Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Lichid parbriz bun

- - - - -
  • Please log in to reply
117 replies to this topic

#37
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 03.12.2001
din septembrie încep să pun din ăsta, ca să mă asigur că nu mai rămâne din ăla de vară în rezervor. după care, din octombrie pun din ăsta. am prins -20 cu el, n-am avut probleme. dar eu stau la frig.

#38
Mihaitza07

Mihaitza07

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 29.08.2007
Eu am pus ProX de -20 la 13 lei 5 l si nu am avut treaba.

#39
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,968
  • Înscris: 06.04.2007

 SiAlPe, on 12 decembrie 2018 - 13:39, said:

Toate sunt vrajeli, inclusiv Jetix. Eram in Austria acum cativa ani si erau -15 in bord. Mergeam pe autostrada cu 135km/h si ingheta instant. Am oprit la un Shell, am cumparat cel mai scump lichid (tin minte ca am dat per litru cat un vin austriac prost) si am pus.

Imi continui drumul sigur pe mine ca am pus in rezervorul pt lichid ... ceva de calitate austriaco-germana si ... surpriza, ingheata si ala.

Asa ca, eu procedez in urmatorul fel:

- cumpar lichid de parbriz mediu (nu ala mai ieftin ca apa plata), dar ieftin si cand avem mai jos de -5 grade pun in rezervorul respective 0.5l de alcool sanitar (aka SPIRT). Per total e mai ieftin ca un Jetix si mai bun
La -15 pe autostrada poti sa pui si mama lichidelor , la 130/h ai -30...-35 grC pe parbriz.

Ieftin si bun e de la Selgros (-30) la care daca e ger tare poti sa mai pui alcool pur, sau ma rog, de concentratie mare, spirtu cu concentratie 40% e caca-pisi

#40
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 Octavian___, on 13 decembrie 2018 - 10:59, said:

La -15 pe autostrada poti sa pui si mama lichidelor , la 130/h ai -30...-35 grC pe parbriz.
uaaaa, poti explica fenomenul?

#41
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
@arg, daca vorbesti serios inseamna ca am facut o greseala ca ti-as fi raspuns vreodata la ceva pe forum.
E si greu de inteles ce a afirmat Octavian, nu?
Scoate mana pe geam cand stai pe loc la -15 si scoate-o si la 130km/h si zi-mi daca simti acelasi lucru ;)

#42
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Un termometru simte acelasi lucru. Nu ai termometru la masina? Variaza cu viteza?

#43
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 Reactor2015, on 13 decembrie 2018 - 11:36, said:

....
Scoate mana pe geam cand stai pe loc la -15 si scoate-o si la 130km/h si zi-mi daca simti acelasi lucru Posted Image
la -15 nu mai simti nimic.

povestea cu indicele de racire nu cred ca se aplica la parbriz...

#44
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Ba se aplica. Trebuie tinut cont de grosimea stratului de apa pe parbriz. Este normal sa inghete mult mai usor.
@slai, de obicei, compenseaza din computerul de bord. Iar senzorul ala nu este pus chiar in bataia vantului. Tocmai din motivul asta.

#45
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
tu zici ca termometrul masinii inregistreaza -35grade din cauza vitezei, cand afara sunt -15?

#46
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Sunt doua probleme cu lichidul de parbriz.
Alcoolul se evapora mai repede decat apa iar evaporarea determina racirea peliculei de lichid sub temperatura ambientala(nu, nu e nicio greseala) si in plus, daca se evapora alcoolul, ramane doar apa. Treaba asta e cu atat mai rapida in mers.  Deci, da, in mers poate ingheta lichidul de parbriz cand afara sunt zero grade sau chiar +1°C pr ca evaporarea determina racirea lui. Asa se face ea, cu absorbtie de caldura. La -5 sau -10, nu mai vorbesc.
Ca sa functioneze solutia, trebuie niste stergatoare noi de calitate care curata perfect pelicula de lichid de pe parbriz, sa nu apuce sa se evapore.

Edited by underb, 13 December 2018 - 12:55.


#47
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Te dau la ignore sa stii Posted Image

Nu, nu am zis asta. Dimpotriva.

#48
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Chiar am facut un experiment in facultate cu un termometru invelit cu o vata sau carpa uda la temperatura camerei si un ventilator. Dupa putin timp, temperatura aratata de termometru era cu vreo 4 grade mai mica decat cea ambientala.

In lipsa evaporarii nu conteaza viteza aerului. Tabla masinii va avea temperatura ambientala indiferent ca mergi cu 10 sau 100Km/h.

#49
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Problema este la rece. Cu masina caldă și parbrizul ventilat pe interior este bun orice lichid de iarnă. Eu am incercat multe dar la rece toate îngheață. Pana cand nu ajunge aer cald pe interiorul parbrizului nu conteaza ce pui. Alcoolul pateaza vopseaua. Mașinile ca parbriz încălzit nu au problema asta.

Edited by JurasikMan, 13 December 2018 - 13:08.


#50
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,701
  • Înscris: 23.04.2007

 Reactor2015, on 13 decembrie 2018 - 11:36, said:

E si greu de inteles ce a afirmat Octavian, nu?
Scoate mana pe geam cand stai pe loc la -15 si scoate-o si la 130km/h si zi-mi daca simti acelasi lucru Posted Image
Tu faci parte din categoria celor care trebuie intrebati "ce e mai greu ... 1kg de lina sau un kg de fier?" ?

#51
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 adrian_r5, on 13 decembrie 2018 - 13:08, said:

Tu faci parte din categoria celor care trebuie intrebati "ce e mai greu ... 1kg de lina sau un kg de fier?" ?
Depind cand intrebi. Inainte sau dupa ce iti cade pe picior? :))

 JurasikMan, on 13 decembrie 2018 - 13:07, said:

Problema este la rece. Cu masina caldă și parbrizul ventilat pe interior este bun orice lichid de iarnă. Eu am incercat multe dar la rece toate îngheață. Pana cand nu ajunge aer cald pe interiorul parbrizului nu conteaza ce pui. Alcoolul pateaza vopseaua. Mașinile ca parbriz încălzit nu au problema asta.
Absolut. Un parbriz cald are o masa termica mult mai mare decat o pelicula f subtire de lichid care se evapora.

M-am ducumentat acum niste ani pe tema asta pt a gasi o solutie cat mai rapida de dezghetare a parbrizului, inclusiv cu infrarosii sau ultrasunete dar m-am lasat pagubas desi de fiecare data cand da frigul incep iar sa ma gandesc la o instalatie de incalzire cu IR in masina sau macar de degivrare dar se rezolva de la sine ca ma apuca primavara :))

#52
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,565
  • Înscris: 15.06.2007

 kalu4u, on 12 decembrie 2018 - 13:15, said:

Stiti un lichid de parbriz care sa nu inghete la -20?
Alea din kaufland la 5 litri pe care scrie -20 C is vrajeli,am avut si tot a inghetat si nici nu erau -20 afara
spirt mona , ca vodka e cam scumpa.. nu miroase a versace, dar sigur nu ingheata. 5 lei un flacon la orice butic, mai pui si niste apa, sa nu fie chiar spirt "curat", ca oricum si mona e doar 70%.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_zahZ_MdLI4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 underb, on 13 decembrie 2018 - 13:23, said:


Depind cand intrebi. Inainte sau dupa ce iti cade pe picior? :))


Absolut. Un parbriz cald are o masa termica mult mai mare decat o pelicula f subtire de lichid care se evapora.

M-am ducumentat acum niste ani pe tema asta pt a gasi o solutie cat mai rapida de dezghetare a parbrizului, inclusiv cu infrarosii sau ultrasunete dar m-am lasat pagubas desi de fiecare data cand da frigul incep iar sa ma gandesc la o instalatie de incalzire cu IR in masina sau macar de degivrare dar se rezolva de la sine ca ma apuca primavara :))
camd e frig, iei o sticla de apa calduta , si topesti parbrizul. Apoi apa in exces o dai cu stergatoarele. Daca ingheata inapoi, repeti procedura.

Apa o iei de la robinet cand iesi din casa.

#53
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Nu pot sa fac asta. Imi pare rau. La un mom dat se vor termina peturile din casa iar sa ma plimb cu peturi goale din masina in casa, exclus.
Ma chinui sa car sacose reutililizabile din casa in masina si tot nu-mi iese.

Caut o solutie la buton :)

#54
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,701
  • Înscris: 23.04.2007

 JurasikMan, on 13 decembrie 2018 - 13:07, said:

Alcoolul pateaza vopseaua. Mașinile ca parbriz încălzit nu au problema asta.
Adica la "mașinile ca parbriz încălzit" alcoolul nu mai "pateaza vopseaua" ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate