Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

"Si nu ne duce pe noi in ispita"

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
166 replies to this topic

#19
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,453
  • Înscris: 17.04.2014

View Postlogic1, on 16 noiembrie 2018 - 19:43, said:

Iacov 1:13, 14

”Nimeni, când este ispitit, să nu zică: „Sunt ispitit de Dumnezeu.” Căci Dumnezeu nu poate fi ispitit ca să facă rău, şi El însuşi nu ispiteşte pe nimeni. Ci fiecare este ispitit, când este atras de pofta lui însuşi şi momit”.

de aceea spune Scriptura intr-un mod elocvent:

7. Supuneti-va, dar, lui Dumnezeu. Impotriviti-va diavolului, si el va fugi de la voi.
8. Apropiati-va de Dumnezeu, si El Se va apropia de voi. Curatati-va mainile, pacatosilor; curatati-va inima, oameni cu inima impartita! (Iacov 4)

curatirea inimii de pofte rele si apropierea nostra de Dumnezeu face ca diavolul sa nu aibe putere asupra noastra ca sa ne ispiteasca, dar in primul rand asta trebuie sa fie doleanta noastra, caci fara aportul nostru nu se intampla nimic,nici cele rele, nici cele bune...

dupa cum am inteles eu , toate se intampla ca omul sa realizeze in sinea lui ca are nevoie de Dumnezeu si fara El, nu poate razbi si a se mantui.

Edited by GRATEFUL, 16 November 2018 - 21:42.


#20
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,052
  • Înscris: 10.09.2008

View PostGRATEFUL, on 16 noiembrie 2018 - 21:14, said:

traducerea Cornilescu suna in felul asta:

4. si ne iarta noua pacatele noastre, fiindca si noi iertam oricui ne este dator; si nu ne duce in ispita, ci izbaveste-ne de cel rau." (Luca 11)

nu apare termenul "induce", care are un alt inteles.

de altfel logic a explicat:


acea rugaminte insa" izbaveste-na de cel rau" , tocmai la Ispititorul( initiatorul) face aluzie, care este o fiinta malefica, Satan.
deci, faptul ca Dumnezeu permite derularea unor evenimente rele, nu inseamna ca le initiaza, fiind sursa raului.

Indiferent că încercarea este de la vicisitudinile vieții sau de la o ființă, responsabilitatea o are Dumnezeu, pentru că este atotputernic. De aceea el ne ”duce” în încercare, deși de fapt doar o permite.
Așa cum am citat din BTF, ”Şi nu ne duce pe noi în ispită, ci scapă-ne de rău”, nu este vorba de o ființă, ci de relele care vin peste noi, ”rău” fiind adjectiv la genul neutru.

#21
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postlogic1, on 17 noiembrie 2018 - 00:16, said:

... ”rău” fiind adjectiv la genul neutru.
Genurile sunt ale substantivelor, nu ale adjectivelor, să știi. Adjectivele doar se acordă după gen număr și caz cu substantivele.

#22
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,453
  • Înscris: 17.04.2014

View Postlogic1, on 17 noiembrie 2018 - 00:16, said:


Indiferent că încercarea este de la vicisitudinile vieții sau de la o ființă, responsabilitatea o are Dumnezeu, pentru că este atotputernic. De aceea el ne ”duce” în încercare, deși de fapt doar o permite.
Așa cum am citat din BTF, ”Şi nu ne duce pe noi în ispită, ci scapă-ne de rău”, nu este vorba de o ființă, ci de relele care vin peste noi, ”rău” fiind adjectiv la genul neutru.
Cornilescu zice "si nu ne duce in ispita, ci izbaveste-ne de cel rau", deci apare cu aricolul "cel". mie mi se pare mult mai logic ca ne rugam lui Dumnezeu sa ne salveze de sursa relelor pe care o reprezinta "cel rau", indicand spre o persoana/ entitate constienta in esenta rea.

#23
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,052
  • Înscris: 10.09.2008

View Postmario_bril, on 17 noiembrie 2018 - 10:41, said:

Genurile sunt ale substantivelor, nu ale adjectivelor, să știi. Adjectivele doar se acordă după gen număr și caz cu substantivele.

Evident, genul este al substantivelor, dar aici substantivul este subînțeles prin adjectiv, și așa scrie în Interliniar sub ponerou: ”adjectiv - genitiv/singular/neutru”.

View PostGRATEFUL, on 17 noiembrie 2018 - 11:38, said:

Cornilescu zice "si nu ne duce in ispita, ci izbaveste-ne de cel rau", deci apare cu aricolul "cel". mie mi se pare mult mai logic ca ne rugam lui Dumnezeu sa ne salveze de sursa relelor pe care o reprezinta "cel rau", indicand spre o persoana/ entitate constienta in esenta rea.

Cornilescu este influențat de prejudecata teologică și ignoră ce scrie în greacă. Aici însă răul este un lucru (un rău, două rele), nu o persoană (un rău, doi răi sau o rea, două rele). Deci  corect este ”scapă-ne de rău”. Vezi cum traduc diferitele versiuni.

La fel în 1 Ioan 5:19, BTF: ”Ştim că suntem din Dumnezeu şi că toată lumea zace în răutate”. Precum și în multe alte pasaje.

#24
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postlogic1, on 17 noiembrie 2018 - 13:10, said:

Evident, genul este al substantivelor, dar aici substantivul este subînțeles prin adjectiv, și așa scrie în Interliniar sub ponerou: ”adjectiv - genitiv/singular/neutru”.
Mata' știi să citești, sau nu? S-au apucat cei de la interliniara dumitale să stabilească alte reguli gramaticale, sau cum? N-am mai auzit de o asemenea aiureală ca un substantiv să se subînțeleagă printr-un adjectiv. Dumneata creezi alte reguli ce privesc regulile gramaticale.

#25
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,052
  • Înscris: 10.09.2008
Ai auzit acum de substantivizare. Omul cât trăiește, învață...

#26
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,453
  • Înscris: 17.04.2014

View Postlogic1, on 17 noiembrie 2018 - 13:10, said:

Evident, genul este al substantivelor, dar aici substantivul este subînțeles prin adjectiv, și așa scrie în Interliniar sub ponerou: ”adjectiv - genitiv/singular/neutru”.
https://bibliaparale...r/luke/11-4.htm
inainte de ponerou exista un articol tou, netradus. ce inseamna acel articol?

#27
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postlogic1, on 17 noiembrie 2018 - 13:31, said:

Ai auzit acum de substantivizare. Omul cât trăiește, învață...
SUBSTANTIVÁ, substantivez, vb. I. Tranz. A întrebuința în funcție de substantiv o parte de vorbire care aparține altei categorii gramaticale decât substantivul. ♦ Refl. (Despre părți de vorbire care aparțin altei categorii gramaticale decât substantivul) A se transforma în substantiv, a deveni substantiv. – Fr. substantiver.

Nici vorbă de aiurelile expuse de dumneata.

#28
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,052
  • Înscris: 10.09.2008
Dacă negi ce spune Interliniarul și DEX-ul, nu te mai pot ajuta... mai mult de atât este divagație, off.

LE
Vezi aici:
Schimbarea valorii gramaticale a adjectivului in limba romana
1.O constructie in care se afla un substantiv insotit de adjectiv poate fi simplificata prin inlaturarea substantivului:
Omul intelept sa lase totdeauna sa treaca de la sine. -> Inteleptul sa lase totdeauna sa treaca de la sine.
Trandafirul cel rosu este mai proaspat. -> Cel rosu este mai proaspat.
In constructiile simplificate, cuvintele ‘inteleptul’ si ‘cel rosu’ nu mai insotesc un substantiv, deci si-au pierdut valoarea de adjectiv si au castigat valoarea de substantiv (s-au substantivat). Substantivarea adjectivului ‘intelept’ s-a facut prin articularea lui cu articolul hotarat enclitic (-l). Adjectivul substantivat ‘cel rosu’ n-a avut nevoie de articolul hotarat enclitic, pentru ca el avea deja un articol hotarat (cel).
Adjectivele devenite substantive se comporta ca orice substantiv.

View PostGRATEFUL, on 17 noiembrie 2018 - 13:34, said:

https://bibliaparale...r/luke/11-4.htm
inainte de ponerou exista un articol tou, netradus. ce inseamna acel articol?

Articolul este cerut de declinare și este la genul neutru, indicând un lucru (noțiune abstractă) - în acest caz răul pe care-l reprezintă ispita/încercarea.
Este cerut în greacă, dar nu și în română. Logica frazei este ”nu ne duce în încercare, ci scapă-ne de ea/din ea”

Edited by logic1, 17 November 2018 - 14:36.


#29
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,453
  • Înscris: 17.04.2014

View Postlogic1, on 17 noiembrie 2018 - 14:09, said:

Articolul este cerut de declinare și este la genul neutru, indicând un lucru (noțiune abstractă) - în acest caz răul pe care-l reprezintă ispita/încercarea.
Este cerut în greacă, dar nu și în română. Logica frazei este ”nu ne duce în încercare, ci scapă-ne de ea/din ea”
nu stiu daca in cazul pus in discutie este relevant faptul ca adjectivul sau adjectivul substantivizat "rau" are forma neutra* si astfel  exclude categoric varianta ca denumirea de "cel rau" (cu articol) se refera la o fiinta.

* am afirmat asta gandindu-ma la faptul ca limba maghiara care nu cunoaste genul gramatical.

Edited by GRATEFUL, 17 November 2018 - 15:25.


#30
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,052
  • Înscris: 10.09.2008
Dintre versiunile pe care le-am indicat la BibleHub, 14 spun ”rău” și 14 ”cel rău”. Dar aparțin toate unor biserici/traducători care cred în existența personală a lui Satan.
Interliniarele arată că se traduce ”rău”, nu ”cel rău”. La fel traducerile literale. De exemplu:

Berean Study Bible
And lead us not into temptation, but deliver us from the evil one.’


Berean Literal Bible
And lead us not into temptation, but deliver us from evil.'


Young's Literal Translation
'And mayest Thou not lead us to temptation, but deliver us from the evil.


Referitor la ”răul” de care ne rugăm să fim scăpați:
HELPS Word-studies
4190 ponērós (an adjective which is also used substantively, derived from 4192 /pónos, "pain, laborious trouble") – properly, pain-ridden, emphasizing the inevitable agonies (misery) that always go with evil.

Ponos este ”durere” în Apocalipsa 21:4. Desigur că ne formăm o gândire diferită dacă ne rugăm zilnic să fim eliberați de cineva rău sau de răul asociat ”încercării” în care suntem duși de Dumnezeu (în sensul permiterii corective).

Matei 5:39, GBV2001 ”Dar Eu vă spun: Nu vă împotriviţi răului; ci, oricui te loveşte peste obrazul drept, întoarce-i şi pe celălalt”.


King James Bible
But I say unto you, That ye resist not evil: but whosoever shall smite thee on thy right cheek, turn to him the other also.


Berean Literal Bible
But I tell you not to resist the evil person. Instead, whoever shall strike you on your right cheek, turn to him the other also.



#31
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postlogic1, on 17 noiembrie 2018 - 17:55, said:


Matei 5:39, GBV2001 ”Dar Eu vă spun: Nu vă împotriviţi răului; ci, oricui te loveşte peste obrazul drept, întoarce-i şi pe celălalt”.



De ce ar spune isus asa ceva ? De ce nu ne-am impotrivi raului ? Eu cred ca ar trebui sa ne impotrivim raului, nu sa lasam sa influenteze realitatea. Un om bun nu te-ar lovi peste obraz ci doar cel rau. Daca o cladire se prabuseste peste oameni, este un lucru rau, insa nu te poti impotrivi acestui fel de rau.

Eu zic ca ai o problema serioasa cand negi existenta personajului malefic numit Satan. In evanghelii isus exorcizeaza demonizati, interesant e ca si "alunga" demonii spunandu-le :"iesi ".

#32
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,052
  • Înscris: 10.09.2008
Poți să te împotrivești răului, dar numai până la punctul de a ”Nu fi învins de rău, ci învinge răul prin bine” (Rom. 12:21). Dacă îl lovești pe cel ce te-a lovit peste obraz și prin asta te-a provocat, ai fost învins de rău, care va prelua controlul. Sfatul biblic este ”Pentru ce nu suferiţi mai bine să fiţi nedreptăţiţi? De ce nu răbdaţi mai bine paguba?” (1 Cor. 6:7)

Edited by logic1, 17 November 2018 - 19:17.


#33
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postlogic1, on 17 noiembrie 2018 - 19:15, said:

Poți să te împotrivești răului, dar numai până la punctul de a ”Nu fi învins de rău, ci învinge răul prin bine” (Rom. 12:21). Dacă îl lovești pe cel ce te-a lovit peste obraz și prin asta te-a provocat, ai fost învins de rău, care va prelua controlul. Sfatul biblic este ”Pentru ce nu suferiţi mai bine să fiţi nedreptăţiţi? De ce nu răbdaţi mai bine paguba?” (1 Cor. 6:7)
Nu stiu cum te poti impotrivi raului. Din ce spui se pare ca tu confunzi ideile. Nu raului te poti impotrivi ci celui rau. D.p.m.d.v.  rau e acel exemplu dat de mine,  cade o cladire peste oameni, sau explodeaza o butelie. Cum anume te impotrivesti tu la astfel de rau ? Daca cineva te loveste, e bine sa nu reactionezi rau, insa e posibil sa ai  o reactie instinctuala , cineva ataca cu sabia si in incercarea lui de a ucide pe cineva intervii sa anihilezi atacatorul lovindu-l naprasnic . isus a fost lovit in fata marelui preot, a reactionat prin vorbire , nu a intors si celalalt obraz.

#34
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,447
  • Înscris: 04.05.2006

View Postpacopaco1967, on 17 noiembrie 2018 - 18:39, said:



De ce ar spune isus asa ceva ? De ce nu ne-am impotrivi raului ? Eu cred ca ar trebui sa ne impotrivim raului, nu sa lasam sa influenteze realitatea. Un om bun nu te-ar lovi peste obraz ci doar cel rau. Daca o cladire se prabuseste peste oameni, este un lucru rau, insa nu te poti impotrivi acestui fel de rau.

Eu zic ca ai o problema serioasa cand negi existenta personajului malefic numit Satan. In evanghelii isus exorcizeaza demonizati, interesant e ca si "alunga" demonii spunandu-le :"iesi ".
Bineînțeles ca trebuie sa ne împotrivim răului. Dar in sensul de a nu-l accepta și de a nu ne preda lui.
Dacă cineva te lovește, comite ceva rău. Dacă tu îl lovești înapoi, comiți ceva rău și tu și nu e nicio diferența între tine și el. De aceea spune Iisus sa nu ne împotrivim râului, in sensul de a nu Răspunde cu aceeași masura. Răul nu poate fi înfrânt decât cu bine.

#35
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,453
  • Înscris: 17.04.2014

View Postlogic1, on 17 noiembrie 2018 - 19:15, said:

Poți să te împotrivești răului, dar numai până la punctul de a ”Nu fi învins de rău, ci învinge răul prin bine” (Rom. 12:21). Dacă îl lovești pe cel ce te-a lovit peste obraz și prin asta te-a provocat, ai fost învins de rău, care va prelua controlul. Sfatul biblic este ”Pentru ce nu suferiți mai bine să fiți nedreptățiți? De ce nu răbdați mai bine paguba?” (1 Cor. 6:7)
numai ca"invingi raul prin bine"  NU pentru ca tu esti mai bun din fire decat toti ceilalti, ci pentru ca Dumnezeu a lucrat in inima ta, cand te-ai hotarat sa te supui vointei divine ( iesind astfel  de sub influenta(rea) celui rau, " cursa diavolului", in care este prins orice om care nu vrea sa se supuna lui Dumnezeu.

#36
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,052
  • Înscris: 10.09.2008
Reduci omul la o marionetă, manipulată de Dumnezeu și Satan...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate