Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Pareri aliexpress.com (2018+)

* * * * * 20 votes
  • This topic is locked This topic is locked
8378 replies to this topic

#1567
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
depinde. daca au valori peste $5 alea cu lp pot primi tracking cu R dupa ce pleaca din china. ar trebui sa se vada pe cainiao

#1568
scumpell22

scumpell22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 27.06.2007
Am gasit o rezolvare temporara cu privire la problema mea(produse care au statut de free shipping,atunci cand le adaugi in cos se percep taxe de transport).
Acelasi produs comandat din aplicatia aliexpress de pe telefon nu i se mai adauga nici-un cost suplimentar de transport.Asadar o sa comand doar din aplicatie.
Pentru tracking puteti folosi packageradar.com

Edited by scumpell22, 22 May 2019 - 08:48.


#1569
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Pai cam toata lumea comanda din aplicatie, de regula au reduceri de pret, uneori destul de maricele.

#1570
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Salut,

Eu sunt mai nou cu Ali, am doar vreo 3 comenzi facute anul asta, toate ajunse fara probleme. Acum am vreo 4 comenzi in stand-by, la doua din ele am confirmarea ca au ajuns in RO, iar la una din acestea ca este "accepted by Last Mile Carrier". Who da fk is Last Mile Carrier? :) Livrare e China Post Registered, cu serie RP.

Merci.

#1571
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 07.08.2008
accepted by Last Mile Carrier = a ajuns in tara destinatarului, cam asa s-ar traduce.
Vezi pe https://www.posta-ro...rack-trace.html daca apare ceva status la acel tracking number.

#1572
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Da, apare, "in transport". Merci, nu stiam exact ce e Last Mile :) Invat oricum, saptamana trecuta am primit doua colete "Aliexpress Standard Shipping" livrate prin Suedia. Nici de chestia asta nu stiam, dar mi-a convenit, erau pe la 30euro coletul :)

#1573
ajax13

ajax13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 16.01.2005
Ce mai stiti de posta romana ? iar s-au f.tut astia cu BSI-ul lor - am comenzi de peste 2 luni care nu mai vin ....

Cred ca voi renunta la aliexpress - la timpii astia de livrare nu mai merita

#1574
machitza

machitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 28.03.2003
Am si eu o problema : am comandat o navigatie auto de pe aliexpress (valoare 350$) si produsul are un defect la touchscreen.
In urma disputei aliexpress propune sa il returnez in 9 zile si fac ei refund. Problema e ca DHL taxeaza 1600 RON :) mai mult decit valoarea lui !

Vinzatorul zice ca :please put" radio "as description ,40usd value on invoice .
we only accept the post shipping , can not accept the DHL , ups , fedex shipping .
Daca trimit prin posta, aliexpress nu poate urmari cind si daca a ajuns produsul...iar ei imi cer DHL Tracking number...

Acum daca dau cancel return se inchide disputa. O alta varianta propusa de ali este sa imi dea 75$ fara return... idei ?

#1575
danno_cj

danno_cj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 01.01.2014
Și dacă trimiți prin poștă se poate urmări coletul. Cred că și coletele neprioritare primesc un număr de urmărire standardizat ce se poate verifica și pe site-ul poștei de destinație. Cele prioritare sigur au un număr de urmărire standardizat recunoscut de poșta chineză. Alternativa este să-l repari aici cu compensația primită.

#1576
machitza

machitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 28.03.2003
Pai trimit prin posta cu asigurare (50$ cred) direct la vinzator, in ideea ca acesta returneaza suma initiala. Posibil sa nu ajunga, sa zica vinzatorul ca nu a ajuns si pauza :)
Cine repara touch screen la dracia aia prin buc? E o navi de 10"

#1577
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postmachitza, on 22 mai 2019 - 15:12, said:

Pai trimit prin posta cu asigurare (50$ cred) direct la vinzator, in ideea ca acesta returneaza suma initiala. Posibil sa nu ajunga, sa zica vinzatorul ca nu a ajuns si pauza Posted Image

Nu poate spune că n-a ajuns. Dacă nu ajunge, tu faci cerere la Poșta Română, să-ți restituie valoarea asigurată. Singurul caz în care nu-ți sunt restituiți banii apare când acel colet a fost ridicat. Valoarea de $50 nu acoperă valoarea reală. Aici probabil e o ciudățenie, pentru că, mă gândesc că o avea și chinezul niște comisioane și taxe, așa cum avem și noi, de-asta te pune să pui valoare $50.

Ar trebui să găsești de reparat. Caută și tu după producător, pe unde se vinde prin România și ia legătura cu un magazin, ceva, vezi dacă te pot ajuta cu un service.

Edited by SmurfK, 22 May 2019 - 16:23.


#1578
geo579

geo579

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,149
  • Înscris: 10.06.2013
Salutare.A comandat cineva in loc de adresa de domiciliu sa vina comanda prin post restant?

#1579
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Poti comanda pe orice adresa, dar post restant cam greu. Pachetele mici, fara tracking cum le urmaresti cand au ajuns? Mergi zilnic la posta, timp de 3+4 luni, sa tot intrebi daca nu au ceva pt tine?

#1580
geo579

geo579

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,149
  • Înscris: 10.06.2013
Pai am 3 comenzi de pe 28 februarie și nu am primit nici aviz macar,am fost la oficiu poștal și au zis să aștept avizul, asta cu adresa de domiciliu.

#1581
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,138
  • Înscris: 22.05.2003
Si totusi, la mine se intempla ceva ciudat: scrie expediat din BSI deja de o saptamana.
Nu a ajuns la cativa km distanta de BSI.
De obicei lua 2 zile sa ajunga la oficiul postal, dar am 4 colete deja cu acest status.

#1582
OneTransistor

OneTransistor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 24.08.2018

View Postrumegus, on 22 mai 2019 - 17:45, said:

Poti comanda pe orice adresa, dar post restant cam greu.
Mai exista si trimiteri cu tracking. Dar, intrebarea este daca Posta accepta externe cu post restant?

Sectiunea 5a de la https://www.posta-ro...i-conditii.html care face referire la post restant se aplica doar la interne.

#1583
machitza

machitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 28.03.2003
Mai nou de la aliexpress : Your account has been deactivated due to abusing the buyer protection programs.
dupa ce am facut plingere si decizia finala este :

AliExpress Processing the Proposal
Proposal: Return goods & refund US $ 357.06

in conditiile in care DHL costa 500$.

#1584
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
era cont nou?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate