Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 

Plati cu Google Pay si card bancar in Romania

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
847 replies to this topic

#145
rick23ro

rick23ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 01.08.2007

View Postmenaloty, on 24 octombrie 2019 - 14:04, said:

Pai eu am zis sa descarcati versiuni mai vechi care nu au restrictii de genu'.

Problema e revolut care permite activarea mobile payments prin gpay doar pt anumite carduri, nu contează versiunea de gpay, drept dovadă că pe ultima versiune disponibilă un coleg a activat cu succes iar eu nu.

Cel mai trist e că supportul lor e de 2 lei, nu au fost în stare să-mi explice de ce a mers acum o lună și acum nu mai merge, deși folosesc același card și aceeași versiune de gpay. Au venit cu scuza că gpay nu e disponibil în România, ceea ce e o vrăjeală din moment ce multor altor posesori de revolut le merge fără probleme.

Edited by rick23ro, 25 October 2019 - 14:27.


#146
digo

digo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 02.12.2006

View Postdigo, on 18 octombrie 2019 - 18:31, said:

Buna stimati colegi,


Oare daca se instaleaza aplicatia din magazin intr-o tara care suporta, gen D, Cz, A, oare v afunctiona in Romania?Bineinteles cu Revolut cu bin GB.
Intreb pentru situatia in care as avea un drum acolo si as incerca sa evit vpn, apk, etc.


Multumesc,
Dan



Revin cu derularea situatiei. Am incercat sa instalez gpay in Cehia din magazin si spunea ca telefonul este incompatibil. Aplicatia a fost vazita in cehia de magazin play. Telefonul este Xiaomi mi 9t. Apoi am descarcat apk pus pe pagina anterioara si acesta s-a instalat. A acceptat cardul virtial si pe cel fizic Revolut doar pentru plati pe internet. De ce, nu stiu. Neavand nevoie doar de plati online am dezinstalat.
Curios este de ce nu a permis instalarea din magazin de pe reteaua ceheasca.
Oricum nu am insistat prea mult.

O zi frumoasa,
Dan

#147
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016

View Postdigo, on 29 octombrie 2019 - 14:38, said:

A acceptat cardul virtial si pe cel fizic Revolut doar pentru plati pe internet. De ce, nu stiu. Neavand nevoie doar de plati online am dezinstalat.
De unde stii ca doar pentru plati pe internet? Ai incercat sa platesti in magazin la pos?
Aveai deblocat din security plati la pos, contactless?

View Postrick23ro, on 25 octombrie 2019 - 14:25, said:

Cel mai trist e că supportul lor e de 2 lei, nu au fost în stare să-mi explice de ce a mers acum o lună și acum nu mai merge,
Este posibil ca la un anume interval GPay baleiaza conturile si unde sunt probleme, nepotriviri sau adrese care nu sunt pe harta de functionare GPay, le blocheaza.
nu cred ca revolut are ceva legatura cu situatii de genu'.

Edited by menaloty, 29 October 2019 - 17:39.


#148
digo

digo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 02.12.2006
Scria in aplicatie la introducerea cardurilor. Adevarul este ca  nu am incercat daca functiona la comerciant.

Dan

#149
rick23ro

rick23ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 01.08.2007
Good news, merge înrolat cardul Curve în Google pay, tocmai l-am băgat și mi-a activat și plata prin nfc. Revolut tot nu mi-l primește, deci e clar că problema e de la ei, nu de la Google pay.

Edited by rick23ro, 09 November 2019 - 01:43.


#150
digo

digo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 02.12.2006
Instalat introdus Curve cu Revolut virtual in spate. Functioneaza.
Sa vedem daca tine.

Dan

#151
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 26.06.2010

 digo, on 09 noiembrie 2019 - 11:45, said:

Instalat introdus Curve cu Revolut virtual in spate. Functioneaza.
Sa vedem daca tine.

Dan

Confirm , a mers și la mine .

#152
burceamarius

burceamarius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 14.03.2014
Salut. Am și eu o problema am instalat aplicația google pay și nu mi-o vede la nfc când sa o selectez la modalitate de plata.. Am avut telefonul în service înainte mergea acum numai vrea.. Am huawei p10. Aveți idee ce e de făcut?

#153
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Nu stiu cum e la Huawei, dar vezi in setarile de pe langa "Tap & pay" si NFC sa ai selectata optiunea "HCE Wallet". La Xiaomi spre exemplu aceasta optiune e la rubrica "Secure element position"

Attached Files


Edited by Ciubex, 10 November 2019 - 14:59.


#154
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 05.09.2005
Are careva Google Pay folosind Wear OS?

#155
Gabi10017

Gabi10017

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 14.01.2018

 mynameismada, on 20 decembrie 2019 - 14:32, said:

Are careva Google Pay folosind Wear OS?
Eu folosesc cu un Huawei Watch 2.

#156
Gabi10017

Gabi10017

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 14.01.2018

 Gabi10017, on 20 decembrie 2019 - 14:43, said:

Eu folosesc cu un Huawei Watch 2.
PS: Am un card Revolut cu BIN de UK in Gpay.

Edited by Gabi10017, 20 December 2019 - 15:20.


#157
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 05.09.2005
Da, dar pe Wear OS e altceva. Huawei merge pe propriul OS pe smartwatches.

#158
Gabi10017

Gabi10017

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 14.01.2018

 mynameismada, on 20 decembrie 2019 - 15:53, said:

Da, dar pe Wear OS e altceva. Huawei merge pe propriul OS pe smartwatches.
Huawei Watch 2 ruleaza pe Wear OS.... GT-urile sunt pe sistemul lor de operare. Daca nu ma crezi cauta pe net :)

#159
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 05.09.2005
Aaaa, ok, am citit eu aiurea. Am crezut ca ai Watch GT.

Ce versiune de Wear OS ai? Cum l-ai facut sa mearga pe ceas?

Eu sunt pe 2.12, version H.  Google Pay a fost instalat cand a facut update, dar a disparut(probabil a detectat tara). Pe telefon, merge fara probleme - probabil la fel ca tine - am instalat google pay apk si am pus un card virtual  Revolut cu BIN de UK.

Edited by mynameismada, 20 December 2019 - 16:04.


#160
Gabi10017

Gabi10017

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 14.01.2018

 mynameismada, on 20 decembrie 2019 - 16:03, said:

Aaaa, ok, am citit eu aiurea. Am crezut ca ai Watch GT.

Ce versiune de Wear OS ai? Cum l-ai facut sa mearga pe ceas?

Eu sunt pe 2.12, version H.  Google Pay a fost instalat cand a facut update, dar a disparut(probabil a detectat tara). Pe telefon, merge fara probleme - probabil la fel ca tine - am instalat google pay apk si am pus un card virtual  Revolut cu BIN de UK.
Pe H e mai complicat deoarece aplicatia se uita dupa IP constant, iar daca acesta nu este dintr-o tara suportata iti da eroare ca nu e disponibil in RO etc. Eu am Oreo pe el, tot 2.12. Vei avea nevoie de VPN pe telefon pentru configurarea inițiala (Recomand Nord VPN + aplicatia Permanent Proxy instalata pe ceas (v-a trebui sa gasesti un proxy dintr-o tara ce suporta GPay, proxy-ul nu trebuie sa fie protejat prin vre-un user sau pass si trebuie sa fie Proxy HTTP). V-a trebui, de asemenea sa configurezi aplicatia Permanent Proxy pentru a funcționa mereu (vei avea instructiuni in aplicatie). Totodata, poti folosi si aplicatia Pay Enabler pentru a reactiva aplicatia Google Pay de fiecare data cand se va dezactiva. Stiu, pe versiunea H e destul de greu de activat GPay din cauza noilor restricții de Geolocatie, dar cu putina bataie de cap se rezolva. A da, dezactiveaza locatia de pe ceas cand faci prima configurare.

La mine este mult mai usor de folosit Google Pay deoarece nu exista nicio verificare a IP-ului la configurarea initiala, doar ca se mai dezactiveaza aplicatia din cand in cand. Daca poti, ar fi mai usor sa faci downgrade la Android Oreo (daca ai un ceas ce a avut aceasta versiune, adica produs in prima jumatate a 2018 sau mai devreme). O data ce ai trecut de prima configurare a GPay si ai adaugat primul card, o sa fie mult mai usor.

Aplicatia Permanent Proxy nu este neaparat necesara, intrucat aceasta doar face Google Pay-ul sa nu se mai dezactiveze. Poti folosi doar Pay Enabler si sa activezi GPay doar cand ai nevoie (activarea ii ia mai mult, fiind incomod cand esti la casa si ai nevoie de GPay fix atunci, mi s-a intamplat sa stau la casa, asteptand sa se activeze, nu e placut, trust me :))

Deci, daca nu ai neaparata nevoie de GPay pe ceas, ti-as recomanda sa nu te chinui cu el..

#161
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 05.09.2005
Da, am tot citit in ultimele 2 zile si pare mai complicat in situatia mea.

Am citit intradevar de Permanent Proxy, e relativ usor de instalat(adb prin wifi) etc si nici nu am nevoie de VPN, as avea nevoie de un proxy server dintr-o tara supported. Problema mea este ce proxy(de US/UK/Germany) sa folosesc - adica nu am incredere in orice proxy de pe net.

Si atunci ma gandeam sa imi fac eu propriul proxy server... Stiu, bataie si mai mare de cap.

Nu am nevoie neaparat de GPay pe ceas - e mai mult sa vad daca pot face sau nu si mai si invat cate ceva cu ocazia asta. Problema mea, asa cum am zis, e de security.

Edited by mynameismada, 20 December 2019 - 16:43.


#162
Gabi10017

Gabi10017

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 14.01.2018

 mynameismada, on 20 decembrie 2019 - 16:42, said:

Da, am tot citit in ultimele 2 zile si pare mai complicat in situatia mea.

Am citit intradevar de Permanent Proxy, e relativ usor de instalat(adb prin wifi) etc si nici nu am nevoie de VPN, as avea nevoie de un proxy server dintr-o tara supported. Problema mea este ce proxy(de US/UK/Germany) sa folosesc - adica nu am incredere in orice proxy de pe net.

Si atunci ma gandeam sa imi fac eu propriul proxy server... Stiu, bataie si mai mare de cap.

Nu am nevoie neaparat de GPay pe ceas - e mai mult sa vad daca pot face sau nu si mai si invat cate ceva cu ocazia asta. Problema mea, asa cum am zis, e de security.
Si mai complicat e sa faci rost de un server proxy propriu, fara securitate si care sa aiba si IP de Germania (ca sa ai si viteze relativ bune, deoarece pe acel server trebuie sa si descarci aplicatii/update-uri din Play Store).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate