Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Pareri aliexpress.com (2018+)

* * * * * 20 votes
  • This topic is locked This topic is locked
8378 replies to this topic

#1585
machitza

machitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 28.03.2003
Era facut cam de o luna contul.

#1586
bonou2

bonou2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 19.03.2006

View PostZvartoshu, on 21 mai 2019 - 23:15, said:

Auzi la ăștia la poștă că traking nunbers alea cu LP și UR nu le pot face traking de la ghișeu. Doar cele cu R.
Aveți un site bun de yanween sau China small paked sa afișeze corect? Eu cu 17 track nu mă impact la ur și lp.
traking nunbers alea cu LP   ce  vine prin suedia se schimba in  LMxxxxxxxSE   iti  vine direct la posta de cartier unde ai tu domiciliul arondat --www.directlink.com ---

#1587
saimarica

saimarica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 06.01.2007
Expeditie de pe Gearbest data in 10.05.19, plecata in 13.05.19 cu EU Priority Line, am primit-o astazi acasa.
Produse de 47$ la care am platit transport 6,5 $.

#1588
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Multemesc pentru răspunsuri.

A mai apărut o problema și cer sfaturi vouă care aveți experiența.
Unu din chinezi mia zis că mi-a retrimis un colet. Nu mi-a dat nici traking number nimic. Și mai am și coletul activ care sa pierdut. Ce trebuie sa fac? Eu unul mai am o teama referitor la protecția coletului 2 sa zicem. Daca și ăla se pierde prin aeroport ce mai fac pierd 420lei?
Ce e de făcut să îi zic sa nu trimită și să dau refund la sfârșitul zilelor? Habar nu am ce trebuie sa fac mai ales sa nu mă înțepe chinezu.

#1589
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
eu nu am pierdut anul trecut nici un colet din vreo 60; unele au ajuns dupa 4 luni, dar au ajuns.
Valori mici, cativa $ unu; au fost si cateva chestii de 10-30$
acum doi ani am avut o comanda de baterii, 1100 euro; a venit fara probleme. Bineinteles, am cascat ochii bine inainte de a cumpara de unde am cumparat.

#1590
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,064
  • Înscris: 06.01.2007
Eu am pierdut cateva mici colete, nimic peste 10 euro. Probabil ca din vina postei romane.
Per total am pierdut colete in valoare de $10.38 dolari din totalul de $1147.02, valoarea totala a celor 150 de comenzi de anul trecut pana acum.

Mai am 2 colete pe drum invaloare totala de $4.37, ma astept sa soseasca zilele astea (daca n-oi avea chinion)
Am primit refund in valoare totala de $7.10.
Deci marea majoritate a coletelor vin. Dar e posibil sa ai si ghinion.



Oricum, nu mai comand ca m-am plictisit de mers la posta. Sau o sa o raresc mult de tot, mai am vreo 10 chestii in wishlist, nu stiu inca daca o sa le comand, nu sunt chiestii strict necesare.

#1591
ho_emil

ho_emil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 27.04.2006

View PostZvartoshu, on 23 mai 2019 - 21:34, said:


Unu din chinezi mia zis că mi-a retrimis un colet. Nu mi-a dat nici traking number nimic. .....

Daca ti-a trimis coletul 2 fara sa te consulte, din proprie initiativa, atunci pute a smecherie. Deschide disputa.  
Daca nu l-a trimis,spune-i sa nu-l trimita si deschizi disputa la expirarea termenului, dupa 90 zile de la trimitere, nu mai devreme.
Atentie: Trebuie sa ai conversatiile cu vanzatorul ca probe in disputa.

#1592
machitza

machitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 28.03.2003
mai nou cica
AliExpress' Judgment
Proposal: Return goods & refund US $ 357.06
Inainte aveam posibilitatea pt 71$ si sa pastrez tomberonul :)
Dupa ei trebuie sa platesc $400-500$ la DHL si sa trimit dracovenia si sa imi dea 357$ :) pff

#1593
MihaiV1

MihaiV1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 780
  • Înscris: 17.01.2016
Astazi, mi-au ajuns doua colete din data de 27.02. Ambele trimise prin China Post Untracked.

#1594
na-alexandru

na-alexandru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 17.07.2017
Astazi am ridicat un PostNL untracked (UD...NL) de la posta de cartier cu ultimul status: 2019-05-07 11:29 The item is expected to have arrived in the country of destination (end status).

#1595
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

View Postho_emil, on 24 mai 2019 - 05:51, said:



Daca ti-a trimis coletul 2 fara sa te consulte, din proprie initiativa, atunci pute a smecherie. Deschide disputa.  
Daca nu l-a trimis,spune-i sa nu-l trimita si deschizi disputa la expirarea termenului, dupa 90 zile de la trimitere, nu mai devreme.
Atentie: Trebuie sa ai conversatiile cu vanzatorul ca probe in disputa.
Am dovada că a scris că a trimis colet 2 însă cerșesc trăking code de ieri și de astăzi și nu îmi zice nimic doar că mă protejează daca se pierde coletul iară.
Insa ce fac cu primul care e comandat de luna trecută?
Sa zicem că mi-a trimis . Daca nu îmi dă traking code cum aflu daca vine?

#1596
ho_emil

ho_emil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 27.04.2006
A dracului treaba. Este o chestie infundata.
Eu zic sa intrii pe chat, online cu un reprezentant Ali si cere-le lor parerea. Poate te rezolva acum, poate mai tarziu, dar macar ai facut un pas oficial (si vei avea o rezolvare oficiala). Ar fi bine sa-ti faci dinainte expunerea in engleza si dai cu copy-paste .

#1597
Maryus89

Maryus89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 02.05.2008
Astept un colet din china, o consola retro, 20$. Ieri mi-a aparut ca a intrat in tara cu 2 inregistrari la bsi, sosit in Romania, primit de la expeditor. Astazi daca verific pe site ul postei imi spune ca nu e inregistrat numarul. A mai patit cineva?

E prima data dupa vreo 30 de comenzi sa imi dispara numarul. Ma gandesc sa nu mi-l fi scos din baza de date si sa il fure...

Edited by Maryus89, 25 May 2019 - 17:54.


#1598
MihaiV1

MihaiV1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 780
  • Înscris: 17.01.2016
Marius, am patit si eu. A ajuns coletul. 17track ce spune?

#1599
na-alexandru

na-alexandru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 17.07.2017
E o problema de la ei. In ultima perioada le da rateuri server-ul si baza de date. Incearca mai tarziu, o sa-si revina.

#1600
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Da, am patit eu de mai multe ori siteul postei e cazut. Ultima data, de 2 ori, chiar saptamana asta. Dupa ce a facut mai mult timp de la plecatul din bsi, decat din China in Ro, a mai trecut si prin Sighetu Marmatiei, ieri a ajuns.

#1601
-koss-

-koss-

    Technology apprentice

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Se modernizeaza posta romana. Mai nou la mine la oficiu am robotel cu bonuri de ordine.. dar coletele tot nu-mi vin.. Mai nou nici avize pentru coletele interne nu mai primesc.. UE Postei Romane !!

Edited by -koss-, 25 May 2019 - 18:43.


#1602
cosmin57

cosmin57

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 13.02.2015

View PostMaryus89, on 25 mai 2019 - 17:53, said:

Astept un colet din china, o consola retro, 20$. Ieri mi-a aparut ca a intrat in tara cu 2 inregistrari la bsi, sosit in Romania, primit de la expeditor. Astazi daca verific pe site ul postei imi spune ca nu e inregistrat numarul. A mai patit cineva?

E prima data dupa vreo 30 de comenzi sa imi dispara numarul. Ma gandesc sa nu mi-l fi scos din baza de date si sa il fure...

Eu aveam un colet cu status în transport de vreo 3 săptămâni, iar de ieri nu îmi mai apare deloc pe nr. AWB!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate