Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

CEC bank

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4774 replies to this topic

#73
CristianStan13

CristianStan13

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.11.2019
stie cineva daca se va activa plata cu telefonul la pos prin nfc / apple pay?

#74
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,195
  • Înscris: 18.04.2008
Până la urmă, ce mai pot face cu acele carnete de CEC?
Nu de alta, dar banca nostalgicilor mi-au făcut dispăruți 8000 ROL pe două carnete din 1989 și 1994.

#75
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 24.04.2013
8000ROL = 0,80RON care oricum s-au dus de muuuult pe comisionul de administarre de 1RON/luna introdus de la un moment dat. Ce-i drept intr-o vreme au fost dobanzi bune si la suma din 1989, chiar si la cea din 1994, s-a adaugat - acum multi ani - o dobanda semnificativa. Care dobanda s-a dus si ea, in ani ceva mai putin recenti, pe comisionul de administrare.

LE: Vezi topicul ‘CEC/Libret de economii de peste 25 de ani’, am pus acolo si niste calcule reale. (Desi vad ca stii de el ca ai postat acolo acu’ vreo 4 ani…)

Edited by sags, 30 November 2019 - 08:42.


#76
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,915
  • Înscris: 06.04.2005

 KyKyKyKy, on 28 noiembrie 2019 - 23:57, said:

Mai există această bancă? Posted Image

Nu numai ca exista dar urmeaza sa fie capitalizata de stat si apoi listat pe bursa 20% din actiuni si tintesc top 5 banci din Romania. Dar cu toate astea tot banca statului ramane cu tot ce inseamna asta.

#77
olpinaci

olpinaci

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.09.2019
S-au publicat noile comisioane valabile incepand cu 15.12.2019. Incasarile interbancare se taxeaza cu 5 lei dar acest comision poate fi evitat prin achizitionarea unui pachet de servicii: "In cazul clientilor care detin pachete operationale, incasarile in sistem interbancar sunt gratuite".

Dar si pachetele de servicii au preturi nesimtite insa costul lor poate fi diminuat prin constituirea unui depozit de 6, 12 sau 24 luni, in perioada 18.12.2019 – 31.03.2020, situatie in care comisionul de administrare cont curent este zero (pe toata perioada depozitului, adica maxim 24 luni).

Ce nu se specifica este valoarea cu care se reduce costul pachetului de servicii in cazul constituirii unui depozit. Exemplu: abonamentul de internet banking costa 3 lei/luna, administrarea contului curent este 5,5 lei/luna iar pachetul "Beneficiu", de exemplu, costa 6,9 lei/luna (fata de 8,5 lei cat ar fi cele doua servicii luate separat). Daca ai pachetul Beneficiu si faci un depozit, conform promotiei ai comision gratuit de administrare cont curent, dar tu ai un pachet, nu numai cont curent, deci cu cat anume se reduce pretul pachetului?

#78
olpinaci

olpinaci

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.09.2019
O alta cale (n-am verificat-o) de evitare a comisionului de incasare interbancara este portarea banilor de pe un card emis de o alta banca, CEC numeste acest serviciu intercont transfer, n-am gasit o prezentare pe site-ul lor, nu stiu daca portarea se efectueaza sau nu fara comision, ca in Revolut sau Libra, de exemplu.

#79
sopavh

sopavh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 29.12.2018
Am folosit acest intercont transfer.

Am bagat datele cardului Revolut in aplicatia de la CEC si am solicitat suma de 100 lei.

Asa apare transzactia in aplicatia Revolut:

Attached Files



#80
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,915
  • Înscris: 06.04.2005
Nici nu am stiu ca CEC are aplicatie, e o surpriza. CEC nu te-a taxat la faza asta?

Edited by omg99, 28 December 2019 - 19:46.


#81
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 24.04.2013
Apple Pay la CEC Bank ‘la inceputul anului viitor’. Sursa: <https://www.wall-str...-stat.html> care il citeaza pe Bogdan Neacsu, CEO.

Nu apare mentionat acolo, dar poate tot pe atunci vor lansa si o aplicatie pentru plati cu telefonul pe Android. De fapt zice ceva, dar cred ca autorul articolului face o oarece confuzie: ‘aplicatia proprie’ de la unele banci e pentru Android, Apple Pay e pentru iOS unde o ‘aplicatie proprie’ nu poate exista ca nu-i da voie Apple. Iar despre CEC Pay pentru Android am vazut cu ochii mei ceva scapat pe site…

Edited by sags, 28 December 2019 - 20:05.


#82
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 24.04.2013
O intrebare pentru cei ce au internet banking de la CEC: ‘Intercont transfer’, care din ce zice inseamna incasari in cont CEC de pe un card emis de alta banca, este disponibil si in varianta web? Pe site il pomeneste doar la varianta pentru mobil (in aplicatiile pentru Android/ iOS).

#83
sopavh

sopavh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 29.12.2018

View Postomg99, on 28 decembrie 2019 - 19:46, said:

Nici nu am stiu ca CEC are aplicatie, e o surpriza. CEC nu te-a taxat la faza asta?

Nu am fost taxat de catre cei de la CEC.
Functioneaza exact la fel ca si functia similara pe care o au si cei de la Revolut.

View Postsags, on 30 decembrie 2019 - 09:36, said:

O intrebare pentru cei ce au internet banking de la CEC: ‘Intercont transfer’, care din ce zice inseamna incasari in cont CEC de pe un card emis de alta banca, este disponibil si in varianta web? Pe site il pomeneste doar la varianta pentru mobil (in aplicatiile pentru Android/ iOS).

Din cate stiu, aceasta functie este disponibila numai in Mobile Banking.

#84
sopavh

sopavh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 29.12.2018
CEC Pay pe Android si pe iOS.

Pe Android se pot face plati prin NFC si pe iOS se pot face doar transferuri (ca si pe BT Pay).
Pe iOS o sa apara, sper, prin Apple Pay.

Nu am testat inca.

Attached Files



#85
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,915
  • Înscris: 06.04.2005
Am testat eu aplicatia si am facut un transfer CEC > ING fara nici un comision transfer instant. Normal transferul are comision de 3 lei pentru carduri de debit si 7 pentru carduri de credit dar este o promotie pana la 31.12.2020 cel putin asa scrie in aplicatie. Aplicatia se misca bine si permite afisarea soldului, trimiterea si primirea de bani.

#86
dbf

dbf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 22.06.2006
aplicatia CEC Pay merge doar cu carduri Visa la momentul actual, nu si cu Mastercard Posted Image cu toate ca ei emit si carduri Mastercard

#87
Manu26

Manu26

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 19.04.2019
Salutare,

La CEC am inteles ca poti imparti tranzactiile mai mari in rate (sau anula planurile de rate) direct din aplicatia de mobile banking. Poate confirma cineva?

Multumesc.

#88
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 24.04.2013
CEC Pay este, in acest moment, functionala? Acum cateva ore de la o unitate mi-au zis ba ca nu inca, ba ca e doar un beta… Si da, mi-au zis si ca merge doar cu carduri Visa.

Edited by sags, 17 January 2020 - 15:34.


#89
sopavh

sopavh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 29.12.2018

View Postsags, on 17 ianuarie 2020 - 15:34, said:

CEC Pay este, in acest moment, functionala? Acum cateva ore de la o unitate mi-au zis ba ca nu inca, ba ca e doar un beta… Si da, mi-au zis si ca merge doar cu carduri Visa.

In momentul in care apare un serviciu nou, dureaza ceva pana afla si cei din unitati cum functioneaza.

Nu ai nevoie sa ii contactezi pentru activarea aplicatiei.

Iti faci un cont, adaugi un card VISA, il activezi utilizand codul din SMS si gata, poti sa-l folosesti.

Edited by sopavh, 17 January 2020 - 16:44.


#90
CristianStan13

CristianStan13

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.11.2019
incerc sa imi introduc cardul in cec pay si cand sa pun codul cvv imi da ceva eroare da serviciul e momentan indisponibil , sa incerc mai tarziu , balarii ! stie cineva ce pot face? am visa electron , nu e contactless , cel verde..

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 1 anonymous users

iRunaway

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate