Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Gardul de la tramvaie - Bucuresti

* * * - - 9 votes
  • Please log in to reply
1003 replies to this topic

#685
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006

View PostWotan, on 17 mai 2019 - 15:05, said:

La ce-i folosea soferului corect banda de pe linia de tramvai, ca oricum la statie trebuia sa se replieze inapoi inainte de statie. Ar statea minute pana e lasat, daca e aglomeratie. Nu castiga nimic
https://www.google.c...!7i13312!8i6656
La refugiu nu se parca pentru ca era si statie de RATB, in fine daca nu ai permis e greu sa intelegi cum e cu traficul :lol: Am scris si mai sus, pune gard dar gandeste-o ca o solutie de transport, nu doar un gard acolo. Am folosit tramvaiul de multe ori cand am fost pieton in februarie. Sub 10 minute castigate la un traseu Piata Sudului -> Apaca adica undeva la peste 10 statii de mers. Daca acesta este un succes, ma bucur ca nu sunt nevoit sa folosesc mai des. :)

#686
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
se castiga mult mai mult

ce are gardul pe brancoveanu? ramane o banda sau doua, depinde daca sunt parcati.  e suficient si o banda, asta e.
ba chiar daca se merge in sir indian cu masina e mai benefic pentru ca nu apar conflicte de trafic

#687
SSNight

SSNight

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,684
  • Înscris: 06.05.2007
Daca pt 10 sau 15 minute a cheltuit firea atatea zeci de milioane felicitari, cu siguranta soferii o vor vota, iar astia fara auto sa stea linistiti in tramvai, atat stiu atata fac....

Edited by SSNight, 17 May 2019 - 21:42.


#688
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Zece minute X o suta de mii de calatori = un milion de minute, zilnic.

#689
SSNight

SSNight

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,684
  • Înscris: 06.05.2007

View Postomuspan, on 17 mai 2019 - 21:58, said:

Zece minute X o suta de mii de calatori = un milion de minute, zilnic.

Si ma mai mir cum a ajuns aia primar..

#690
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Eu nu ma mir de tine, asa esti tu , nu se mai poate face nimic.

#691
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,373
  • Înscris: 28.10.2018
Mai sunt planuri sa se extinda gardurile de tramvai in tot Bucurestiul?

Ceva stiri, informatii in acest sens?

#692
GeorgicaPopescuIoan

GeorgicaPopescuIoan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 20.01.2019
Am inteles ca or sa va oblige sa va puneti garduri si in case ! ...ca sa nu mai fie aglomeratie la wc si bucatarie  :)))))

#693
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,373
  • Înscris: 28.10.2018
Eu vreau sa vad cat mai multi nesimtiti zvarcolindu-se in chinuri ca nu mai pot depasi haiduceste coloana de prosti pe linia de tramvai.

Ori cu garduri ori cu camere cu recunoastere automata a placutelor de inmatriculare si emitere automata de amenzi.

Dar cum Romania inca este in epoca ferului, ma multumesc si cu garduri. Whatever gets the job done.

In Romania nu se poate face civilizatie decat cu biciul? Pai sa biciuim zic. Sa usture.

Edited by abac, 18 May 2019 - 12:43.


#694
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,282
  • Înscris: 16.08.2016

View Postfilipxxx, on 17 mai 2019 - 14:51, said:

Ori nu ai permis ori nu esti din Bucuresti, altfel ceva nu se leaga. Iti pun o poza din zona Brancoveanu, oraselul copiilor de inainte sa fie gard. Te asigur ca singura schimbare in trafic in zona aia e ca a aparut un gard in plus, explica tututor te rog cum soferii corecti nu sunt afectati de gardul adaugat.
Șoferii corecți pot fi încurajați sa sune la politie sa fie ridicate mașinile abandonate pe prima banda :)

#695
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,763
  • Înscris: 01.10.2002
Asta e de fapt problema, nu gardurile. Acei soferi care continua sa parcheze pe prima banda, indiferenti ca fac praf traficul si viata altora. Si faptul ca nu sunt ridicate de autoritati.

#696
SSNight

SSNight

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,684
  • Înscris: 06.05.2007
Unii nici acum nu au inteles, si nu ma mir... nu am nimic cu delimitarea regelui tramvai, am probleme cu faptul ca se putea face altceva mai ieftin si mai frumos, nu puscaria aia.
Ca gardul ala e inutil in orice varianta il pune firea(cu exceptia cand merge ea acasa) e alta problema..dar la cetatenii batuti in cap da bine..si observ ca sunt ff multi.

Edited by SSNight, 18 May 2019 - 20:36.


#697
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,373
  • Înscris: 28.10.2018
Daca punea borduri erau fix aceleasi comentarii. Incepeau soferii sa urle ca si-au julit jantele pentru ca nu au apreciat distanta pana la borduri.

S-a mai incercat o solutie eleganta, limitatoarele alea flexibile din plastic. S-au prins smecherache ca sunt fix pixu' si le-au luat sub roti, le-au facut muci.

Lasa ca e foarte excelent cu garduri.

Edited by abac, 18 May 2019 - 20:47.


#698
SSNight

SSNight

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,684
  • Înscris: 06.05.2007

View Postabac, on 18 mai 2019 - 20:45, said:

Daca punea borduri erau fix aceleasi comentarii. Incepeau soferii sa urle ca si-au julit jantele pentru ca nu au apreciat distanta pana la borduri.

S-a mai incercat o solutie eleganta, limitatoarele alea flexibile din plastic. S-au prins smecherache ca sunt fix pixu' si le-au luat sub roti, le-au facut muci.

Lasa ca e foarte excelent cu garduri.

Daca iti place in puscarie, te obisnuiesti si cu gardurile alea care nu ajuta pe nimeni.

#699
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007
Eu cred ca gardurile ajuta.Nu peste tot dar in unele zone avantajul este incontestabil. Bizonii care depaseau coloana si se bagau in fata coloanei cand venea cate un refugiu intarziau ffff tare coloana de masini si in unele cazuri si tramvaiul.

Eu am prins nenumarate situatii cand pe Vasile Milea, pana in intersectia cu Iuliu Maniu statea tramvaiul si cate 5-8 minute sa ajunga in statie ca era blocata linia de bizoni.

De asemenea pe Stefan cel Mare iar era haos cu bizoni care se bagau pe linia de tramvai. Sau la Dristor inainte de Mc.

O zona unde nu ajuta cred ca este de la Eroii Revolutiei spre Brancoveanu-Big Sun Plaza.   Dar unde nu ajuta parca as zice ca nici nu strica plus ca mai civilzeaza pietonii care traversau aiurea si acum nu o mai pot face. E un castig si asta.

#700
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,282
  • Înscris: 16.08.2016

View PostSSNight, on 18 mai 2019 - 20:33, said:

Unii nici acum nu au inteles, si nu ma mir... nu am nimic cu delimitarea regelui tramvai, am probleme cu faptul ca se putea face altceva mai ieftin si mai frumos, nu puscaria aia.
Ca gardul ala e inutil in orice varianta il pune firea(cu exceptia cand merge ea acasa) e alta problema..dar la cetatenii batuti in cap da bine..si observ ca sunt ff multi.
Gardul ala mai are o utilitate, oprește pietonii sa traverseze aiurea (cel puțin o parte din ei au renunțat).
Sunt de acord ca arata urat dar pana nu o sa avem oameni civilizați nu avem ce face.

#701
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006

View Postbossake, on 19 mai 2019 - 02:25, said:

Eu cred ca gardurile ajuta.Nu peste tot dar in unele zone avantajul este incontestabil. Bizonii care depaseau coloana si se bagau in fata coloanei cand venea cate un refugiu intarziau ffff tare coloana de masini si in unele cazuri si tramvaiul.

Eu am prins nenumarate situatii cand pe Vasile Milea, pana in intersectia cu Iuliu Maniu statea tramvaiul si cate 5-8 minute sa ajunga in statie ca era blocata linia de bizoni.

De asemenea pe Stefan cel Mare iar era haos cu bizoni care se bagau pe linia de tramvai. Sau la Dristor inainte de Mc.

O zona unde nu ajuta cred ca este de la Eroii Revolutiei spre Brancoveanu-Big Sun Plaza.   Dar unde nu ajuta parca as zice ca nici nu strica plus ca mai civilzeaza pietonii care traversau aiurea si acum nu o mai pot face. E un castig si asta.
Ce spui tu e corect, practic gardul ajuta unde inainte erau minim 2-3 benzi si nu se parca pe margini sau nu se simtea parcatul pe margine dar tot se gaseau taximetristi si alte specimene fara bun simt care sa depaseasca coloana ca sa stea la milogit inainte de refugiu. Problema apare ca in poza pusa de mine mai sus, in principal pentru ca Politia locala e doar un loc unde sa mai angajezi o ruda, un vecin, etc nu are practic nici o utilitate privind parcarile, pentru ca altfel nu s-ar parca zilnic in banda. Unul care vine cu treaba poate o lasa pe avarii sperand ca nu isi ia amenda dar nu blocheaza toata ziua banda, pe cand blocatarul care nu are loc de parcare daca prinde un loc nu misca masina minim 2-3 zile.

#702
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View PostSSNight, on 17 mai 2019 - 17:55, said:


Esti penibil..
asta
e parerea ta. si imi confirma ceea ce am scris mai sus

View Postfilipxxx, on 17 mai 2019 - 14:51, said:

Ori nu ai permis ori nu esti din Bucuresti, altfel ceva nu se leaga. Iti pun o poza din zona Brancoveanu, oraselul copiilor de inainte sa fie gard. Te asigur ca singura schimbare in trafic in zona aia e ca a aparut un gard in plus, explica tututor te rog cum soferii corecti nu sunt afectati de gardul adaugat.


Sunt din Bucuresti si am de 23 ani permis plus cateva sute de mii de km prin tara si cca 30 k km pe afara asa ca am ceva experienta in ale soferiei.
Gardul de tramvai a fost amplasat cumva pe banda de circulatie ca sa limiteze circulatia soferilor corecti? Si inainte tot nu (prea) aveai voie sa circuli pe banda de tramvai - din cate imi amintesc, este permisa in legislatie circulatia pe banda de tramvai DOAR atunci cand este o singura banda pe sens.
In poza ta nu este cazul - sunt 2 benzi , chiar daca jumatate din una este blocata cu masini parcate. Poza ta este cel mai bun exemplu la ceea ce am sustinut anterior - instalarea gardurilor fara a asigura si locuri de parcare care sa scoata masinile parcate de pe strada este doar o jumatate de masura.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate