Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

"Si nu ne duce pe noi in ispita"

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
166 replies to this topic

#73
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 richelieu, on 23 noiembrie 2018 - 16:25, said:

Da, corect. E un mod de exprimare, care explica situația suficient de exact.
Deci care e mârșăvia?
Plecam de la gradina Edenului, cand oamenii au cazut in ispita si ce facem acum ? O recreem si desi stim ce s-a intamplat, sau tocmai de aceea, avem alta pretentie:/rugaminte: Nu ne mai lasa Tu sa cadem !
Happy Ending.

#74
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Aha.....cred ca am inteles: ti se pare marlanie din partea oamenilor, sa "pasam pisica" in mainile Domnului.

#75
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Daca stai bine sa te gandesti, este oarecum omenesc si usor "de cazut in ispita" asta. Dar acum vine partea cu adevarat naspa. Sa ii faci pe oameni sa creada ca pasarea responsabilitatii este ceva firesc, normal, ca nu este un pacat. Gandeste-te, cum ar fi sa inveti rugaciunea asta de mic, fara sa aiba aibe cine sa-ti spuna, cum era inainte sau altfel.
Nu toate familiile sunt religioase sau preocupate de studiu. Unii nu stiu sau nu vor sti nimic, in afara de Tatal Nostru. Nici eu nu stiu prea multe, sunt inclinata mai mult sprea a sti bine, dar uneori asta este imposibil, cand iti sunt fixate anumite limite de cunoastere.

Edited by Cr1spy, 23 November 2018 - 17:27.


#76
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Tocmai aceste limite ar trebui sa ne dea de gandit....si sa ne determine sa Il ascultam pe Iisus, care spune: "Cine voieste să vină după Mine, să se lepede pe sine, să-şi ia crucea sa şi să-Mi urmeze Mie!”
Acea lepadare, printre altele se refera si la lepadarea sinelui propriu si la intelegerea si acceptarea faptului ca noi, cu acele limite de cunoastere, nu vom putea niciodata lua pentru noi cele mai bune decizii. De aceea "predarea" in mainile lui Dumnezeu, este esentiala. Din acest punct de vedere, "nu ne duce", sau "nu ne lasa" in ispita, nu prezinta o prea mare diferenta, ideea este aceeasi....aceea a predarii in mainile Domnului, care stie mai bine ce si cum putem duce. Diferenta intre cele doua sintagme, e mai degraba una "tehnica"

#77
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Nu, nu este o diferenta tehnica, ca intre o limita si alta. Este una fundamentala.
"Nu ne duce in ispita" se refera la ce ai spus tu, dar "nu ne lasa sa cadem in ispita" este altceva.
Plus ca sa o luam si pe alta parte, cum ai spus tu. Te-ai gandit ce fel de Dumnezeu este acela la care trebuie sa te inchini cu: Nu ma lasa sa cad in ispita care este peste puterile mele ?

Edited by Cr1spy, 23 November 2018 - 18:06.


#78
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 Cr1spy, on 23 noiembrie 2018 - 17:56, said:

Nu, nu este o diferenta tehnica, ca intre o limita si alta. Este una fundamentala.
"Nu ne duce in ispita" se refera la ce ai spus tu, dar "nu ne lasa sa cadem in ispita" este altceva.
Plus ca sa o luam si pe alta parte, cum ai spus tu. Te-ai gandit ce fel de Dumnezeu este acela la care trebuie sa te inchini cu: Nu ma lasa sa cad in ispita care este peste puterile mele ?
De fapt, nu ne duce pe noi în ispită este o parte dintr-o rugăciune, în care omul îl roagă pe Dumnezeu să-l ajute, în ceva ce pare a fi peste puterile sale, adică de a nu cădea în ispită. Ăsta zic eu că ar fi sensul acestei cereri.

#79
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Pe mine ma uimeste cum o dau fanaticii religiosi la intors, intotdeauna, asa cum le convine lor, numai sa fie bine, sa nu fie rau. Altfel textele sunt clare. Iisus a fost luat de mana si dus in pustie, de catre Duhul Sfant, cu ce scop? Sa fie ispitit de Satana. Nu a fost un act de vointa, ci o chestie impusa de sus.

#80
subjective

subjective

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 07.11.2017

 mario_bril, on 23 noiembrie 2018 - 18:24, said:


De fapt, nu ne duce pe noi Ă®n ispită este o parte dintr-o rugăciune, Ă®n care omul Ă®l roagă pe Dumnezeu să-l ajute, Ă®n ceva ce pare a fi peste puterile sale, adică de a nu cădea Ă®n ispită. Ăsta zic eu că ar fi sensul acestei cereri.

Nimeni nu este lasat sa fie ispitit peste puteri.
'Nu ne lasa pe noi duși în ispita' este interpretarea corectă. O data fiindcă e limpede că nu Dumnezeu duce in vreo ispita ci cel rau. Iar cel rau e de doua feluri: raul care vine din afara și raul din noi înșine. A nu fi lăsat dus în ispita înseamnă, prin urmare, 'fii cu noi impotriva raului'.
Sau 'fii cu noi atunci când noi sau satana nu vrem sa fim cu Tine'.
In orice caz, ispita nu vine de la Dumnezeu, prin urmare nu exista decât o singură interpretare logica a versetului.

Edited by subjective, 23 November 2018 - 18:59.


#81
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

 mario_bril, on 23 noiembrie 2018 - 18:24, said:

De fapt, nu ne duce pe noi în ispită este o parte dintr-o rugăciune, în care omul îl roagă pe Dumnezeu să-l ajute, în ceva ce pare a fi peste puterile sale, adică de a nu cădea în ispită. Ăsta zic eu că ar fi sensul acestei cereri.
Exact :).
Iar diferenta dintre cele doua sintagme, este cu totul alta.....este o explicitare a modului in care omul considera ca Dumnezeu se implica in ispitele care i se pun in cale.

 Cr1spy, on 23 noiembrie 2018 - 17:56, said:

dar "nu ne lasa sa cadem in ispita" este altceva.
Plus ca sa o luam si pe alta parte, cum ai spus tu. Te-ai gandit ce fel de Dumnezeu este acela la care trebuie sa te inchini cu: Nu ma lasa sa cad in ispita care este peste puterile mele ?
Abia astept sa citesc opiniile tale referitoare la cele citate de mine :)

#82
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 subjective, on 23 noiembrie 2018 - 18:58, said:

Nimeni nu este lasat sa fie ispitit peste puteri.
'Nu ne lasa pe noi duși în ispita' este interpretarea corectă. O data fiindcă e limpede că nu Dumnezeu duce in vreo ispita ci cel rau. Iar cel rau e de doua feluri: raul care vine din afara și raul din noi înșine. A nu fi lăsat dus în ispita înseamnă, prin urmare, 'fii cu noi impotriva raului'.
Sau 'fii cu noi atunci când noi sau satana nu vrem sa fim cu Tine'.
In orice caz, ispita nu vine de la Dumnezeu, prin urmare nu exista decât o singură interpretare logica a versetului.
Se vrea a fi o explicitare a celor zise de mine sau o contrazicere? :huh:

#83
subjective

subjective

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 07.11.2017

 mario_bril, on 23 noiembrie 2018 - 19:03, said:


Se vrea a fi o explicitare a celor zise de mine sau o contrazicere? :huh:

Contrazicere in nici un caz.

#84
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 subjective, on 23 noiembrie 2018 - 19:10, said:

Contrazicere in nici un caz.
Mă bucur că suntem de acord, atunci. :)

#85
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Richelieu, te rog foarte mult sa iei fiecare postare in parte si sa analizezi, cum anumiti useri, inclusiv tu, schimbati cuvintele din expresiile respective.
Tu de exemplu zici: nu ne lasa in ispita !, in loc de nu ne lasa sa cadem in ispita ! sau nu ne abandona in ispita !
Ceea ce spui tu inseamna: ajuta-ne sa nu cadem in ispita. Acum, daca eu am ceva impotriva modificarii, nejustificat spune-ti-mi voi : De ce ma puneti pe mine sa explic si de ce nu demonstrati voi cat de superioara in explicitare este modificarea.Si daca tot se modifica, fiindca "nu era bine" sau "nu era de-ajuns", de ce nu s-a scris : ajuta-ne in ispita, ajuta-ne cand suntem ispititi, whatevar, numai nebuneala asta cu abandonatul, nu !
Apropo, exista vreun exemplu biblic, in care cineva i-a cerut ajutorul lui Dumnezeu si i s-a raspuns: Bye bye baby, a venit timpul sa te abandonez. Sa te ia dracu !

Edited by Cr1spy, 23 November 2018 - 20:51.


#86
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008
Eu am filozofat pe textul asta in sensul invers, venind dinspre viata spre text, in sensul ca multa vreme m-am intrebat ce vrea sa spuna, am uitat de el, si filozofand pe temele vietii si reintorcandu-ma la text mi-am dat seama ce inseamna.

Cam tot ce exista bun pe lumea asta face rau de fapt. Cartofii prajiti, perversiunile sexuale, puterea, frumusetea, banii, poate chiar si iubirea. Totul pare uneori o capcana intinsa, sa vada Dumnezeu daca esti sclav sau esti propriul tau stapan. Daca esti tare atunci n-ai nevoie de gugiu-gugiu la baiatu mic, nu ai nevoie sa te rasfeti cu mancaruri bune, cu femei, nu ai nevoie de iubire si de protectie, nu ai nevoie de putere si bani ca nu te ajuta la ce e esential, nu ai nevoie de sex sa faci sa fie mai bine sa treaca ziua.

Cred ca textul se refera mai mult la o ironie, cum ca Nu ne ispiti! pentru ca stim de fapt cat de puternica este ispita, dar de fapt noi oricum suntem ispititi deoarece Dumnezeu a sadit ispita in noi la facere pentru motivul de mai sus, sa vada cat suntem de vrednici.

Edited by republicall, 23 November 2018 - 21:10.


#87
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 mario_bril, on 23 noiembrie 2018 - 19:21, said:


Mă bucur că suntem de acord, atunci. :)
Tu te-ai uitat ce-a scris Subjective ?
Fii cu noi, cand noi nu vrem sa fim cu Tine !  si Pazeste-ne de noi insine ! ?!!

#88
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 Cr1spy, on 23 noiembrie 2018 - 21:13, said:

Tu te-ai uitat ce-a scris Subjective ?
Fii cu noi, cand noi nu vrem sa fim cu Tine !  si Pazeste-ne de noi insine ! ?!!
Păi cam asta este esența creștinismului, să știi. Uite un alt exemplu de rugăciune ortodoxă, ce a Ierarhului Filaret al Moscovei:

Doamne, nu ştiu ce să cer de la Tine. Tu Unul ştii de ce am nevoie, Tu mă iubeşti pe mine mai mult decât pot să Te iubesc eu pe Tine.
Părinte, dă robului Tău cele ce singur nu ştie a le cere. Nu îndrăznesc să cer nici cruce, nici mângâiere: numai stau înaintea Ta. Inima mea e deschisă Ţie; Tu vezi trebuinţele mele pe care nu le ştiu eu. Vezi şi fă după mila Ta. Loveşte-mă şi mă tămăduieşte, doboară-mă şi mă ridică. Mă cutremur şi tac cu evlavie înaintea voinţei Tale sfinte şi a căilor Tale celor nepătrunse pentru mine.
Mă aduc Ţie jertfă, nu am altă dorinţă decât numai să fac voia Ta; învaţă-mă să mă rog, singur roagă-Te în mine!
Amin!

Edited by mario_bril, 23 November 2018 - 21:23.


#89
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Eu am inteles de ce nu ma intelegeti voi pe mine. Din cauza gandirii deziderative. Voi cititi intr-un text, ceea ce vreti sa vedeti in el, nu ceea ce este scris.
Nu are nicio legatura rugaciunea respectiva cu stupizenia scrisa de subjective.

#90
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 Cr1spy, on 23 noiembrie 2018 - 21:21, said:

Eu am inteles de ce nu ma intelegeti voi pe mine. Din cauza gandirii deziderative. Voi cititi intr-un text, ceea ce vreti sa vedeti in el, nu ceea ce este scris.
Nu are nicio legatura rugaciunea respectiva cu stupizenia scrisa de subjective.
E de fapt același lucru cu ceea ce a afirmat Robin, alias subjective, să știi. Posted Image

Edited by mario_bril, 23 November 2018 - 21:24.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate