Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...

Aplicatii stress test RAM

Asigurare auto hibrid
 

De ce majoritatea Românilor nu scriu cu diactritice pe internet?

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#37
jully1994

jully1994

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,401
  • Înscris: 27.02.2012

View Postgumball3000, on 09 decembrie 2018 - 19:08, said:

Pt ca e ca si cand ti-ar da cineva peste degete cand scrii, pt ca nu exista tastatura de o calitate decenta cu layout RO, pt. ca legislatia e proasta (sau nu neaparat proasta ci neaplicata, pana si in institutiile publice am vazut ca sunt redactate fara diacritice documentele, cu toate ca legea le obliga).
Lasa-l in colo de ms-dos, nici macar la aparitia w7 nu era folosit corect fontul pt diacriticele romanesti, pt cele cu virgula, erau folosite cele turcesti cu sedila.
Dacă tu nu știai să alegi tastatura bună, nu e vina Microsoft-ului. De la Windows Vista există română de programatori, pe care o folosesc și eu, care are diacriticele corecte și semnele la locul lor (diacriticele se fac cu Alt dreapta și literele de bază ale lor).

#38
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

View Poststlk, on 09 decembrie 2018 - 21:00, said:

Cel mai probabil asa le vezi tu pe LINUX si cum majoritatea au Windows nu le vad asa (vad ca si gumball3000 a scris acelasi lucru mai sus, abia acum am vazut). Sau poate browserele nu le vad la fel, la mine pe Firefox si Chorme nu se vad diferente!
Decat in IE 11 le vede diferit Posted Image
shogun1

Ce browser folosesti?  ca presupun ca pe LINUX nu ai IE.
Firefox Quantum 63.0.3. Pe Chrome 71.0.3578.80 le văd la fel, am verificat.
Linux FTW!

#39
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018
Au mai existat cate topice pe tema, tu fiind atat de vechi ar trebui sa le stii (pentru ca: e prea complicat, nu toti vrem sa mutam pe tastatura de limba romana si nici nu prea suntem obisnuiti sa scriem astfel ... ba mai iti si strica textul daca bagi edit in anumite conditii si te trezesti cu hieroglife)

#40
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postheinz, on 09 decembrie 2018 - 19:11, said:

ce-i ce scriu "miam/miau" etc.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RkG1spDolSU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

(ultima secunda)

#41
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

View PostPhobos, on 09 decembrie 2018 - 21:00, said:

Si la mine apar identice. Culmea ca nu apar nici unele cum sunt in poza ta. Posted Image

Diferențe de font, dar ambele apar cu virgulă, corecte.

LE: în general nu mă interesează dacă folosește cineva diacritice sau nu, e treaba fiecăruia, nu-s chisat, dar n-am putut rezista să-i nu-i atrag atenția inițiatorului că nici el nu-i 100% corect... Posted Image

Edited by shogun1, 09 December 2018 - 21:13.


#42
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postdjl, on 09 decembrie 2018 - 19:04, said:

Deşi Limba Române conţine diacritice (ă, â, î, ş, ţ) majoritatea Românilor nu le folosesc. De ce?   Posted Image
în ordine aleatoare: prostie, incultură, lipsă de respect pentru sine și ceilalți, nepăsare.
Rezultatul învățământului românesc triumfător din ultimii 30 de ani.

#43
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

View Postshogun1, on 09 decembrie 2018 - 21:07, said:

Firefox Quantum 63.0.3. Pe Chrome 71.0.3578.80 le văd la fel, am verificat.
Linux FTW!
Eu tot versiunea asta de Firefox o am! cel mai probabil codarea de text e de vina, la tine cel mai probabil e pe Detectare Automata (sau alta optiune) la mine este pusa pe Central Europeana (ISO).
edit: nu am latina

Edited by stlk, 09 December 2018 - 21:27.


#44
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Latină. Pentru conținut învechit Implicită pentru română.

Posibil să conteze și setările sistemului, eu am layout Romanian Standard, default (nu win keys, cedilla sau standard cedilla).

Edited by shogun1, 09 December 2018 - 21:28.


#45
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postgumball3000, on 09 decembrie 2018 - 19:08, said:

Pt ca e ca si cand ti-ar da cineva peste degete cand scrii, pt ca nu exista tastatura de o calitate decenta cu layout RO, pt. ca legislatia e proasta (sau nu neaparat proasta ci neaplicata, pana si in institutiile publice am vazut ca sunt redactate fara diacritice documentele, cu toate ca legea le obliga).
Lasa-l in colo de ms-dos, nici macar la aparitia w7 nu era folosit corect fontul pt diacriticele romanesti, pt cele cu virgula, erau folosite cele turcesti cu sedila.
Windows 2000 a adus suport adecvat pentru limba română. Inclusiv caracterele ș,ț cu virgulă, nu cu cedilă turcească, grație standardului 8859-19 abia adoptat.
Cu Win2k au venit la pachet destule fonturi cu caractere românești corecte.
Nu există nici un motiv să nu scrii corect în românește, în afară de nepăsare, prostie sau lipsă de respect pentru sine și intelocutor.

#46
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

View PostDaculScoril0, on 09 decembrie 2018 - 21:23, said:

Nu există nici un motiv să nu scrii corect în românește, în afară de nepăsare, prostie sau lipsă de respect pentru sine și intelocutor.
Să scrii de pe smartphone/ tabletă. E posibil, dar chinuitor și consumi timp și efort în mod inutil.

#47
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005

View Postshogun1, on 09 decembrie 2018 - 21:09, said:

dar n-am putut rezista să-i nu-i atrag atenția inițiatorului că nici el nu-i 100% corect... Posted Image

N-ai cum sa-l prinzi la inghesuiala pe initiator, caci e uns cu toate alifiile, e vulpe batrana... :D

#48
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

View Postdjl, on 09 decembrie 2018 - 19:04, said:

Deşi Limba Române conţine diacritice (ă, â, î, ş, ţ) majoritatea Românilor nu le folosesc. De ce?   Posted Image
Eu de când am avut computer mi-am dorit să pot scrie cu diacritice, dar deabea prin 2000 şi ceva am ajuns să scriu cu aşa ceva.
Off-topic: La MS-D.O.S. sau 'Windows' 3.1/3.11 se putea scrie cu caractere Româneşti?   Posted Image
Decat sa scriu "deabea" mai bine scriu fara diacritice! (cuvintele fara diacritice le mai inteleg dar pe cele in limbi straine, nu le inteleg!Posted Image )

Edited by stlk, 09 December 2018 - 21:38.


#49
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Pentru că nu e la îndemâna oricui. Eu am învățat să scriu cu diacritice când lucram la un ziar. Fiind necesar s-o fac la muncă, m-am obișnuit s-o fac în general, îmi e natural să mut dintr-o limbă în alta și să găsesc caracterele pe tastatură.
Dar multora le vine greu s-o facă, dacă n-a fost necesar să scrie cu diacritice.
Eu fac mai multe mișcări pentru a scrie decât face o persoană care nu utilizează diacritice. Găsesc unele caractere mai ușor pe tastatura în limba engleză. În plus, fiind obișnuit să-mi reglez tastaturile cu combinația CTR+Shift pentru schimbarea limbii, când mă trezesc pe un calculator străin, mă cam împiedic.


Sunt situații în care scriu fără. Pe telefon mi-e greu să scriu de fel, dacă ar mai trebui să mai caut și diacritice m-ar lua durerea de cap. E-mail, iar, scriu fără, pentru că habar n-am pe ce Windows 3.1 mi-l deschide cel care-l primește. Și pe forum am văzut că sunt probleme, câteodată, când dai quote.


Ăstora care vă căcați pe voi cu "incultura", vă invit să vă căutați postări de prin anii 2000, inclusiv pe-ale voastre, să vedeți cum scriam atunci.

E comunicare, se înțelege foarte bine și fără diacritice. Aceste diacritice, din punct de vedere practic, sunt niște porcării sinistre, mai ales că nu se prea găsesc și prin alte limbi. Ăia care le-au păstrat în limbă merită vreo două palme. Era mai practic dacă făceai caractere separate decât prostiile astea de sedile și căciulițe.

#50
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,998
  • Înscris: 09.08.2005

View Postgumball3000, on 09 decembrie 2018 - 19:08, said:

pt ca nu exista tastatura de o calitate decenta cu layout RO,
Există. Scriu pe ea acum.

View Postheinz, on 09 decembrie 2018 - 19:11, said:

Nu-i chiar așa grav sa nu pui diacritice, grav e sa fii analfabet, și aici mă refer la cei ce scriu cu "â" la începutul cuvântului, ce-i ce scriu "miam/miau" etc. Daca uiți să pui o virgulă nu-i capăt de lume.
Pe bune?

View Postzyppster, on 09 decembrie 2018 - 20:12, said:

să se facă dom'le o tastatură românească special pentru stimabilul djl!
Există.

View Postggelu, on 09 decembrie 2018 - 20:19, said:

Pentru ca unii scriu alternativ in En si Ro. Si daca romanii mai inteleg ceva din textul scris cu tastatura in engleza cu celalati nu e nici o șansă. Eu o modific in tastaură românească doar când contextul îmi impune clarificari.
Cu o tastatură românească scrii ușor și în românește și în engleză. Are toate caracterele limbii engleze...

View PostAdm, on 09 decembrie 2018 - 20:39, said:

1. Scrii mai repede fara diactice
2. Personal gasesc diacriticele o reminiscenta pre-tehnologica. Pana si chinezii au fost nevoiti sa se restranga la 102 caractere (de la cateva sute).
3. Creaza probleme de compatibilitate, mai ales pe vremuri, cand se foloseau anumite fonturi cu diacritice, iar cand ajungea pe alta masina documentul era jale.
4. Creaza probleme pe internet din cauza encodingului (si aici avem probleme), cand sunt salvate in bazele de date.

Pe scurt, nu ma deranjeaza lipsa lor, si ma deranjeaza folosirea lor.
1. E doar chestie de obișnuință.
2. Pe chinezi îi înțeleg - o tastatură cu toate ideogramele lor probabil că nu încape pe un birou - la noi e doar lene.
3. Nu mai sîntem pe vremuri - programele care fac urît la diacritice se împuținează.
4. Cînd ai o problemă o rezolvi, nu o bagi sub preș...

View PostPopaXXX, on 09 decembrie 2018 - 20:45, said:

Eu as elimina diacriticele cu totul, mai mult complica lucrurile, si asa avem destui analfabeti in Romania sau oameni care abia stiu sa scrie si sa citeasca,
Bună gîndire. În loc să eliminăm analfabetismul, să-l declarăm normalitate! De unde le scoateți?

#51
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

View Postradunic, on 09 decembrie 2018 - 23:02, said:

Bună gîndire. În loc să eliminăm analfabetismul, să-l declarăm normalitate! De unde le scoateți?
Cu cat mai putine litere cu atat mai bine!

#52
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Poststlk, on 09 decembrie 2018 - 21:32, said:

Decat sa scriu "deabea" mai bine scriu fara diacritice! (cuvintele fara diacritice le mai inteleg dar pe cele in limbi straine, nu le inteleg!Posted Image )
Djl e celebru pentru ca pune punct dupa fiecare litera din acronim, dar de ce in MS-DOS a pus puncte doar la DOS, nu si la MS, ramane un mister.

#53
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postshogun1, on 09 decembrie 2018 - 21:29, said:

Să scrii de pe smartphone/ tabletă. E posibil, dar chinuitor și consumi timp și efort în mod inutil.
Nu există nici un motiv să nu scrii corect în românește, în afară de nepăsare, prostie sau lipsă de respect pentru sine și intelocutor.

#54
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Totusi, diacriticile sint supraevaluate. Se poate renunta la ele in scrierea curenta pe forumuri, etc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate