Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 Megalopolis (2024)

Integra A8690

Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...
 Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 

Orange Money

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
4147 replies to this topic

#4123
ryan87bc

ryan87bc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 04.03.2015
eu inteleg ca vor acorda puncte Thank You in continuare:

Quote

Functionalitatile de care te bucuri acum si costurile utilizarii acestora raman aceleasi.


#4124
adidami

adidami

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 02.11.2014
Eu zis sa nu ne panicam.

Inainte de a fi 3x un punct Thank You, in urma cu cativa ani era 1.5x si la campanii speciale (Paste, Black Friday, Craciun) devenea 3x.

Deci pentru cine asteapta mai mult pentru momentul de a lua telefon, e posibil sa urmeze o surpriza placuta.

De asemenea, de luna trecuta se permite folosirea mai multor vouchere la comenzi (maximum 3 vouchere Piniata + 1 voucher Buy Back + 1 voucher campanie promotionala). Deci sunt si alte metode de obtine extra reducere la prelungirea abonamentului.

#4125
MiaJiro

MiaJiro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,112
  • Înscris: 24.11.2019
Oricum metoda cea mai buna sa-ti iei un telefon este sa nu-l achizitionezi de la provider!
Indiferent de cat de buna ar parea oferta.

#4126
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,611
  • Înscris: 30.12.2007
Oferta operatorilor e buna daca ai voucher sau punctele astea de reducere in rest preturile la telefoane (la operator), uneori sunt mai mari ca in magazin. Personal eram multumit de aceste puncte ca primeam o reducere la operator la achizitionarea telefonului, dar daca subtiaza beneficiul asta pina la eliminare chiar nu mai am motiv sa am cont OM indiferent de proprietar. In cazul in care nu am nicio reducere la achizitie de la operator am posibilitatea sa achizitionez din magazin (emag, altex, etc) cu ajutorul ofertelor cind se ofera rduceri 10-30% si iar ai avantaj in alta parte decit cu OM. Si iar ajungem la intrebarea, de ce sa mai folosim OM daca nu avem beneficii suplimentare fata de concurenta?

#4127
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,139
  • Înscris: 10.04.2006
E de ajuns să te uiți pe topic și afli răspunsul la întrebare: nu prea are avantaje față de concurență.

#4128
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,947
  • Înscris: 13.03.2005
Au rămas două avantaje:retragerea gratuită la bancomat care la alte fintech-uri e comisionata cu doi la sută și transferul bancar pe IBAN în valută gratuit la un curs valutar relativ ok

#4129
thekat

thekat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 13.03.2005
As mai adauga doua: poti face top-up cu cardul, poti imparti cheltuielile cu cardul de credit in cate rate vrei tu, maxim 12, fara a fi conditionat de ceva praguri - trebuie doar sa cumperi de min 300 lei.

#4130
danielzgk

danielzgk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,881
  • Înscris: 14.05.2013

 ryan87bc, pe 09 mai 2024 - 14:05, a scris:

eu inteleg ca vor acorda puncte Thank You in continuare:
Aici e vorba de beneficii.

#4131
danielzgk

danielzgk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,881
  • Înscris: 14.05.2013
Eu renunt la card in iunie.

#4132
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,993
  • Înscris: 21.08.2008
Eu cred că iar se grăbesc ca fata mare la măritat!

Urmează fuziunea cu Unicredit Bank,
Nu are rost un rebranding acum pentru produsul Orange Money și nici trecerea pe o altă aplicație!

.

#4133
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,552
  • Înscris: 16.12.2006
Posibil sa ramana tot aplicatia asta, doar ca la actualizarea din 10 iulie sa ii schimbe numele din Orange Money in Alpha Money sau cum or dori ei sa o denumeasca.

Edited by catalinman, 09 May 2024 - 20:08.


#4134
danielzgk

danielzgk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,881
  • Înscris: 14.05.2013
"Din aceasta evolutie fac parte:
           ■ relansarea sub un nou brand si redenumirea aplicatiei mobile, a produselor si serviciilor preluate de Alpha Bank Romania SA de la Orange Money IFN S.A."

#4135
MiaJiro

MiaJiro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,112
  • Înscris: 24.11.2019
Sau o sa o redenumeasca Blue Money.

Iar daca se prevede ca in viitor vor fuziona cu Unicredit, poate au observat ca si Alpha si Unicredit au niste "dungi" albe in sigla si o sa-i spuna preventiv White Money.

View Postxew, on 09 mai 2024 - 15:21, said:

Oferta operatorilor e buna daca ai voucher sau punctele astea de reducere in rest preturile la telefoane (la operator), uneori sunt mai mari ca in magazin. Personal eram multumit de aceste puncte ca primeam o reducere la operator la achizitionarea telefonului, dar daca subtiaza beneficiul asta pina la eliminare chiar nu mai am motiv sa am cont OM indiferent de proprietar. In cazul in care nu am nicio reducere la achizitie de la operator am posibilitatea sa achizitionez din magazin (emag, altex, etc) cu ajutorul ofertelor cind se ofera rduceri 10-30% si iar ai avantaj in alta parte decit cu OM. Si iar ajungem la intrebarea, de ce sa mai folosim OM daca nu avem beneficii suplimentare fata de concurenta?
Problema pe care o observam eu era strict legata de faptul ca daca achizitionezi de la provider fara exceptie esti "legat" apoi doi ani de "glie".

Sau poate exista si situatii in care nu?
Din acest motiv, de sa zic 20 de ani, eu am preferat sa cumpar telefoane la "liber".
Pe vremuri era mai greu cu comptibilitatea dar acum majoritatea functioneaza in orice retea. Totusi trebuie sa fii atent. Si tot pe vremuri, unele telefone achizitionate de la provider erau blocate in retea. E drept ca nu la toti providerii.

Edited by MiaJiro, 10 May 2024 - 06:07.


#4136
discoshok

discoshok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 17.12.2013
Cum dracu sa nu fie buna oferta operatorilor? De când cu Orange money, am reușit de doua ori să obțin maximul de puncte, 1666 adică 2500 de lei reducere efectivă la telefon. Și acum am iar peste 1250 e puncte, dar valoarea a scăzut simțitor și va trebui sa ajung la 2500 pentru valoarea maxima a punctelor. Ceea ce va fi imposibil daca nu se mai acorda puncte pentru plata cu cardul OM

#4137
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,993
  • Înscris: 21.08.2008
Încă o dată afirm că nu este binevenită renunțarea la brandul Orange!

În piață există un precedent, un card de credit cobrand lansat de Raiffeisen bank împreună cu Vodafone, la momentul lansării - iunie 2005 -  operatorul de telefonie era Connex GSM.
Prin acel card de credit se obțin și acum puncte în programul de loialitate al Vodafone, chiar dacă acum sunt mai puțin generoși decât pe vremuri.
Cred că produsul card de cumpărături Raiffeisen - Vodafone este unul din cele mai longevive produse din piață, împlinește 19 ani și nu dă semne de oboseală!

Ar fi de dorit ca Alpha Bank și ulterior Unicredit Bank să păstreze parteneriatul cu Orange și brandul Orange pentru cele două produse - card de debit și card de credit - achiziționate de la Orange Money și să încerce să rivalizeze produsul celor de la Raiffeisen.

Sper că vor găsi o soluție prin care să păstreze colaborarea.

#4138
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,993
  • Înscris: 21.08.2008
Tocmai când îl lăudam!
Cardul de cumpărături Raiffeisen - Vodafone a fost transformat în Raiffesen Standard, a fost sistat programul de loialitate al Vodafone iar cardurile roșii pot fi folosite în continuare atâta timp cât sunt valabile, însă doar cu beneficiile programului Multishop, nu și Vodafone.

Cu toate astea cele afirmate mai sus rămân valabile, sper că Alpha Bank va găsi o soluție pentru păstrarea brandului Orange pentru cele două produse preluate de la Orange Money și pentru programul de loialitate Orange, important pentru utilizatorii de abonament Orange și cartelă cu Millidge și Doig.

.

#4139
vik19

vik19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 05.09.2007

View PostKoal, on 10 mai 2024 - 10:15, said:

Cred că produsul card de cumpărături Raiffeisen - Vodafone este unul din cele mai longevive produse din piață, împlinește 19 ani și nu dă semne de oboseală!
Nu mai exista de ani de zile.

#4140
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,626
  • Înscris: 13.06.2005
Eu l-am înlocuit în martie '23 și tot roșu/Vodafone am primit... E drept că nu mai sunt client Vodafone de peste 15 ani deci nu știu dacă mai există "beneficiile"

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate