Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

"Si nu ne duce pe noi in ispita"

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
166 replies to this topic

#55
subjective

subjective

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 07.11.2017

View PostCr1spy, on 22 noiembrie 2018 - 21:09, said:


Ptr mine, lucrurile sunt foarte clare. Eu vad ca tu spui acelasi lucru, dar cu alte cuvinte. Unde este contrazicerea ?
In alta ordine de idei, eu nu ma rog cu cuvinte. Ma rog cu sufletul si gandul. Asa ca pe mine, lucrurile astea nu ma preocupa, decat din punctul de vedere al invatarii gresite a oamenilor. Care este un pacat foarte mare. Orice masluire a unor invataturi este un pacat greu.

Tu te rogi doar cu sufletul dar afirmi in același timp că orice învățătura greșită, măsluită, e mare pacat. Cam contradictorie, din punctul meu de vedere.
Ce zici de asta: ereziile au fost potentatoarele 'dreptei credinte'?
Ia uite că și Blaga se roagă tot cu sufletul. Și uite ce-i iese:

Spre soare râd!
Eu nu-mi am inima în cap,
nici creieri n-am în inimă.
Sunt beat de lume şi-s pagân!
Dar oare ar rodi-n ogorul meu
atâta râs făr'de căldura raului?
Şi-ar înflori pe buza ta atâta vrajă,
de n-ai fi frământată,
Sfânto,
de voluptatea-ascunsă a păcatului?
Ca un eretic stau pe gânduri şi mă-ntreb:
De unde-şi are raiul -
lumina? - Ştiu: Îl luminează iadul
cu flăcările lui!

#56
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postpacopaco1967, on 22 noiembrie 2018 - 20:14, said:

Ei nu. Citeste ispitirile lui isus si ai sa descoperi altceva. Cine e acel duh care il duce in pustie pentru a fi ispitit ?
Duhulu lui dumnezeu, de aia scrie duhul cu d mare.

#57
subjective

subjective

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 07.11.2017

View PostCr1spy, on 23 noiembrie 2018 - 12:06, said:

Sunjective, vezi ca oricum sunt suparata pe tine. Fa eforturi sa nu ma enervezi si mai tare. Tu esi genul: pica para malaiata in gura lui natafleata ! Puna mana, citeste subiectul, da' tot, inclusiv poanta cu ordonanta de urgenta si cauta si te ia de altii, nu mai cauta scame in blana mea... sau vreo para de pomana . :lol:.

Vezi, asta e cusurul tau: ești contradictorie.
Eu nu am de ce sa citesc tot topicul, de la început. Dialogul dintre noi a avut un subiect foarte clar si precis. Dar sa lasam ...
Așadar, sper că ai înțeles: 'nu ne duce pe noi in ispita' are intelesul 'nu ne lasa pe noi dusi in ispita'. Ambele exprimări fac referire la același lucru, prin urmare nu e nici una dintre ele greșită, marsava și așa mai departe.

Edited by subjective, 23 November 2018 - 12:21.


#58
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Postsubjective, on 23 noiembrie 2018 - 12:08, said:



Tu te rogi doar cu sufletul dar afirmi in același timp că orice învățătura greșită, măsluită, e mare pacat. Cam contradictorie, din punctul meu de vedere.
Ce zici de asta: ereziile au fost potentatoarele 'dreptei credinte'?
Ia uite că și Blaga se roagă tot cu sufletul. Și uite ce-i iese:

Spre soare râd!
Eu nu-mi am inima în cap,
nici creieri n-am în inimă.
Sunt beat de lume şi-s pagân!
Dar oare ar rodi-n ogorul meu
atâta râs făr'de căldura raului?
Şi-ar înflori pe buza ta atâta vrajă,
de n-ai fi frământată,
Sfânto,
de voluptatea-ascunsă a păcatului?
Ca un eretic stau pe gânduri şi mă-ntreb:
De unde-şi are raiul -
lumina? - Ştiu: Îl luminează iadul
cu flăcările lui!
Aia este ptr cei destepti si credinciosi, care-i lumineaza flacarile si nu-i ard. Nu ptr cei slabi si prosti care cad in ele. Dar toti care-s destepti si imping pe cai gresite pe cei slabi si prosti, vor plati scump. Mai scump decat a fura, a insela sau a omori. :)

View Postsubjective, on 23 noiembrie 2018 - 12:18, said:



Vezi, asta e cusurul tau: ești contradictorie.
Eu nu am de ce sa citesc tot topicul, de la început. Dialogul dintre noi a avut un subiect foarte clar si precis. Dar sa lasam ...
Așadar, sper că ai înțeles: 'nu ne duce pe noi in ispita' are intelesul 'nu ne lasa pe noi dusi in ispita'. Ambele exprimări fac referire la același lucru, prin urmare nu e nici una dintre ele greșită, marsava și așa mai departe.
bla, bla, bla.

#59
subjective

subjective

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 07.11.2017

View PostCr1spy, on 23 noiembrie 2018 - 12:21, said:


Aia este ptr cei destepti si credinciosi, care-i lumineaza flacarile si nu-i ard. Nu ptr cei slabi si prosti care cad in ele. Dar toti care-s destepti si imping pe cai gresite pe cei slabi si prosti, vor plati scump. Mai scump decat a fura, a insela sau a omori. :)

Dar tu nu știai că slabiciunea și prostia sunt ele însele păcate destul de grele? Cei care sunt slabi și prosti merita ce li se întâmplă, nu cred că mai e nevoie de pedepse suplimentare lol.
Dar ia te uită ce credincioasa intransigenta, degraba imbratisatorie de Mnezeu incruntat, judecator, cu bici de piele in mana ești!


#60
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Eu zic sa-ti recitesti mesajul si.sa meditezi.

View Postsubjective, on 23 noiembrie 2018 - 12:18, said:



Vezi, asta e cusurul tau: ești contradictorie.
Eu nu am de ce sa citesc tot topicul, de la început. Dialogul dintre noi a avut un subiect foarte clar si precis. Dar sa lasam ...
Așadar, sper că ai înțeles: 'nu ne duce pe noi in ispita' are intelesul 'nu ne lasa pe noi dusi in ispita'. Ambele exprimări fac referire la același lucru, prin urmare nu e nici una dintre ele greșită, marsava și așa mai departe.
Se inlocuieste cu nu ne lasa sa cadem ! Adica: Fa-ne desteptepti si puternici, asa cum nu suntem.
Dar acum imi dau seama de ce-ti place inlocuirea.;)

#61
subjective

subjective

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 07.11.2017

View PostCr1spy, on 23 noiembrie 2018 - 12:27, said:

Eu zic sa-ti recitesti mesajul si.sa meditezi.

Eu zic sa lași manipularile, nu-ti fac bine, iti perturba linistea rugaciunii fara cuvinte.

View PostCr1spy, on 23 noiembrie 2018 - 12:31, said:

Eu zic sa-ti recitesti mesajul si.sa meditezi.


Se inlocuieste cu nu ne lasa sa cadem ! Adica: Fa-ne desteptepti si puternici, asa cum nu suntem.
Dar acum imi dau seama de ce-ti place inlocuirea.;)

De la 'nu ne lasa sa cadem' până la 'fa-ne tu cumva' e cale lungă.

#62
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Iti place inlocuirea.:D

#63
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postrosix, on 16 noiembrie 2018 - 14:46, said:

Care e parerea voastra?  E Dumnezeu implicat direct in ispitirea omului, e actor pasiv la aceasta ispitire sau cum?

De ce incearca conducerea Bisericii sa-l scoata basma curata pe Dumnezeu daca tot are un rol activ?
E simplu, religia ca să supraviețuiască trebuie să se adapteze vremurilor și biserica creștină intelege acest lucru. Acum nu mai e ca pe vremuri când lumea era analfabeta și nu putea citi și intelege biblia, acum chiar și idioții mai au revelații..... Și nu ți tre multă inteligență să vezi că cel ce te ispitește e dumnezeu nu satana, conform bibliei. Acum ce să facă și biserica? Tre să lucreze pe text pentru a transforma dumnezeul criminal sadic si dezaxat într-un personaj măcar neutru că de albit nu l poate albi tot arielul din lume.
..... Oricum religia e pe ultima sută de metri, nu are mai mult de 50 de ani până la desființare. E adevărat că oamenii inca sunt proști iar prostia se cultivă intensiv zi de zi prin toate mijloacele, dar totuși nu sunt așa de proști încât să nu realizeze că biblia se bazează pe povești fără legătură cu realitatea fizică, iar moralitatea promovată de religie nu e deloc una dezirabila.
Deja lumea când e bolnavă merge la medic și se încrede în știință, nu mai merge la popă să se roage.

#64
subjective

subjective

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 07.11.2017

View PostCr1spy, on 23 noiembrie 2018 - 12:36, said:

Iti place inlocuirea.:D

Și aici greșești. Mie îmi plac lucrurile concise si implicite. Așadar prefer prima varianta.
Dar contrazic interpretarea ta ca a doua varianta ar fi marsava. E marsava doar daca vrei tu sa fie.

View PostCr1spy, on 23 noiembrie 2018 - 12:31, said:

Eu zic sa-ti recitesti mesajul si.sa meditezi.


Se inlocuieste cu nu ne lasa sa cadem ! Adica: Fa-ne desteptepti si puternici, asa cum nu suntem.
Dar acum imi dau seama de ce-ti place inlocuirea.;)

Daca citești și continuarea 'ci ne izbăvește de cel rau', vei înțelege că nu se potrivește cu 'fa-ne cu muschi de otel'. :lol:

View Postcirus6, on 23 noiembrie 2018 - 12:40, said:


E simplu, religia ca să supraviețuiască trebuie să se adapteze vremurilor și biserica creștină intelege acest lucru. Acum nu mai e ca pe vremuri când lumea era analfabeta și nu putea citi și intelege biblia, acum chiar și idioții mai au revelații..... Și nu ți tre multă inteligență să vezi că cel ce te ispitește e dumnezeu nu satana, conform bibliei. Acum ce să facă și biserica? Tre să lucreze pe text pentru a transforma dumnezeul criminal sadic si dezaxat Ă®ntr-un personaj măcar neutru că de albit nu l poate albi tot arielul din lume.
..... Oricum religia e pe ultima sută de metri, nu are mai mult de 50 de ani până la desființare. E adevărat că oamenii inca sunt proști iar prostia se cultivă intensiv zi de zi prin toate mijloacele, dar totuși nu sunt așa de proști Ă®ncât să nu realizeze că biblia se bazează pe povești fără legătură cu realitatea fizică, iar moralitatea promovată de religie nu e deloc una dezirabila.
Deja lumea când e bolnavă merge la medic și se Ă®ncrede Ă®n știință, nu mai merge la popă să se roage.

Cică religia nu mai are 50 de ani până la desființare. Că de obicei, Ciruse, ești haios și tonic. :lol:

Edited by subjective, 23 November 2018 - 12:42.


#65
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Serios ? De-aia ai sarit ca si catelul lui La Fontaine ?

#66
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postsubjective, on 23 noiembrie 2018 - 12:44, said:

Cică religia nu mai are 50 de ani până la desființare. Că de obicei, Ciruse, ești haios și tonic. :lol:
Umblă vorba prin târg că asta de acum va fi ultimul papă. Vom trăi și vom vedea

#67
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postcirus6, on 23 noiembrie 2018 - 12:47, said:

Umblă vorba prin târg că asta de acum va fi ultimul papă. Vom trăi și vom vedea
Posibil, întrucât catolicii vor o reunire cu ortodoxia. Cum ortodoxia este extrem de conservatoare, este de presupus ca Papa să renunțe la toate modificările făcute de catolicism de la Marea Schismă. Ca atare, să fie o uniune prin absorbție.

#68
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

View PostCr1spy, on 23 noiembrie 2018 - 11:51, said:

Nu cred ca nu ai inteles. Sau probabil nu esti credincios, doar filozofezi pe subiect si atunci iti scapa ce este mai important.
Trebuie sa recunosc, ca nici eu nu inteleg unde bati.
Frazele tale, lasa impresia unei minți care rulează mai multe idei in același timp, iar in exterior prezintă frânturi din fiecare, sub forma unei fraze aparent unitare.
Ce te deranjează de fapt?

#69
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Nu ma deranjeaza nimic. Pe altii i-a deranjat ce am scris eu.
Nu am explicat cum trebuie. Posibil. Dar ar fi si foarte greu sa explic cuiva care intelege puterea muschilor in loc de puterea credintei.


#70
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Try us

#71
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Este exact aceeasi discutie pe care am avut-o eu, Mario si cu tine. Ce inseamna nu ne lasa sa cadem in ispita ?
Nu ne mai lasa sa mancam din fructul oprit.

#72
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Da, corect. E un mod de exprimare, care explica situația suficient de exact.
Deci care e mârșăvia?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate