Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Pareri aliexpress.com (2018+)

* * * * * 20 votes
  • This topic is locked This topic is locked
8378 replies to this topic

#1549
cosmin57

cosmin57

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 13.02.2015

 -koss-, on 20 mai 2019 - 19:02, said:

I-am ars in ultimele zile pe orezari cu reviewuri de 1 stea.. pentru produsele pe care nu le-am mai primit.. Da-le naiba pentru 2 dolari 5 dolari.. nu am mai stat de dispute dar ii ard cu o stea review..

Nu m-am putut abtine sa citesc dintr-un clasic infractor inca in libertate:
Dacă vrei să mănânci zece roșii cu gust de rumeguș, foarte bine, le iei mai ieftin. Dacă vreau să mănânc roșii sănătoase, iau cinci roșii și sunt mai mulțumit.

Exact asa am făcut și eu! M-am cam săturat să deschid dispute, să îmi ceară tot felul de informații suplimentare de la Poștă sau dovezi! și apoi să îmi spună să aștept.

#1550
Florin__Adrian

Florin__Adrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 11.05.2019

 Florin__Adrian, on 20 mai 2019 - 16:02, said:

Nu mai inteleg nimic ...am facut vreo 3 comenzi intr-o saptamana de la acelasi seller si cea mai scumpa nu a fost trimisa, am dat mesaj chinezului sa-l intreb, am si extins perioada intre timp si imi zice ca deja l-a trimis si mi-a dat in mesaj tracking numberul, ii dau iar mesaj si ii spun ca nu apare trimisa in contul de aliexpress + printscreen si imi trimite inapoi un emoticon.

Se pare ca ma aleg cu o comanda gratis daca nu se schimba statusul pana joi in Awaiting delivery, asta daca ce a spus el e real.
Mi-a raspuns pana la urma chinezul si a zis ca a gresit cand a trimis tracking numberul catre aliexpress, acum e alta problema, am un tracking number cu LVS nu cu UI......CN in comanda cum a spus el si adresa asta: xxxxx  - care NU e a mea....

Sa vad ce pot rezolva iar cu el...

#1551
sashamiha

sashamiha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 15.02.2005

 alinandu, on 20 mai 2019 - 22:35, said:

Stiu ca postul este despre aliexpres.Dar eu sunt amarat pentru ca am cumparat un aparat de radio de pe Gearbest in 14 martie si nici pana acum nu mi l-au trimis.
Spun ca nu il au pe stoc,ca sa mai astept doua saptamani,dar de ce mi-au luat banii daca nu imi onoreaza comanda de peste doua luni.Mai jos redau conversatia cu o consultanta Gearbest:


#3669 Din topicul dedicat Gearbest... La fel am pățit si eu
Pacat, erau un site mai mult decât ok. Pentru mine e istorie deja

#1552
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 07.08.2008

 Florin__Adrian, on 21 mai 2019 - 09:06, said:

am un tracking number cu LVS nu cu UI......CN in comanda cum a spus el si adresa asta:  - care NU e a mea....
Unde ai vazut adresa?

#1553
Florin__Adrian

Florin__Adrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 11.05.2019

 tigerheart, on 21 mai 2019 - 10:58, said:

Unde ai vazut adresa?
Order -> Track Order -> Receiver address

O sa deschid disputa peste 10 zile sa ma lamuresc daca nu se modifica acolo cu ce trebuie...E prima problema intalnita pe aliexpress pana acum, si magazinul are 99% feedback pozitiv.

Am zis sa fiu bun sa-i trimis mesaj si sa-i spun de comanda ca apare ca fiind netrimisa, ca poate omul a uitat etc., si el imi face asta. Posted Image

//Si un mod daca poate sa stearga adresa din mesajul meu de mai sus, nu mi-am dat seama ca nu e ok sa fie publica.

Edited by Florin__Adrian, 21 May 2019 - 12:42.


#1554
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 07.08.2008
Pai acolo ar trebui sa fie adresa ta, ce ai setat pe ilogisticsaddress.aliexpress.com/addressList.htm - poate ai uitat ce ai pus acolo cand ai trimis comanda.

#1555
Florin__Adrian

Florin__Adrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 11.05.2019

 tigerheart, on 21 mai 2019 - 12:50, said:

Pai acolo ar trebui sa fie adresa ta, ce ai setat pe ilogisticsaddress.aliexpress.com/addressList.htm - poate ai uitat ce ai pus acolo cand ai trimis comanda.
Eu am adresa mea setata de mult in cont, am multe comenzi facute si nicio problema.

#1556
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,115
  • Înscris: 29.06.2005
Eu ma intreb cum sunt penalizati sellerii de catre Aliexpress atunci cand au disputa.
Pentru ca am o disputa cu un colet care de 80 zile e tot in China - si sellerul m-a rugat sa inchid disputa si sa mai astept 10 zile.

#1557
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
NU inchide disputa !! mergi pana la capat !!

#1558
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,115
  • Înscris: 29.06.2005
Pai nu o inchid, dar ma intrebam de ce is asa de disperati sa inchida o disputa, in ce fel sunt afectati ?

#1559
scumpell22

scumpell22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 27.06.2007
Am o nelamurire...
De cateva zile am observat un comportament ciudat pe site-ul aliexpress.
Exemplu:
-gasesc un produs pe care il vad cu free shiping iar atunci cand il adaug in cos imi arata ca transportul este de 13-14 ron(estimativ)
Am setat locatia default ca fiind Romania,asadar ar fi trebuit sa imi afiseze in preview costul transportului corect.
Ma gandesc ca de la ultima actualizare de design a site-ului sa apara asta?!

#1560
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007
Mie mi se intampla cand incercam sa comand mai mult de 1 exemplar.

#1561
MihaiV1

MihaiV1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 780
  • Înscris: 17.01.2016

 scumpell22, on 21 mai 2019 - 15:44, said:

Am o nelamurire...
De cateva zile am observat un comportament ciudat pe site-ul aliexpress.
Exemplu:
-gasesc un produs pe care il vad cu free shiping iar atunci cand il adaug in cos imi arata ca transportul este de 13-14 ron(estimativ)
Am setat locatia default ca fiind Romania,asadar ar fi trebuit sa imi afiseze in preview costul transportului corect.
Ma gandesc ca de la ultima actualizare de design a site-ului sa apara asta?!
Aceiasi problema si la mine. De maxim 1 luna am sesizat acest lucru.

Iar cand vreti sa comandati doua produse de acelasi fel si va baga transport, incercati sa mariti numarul de produse cand sunteti in cos.

#1562
scumpell22

scumpell22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 27.06.2007
Exact.In ceea ce privește costul de transport la adăugarea mai multor produse identice se poate rezolva făcând comenzi separate de câte un produs.Vanzatorul v-a centraliza fiecare comandă și va trimite toate produsele odata.

#1563
ho_emil

ho_emil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 27.04.2006
Depinde de cat de smecher este vanzatorul. La acelasi produs, unii merg pe un singur cost de transport (cel declarat initial), altii maresc costul cu nr. de produse. Cand alegeti un produs, faceti comparatii intre vanzatori si dupa aceea platiti la care-i mai bun din toate punctele de vedere( reviews, pret, tip transport,etc).

#1564
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017

 florinel, on 21 mai 2019 - 15:24, said:

Pai nu o inchid, dar ma intrebam de ce is asa de disperati sa inchida o disputa, in ce fel sunt afectati ?

Alea sunt replici ale orezarilor.. Aștia când te ard.. te ard cu replici mieroase... cand se milogesc de tine se milogesc cu replici mieroase... dar sa nu puneti botul la replicile orezarilor mieroase.. si aburitoare.

#1565
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Auzi la ăștia la poștă că traking nunbers alea cu LP și UR nu le pot face traking de la ghișeu. Doar cele cu R.
Aveți un site bun de yanween sau China small paked sa afișeze corect? Eu cu 17 track nu mă impact la ur și lp.

#1566
RSFan

RSFan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 04.01.2009

 Zvartoshu, on 21 mai 2019 - 23:15, said:

Auzi la ăștia la poștă că traking nunbers alea cu LP și UR nu le pot face traking de la ghișeu. Doar cele cu R.
Aveți un site bun de yanween sau China small paked sa afișeze corect? Eu cu 17 track nu mă impact la ur și lp.

Poti incerca pe global.cainiao.com, dar Yanwen si Ordinary Small Packet Plus nu mai au tracking dupa ce intra in Romania..

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate