Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Google Maps-directie

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Recomandări mașini de spălat rufe (2018+)

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
3868 replies to this topic

#2359
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,749
  • Înscris: 21.08.2008
Nu vreau neapărat dar nici Electrolux nu mai e ce era acum 15 ani.

#2360
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,068
  • Înscris: 25.04.2016
Nu mai e niciuna cum era acum 15 ani, inclusiv Candy !
Insa de la Electrolux, AEG, Bosch, se mai gasesc unele modele bune, dar de la Candy nimic bun.
Si AEG, Electrolux oferta 5 ani garantie. Se poate consulta siteu.

Bafta cu Candy, daca vrei neaparat....

Edited by MMike, 14 August 2022 - 22:08.


#2361
lucky81kta

lucky81kta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 01.04.2009
Salutare.
Văd că nu vrea să mă ajute nimeni cu un sfat (post 2342).
Am rămas la următoarele modele:
- SAMSUNG WW80A6S28AE/S7 - 1.899,90 lei la Altex
- LG F2WV3S7S4E - 1.938,99 lei la ITGalaxy
- Haier HW80-B14979-S - 2.239,99 lei la eMag (resigilată)
Cea din urmă depășește puțin bugetul dar este peste celelalte la caracteristici, cel puțin pe hârtie.

Edited by lucky81kta, 14 August 2022 - 23:28.


#2362
gmowner

gmowner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 13.02.2015
Eu sunt foarte multumit de Candy a mea.

La intrebarea cu Wi-Fi vs Smart Touch, vezi daca telefonul tau are NFC.
Daca nu are, ar trebui Wi-Fi.

Cat despre ideea cu "mergi des in service", e de ras.

La acest gen de produse, daca e nevoie de service, vine service-ul la tine.

Atata doar, daca iei de la Altex, ia una la care scrie "exclusiv online" sa nu fie frecata prin depozitele magazinelor, si sa iti vina direct din depozitul lor central.

Eu am avut o experienta neplacuta, la care primele 2 masini au venit stricate la transport, si culmea ca pe exterior nu se vedea nimic.
Din fericire cei de la Altex s-au comportat exemplar, si mi le-au schimbat.

La a treia am ales alt model, dupa cum spuneam "exclusiv online" care a venit impecabila.

Am ales marca asta si apreciez si in practica, pentru: capacitate mare de incarcare, multitudinea de programe cu durata redusa, si care "culmea" mai au si posibilitatea de a selecta optiuni in plus de spalare.

#2363
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,749
  • Înscris: 21.08.2008
Tocmai că pentru Candy se oferă 5 ani și pentru Electrolux 2... la Altex cel puțin.
Da, telefonul are și NFC.

Edited by danghetau, 15 August 2022 - 06:43.


#2364
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,068
  • Înscris: 25.04.2016
Electrolux :
"GARANȚIE 5 ANI - CONFORT MAX

Această promoție s-a prelungit în perioada 01.02.2022 - 31.12.2022."
https://www.electrol...nfort-max-2021/

Garantia nu o acorda vanzatoru (magazinu) ci producatoru. Conditiile sunt pe siteu producatorului.

La fel e si la AEG (si alti producatori).

N-am avut niciodata nevoie de service la vreo msr pe care am avut. Am auzit ca la unele serviceuri iti zice sa te duci cu ea acolo, probabil sa scape de client. Insa ideea e ca daca se defecteaza des, apelezi la service pana te saturi.

#2365
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,374
  • Înscris: 13.01.2011

 lucky81kta, on 14 august 2022 - 23:26, said:

Salutare.
... nu vrea...

Pfff...
Așteaptă, să apară cineva care a avut toate modelele enumerate de tine  😉

Na, eu am L.G. și sînt foarte mulțumit de ea, cumpără marca asta.
Te ajută cu ceva sfatul meu?

Edited by crisstonne, 15 August 2022 - 12:12.


#2366
lucky81kta

lucky81kta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 01.04.2009
Salutare și scuze de insistență.
Am postat în speranța că există persoane pe aici care au mai multe cunoștințe despre msr și mi-ar putea spune care dintre cele trei variante este o alegere mai bună (din anumite punctele de vedere și eventual și cu ceva argumente), nu neapărat în urma experienței de utilizare.
Sunt modele relativ noi și nu cred că pot aștepta să posteze cineva impresii după utilizarea lor Posted ImagePosted ImagePosted Image.
Sunt deschis și la alte variante cu condiția să îndeplinească cerințele mele (dacă este posibil).
Momentan bifez un punct pentru LG.
Mulțumesc

#2367
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015
Mai notează unul pentru LG. :D
Btw, cum îți e norocul, cumpără pe aia care îți oferă încredere mai mare, cel puțin dormi liniștit până se strică. :D

#2368
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,068
  • Înscris: 25.04.2016

 lucky81kta, on 14 august 2022 - 23:26, said:

Salutare.
Văd că nu vrea să mă ajute nimeni cu un sfat (post 2342).
Am rămas la următoarele modele:
- SAMSUNG WW80A6S28AE/S7 - 1.899,90 lei la Altex
- LG F2WV3S7S4E - 1.938,99 lei la ITGalaxy
- Haier HW80-B14979-S - 2.239,99 lei la eMag (resigilată)
Cea din urmă depășește puțin bugetul dar este peste celelalte la caracteristici, cel puțin pe hârtie.
Nu s-a inghesuit nimeni sa-ti zica ceva din ce ai propus, pentru ca Haier e cum e si mai e si (foarte) scumpa, nici Samsung nu-s stralucite. LG ti-au zis baietii mai sus. As adauga ca daca arw si motor inverter e si mai bine.

 crisstonne, on 15 august 2022 - 12:12, said:



Pfff...
Așteaptă, să apară cineva care a avut toate modelele enumerate de tine  😉
Buna asta :)

 froome, on 15 august 2022 - 14:46, said:

cel puțin dormi liniștit până se strică. :D
:)))))

#2369
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,374
  • Înscris: 13.01.2011
:D

#2370
lucky81kta

lucky81kta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 01.04.2009
Salutare.
La recomandările voastre am comandat o msr LG.
Model F2WV5S8S1E, la evomag - 2118,99 lei.
Sper să nu fie vre-o problemă cu stocul la furnizor.
O să revin cu impresii.

#2371
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,374
  • Înscris: 13.01.2011
Uau, dar ești grăbit, nu glumă!
Are și abur.
8.5 kg.
Bun agregatul, bun prețul.


#2372
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,749
  • Înscris: 21.08.2008
Pana la urma am luat din Dedeman masina asta: https://altex.ro/mas...SFCSO14105TE1S/, am pus-o singur in masina, am dat-o singur jos, am montat-o singur si deja sotia a pus 2 masini la spalat, una prin program normal, cealalta prin program selectat din aplicatie. S-a conectat imediat, am schimbat meniul in romana. Nu stiu daca are avertizare acustica la finalul programului pe telefon, nu am sesizat si nici nu am gasit setare.
Daca se strica si masina socrului (da semne de batranete) i-o pasez lui, daca nu, o pastrez.
Intentionez sa iau si un uscator: https://altex.ro/usc...SUCSOEH10A2TES/ si sa le suprapun desi unii spun (probabil atehnici si/sau neindemnatici) ca nu s-ar potrivi.

La Electrolux doar masina din seria 600 ar fi costat cat cele doua Candy, urma si uscatorul cam inca pe atat, prea scump, prea ca la tara.

#2373
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,749
  • Înscris: 21.08.2008
Am luat un kit de testare a duritatii apei, acum 15 ani aveam 20 de grade germane. Am pus o banda in apa de la robinet, cele 4 benzi vernil au devenit mov, clar peste 18 grade. Alta banda scufundata in apa plata Bucovina, cu greu am sesizat o usoara modificare a primului patrat.
Naspa cu apa dura, pentru CT am filtru de polifosfat, recomandati si pentru MSR asa ceva? Sau din cand in cand un acid citric/sare de lamaie sau alt agent de dedurizare? Masina are un program de autocuratare dar ce implica inca nu stiu.
Vad ca dupa setarea duritatii apei la 20 de grade germane, curatarea calcarului a scazut de la 99 la 89 de cicluri.
Attached File  Screenshot_2022-08-16-10-28-34-410_it.candy.simplyfi.jpg   87.61K   13 downloads

#2374
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,068
  • Înscris: 25.04.2016

 crisstonne, on 16 august 2022 - 01:10, said:

Uau, dar ești grăbit, nu glumă!
Exact.
Graba cam strica treaba....

#2375
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,068
  • Înscris: 25.04.2016

 danghetau, on 16 august 2022 - 08:03, said:

La Electrolux doar masina din seria 600 ar fi costat cat cele doua Candy, urma si uscatorul cam inca pe atat, prea scump, prea ca la tara.
Macar msr sa fi luat alt brand....
Nu costa degeaba atat Electroluxu.... Am mai zis pe aici, cat dai, atat face....
Insa seria 600 nu e ok. De la seria 7. Era un AEG seria 7 (prin altex) made in Italy pe la vreo 3200 lei, 5 ani garantie de producator....
Oricum, vedeti ca in altex, o extragarantie pe 2 ani costa 10% din pretu produsului, deci nu e mult.

In ultima vreme s-au cam scumpit msr....

Wifi nu e recomandat de folosit la o msr in functiune. Adica nu trebuie sa te bazezi pe el. E bine sa stai acasa cand spala masina, e mai sigur si sa o verifici personal cand termina programu. De obicei, una desteapta, la final, se inchide automat, complet.

#2376
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,374
  • Înscris: 13.01.2011

 danghetau, on 16 august 2022 - 09:30, said:

Naspa cu apa dura, pentru CT am filtru de polifosfat, recomandati si pentru MSR asa ceva?

Mă bucur pentru bucuria ta  :peacefingers:
Nu o să fiu dur cu tine, ca @Mike, au fost cîteva Candy în neam, au funcționat ani buni, nu am avut eu personal.

Despre filtrul cu fosfați, îl recomand cu căldură, chiar nu recomand să folosești mașina fără el.

Am pus de cînd am avut prima L.G. Am făcut bucăți acea mașină, ca să o vînd pe componente, era lacrimă în interior, zero miros sau depuneri.

Asta actuală tot așa, nu miroase.
Filtrele cu fosfați sînt ieftine, doar să te pricepi să montezi singur unul, nu este mare inginerie.
Plus că nu mai ai nevoie să folosești diverse ,,pilule " de curățare, care în timp ridică mult costurile de exploatare.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate