Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Orange Money

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
4101 replies to this topic

#1
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
In curand, ne vom putea bucura de inca un IFN complet mai exact de Orange Money cu aplicatie (deja functionala) si in scurt timp cu un card de debit Visa (atentie - debit, nu prepay). Am inteles ca vor sa lanseze si Orange Pay NFC pe smartphone si smartwatch!

https://m.zf.ro/busi...-money-17678571

Edited by rz, 21 November 2018 - 10:56.


#2
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,392
  • Înscris: 08.02.2011
Apar astea ca ciupercile dupa ploaie ...

#3
Nimcid25

Nimcid25

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 01.06.2015
Bravo! Posted Image

#4
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
vive France Telecom ! ... proprietarul Orange ! ... :)

#5
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Concurenta este buna... mai ales pentru utilizatorul final!.

Mai lipsesc din peisaj Digi Bank si Vodafone IFN!

Edited by rz, 21 November 2018 - 11:14.


#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
E bine ca apar.. Google Pay probabil va pierde startul daca se mai cramponeaza mult cu introducerea serviciilor in Romania.  
Pana la urma omul are nevoie de o solutie de plat, nu conteaza care e aplicatia.

Totusi.. telefoane NFC nu au foarte multi.. doar cei care si-au luat telefoane mai noi, din alea scumpe..  Pe celelalte, aplicatia e inutila.

#7
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,532
  • Înscris: 01.08.2006
In Romania inca nu utilizeaza multi nici cardul ca instrument de plata, daramite telefonul. Asa ca e potential mare de crestere a pietei. Deci au unde sa creasca, cu marketing bun si cu trecerea timpului, cand ne educam si noi sa nu scoatem in ziua de salariu tot numerarul din cont.

#8
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,557
  • Înscris: 15.05.2010
tot Revolut e baza

#9
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,143
  • Înscris: 19.05.2005
Revolut nu e baza pentru ca e de debit iar cel mai bine este sa faci platile cu un card de credit.
In schimb Revolut este foarte util in calatorii si plati in alta valuta.

#10
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View Postpupama, on 21 noiembrie 2018 - 11:48, said:

tot Revolut e baza
E de baza pe naiba...ia sa te vad cum iti incasezi tu salariul in Revolut de la un agent comercial din Romania? pe ce IBAN de Ro?

Problema la Orange Money e ca au putini furnizori in portofoliu, si mai au problema ca se rezuma doar la clientii Orange (pesemne ca momentan, poate extinde serviciul la ceva global)

Mai ok e PAGO

Edited by cuculea, 21 November 2018 - 20:20.


#11
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,580
  • Înscris: 26.06.2010
Vor baga în curând comisioane de administrare cont și card sau de încasări interbancare, nimic nu e gratis in Romania , mai ales la Orange.

Edited by andupustiu, 21 November 2018 - 20:59.


#12
corneliu79

corneliu79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 01.05.2008

View Postandupustiu, on 21 noiembrie 2018 - 20:59, said:

Vor baga în curând comisioane de administrare cont și card sau de încasări interbancare, nimic nu e gratis in Romania , mai ales la Orange.

Nu cred ca vor proceda astfel. Pe de alta parte insa nu vad ca s-ar pozitiona precum un 'market disruptor'. Pentru a se diferentia de competitia formata din banci mainstream cu focus pe digitalizare precum ING Bank, Banca Transilvania sau Alior Bank/ Telekom Banking si fintech-uri precum Revolut sau monese ar fi necesar sa ofere clientilor pe langa experienta digitala si alte produse unde piata are inca o oferta deficitara, i.e. produse de investitii. Altminteri, cred ca succesul va fi limitat. Si Alior ofera ceva similar oarecum, beneficiaza de asemenea si de infrastructura fizica a unui jucator din telecom si cu toate acestea succesul se lasa asteptat. As aminti si faptul ca serviciul oferit de Vodafone, m-Pesa a fost inchis in Decembrie 2017.

#13
george_c_ro

george_c_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 06.04.2012
Fintech-urile au succes pana la pozitionarea totala a bancilor pe palierul cu comisioane 0 ; intr-un fel sunt benefice pentru consumatorul final deoarece au determinat bancile sa ofere produse cu costuri 0 . Sa nu uitam totusi ca marea masa a consumatorilor utilizeaza cardurile pt retrageri bancomat ( 70 % ) . Articolele in care ne spun ca 50000 de clienti utilizeaza plata cu telefonul ...da bine la imagine mai ales cand esti cotat la bursa.  In Romania sunt 17 mil de carduri . Cel mai mult de castigat vor avea de castigat bancile care au o aplicatie completa : deschideri conturi, inchideri , plati facturi,credite online , plati pe baza nr telefon,acces la conturile de la alte banci,  etc . Daca salariul il primesti la respectiva banca nu stai sa ii plimbi prin zeci de aplicatii.Daca ai o baza mare de clienti vei reusi sa ramai in top. Fintech-urile gen Revolut , Monese , Orange Money se adreseaza unei parti din piata destul de mici , daca vor avea succes mai vorbim peste 2-3 ani ; sa nu uitam m-pesa de la Vodafone
Iar cel mai important acestea nu acorda credite , pana la urma de aici ies banii ...




#14
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Încă puțin și vom avea carduri Visa de la Orange!

Attached Files



#15
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,580
  • Înscris: 26.06.2010

View Postrz, on 17 ianuarie 2019 - 10:07, said:

Încă puțin și vom avea carduri Visa de la Orange!

Dacă nu o să aibă comisioane o să îmi deschid și eu cont Orange Money.

#16
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008

View Postandupustiu, on 17 ianuarie 2019 - 10:41, said:

Dacă nu o să aibă comisioane o să îmi deschid și eu cont Orange Money.

Păi nu au: https://www.orange.r...html#comisioane

Nu retrage bani din magazin.

#17
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,580
  • Înscris: 26.06.2010

View PostAdiTwism, on 28 ianuarie 2019 - 23:13, said:



Păi nu au: https://www.orange.r...html#comisioane

Nu retrage bani din magazin.

Și dacă vor pune comisioanele alea când scoți bani de pe card la bancomat ? Dacă vor mai face card Visa.

#18
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008

View Postandupustiu, on 29 ianuarie 2019 - 14:45, said:

Și dacă vor pune comisioanele alea când scoți bani de pe card la bancomat ? Dacă vor mai face card Visa.

Nu vor pune, nu poti sa ai azi un pret si maine alt pret, la o companie mare.

Nu te ingrijora, sunt zeci de feluri in care poti scapa de comisioane. Daca transferul e gratuit, transferi in alt portofel electronic care are retrageri gratuite. Cand ti se umple limita, transferi in alt portofel si tot asa.

Am 6 carduri fizice, 4 virtuale si in cateva luni o sa am cel putin 20 fizice si 10 virtuale. Sunt zeci de feluri de portofele/carduri/servicii de transfer etc. Nu am platit comisioane de 6 luni si nu voi plati niciodata.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate