Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?
 

De ce sunt cladirile in ziua de azi asa de simple?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
111 replies to this topic

#55
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postandreic, on 11 decembrie 2018 - 23:11, said:

Mai accesibila si fara prea multe adaosuri Posted Image Tnx de idee cu jocul...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fuEefM4VAP8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Mai ceva e in jocul respectiv. Si intri unde vrei, nu esti limitat de film.

#56
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postgeobut, on 11 decembrie 2018 - 22:30, said:

Vrei sa spui ca n-ai gasit pe banii pe care esti tu dispus sa ii dai si care sunt considerati putini pentru ce munca ceri.
Nu, nu vreau sa spun asta.
N-am gasit, fiindca aia care or venit (fara nici o discutie intiala despre pret) or zis ca e prea complicat si ca nu se apuca.
Nu am avut si nici nu am (inca) o idee de pret al manoperei.
Bine, dupa ce mi se va comunica in final (sper) un pret, voi intreba cat dureaza, voi imparti suma la zilele de munca comunicate, si voi incepe sa negociez la un pret corect per ziua de munca. :)
Dar inca nu am ajuns la stadiul asta.
Majoritatea discutiilor purtate s-or terminat cu "n-am pe cine sa va trimit, fiindca meseriasii pe care ii aveam or plecat din Romania."

#57
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,779
  • Înscris: 15.06.2007

View Postandreic, on 11 decembrie 2018 - 21:50, said:


Tocmai alea sunt elemente de design, simplificarea, liniile clare, unirea cu cerul etc... ce e frumos nu e neaparat complicat, nici macar in natura Posted Image

[ https://da28rauy2a860.cloudfront.net/completehome/wp-content/uploads/2017/03/20122950/JPD1972_Rawson_MarsdenPark_300.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
sicer, mie nu-mi plac deloc constructiile astea ultra simpliste , "cubiste". Arata bine cat sunt noi, si cu trecerea timpului cand incep sa se degradeze , vor arata la fel ca blocurile comuniste.

Toate elementele arhitecturale la care se referea initiatorul, costa bani in plus, adauga mult la metrul patrat locuibil.  Astazi nu se mai construieste pentru "vecie" sa dainuiasca un edificiu sute de ani, sa devina candva monument istoric.
Pe vremuri nu erau masini de lux, si altele in care sa bagi banii, si cu care apoi sa epatezi.
Astfel ca se investea in cladiri mari, impunatoare, impodobite cu statui si tot felul de elemente.
Daca simplismul asta este frumos.. atunci Gaudi a fost un tïgan de arhitect.

Attached Files


Edited by tfmercedez, 12 December 2018 - 00:13.


#58
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postmyshyk, on 11 decembrie 2018 - 22:40, said:

In schimb,uite o "frumusete "cu toti gura-casca in jurul ei:
Attachment cladire.PNG
Stilul asta arhitectonic nu se potriveste cu dimensiunile exagerate.
Daca o faceau basilica romana (gen Sf. Sofia), ar fi fost mult mai inspirati.

View Postandreic, on 11 decembrie 2018 - 22:47, said:

Uite case frumoase care costa peste 1 mil$:

[ https://hips.hearstapps.com/hmg-prod.s3.amazonaws.com/images/subu-design-architecture-1486154705.jpg?crop=1.00xw:0.752xh;0,0.233xh&resize=480:* - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.pinimg.com/originals/dc/b8/a2/dcb8a227f01c09c3e955d882c3935650.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ti se par frumoase cuburile alea ? Posted Image

#59
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,779
  • Înscris: 15.06.2007

View Postandreic, on 11 decembrie 2018 - 22:47, said:




. Uite case frumoase care costa peste 1 mil$:

[ https://hips.hearstapps.com/hmg-prod.s3.amazonaws.com/images/subu-design-architecture-1486154705.jpg?crop=1.00xw:0.752xh;0,0.233xh&resize=480:* - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.pinimg.com/originals/dc/b8/a2/dcb8a227f01c09c3e955d882c3935650.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Alea costa mult datorita terenului si a utilitatilor + finisajele de lux. Nu pentru materialele de constructie, rigips carton niste sticla si grinzi din otel.

#60
geobut

geobut

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 297
  • Înscris: 20.11.2018

View PostHunor_66, on 12 decembrie 2018 - 00:07, said:

Majoritatea discutiilor purtate s-or terminat cu "n-am pe cine sa va trimit, fiindca meseriasii pe care ii aveam or plecat din Romania."
Adica ai contactat doar bisnitari stapani de sclavi pe salarii minime sau de mizerie pentru munca depusa.
Astia nu se baga decat la lucrari simple, ca stiu ca au in subordine cei mai prosti oameni, ca doar aia stau pe salariile alea in timp ce vad ca patronul schimba BMW/Mercedes-ul mai des decat schimba ei salopetele.

View Posttfmercedez, on 12 decembrie 2018 - 00:10, said:

Toate elementele arhitecturale la care se referea initiatorul, costa bani in plus, adauga mult la metrul patrat locuibil.
Aici e baza intradevar. pe vremuri era la 2 bani, ca erai stapanul sclavilor, munceau sclavii la tine doar cu gandul ca poate le pui o vorba buna si se ajung si ei.
Acum meseriasii s-au dus pe salarii in strainatate, ca in Romania erau satui de sclavie... si cine a mai ramas in Romania, fara mia de euro nici nu se da jos din pat sa raspunda la telefonul unui potential client.

#61
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
eu as vrea o casa ca in oblivion, si masina la fel. Posted Image

#62
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,788
  • Înscris: 06.09.2004

View Postdjl, on 11 decembrie 2018 - 23:24, said:

Forme oribile, culori oribile, finisaje oribilie... acei arhitecţi gândesc mai puţin decât un computer de acum un sfert de veac (1993). De fapt mulţi creatori se pare că gândesc mai puţin decât pe vremuri.

faci confuzii intre termeni. unele case sunt absolut superbe, faptul ca nu-ti plac tie nu le face oribile. te crezi mult mai important decat esti. ai dreptul sa iti dai cu parerea, sa nu iti placa ceva, sa nu le intelegi, dar faptul ca esti absolut paralel cu un domeniu nu prea iti permite sa spui ca sunt oribile.

#63
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postdjl, on 11 decembrie 2018 - 23:24, said:

Forme oribile, culori oribile, finisaje oribilie...
Poti sa dai "oribile" factor comun si iese "forme, culori si finisaje oribile". :)

#64
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,722
  • Înscris: 07.02.2003

View Posttfmercedez, on 12 decembrie 2018 - 00:10, said:

sicer, mie nu-mi plac deloc constructiile astea ultra simpliste , "cubiste". Arata bine cat sunt noi, si cu trecerea timpului cand incep sa se degradeze , vor arata la fel ca blocurile comuniste.
Chestia cu placutul e subiectiva, unora le place altora nu... dar majoritatea tinerilor le apreciaza si la fel si cei cu bani. Practic exista birouri mari de arhitectura si design interior in care numai asa ceva se fac iar unii au contracte pe sume fabuloase. Nici nu se complica cu case simple, te trimit la altii daca vrei asa ceva... au softurile modificate cu cele mai noi modele 3d si idei.
Cat despre degradari nu stiu, cred ca depinde de materiale. Cele mai vechi "cubice" pe le stiu in Bucuresti au cam 15 ani si arata ca noi.

Edited by andreic, 12 December 2018 - 01:52.


#65
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,577
  • Înscris: 16.03.2007

View PostHunor_66, on 12 decembrie 2018 - 00:07, said:

N-am gasit, fiindca aia care or venit (fara nici o discutie intiala despre pret) or zis ca e prea complicat si ca nu se apuca.

Lucrare mica, migaloasa, nu renteaza. Si nu-s interesati tocmai pentru ca stiu ca nu pot cere un pret prea mare.
La modul decat sa stea la tine cu mainile in sus, sa inspire doar praf, mai bine se duc la altii si tencuiesc un perete, leaga un fier, dau un glet, etc.
Asta-i realitatea, plm, fix aceiasi lucrare am avut-o si eu de facut si n-am gasit pe nimeni. Na, mi-am luat rindea, slefuitor, chit, grunt si impregnant si m-am apucat de treaba. E munca de sisif, faci un praf de iti vine sa te urci pe pereti.
Asta este, in ziua de azi doreii si it-istii isi permit sa refuze clienti si sa emita pretentii, pentru ca-s la mare cautare. Trebuie sa ne obisnuim cu ideea.

Edited by laffin, 12 December 2018 - 03:59.


#66
burkina

burkina

    Shemhamphorash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,799
  • Înscris: 07.10.2017
Explica tot omu' in 15 minute. Nu e pentru NPCuri tho:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GapUEKYLE1o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

TL DR version: pentru ca oamenii sunt indoctrinati de mici sa accepte anormalul ca fiind normal. In cazul de fata, uraciunea ca fiind ceva frumos. De aia cladirile moderne arata ca niste puscarii, sau ca niste chestii imaginate de un robot pentru NPCuri.

Arhitectura este (sau era) o arta. Si arta face oamenii sa se simta bine, inaltati spiritual, sau diminuati, pitici, insignifianti. Chestiile pe care le vezi in jurul tau in fiecare zi au o influenta directa asupra ta, asupra starii de spirit, psihologiei etc. De aia tot ce s-a construit in comunism era urat, tern, cenusiu.

Cine stie, cunoaste.

Edited by burkina, 12 December 2018 - 04:01.


#67
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,577
  • Înscris: 16.03.2007
Mai era un ametit pe aici acum un an care se intreba de ce sunt blocurile atat de urate, ca comnism, ca cenusiu, ca bla bla. Cand i-am zis sa construiasca el blocuri "frumoase", o dadea cotita. Practica tatutule, ca vorbe stim cu totii.

Edited by laffin, 12 December 2018 - 04:11.


#68
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,779
  • Înscris: 15.06.2007

View Postandreic, on 12 decembrie 2018 - 01:49, said:


Chestia cu placutul e subiectiva, unora le place altora nu... dar majoritatea tinerilor le apreciaza si la fel si cei cu bani. Practic exista birouri mari de arhitectura si design interior in care numai asa ceva se fac iar unii au contracte pe sume fabuloase. Nici nu se complica cu case simple, te trimit la altii daca vrei asa ceva... au softurile modificate cu cele mai noi modele 3d si idei.
Cat despre degradari nu stiu, cred ca depinde de materiale. Cele mai vechi "cubice" pe le stiu in Bucuresti au cam 15 ani si arata ca noi.
in primul rand trebuie sa stabilim la ce ne referim. Nu comparam case cu mall-uri, si zgarie nori.  Da la zgarie nori, e clar ca nu putem pune sute de tone de statui si briz brizuri. World Trade Center avea farmecul sau, mi-as fi dorit sa il vizitez. Turnurile erau un simbol tocmai prin faptul ca erau "gemene".
Alt aspect este destinatia, si mai ales timpul de punere in opera. Astazi sunt cazuri in care se ridica un etaj la doua zile. Asa ceva este imposibil prin metoda caramida si mortar. Astazi este la moda betonul aparent, atent turnat, neted ca hartia, si lasat asa.  Si caramida aparenta este rustica, are si ea un farmec, dar de cele mai multe ori este caramida decorativa.  
Cele mai mari cladiri din lume Casa poporului si Pentagonul, construite in vremuri diferite. Pentagonul a fost terminat in timp record, pe timp de razboi, cu sume mici de bani. Avea nevoie armata de cladire. Defapt casa poporului nici nu sufera comparatie cu pentagonul, atata tot ca este mare. Are arhitectura ei comunista,  a fost scumpa, este relativ urata, desi nu duce lipsa de elemente arhitecturale, si nici nu este foarte batrana cladirea. O cladire mare si frumoasa: Banca Nationala, Ateneul Roman.

#69
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,779
  • Înscris: 15.06.2007
Toate cladirile cu acelasi regim de inaltime, acelasi numar de etaje, materiale naturale, si toate au un minim de efecte arhitecturale. La fel si in Londra  se poate observa.  Si vorbim despre cladiri de 100+ ani.


#70
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,836
  • Înscris: 21.06.2016

View PostPopaXXX, on 11 decembrie 2018 - 21:43, said:

Ma uitam si eu prin oras la diferite vile, case sau cladiri construite in ultimii ani si am ramas surprins neplacut de cat de banale sunt, semana pur si simplu ca niste cutii cu ferestre, fara niciun fel de elemente de design, in timp ce cladirile mai vechi sunt mult mai sofisticate: au coloane, arcade, ogive, tot felul de elemente ornamentale - statui, basoreliefuri, decoratiuni sub forma de flori, animale, capete umane. De ce nu se mai fac in ziua de azi astfel de cladiri si s-a trecut pe stilul acesta minimalist si atat de banal?

Cum de s-a ajuns la asta:
[ https://i.ibb.co/VWhwD1h/casa-de-vanzare-4-camere-bucuresti-pipera-108349016-277x208.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://i.ibb.co/RTWg3Z8/Clipboard01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

De la asta:
[ https://i.ibb.co/gRr4QQn/casa-cu-lei.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://i.ibb.co/CWWhQym/cladiri-20365100.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Pai in primul rind ar trebuie facute niste distinctii. Ecxista doua feluri de simplu: simplu si frumos si simplu si urit.
Arhitectura moderna de calitate e simpla si extraodinar de frumoasa.
Arhitectura urita e urita chiar daca e simpla. In general daca e simpla din mmotive de bani.
Acum intre o inzorzonata d-aia cu camere mici si mirositoare si o casa frumoasa, simpla, cu linii curate, ferestre mari, luminoase, spatii comune deschise si mari etc a doua e de o mie de ori preferabila pentru trait in ea.
Exemplele alea d emai sus nu sint nici pe departe cele mai rele posibile, chiar daca nu sint nici stralucite. In Romania sa cosntrit foarte mult modern si urit si foarte putin modern si frumos.

View Posttfmercedez, on 12 decembrie 2018 - 00:18, said:

Alea costa mult datorita terenului si a utilitatilor + finisajele de lux. Nu pentru materialele de constructie, rigips carton niste sticla si grinzi din otel.


Nici vorba.
O casa de-aia costa lejer 1 milion sa o faci.

Edited by vrajitoruldinoz, 12 December 2018 - 08:45.


#71
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,779
  • Înscris: 15.06.2007
Deci ala era Parisul, scump, frumos , ridicat de un imperiu care a cotropit lumea si au supt resurse din colonii, de pe mai multe continente. Revenim cu ceasurile inapoi 50 de ani pe putin, in Romania,  presul europei , la care se adauga saracia si prostia, comunismul.
Cateva poze asa la repezeala din masina, de pe traseul  pe care ma scarbesc zilnic cu ce vad.
Incepem cu o cladire mai veche a CFR ului in spatele caruia este un bloc comunist. Observati ca totusi arhitectii comunisti au incercat niste elemente ornamentale din ciment. Cu sau fara ele.. tot un kkt.
Trecem mai departe-gara de nord, ca cea veche a fost distrusa la bombardamente, au facut o chestie, geamuri ovale bagate intr-un corp colturos. Arata de mai bine intorci privirea.

Apoi vine ghetoul. Probabil zona aia candva era o periferie saracacioasa (si prin bucuresti se mai gaseste asa ceva)
Apoi chestia despre care vorbeam : regimul de inaltime! Nu poti face casa cu 2-3 etaje lipita de o casa cu un singur nivel.  Ori una ori alta! Altfel iese un ghetou, o tíganie, ca in ultimele poze.
Intr-o poza se vad 3 case alipite, culori diferite, inaltimi diferite.  Pacat ca nu au facut una mai inafara alta mai in adancime, de ce sa fie aliniate la frontul stradal? (Ironic).

In ultimele poze, se vad cladirile ridicate de cei bogati, care au fost expropriati, deportati, alungati, iar cladirile au ajuns la saracime, care nu-si permite nici sa le renoveze. Asa ca avem niste ruine mari. La fel ca piramidele, astazi in maninile unor maimutoi care nu au nici o legatura cu civilizatia care a existat candva pe acel teritoriu.

Attached Files



#72
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View PostPopaXXX, on 11 decembrie 2018 - 21:43, said:

Ma uitam si eu prin oras la diferite vile, case sau cladiri construite in ultimii ani si am ramas surprins neplacut de cat de banale sunt, semana pur si simplu ca niste cutii cu ferestre, fara niciun fel de elemente de design, in timp ce cladirile mai vechi sunt mult mai sofisticate: au coloane, arcade, ogive, tot felul de elemente ornamentale - statui, basoreliefuri, decoratiuni sub forma de flori, animale, capete umane. De ce nu se mai fac in ziua de azi astfel de cladiri si s-a trecut pe stilul acesta minimalist si atat de banal?

Cauta o Istorie a Arhitecturii.  Bauhaus se numeste stilul
Auxiliar nu strica nici Istoria Artei Suter si Golfin |(ami sunt si latele dar asta e ptr liceu clas iX-X)
Si asa in gnl - daca esti inca la liceu scrie-ti varsta!
Daca ai > 25 ani nu mai pune intrebari din astea in public. E jenant

[ http://ecology.md/pics/2012/11/ekodom_nad_vodopadom_01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://ecology.md/pics/2012/11/ekodom_nad_vodopadom_01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://ecology.md/pics/2012/11/ekodom_nad_vodopadom_01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://ecology.md/pics/2012/11/ekodom_nad_vodopadom_01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://ecology.md/pics/2012/11/ekodom_nad_vodopadom_01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Posttfmercedez, on 12 decembrie 2018 - 08:46, said:

Deci ala era Parisul, scump, frumos , ridicat de un imperiu care a cotropit lumea si au supt resurse din colonii, de pe mai multe continente. Revenim cu ceasurile inapoi 50 de ani pe putin, in Romania,  presul europei , la care se adauga saracia si prostia, comunismul.
Cateva poze asa la repezeala din masina, de pe traseul  pe care ma scarbesc zilnic cu ce vad.
Incepem cu o cladire mai veche a CFR ului in spatele caruia este un bloc comunist. Observati ca totusi arhitectii comunisti au incercat niste elemente ornamentale din ciment. Cu sau fara ele.. tot un kkt.
Trecem mai departe-gara de nord, ca cea veche a fost distrusa la bombardamente, au facut o chestie, geamuri ovale bagate intr-un corp colturos. Arata de mai bine intorci privirea.

Apoi vine ghetoul. Probabil zona aia candva era o periferie saracacioasa (si prin bucuresti se mai gaseste asa ceva)
Apoi chestia despre care vorbeam : regimul de inaltime! Nu poti face casa cu 2-3 etaje lipita de o casa cu un singur nivel.  Ori una ori alta! Altfel iese un ghetou, o tíganie, ca in ultimele poze.
Intr-o poza se vad 3 case alipite, culori diferite, inaltimi diferite.  Pacat ca nu au facut una mai inafara alta mai in adancime, de ce sa fie aliniate la frontul stradal? (Ironic).

In ultimele poze, se vad cladirile ridicate de cei bogati, care au fost expropriati, deportati, alungati, iar cladirile au ajuns la saracime, care nu-si permite nici sa le renoveze. Asa ca avem niste ruine mari. La fel ca piramidele, astazi in maninile unor maimutoi care nu au nici o legatura cu civilizatia care a existat candva pe acel teritoriu.


Ca zici Paris ...

Piramida Pei iti zice ceva? Centrul Pompidou?

Dar la Defense?!

Edited by Ghita_Bizonu, 12 December 2018 - 09:11.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate