Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

De ce majoritatea Românilor nu scriu cu diactritice pe internet?

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#73
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

View PostIon_de_la_Raion, on 10 decembrie 2018 - 16:27, said:

Auzi, tu mananci supa de pui cu taitei, preparata de tine (sau nevasta, mama, etc.) ?
Dacă explici întrebarea poate capeți și un răspuns. Acum pare complet pe dinafara subiectului da' cine știe, poate că nu e...

#74
Dragos_20

Dragos_20

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 12.10.2018

View Postgushpi, on 10 decembrie 2018 - 15:22, said:

MAGUAY - are tastatură combinată RO-EN; de când o utilizez, am învățat poziția tuturor caracterelor în ambele limbi Posted Image
Exact modelul acesta de tastatura il am la calculatorul de la scoala , si intr-adevar este asa cum spui.Uite ca la laptop-ul de acasa , care este un Acer nu are tastatura combinata si de fiecare data trebuie sa dau ba pe ENG ba pe ROU.

#75
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postradunic, on 11 decembrie 2018 - 20:03, said:

Dacă explici întrebarea poate capeți și un răspuns. Acum pare complet pe dinafara subiectului da' cine știe, poate că nu e...
Exact asa cum poti prepara o supa fie prin taierea gainii, facerea taiteilor din aluat, preparat manual, fierberea gainii, etc. sau turnand apa peste un concentrat din plic, la fel poti scrie sau nu cu diacritice. In primul caz, supa e mai sanatoasa si probabil mai gustoasa, dar dureaza mult sa o prepari (timp si efort), in al doilea, supa instant e rapid de preparat si, chiar daca nu are acelasi gust si aceeasi valoare nutritiva, tine de foame, e un substituent acceptabil. La fel si cu diacriticele. Nu moare nimeni daca nu le pui, mai ales pe calculator, in scrierea curenta pe forumuri, email, etc. (nu redactari oficiale, etc.). Sint erori mai grave (gen cratime puse anapoda, dezacorduri s.a.m.d.).

Edited by Ion_de_la_Raion, 12 December 2018 - 01:15.


#76
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,633
  • Înscris: 07.02.2003

View PostXON-XOFF, on 10 decembrie 2018 - 09:18, said:

ce mă amuză abordarea asta... absurdă de-a dreptul. Pe un ecran normal si cu font normal nici nu se vede ce versiune (virgulă sau sedilă) e folosită, tb să mărești sau să ai ochi foarte buni.
chestia cu virgula/sedila e pt "puriști", ține de faptul că e lipită sau nu de literă, cînd scrii de mînă uneori îți iese mai aproape sau chiar lipită, alteori nu, n-ar nici o relevanță.
Sedila e turceasca de fapt... iar noi nu suntem turci Posted Image Asa ca se foloseste virgula. Probelma e ca win xp nu avea suport corect pana nu faceai cine stie ce modificari, cele dinainte deloc, din win7 exista litere romanesti corecte.

Edited by andreic, 12 December 2018 - 02:27.


#77
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

View PostIon_de_la_Raion, on 12 decembrie 2018 - 01:14, said:

Exact asa cum poti prepara o supa fie prin taierea gainii, facerea taiteilor din aluat, preparat manual, fierberea gainii, etc. sau turnand apa peste un concentrat din plic, la fel poti scrie sau nu cu diacritice. In primul caz, supa e mai sanatoasa si probabil mai gustoasa, dar dureaza mult sa o prepari (timp si efort), in al doilea, supa instant e rapid de preparat si, chiar daca nu are acelasi gust si aceeasi valoare nutritiva, tine de foame, e un substituent acceptabil. La fel si cu diacriticele. Nu moare nimeni daca nu le pui, mai ales pe calculator, in scrierea curenta pe forumuri, email, etc. (nu redactari oficiale, etc.). Sint erori mai grave (gen cratime puse anapoda, dezacorduri s.a.m.d.).
Ok, relativ corectă analogia. Diferența e că la supă muncești de fiecare dată cînd o faci în timp ce la tastatură diferită muncești doar pînă te obișnuiești cu ea. După aia nu mai e efort, e reflex.
Și da, de acord că nu moare nimeni dacă citește texte scrise fără diacritice dar e o delăsare. E principiul las' că merge și așa. Or ăsta nu e un principiu sănătos...
Cînd nu existau tastaturi cu diacritice mai era o scuză - acum a dispărut și asta.

#78
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Pai tastatura mea nu are diacritice. Pot sa instalez in Windows o tastatura virtuala, in care sa folosesc '\[]= pe post de diacritice, dar daca vreau sa bat caracterele care sint in mod normal pe acele taste, cauta-le nene pe tastatura si apasa butoane pe care scrie altceva si asa mai departe. Si nu, nu pot sa renunt la tastatura doar pentru ca nu are diacritice. Tastatura se alege dupa usurinta in exploatare, facilitati, detalii constructive si altele, nu dupa diacritice.

#79
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Păi du-te în magazin și testează una, poate îți place. Aș da nume dar mi-e că se interpretează deci dacă vrei îți trimit PM.

#80
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Nu, pentru ca nu vei gasi ce imi trebuie mie.

#81
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Eu le-am învăţat pe dinafară. Am învăţat şi poziţia multor dintre taste, aşa că pot să tastez fără a mă uita la tastatură.
Diacrticile pe computer au de-aface şi cu asta?   :huh:    https://en.wikipedia...ISO/IEC_8859-16

#82
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,609
  • Înscris: 30.07.2003
Au. Pana la Unicode, s-a folosit ASCII dar in intervalul 128~255 s-au asociat mai multe seturi de caractere diferentiate prin acel cod de pagina, ca mai multe limbi sa se regaseasca (in spate fiind acelasi cod numeric pana la urma).

#83
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
A.S.C.I.I. mai e valabil acuma?   :huh:

#84
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
djl, daca tot insisti sa pui punct dupa fiecare litera din acronim, de ce nu schimbi nickname-ul in d.j.l. ?

#85
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,672
  • Înscris: 03.12.2014

View Postdjl, on 19 decembrie 2018 - 15:07, said:

A.S.C.I.I. mai e valabil acuma?   Posted Image
mai este dar e folosit din ce în ce mai puțin.

#86
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,633
  • Înscris: 07.02.2003

View PostIon_de_la_Raion, on 12 decembrie 2018 - 11:06, said:

Pai tastatura mea nu are diacritice. Pot sa instalez in Windows o tastatura virtuala, in care sa folosesc '\[]= pe post de diacritice, dar daca vreau sa bat caracterele care sint in mod normal pe acele taste,
Nicio problema, instalezi mai multe tastaturi si ai alt+shift schimba intre ele :)

#87
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Dar butoanele sint fizic aceleasi.

#88
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,672
  • Înscris: 03.12.2014

View PostIon_de_la_Raion, on 19 decembrie 2018 - 21:15, said:

Dar butoanele sint fizic aceleasi.
și???
și eu scriu de multe ori de pe tastaturi cu format americănesc. Chair acum o fac de exemplu. Nu văd nici o problemă.

#89
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Nu-mi place sa apas pe o tasta pe care scrie ceva si sa apara pe ecran altceva. In plus, sa tot schimb tastaturile virtuale doar pentru unii pe care ii zgarie pe ochi lipsa diacriticelor, e tare incomod.

Edited by Ion_de_la_Raion, 21 December 2018 - 17:05.


#90
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 25.01.2007

View Postradunic, on 12 decembrie 2018 - 07:59, said:


Ok, relativ corectă analogia. Diferența e că la supă muncești de fiecare dată cĂ®nd o faci Ă®n timp ce la tastatură diferită muncești doar pĂ®nă te obișnuiești cu ea. După aia nu mai e efort, e reflex.
Și da, de acord că nu moare nimeni dacă citește texte scrise fără diacritice dar e o delăsare. E principiul las' că merge și așa. Or ăsta nu e un principiu sănătos...
CĂ®nd nu existau tastaturi cu diacritice mai era o scuză - acum a dispărut și asta.
Ori nu exista tastatura mecanica cu diacritice, ori nu am gasit io. Si la laptop, cand am vazut pretul, nu gaseam mai repede butonul cumpara, fix tastatura era ultimul lucru la care sa ma gandesc.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate