneste prematur cauciucul ( stergatoare , chedere , plastice , vopsea / lac eventual) ? Mai ales daca nu pui in cantitatea corecta.

#11
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,031
  • Înscris: 16.07.2008
La unele masini, poti sa torni si kerosen iarna in loc de lichid de parbriz si tot ingheata daca a mai ramas lichid de vara chiar si foarte putin. La BMW este o problema din cauza traseului lung dintre rezervor si stropitoare. Atat la modelul E70 cat si la F15. In schimb, daca este eliminat complet lichidul de vara, si se toarna lichid de iarna (chiar si noname), nu sunt probleme. Caz concret, 1 martie anul curent, temepratura se vede in poza, lichid de parbriz de la Carrefour, nu a inghetat.

Attached Files



#12
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Da, cu totii stim ca beemveurile sunt mai cu mot. Apropo, macar modelele alea E70 si F15 au maneta de semnalizare?

#13
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
Cauta la magazinele de piese vandut de augsburg.
Ala de - 30 ar trebui sa fie pe la 12 lei, ala de - 70 la 25 lei, bidon de 5 litri.
La asta adaugi cam 30%, pe acolo e media adaosului la magazinele de profil.

#14
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,865
  • Înscris: 16.04.2007

 eolianu, on 12 decembrie 2018 - 13:47, said:

Pai si spirtul nu imbatraneste prematur cauciucul ( stergatoare , chedere , plastice , vopsea / lac eventual) ? Mai ales daca nu pui in cantitatea corecta.
Asteptam a asemenea afirmatie.Posted Image
Am auzit-o de cateva ori in toti acesti ani de cand folosesc solutie de parbriz + spirt.
Spirtul este un alcool medicinal pentru uz extern  Adicatelea se da pe pielea umana.

Daca un cheder de masina ar fi afectat de spirt, cam ce crezi ca ar pati pielea ?

#15
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,031
  • Înscris: 16.07.2008

 Taxon, on 12 decembrie 2018 - 13:50, said:

Da, cu totii stim ca beemveurile sunt mai cu mot. Apropo, macar modelele alea E70 si F15 au maneta de semnalizare?
Sigur ca da, dar de obicei este stricata din fabrica. si nu este acoperita de garantie, iar reparatia este scumpa ....

#16
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Stergatorul e consumabil, deci e ultima grija daca se strica. Spirtul ala daca nu il pui gol nu ar trebui sa afecteze furtunasele, e cauciuc totusi. Referitor la faptul ca iti ingheata pe parbriz, nu prea ai ce sa ii faci. Alcoolul se evaporeaza mai repede de pe parbriz decat apa cand e in pelicula fina si ce ramane ingheata instant mai ales daca e frig tare.

#17
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003

 mkdan2004, on 12 decembrie 2018 - 13:47, said:

daca a mai ramas lichid de vara chiar si foarte putin.
N-ar trebui caci elementul antigel se amesteca uniform.

#18
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,069
  • Înscris: 19.12.2012
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tHcaem4EZmk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate