Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

De ce majoritatea Românilor nu scriu cu diactritice pe internet?

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#55
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostIon_de_la_Raion, on 10 decembrie 2018 - 00:28, said:

Totusi, diacriticile sint supraevaluate. Se poate renunta la ele in scrierea curenta pe forumuri, etc.
îmi pare că trebuie să repet: Nu există nici un motiv să nu scrii corect în românește, în afară de nepăsare, prostie sau lipsă de respect pentru sine și intelocutor.

#56
zoom0mooz

zoom0mooz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 09.03.2016

View PostDaculScoril0, on 10 decembrie 2018 - 06:42, said:

ĂŽmi pare că trebuie să repet: Nu există nici un motiv să nu scrii corect ĂŽn românește, ĂŽn afară de nepăsare, prostie sau lipsă de respect pentru sine și intelocutor.
Mda?
Si daca folosesti vreo 5-6 instrumente sa zicem PC, laptop, tablete, telefon, etc. toate in engleza (ca in romaneste imi trebuie traducator sa inteleg meniurile), iar utilizarea limbii romane reprezinta sub 5-10% din activitatea ta tot nepasare ti se pare?
Daca iti pun un Dvorak in fata cate cuvinte scrii pe minut?
Oare chinezii care folosesc Simplified Chinese, tot din nepasare o fac?
Mie aroganta mi se pare pretentia.... suntem pe un forum nu am venit la nunta sau ceremonie de investitura ceva pe-aici.
Dar e mai usor sa te legi de aparente decat sa combati idea exprimata - nu-i asa?

Edited by zoom0mooz, 10 December 2018 - 07:01.


#57
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Ai dreptate că traducerile sînt ciudate, ca să nu zic altcumva, dar limba interfeței are zero legături cu limba în care scrii. Browserul în care scriu acum are meniuri în engleză și totuși scriu în română. Puteam să scriu în franceză sau germană, browserul nu s-ar fi supărat.
Nu vorbim de tastaturi abreviate cum e Dvorak, vorbim de marea masă a a utilizatorilor - adică un PC plus o tastatură de dimensiuni normale. Dar dacă tot ai adus-o în discuție, vezi că există Dvorak adaptat pentru română.
Chinezii care vor să scrie civilizat trebuie să învețe pînă la patru mii de caractere. Cum ar arăta o tastatură cu 4.000 de taste?
Pe scurt - dacă ai PC sau tabletă sau telefon nu ai drept scuză decît lenea. Toate pot produce diacritice din tastaturi cu diacritice.
Și mai pe scurt - DaculScoril0 cam are dreptate.

#58
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 03.04.2005
Lene, comoditate. Folosirea zilnică a prescurtărilor.  Nu este atât de complicat să ții minte unde sunt cele 5 taste care devin țșăâî, chiar dacă nu ai tastatură specială.
Hai să scriem de mână fără diacritice, să vedem ce iese... Același lucru este și pe internet. Iar ca fapt divers, dacă vi se pare că înțelegeți atât de bine cum se scrie pe internet, puneți un copil de clasa a doua să citească un articol. Să vedeți cum se chinuia săraca nepoțică, nu înțelegea și chiar a avut destule dificultăți în a citi o scurtă povestioară fără diacritice.
În privința instituțiilor care și ele scriu cu picioarele, adevărat, multe documente sunt scrise greșit, doar Monitorul Oficial scrie cât de cât corect.

#59
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

View Postdjl, on 09 decembrie 2018 - 19:04, said:

Deşi Limba Române conţine diacritice (ă, â, î, ş, ţ) majoritatea Românilor nu le folosesc. De ce?   Posted Image
Din comoditate (cand scriu fara diacritice nici nu mai trebuie sa ma uit la tastatura), pentru ca la tastaturile cu layout US da peste cap multe semne de punctuatie sau caractere de care am nevoie, pentru ca encoding-ul (sau altceva) nu e bine implementat pe diverse site-uri si ma trezesc ca in loc de diacritice baga un sir de caractere gen *$#, etc.

Edited by Hider141, 10 December 2018 - 08:44.


#60
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

View Postshogun1, on 09 decembrie 2018 - 19:14, said:

Pentru că mai scrii fără diacritice dacât să le folosești pe cele greșite, cum ai scris tu, cu sedilă în loc de virgulă!
ş, ţ = incorecte
ș, ț = corecte

ce mă amuză abordarea asta... absurdă de-a dreptul. Pe un ecran normal si cu font normal nici nu se vede ce versiune (virgulă sau sedilă) e folosită, tb să mărești sau să ai ochi foarte buni.

chestia cu virgula/sedila e pt "puriști", ține de faptul că e lipită sau nu de literă, cînd scrii de mînă uneori îți iese mai aproape sau chiar lipită, alteori nu, n-ar nici o relevanță.

Din păcate ăsta e un motiv în plus pt care unii oameni nu scriu, pt că sînt prea multe versiuni și apar tot felul de incompatibilități. Acu' s-a mai normalizat situația dar în windowsurile mai vechi dacă scriai cu o versiune și apoi afișai pe un sistem cu altă versiune îți apăreau pătrățele pe ecran...

#61
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postzoom0mooz, on 10 decembrie 2018 - 06:58, said:

Mda?
Si daca folosesti vreo 5-6 instrumente sa zicem PC, laptop, tablete, telefon, etc. toate in engleza (ca in romaneste imi trebuie traducator sa inteleg meniurile), iar utilizarea limbii romane reprezinta sub 5-10% din activitatea ta tot nepasare ti se pare?
Daca iti pun un Dvorak in fata cate cuvinte scrii pe minut?

Poate lene și nepăsare?
Pe orice tastatură scriu la fel de repede și în engleză și în română. De fapt mi-e mai greu să scriu fără diacritice în română.

View Postzoom0mooz, on 10 decembrie 2018 - 06:58, said:

Oare chinezii care folosesc Simplified Chinese, tot din nepasare o fac?
Mie aroganta mi se pare pretentia.... suntem pe un forum nu am venit la nunta sau ceremonie de investitura ceva pe-aici.
Dar e mai usor sa te legi de aparente decat sa combati idea exprimata - nu-i asa?


Tu au idee ce înseamnă Simplified Chinese? că nu-i simplă deloc.
Oricum ar fi, Simplified Chinese este grafia oficială a PRC și e normal să fie folosită.

În cazul de față doar căutăm să motivăm lenea și nepăsare, că n-am auzit de vreo hotărâre a Academiei Române să zică că renunțăm la diacritice.

#62
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,398
  • Înscris: 06.02.2008
Eu le folosesc pentru că pe telefon mi le pune automat tastatura. Și, evident, în scrisul de mână. În rest este doar bătaie de cap.

#63
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
aceeași întrebare, dar în sens invers: de ce avem nevoie de litere mari/mici?
(sigur nu ne face mai „diștepți”!)

#64
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View PostXON-XOFF, on 10 decembrie 2018 - 09:18, said:

ce mă amuză abordarea asta... absurdă de-a dreptul. Pe un ecran normal si cu font normal nici nu se vede ce versiune (virgulă sau sedilă) e folosită, tb să mărești sau să ai ochi foarte buni.
Am mai scris deja, nu se observa pt ca are forumul o setare sa transforme automat diacriticele cu sedila in cele corecte, cu virgula.
Sunt aceleasi caractere mai sus, degeaba maresti.

View PostXON-XOFF, on 10 decembrie 2018 - 09:18, said:

chestia cu virgula/sedila e pt "puriști", ține de faptul că e lipită sau nu de literă, cînd scrii de mînă uneori îți iese mai aproape sau chiar lipită, alteori nu, n-ar nici o relevanță.
Din păcate ăsta e un motiv în plus pt care unii oameni nu scriu, pt că sînt prea multe versiuni și apar tot felul de incompatibilități. Acu' s-a mai normalizat situația dar în windowsurile mai vechi dacă scriai cu o versiune și apoi afișai pe un sistem cu altă versiune îți apăreau pătrățele pe ecran...
Nu, nu e pt puristi, e chiar deranjant sa citesti text cu diacritice cu sedila.
Scrisul de mana nu are nicio legatura.
Apoi daca te uiti cu atentie nu e o simpla virgula lipita de litera, mai are o componenta, din cauza asta se si numeste sedila, si nu "virgula lipita"

Arial, Verdana, Times New Roman, la toate se vede clar ca aia de sub litera este o virgula si nu altceva:
[ https://i.imgur.com/zWFWWEK.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by gumball3000, 10 December 2018 - 11:35.


#65
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Problema e ca nu a fost standardizat suficient layout-ul, apar tot felul de combinatii ciudate pe piata.
Chiar am vrut in ultimele 6 luni sa-mi cumpar o astfel de tastatura romaneasca, dar in cele din urma am renuntat, fie din cauza layoutului RO folosit, fie din cauza lipsei unor taste aditionale (multimedia) sau functii (wi-fi, hub usb, taste mecanice).

Gasisem ceva de la Dell, dar dupa ce am citit comentariile am constatat ca nu au layout-ul care trebuie (cu diacriticele langa tasta Enter).

Multe programe au de asemenea probleme cu folosirea lor.
A fost amuzant cand cei de la iGO (program de navigatie GPS), au scos hartile cu strazile scrise cu diacritice, le-au folosit pe cele corecte cu virgula, si o buna perioada de timp nu iti mai returna cautarea rezultate cand cautai strazi precum Ștefan cel Mare samd.

Edited by gumball3000, 10 December 2018 - 11:38.


#66
Dragos_20

Dragos_20

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 12.10.2018

View Postdjl, on 09 decembrie 2018 - 19:04, said:

Deşi Limba Române conţine diacritice (ă, â, î, ş, ţ) majoritatea Românilor nu le folosesc. De ce?   Posted Image
Depinde si pe ce scrii.Pe PC eu scriu fara diacritice , pentru ca sunt obisnuit cu tastatura ENG , mai ales la sectorul de semne de punctuatie.Cand e pe ROU si stii ca ":" , dar iti apare "." si e enervant.Pe cat cu telefonul scriu cu diactritice pentru ca asa l-am setat :)

#67
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Singura tastatura RO ok am avut-o pe un MBP. Erau acolo vizibile si active, nu trebuia sa tin minte care unde e.
In rest, sa stea cine o vrea sa caute toate semnele de pe tastatura normala cu layout US, doar pentru placerea altora de a vedea pe forum diacritice.

#68
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Eu m-am obişnuit cu cea în Română (Romanian Legacy) şi mă încurcă cea în Engleză   Posted Image
Ah, am găsit literele, dar pentru semne gen @ dădeam pe Engleză. Pentru că nu ştiam de Crtl + Alt + altă tatstă.
Ar trebui făcut un ghid pentru utilizarea diacriticelor.
Şi cu alte limbi sunt probleme... mulţi zic "Scoda", pe când de fapt e "Şcoda" că Š = Ş.

Edited by djl, 10 December 2018 - 13:15.


#69
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
MAGUAY - are tastatură combinată RO-EN; de când o utilizez, am învățat poziția tuturor caracterelor în ambele limbi :)

#70
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
poza?

#71
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostDaculScoril0, on 10 decembrie 2018 - 06:42, said:

îmi pare că trebuie să repet: Nu există nici un motiv să nu scrii corect în românește, în afară de nepăsare, prostie sau lipsă de respect pentru sine și intelocutor.
Sau o tastatura cu layout in engleza.

View Postradunic, on 10 decembrie 2018 - 08:12, said:

Pe scurt - dacă ai PC sau tabletă sau telefon nu ai drept scuză decît lenea. Toate pot produce diacritice din tastaturi cu diacritice.
Și mai pe scurt - DaculScoril0 cam are dreptate.
Auzi, tu mananci supa de pui cu taitei, preparata de tine (sau nevasta, mama, etc.) ?

#72
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

View Postgushpi, on 10 decembrie 2018 - 11:00, said:

aceeași întrebare, dar în sens invers: de ce avem nevoie de litere mari/mici?
(sigur nu ne face mai „diștepți”!)
initial alfabetul latin avea doar litere mari. uitati-va pe inscriptiile care au supravietuit perioadei romane.
literele mici au fost inventate de tipografi prin secolul 15 (daca nu ma insel), pentru estetica tipariturii. eu am ales sa scriu cu litere mici la inceputul frazei, tot din motive de estetica. mi se pare ca textul curge mai bine. e vreo problema cu asta ?

Edited by strongsss, 11 December 2018 - 18:41.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate