Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?
 G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?
 Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!
 Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 

"Si nu ne duce pe noi in ispita"

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
166 replies to this topic

#91
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Postrichelieu, on 23 noiembrie 2018 - 19:03, said:


Exact :).
Iar diferenta dintre cele doua sintagme, este cu totul alta.....este o explicitare a modului in care omul considera ca Dumnezeu se implica in ispitele care i se pun in cale.


Abia astept sa citesc opiniile tale referitoare la cele citate de mine :)
Mai zic o data, poate iar nu m-am exprimat clar. Sunt de acord cu ce spui tu, dar nu are legatura cu modificarea. Este o interpretare pe care o atribui tu modificarii, in mod nejustificat, dp meu dv.

View Postmario_bril, on 23 noiembrie 2018 - 21:24, said:


E de fapt același lucru cu ceea ce a afirmat Robin, alias subjective, să știi. Posted Image
Incepi sa ma sperii si tu, daca intre astea doua, nu vezi nicio diferenta.

View Postmario_bril, on 23 noiembrie 2018 - 21:16, said:


Doamne, nu știu ce să cer de la Tine. Tu Unul știi de ce am nevoie, Tu mă iubești pe mine mai mult decĂąt pot să Te iubesc eu pe Tine.

View Postmario_bril, on 23 noiembrie 2018 - 21:16, said:


[i]Doamne, nu știu ce să cer de la Tine. Tu Unul știi de ce am nevoie, Tu mă iubești pe mine, desi eu nu te iubesc pe Tine.

Edited by Cr1spy, 23 November 2018 - 21:34.


#92
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,495
  • Înscris: 04.05.2006

View PostCr1spy, on 23 noiembrie 2018 - 20:47, said:

Richelieu, te rog foarte mult sa iei fiecare postare in parte si sa analizezi, cum anumiti useri, inclusiv tu, schimbati cuvintele din expresiile respective.
Tu de exemplu zici: nu ne lasa in ispita !, in loc de nu ne lasa sa cadem in ispita ! sau nu ne abandona in ispita !
Ceea ce spui tu inseamna: ajuta-ne sa nu cadem in ispita. Acum, daca eu am ceva impotriva modificarii, nejustificat spune-ti-mi voi : De ce ma puneti pe mine sa explic si de ce nu demonstrati voi cat de superioara in explicitare este modificarea.Si daca tot se modifica, fiindca "nu era bine" sau "nu era de-ajuns", de ce nu s-a scris : ajuta-ne in ispita, ajuta-ne cand suntem ispititi, whatevar, numai nebuneala asta cu abandonatul, nu !
Apropo, exista vreun exemplu biblic, in care cineva i-a cerut ajutorul lui Dumnezeu si i s-a raspuns: Bye bye baby, a venit timpul sa te abandonez. Sa te ia dracu !
Eu o spun pe cea pe care am învățat-o la Sfântul Munte Athos. Oamenii de acolo, au in ce ma privește...o autoritate superioară in domeniu.
Iar mie îmi este suficient sa știu și sa inteleg logica abordării lor.
Nu simt nevoia sa îmi pun mai multe întrebări de genul celor insirate de tine.

View PostCr1spy, on 23 noiembrie 2018 - 21:33, said:


Mai zic o data, poate iar nu m-am exprimat clar. Sunt de acord cu ce spui tu, dar nu are legatura cu modificarea. Este o interpretare pe care o atribui tu modificarii, in mod nejustificat, dp meu dv.
Again: nu eu, ci...preoții-călugări de la Athos.

#93
subjective

subjective

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 07.11.2017

View PostCr1spy, on 23 noiembrie 2018 - 21:13, said:


Tu te-ai uitat ce-a scris Subjective ?
Fii cu noi, cand noi nu vrem sa fim cu Tine !  si Pazeste-ne de noi insine ! ?!!

Asa. Ce ai de obiectat?

#94
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Probabil fiindca pui mai mult pret pe ascultare si nu pe devenire.

View Postsubjective, on 23 noiembrie 2018 - 23:29, said:



Asa. Ce ai de obiectat?
Nimic, Morphine.

#95
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postrosix, on 23 noiembrie 2018 - 18:37, said:

Pe mine ma uimeste cum o dau fanaticii religiosi la intors, intotdeauna, asa cum le convine lor, numai sa fie bine, sa nu fie rau. Altfel textele sunt clare. Iisus a fost luat de mana si dus in pustie, de catre Duhul Sfant, cu ce scop? Sa fie ispitit de Satana. Nu a fost un act de vointa, ci o chestie impusa de sus.
De fapt e o chestie simbolică, Isus era ispitit doar de natura sa umană, în principiu cele 7 păcate capitale.
8 Diavolul L-a dus apoi pe un munte foarte înalt, I-a arătat toate împărăţiile lumii şi strălucirea lor şi I-a zis:
9 „Toate aceste lucruri Ţi le voi da Ţie, dacă Te vei arunca cu faţa la pământ şi Te vei închina mie.”


View Postrepublicall, on 23 noiembrie 2018 - 21:07, said:

Cam tot ce exista bun pe lumea asta face rau de fapt. Cartofii prajiti, perversiunile sexuale, puterea, frumusetea, banii, poate chiar si iubirea. Totul pare uneori o capcana intinsa, sa vada Dumnezeu daca esti sclav sau esti propriul tau stapan. Daca esti tare atunci n-ai nevoie de gugiu-gugiu la baiatu mic, nu ai nevoie sa te rasfeti cu mancaruri bune, cu femei, nu ai nevoie de iubire si de protectie, nu ai nevoie de putere si bani ca nu te ajuta la ce e esential, nu ai nevoie de sex sa faci sa fie mai bine sa treaca ziua.

Cred ca textul se refera mai mult la o ironie, cum ca Nu ne ispiti! pentru ca stim de fapt cat de puternica este ispita, dar de fapt noi oricum suntem ispititi deoarece Dumnezeu a sadit ispita in noi la facere pentru motivul de mai sus, sa vada cat suntem de vrednici.
Greșești, nu ceea ce e bun face rău, doar excesul face rău. Banii si puterea într-adevăr sunt rele, uită-te doar la modul în care se obțin, nu le poți obține fără să faci rău altora. În schimb mancarea, beutura, drogurile și amorul sunt lucruri necesare și aproape suficiente pentru a ne face fericiți... Și nu i nici un păcat în asta.

#96
subjective

subjective

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 07.11.2017

View PostCr1spy, on 23 noiembrie 2018 - 23:32, said:

Nimic, Morphine.

Pai de ce, te-au anesteziat argumentele?
Morphine...inspirata alegere!



#97
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
N-am vazut niciun argument. Doar multe apeluri la autoritati. :lol:

Edited by Cr1spy, 24 November 2018 - 00:04.


#98
subjective

subjective

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 07.11.2017

View PostCr1spy, on 24 noiembrie 2018 - 00:02, said:

N-am vazut nuciun argument. Doar multe apeluri la autoritati. :D

Ba ai văzut dar e posibil ca fiind în vremea rugaciunii fara cuvinte sa nu-ti mai vina argumentele in cap intr-o forma inteligibila. Poate după ce iesi din transa mă vei face praf cu argumente tari.
Pana atunci, mediteaza la diferenta intre 'incercare', atribut divin, si 'ispita', atribut demonic. Fara cuvinte prima data, ca sa intri in armonie cu universul. Apoi, rogu-te, coboara-te printre noi, muritorii si invredniceste-ne cu ceva propozitii softpediene cu cap si coada, coerente  la care sa avem posibilitatea sa baiguim si noi, nevolnicii, ceva contraargumente.
Pretty much Morphine?

Edited by subjective, 24 November 2018 - 00:11.


#99
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Am iesit din transa si te vad ca pe un gandacel rasturnat cu picioarele in sus... agitandu-se.

#100
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,495
  • Înscris: 04.05.2006

View PostCr1spy, on 24 noiembrie 2018 - 00:17, said:

Am iesit din transa si te vad ca pe un gandacel rasturnat cu picioarele in sus... agitandu-se.
Careful with that axe, Eugene :)

Asta ca moderator ti-o spun.

View PostCr1spy, on 24 noiembrie 2018 - 00:02, said:

N-am vazut niciun argument. Doar multe apeluri la autoritati. :lol:
Speaking of wishful thinking....:)


#101
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postcirus6, on 23 noiembrie 2018 - 12:11, said:

Duhulu lui dumnezeu, de aia scrie duhul cu d mare.
Colegul Logic1 spune altceva. Ce sugerezi tu ar insemna ca dumnezeu sa-l ispiteasca pe dumnezeu. O aberatie, desigur .

View PostCr1spy, on 23 noiembrie 2018 - 16:21, said:

Ce inseamna nu ne lasa sa cadem in ispita ?
Nu ne mai lasa sa mancam din fructul oprit.
Sa ne avertizeze  in ce priveste calea gresita. Asa i-a avertizat si pe Adam si Eva.
Ai libertatea sa faci ce vrei insa exista niste consecinte a faptelor, dar si a mentalitatii.

#102
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postrichelieu, on 23 noiembrie 2018 - 22:06, said:

Eu o spun pe cea pe care am învățat-o la Sfântul Munte Athos. Oamenii de acolo, au in ce ma privește...o autoritate superioară in domeniu.
Iar mie îmi este suficient sa știu și sa inteleg logica abordării lor.
Nu simt nevoia sa îmi pun mai multe întrebări de genul celor insirate de tine.


Again: nu eu, ci...preoții-călugări de la Athos.
Pai fratilor, nu v-a dat si voua aceasi ratiune ca si alora de pe Athos ? Daca aia sunt gresiti findca au o gandire deziderativa exact cum mie imi "reprosezi" ?

Eu sunt convins ca prin rugaciune vei primi lumina, insa nu esti interesat sa (si sa te) cercetezi.

Adevarul e astfel. Constinta ta va primi si altfel de solutii ale problemelor, insa tu esti cel care iei decizia pentru solutie. Spre exemplu vei lua decizia mai usoara pentru tine si care e grea pentru altii, adica vei alege comfortul pentru sufletul tau punand in dificultate pe altii. E posibil sa nu constientizezi consecintele, insa daca le constientizezi comiti un pacat.

ispita e pofta inimii (constintei) pacatoase , dorinta de binele egoist, lacomia, si pentru acestea se recurge la ucideri, minciuna, furt, inselatorie. Daca ai o relatie cu divinitatea atunci vei fi atentionat (sa nu cazi in ispita) printr-o alta alegere decat cea usoara si egoista , e vina ta daca vei ignora solutia.

#103
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,495
  • Înscris: 04.05.2006
Paco. paco.....
da' mai bine lasa...

#104
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Postsubjective, on 24 noiembrie 2018 - 00:08, said:

Ba ai văzut dar e posibil ca fiind în vremea rugaciunii fara cuvinte sa nu-ti mai vina argumentele in cap intr-o forma inteligibila. Poate după ce iesi din transa mă vei face praf cu argumente tari.
Check this out ! ganda....
Nu ne abandona in ispita = nu ne lasa sa deznadejduim.

#105
subjective

subjective

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 07.11.2017

View PostCr1spy, on 24 noiembrie 2018 - 17:42, said:


Check this out ! ganda....
Nu ne abandona in ispita = nu ne lasa sa deznadejduim.

Încă esti in extaz de necuvinte. Astept revenirea printre muritorii de rand cu argumente puse intr-o forma mai elaborată și în corelare sau ca raspuns la argumentele mele. De dragul unui dialog constructiv.

#106
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Nu trebuie sa ma astepti pe mine, ci pe tine... sa-ti treaca si sa intelegi cat de mult ai gresit.

#107
subjective

subjective

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 07.11.2017

View Postrichelieu, on 23 noiembrie 2018 - 17:44, said:

Tocmai aceste limite ar trebui sa ne dea de gandit....si sa ne determine sa Il ascultam pe Iisus, care spune: "Cine voieste să vină după Mine, să se lepede pe sine, să-și ia crucea sa și să-Mi urmeze Mie!”
Acea lepadare, printre altele se refera si la lepadarea sinelui propriu si la intelegerea si acceptarea faptului ca noi, cu acele limite de cunoastere, nu vom putea niciodata lua pentru noi cele mai bune decizii. De aceea "predarea" in mainile lui Dumnezeu, este esentiala. Din acest punct de vedere, "nu ne duce", sau "nu ne lasa" in ispita, nu prezinta o prea mare diferenta, ideea este aceeasi....aceea a predarii in mainile Domnului, care stie mai bine ce si cum putem duce. Diferenta intre cele doua sintagme, e mai degraba una "tehnica"

Așa cum 'painea cea de toate zilele' se interpreteaza 'painea cea spre fiinta', pentru ca sa nu creada toate babele ca ar fi vorba de painea de la alimentara, tot așa e și cu 'si nu ne duce pe noi in ispita'.
Ar putea veni țața Veorica și ar putea înțelege că Dumnezeu se ocupa cu dusul de manuta in vreo ispita. Și e greșit, nu de alta da' ar putea începe sa se intrebe ce rol mai are Satana in acest caz. O fi vorba de vreo conlucrare a lui God cu Lucifer? Adica God te duce de manuta pana pe buza prapastiei și acolo ii zice Satanei: zi, mah, tu acu'!

#108
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,495
  • Înscris: 04.05.2006
Bravo!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate