Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Dieta noua

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
435 replies to this topic

#37
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

 zzhunt, on 07 noiembrie 2018 - 22:43, said:

Cred că ți-am mai spus,  lasa plimbatul câinilor, lasă sala și mergi la alergat.

Mâncare legume fierte și piept de pui la grătar

Fructe numai după ce ai alergat poți mânca.


Fara alergat minim 40 minute nu dai jos kile cum Ă®ți dorești.

Cu regim strict și alergat cam de 3 ori pe săptămână dai jos cam 1 kil

Eu așa așa fac când vreau sa dau 10 kile jos. In 2 luni cu regim le rezolv

Si îți faci genunchii praf...
Slăbirea NU se face decât la masa.

#38
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
noua, dar cu sanatatea cum stai, cand ti-ai facut ultima data un set complet de analize si investigatii ?

#39
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015
"Daca pozele sunt cele reale arati foarte ok, doar ceva "falcute", sa zicem ca ar merge vreo 5 kg in minis. "

Nu vreau sa supar pe nimeni dar intotdeauna este mai multa grasime decat pare. Depinde care-i scopul dar eu as spune ca, daca tintesti forma ideala, apropiata de acelor de la miss bikini, ar merge minus vreo 15 kg.  Acum e clar, eu nu zic ca-i obligatoriu, alea isi dedica viata. Dar stii vorba aia, tinteste spre stele ca sa ajungi pe luna. Si eu cand mi-am propus sa ma definesc putin, nefiind gras, mi-al zis ca minus 5 kg si am abdomen in patretele dar pana la urma  am dat 12 kg jos si tot nu eram cum doream. Este experienta in "cum sa ai un abdomen in patrele".

#40
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,999
  • Înscris: 16.09.2014

 Noua_pe_site, on 08 noiembrie 2018 - 02:30, said:

Stiu ca nu mananc suficient

Asta este cea mai mare problema a ta. Inainte sa te apuci de slabit cu sfaturi de la sala (sfaturi care vezi si tu singura ca nu functioneaza), mergi la un nutritionist si invata sa mananci.

Eu nu pot sterge pozele de pe ariile pe care nu moderez, le poti sterge singura din setari, administrare atasamente.

#41
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015
Din ce ai descris antrenamentele par foarte bune. Eu zic sa asculti de antrenor in continuare ca pe forum toti sunt experti. Ai scris intr-un post ca la o masa aveai vreo 120 g de proteine. Sunt sigur ca faci greseli in estimarea cantitatilor. Pentru 120 g de proteine trebuie sa consumi cel putin 600g carne.

 Noua_pe_site, on 08 noiembrie 2018 - 07:01, said:



Am atasat la primul mesaj un plan De mancare nou. Inainte trebuia sa mananc carbs la micul dejun si pranz. 4 oz e cam 120 grame De proteine la masa plus 3 linguri De orez si cam o cana De legume verzi.
Ce nu intelegi e ca nu mananc ca porcul si nu sunt genul sa ma mint singura. Mi-ar placea sa pot baga in mine ca vaca si sa dau vina pe stresul De La munca, or faptul ca nu mi-au iesit numerele la loto sau ce alte motive folosesc alte persoane sa manance!

Ma duc la culcare si poate intre timp se trezeste Albastrica si sterge poza aia . Revin peste 8 ore si dau raportul cu ce am mancat zilele astea.


#42
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,871
  • Înscris: 26.01.2010

 rich1974, on 08 noiembrie 2018 - 06:38, said:

Asa cum am mai spus si prin alte parti, trebuie so a cresti grasimea si sa reduci carbohidratii. Asa ca, untul, ouale, slanina, nucile, etc. sunt prietenii dumitale. De asemenea, nu ocoli pastrama de oaie cruda. Aia de pe coaste, ca are grasime mai multa.

Incercat si asta , se numeste dieta Paleo in combinatie cu Krav Maga de 3 ori pe saptamana. Nu a dat prea multe rezultate din pacate.

 Quantum, on 08 noiembrie 2018 - 07:28, said:

Eu nu iti spun sa nu bei si sa nu mananci ce si cat iti place. Doar ti-am spus ce am vazut la altii, daca vrei sa slabesti.

Poate nu consumi mult, dar manaci si bei des - astea adunate proabil arata ca bagi mai multe calorii in tine decat consumi.
Asa se ingrasa oamenii, nu din aer! (exercitiul fizic ajuta, dar putin; mai degraba psihic si iti tonifica organismul; ajuta mult daca faci 5-6 ore pe zi, intens - dar asta fac numai sportivii pro)

Pe net gasesti liste cu caloriile alimentelor. Vezi ca produsele din magazin au trecute pe eticheta cate calorii au, dar trebuie sa casti ochii ca sunt trecute "calorii la 100 grame de produs" si pachetul are 850 grame... sau la uncie (oz) sau pinta (trebuie sa faci o inmultire).
Stii ca o sticla de suc de 2 litri contine 0,5 kg de zahar?

NB. Nu stiu de ce, dar mancarea din SUA predispune foarte mult la ingrasare.

La ce kkturi am in fridiger nici nu ar trebui sa-mi fac griji de calorii. Pentru o vreme am cantarit mancarea dar dupa cateva zile iti cam dai seama din ochi cat tre sa fie bucata de carne sau de pui. 150 grame de pui/peste/muschi de porc sau de vita negatit sunt cam 8 inghitituri de carne plus o juma de cana de fasole verde sau brocoli si 3-4 linguri de orez. Cam asa arata un pranz la mine si nu ma plang pentru ca din punctul meu de vedere e oricum prea mult.


 Flat, on 08 noiembrie 2018 - 07:54, said:

solutia este sa iti iei un antrenor personal care te baga un plan la pachet cu dieta unui nutritionist.
daca vrei iti dau contactul unui prieten de-al meu care asta face si are majoritar fete la antrenament, cateva chiar au slabit spectaculos pentru ca face mult cardio si circuite

mai conteaza si acele 9-12 ore cum naiba rezisti, e un dezechilibru serios in viata ta. trebuie sa iti echilibrezi viata personala si timpul liber, relaxarea cu munca si stressul. fizic (faci sport deci e ok), psihic nu stiu, social, prieteni, familie, viata sexuala, vacante toate astea conteaza
plimbarile cu cainii nu mi se par eficiente, ce faci alergi dupa ei?

eu am un cantar electronic care daca ma urc de 2 ori pe el imi arata 2 valori diferite. cam asa de reliable sunt..
da-l dracu de cantar uita-te in oglinda si simte-te bine sau nu..  ala ar trebui sa fie cantarul tau

Planul asta e facut de cel mai bun instructor de la sala la care ma duc care cica ar fi si nutritionist. Cunosc personal vreo 20 de tipe care au avut succes cu slabitul in urma consultatiilor cu el.
Din pacate viata personala nu exista in domeniul in care lucrez , imi iau munca cu mine acasa de fiecare data cand plec si chiar daca nu vreau sa o iau , ma cauta ea :) Am prieteni , ies in oras in cursul saptamanii dar prefer sa nu iar in weekend imi fac de cap. Vacanta imi doresc si in principiu am 3 saptamani pe an dar e taiata de pe lista pentru o perioada pentru ca sunt singura persoana din compania la care lucrez care stie ce dracu face.Daca plec juma de ora de la birou imi suna telefonul non stop si am 10 mesaje cand ma intorc.

Singurele momente cand sunt relaxata sunt cand ma duc la sala sau cand ies cu cainii la plimbare. Alergatul cu cainii e usor daca e un caine invatat sa alerge pe langa tine sau inaintea ta si am cativa caini care sunt perfecti pentru alergat.
Cantarul nu m-a stresat prea tare pana de curand cand am vazut ca toate celalalte fete cu care am inceput in Julie au slabit foarte mult iar eu sunt singura care stagneaza. Chiar ma simt bine in pielea mea , imi place ce vad in oglinda si nu ma intereseaza parerea altora despre felul cum arat. De aia am si pus pozele fara sa le blurez pentru ca nu am de ce sa ma feresc. Asta e mutra pe care o am , alta nu am si daca nu-i place cuiva e problema lor nu a mea.

 spooky51, on 08 noiembrie 2018 - 08:48, said:

In mod normal, pentru un job sedentar, trebuie sa calculezi un 1000-1500 metabolismul bazal, plus activitatea zilnica ar fi 2000 calorii. Daca mananci 1500 calorii pe zi vei avea un deficit de 500. Un kilogram de grasime corporala este undeva aproximativ la 7700 calorii, deci la un calcul grosier iese cam jumatate de kilogram pe zi. Daca mai arzi 500 si alergand/sala, poti reduce perioada la jumatate, insa de regula manaci mai mult ca sa poti sustine efortul.

Persoanele foarte grase slabesc mai usor. Daca ai 160 cm si 100 kg e usor sa ai deficit caloric mare, deoarece si arderi multe, practic cari dupa tine mereu 30-40 kg, ca si cum ai fi permanent la sala. Poti slabi 1,5-2 kg pe saptamana. Persoanele grase, 160 cm si 80 kg ar da si ele cu succes jos 1-1,5 kg/saptamana.

Daca ai 170 si 70 kg, poti slabi o jumatate de kilogram pe saptamana si e bine, poti ajunge la 63-64 cu ceva rabdare in 2-3 luni.

La activitatile sportive pe care le-ai mentionat si cresterea de greutate din vara si pana acum cu aceeasi alimentatie, eu as spune sa verifici si cu un alt cantar sau sa te gandesti daca nu cumva ai schimbat pozitia lui. Astea se mai strica, mai arata temporar aiurea, sau in functie de suprafata pe care sunt asezate mai schimba rezultatul.

Daca pozele sunt cele reale arati foarte ok, doar ceva "falcute", sa zicem ca ar merge vreo 5 kg in minis.

Cantare sunt vreo 3 la sala si toate trei arata ceva diferit iar cel de acasa arata si mai diferit , mai mult cu un kg fata de celalalte de la sala. Falcutele sunt ale mele si incerc scap de ele dar nu pare sa reusesc iar acum sunt in perioada aia in care incepi sa te intrebi de ce toata lumea poate si eu nu.Daca nu eram la capatul puterilor nu as fi deschis topicul asta si nici nu v-as fi stresat ochii cu falcultele mele.  In privinta caloriilor , deficitul meu caloric ar fi cam la 700-1200 pe zi daca e sa ma iau dupa myfitness pal.

 paso87, on 08 noiembrie 2018 - 09:17, said:

Ma uitam la pozele postate si, te rog sa ma scuzi, dar mie mi se pare ca ai o structura destul de "osoasa". Daca gresec, te rog sa ma corectezi.
In plus, regimurile astea cu carbohidrati, combinatii, etc imi dau cu virgula.

Parerea mea e ca oricat de buna ar fi dieta pe care o urmezi, nu e intotdeauna potrivita pentru fiecare din noi. Poate tu reactionezi altfel la ea. Eu as incerca, in locul tau, sa elimin produsele de origine animala pentru o perioada, sa fac miscare si dupa sa vad ce se intampla.
Care e raportul masa musculara/grasime ?
Ca pana la urma ajungi sa inlocuiesti grasimea cu masa musculara si... greutatea nu mai scade.
In plus, daca ma intrebi pe mine slabitul  a 3kg in 6 saptamani mi se pare un chin pentru organism. Cunosc o persoana care a slabit de la 130kg la 100kg in ultimele 11 luni. Totul s-a facut din alimentatie si miscare.
N-a urmat nici o dieta "specializata" ci a redus incetul cu incetul cantitatea de mancare si a facut mai multa miscare. Acum fiecare isi cunoaste corpul mai bine Posted Image. Din ce am vazut in ultima perioada masa musculara a ramas constanta, grasimea a scazut. Concluzia lui e ca isi va continua activitatea astfel incat sa mai dea jos inca 10kg in urmatoarele luni.

Mie mi se pare foarte ok abordarea asta.

Abordarea mea a fost ok pentru o perioada. Mancam foarte aiurea inainte sa mi se puna pata pe slabit. La pranz mancam daca imi aducea seful de mancare si asta se intampla cam de 2-3 ori pe saptamana. Daca nu imi aducea eu uitam sa mananc ca nu imi era foame si ma luam cu treaba asa ca mancam seara cand ajungeam acasa sau ieseam in oras.Dupa ce am citit pe net am ajuns la concluzia ca tre sa incep sa mananc mai mult daca vreau sa slabesc si am inceput sa am 2-3 mese pe zi. A functionat o vreme si In Julie m-am inscris la un fel de ''the biggest loser'' sau cum vrei sa-l numiti voi , pierzi 25 pounds in 6 saptamani. Platesti 600 de $ si daca la finalul celor 6 saptamani pierzi 25 de pounds iti dau banii inapoi. Exista instructori speciali , ti se da un meniu si daca te duci te 3 ori pe saptamana la sala , ai toate sansele sa slabesti. Toate celelalte persoane inscrise cu mine au slabit , eu sunt singura care nu slabeste desi sunt calare pe treadmill non stop si am urmat aceasi dieta.
2 kg pe luna ar fi ok pentru mine , in ritmul in care lucrez si la ce mananc , nu ar trebui sa am nici o problema.

 Puffz, on 08 noiembrie 2018 - 11:03, said:

Iti spun ce am facut eu, nu ca e si ok de urmat Posted Image.
Nu am mai mancat seara... in rest, am mancat absolut normal, fara restrictii. De la 58kg la 53kg in mai putin de 1 luna.

Nu mananc mai tarziu de 7 seara.
Aseara am mancat 8 creveti prajiti intr-o tigaie de teflon fara ulei si vreo 10 fire de sparanghel facut la cuptor.
La pranz am avut un bol de supa facuta de seful meu cu o multime de legume si ceva carne de vita parca iar la micul dejun un baton proteic. Apa vreo 8 sticle la juma de litru.

#43
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,871
  • Înscris: 26.01.2010

 corinadaniela, on 08 noiembrie 2018 - 13:04, said:

noua, dar cu sanatatea cum stai, cand ti-ai facut ultima data un set complet de analize si investigatii ?

Sanatoasa tun sau cel putin asta a zis medicul acum vreo 8 luni :)
Nu , nu am probleme cu glanda tiroida , am intrebat deja.

 vinciun, on 08 noiembrie 2018 - 13:37, said:

"Daca pozele sunt cele reale arati foarte ok, doar ceva "falcute", sa zicem ca ar merge vreo 5 kg in minis. "

Nu vreau sa supar pe nimeni dar intotdeauna este mai multa grasime decat pare. Depinde care-i scopul dar eu as spune ca, daca tintesti forma ideala, apropiata de acelor de la miss bikini, ar merge minus vreo 15 kg.  Acum e clar, eu nu zic ca-i obligatoriu, alea isi dedica viata. Dar stii vorba aia, tinteste spre stele ca sa ajungi pe luna. Si eu cand mi-am propus sa ma definesc putin, nefiind gras, mi-al zis ca minus 5 kg si am abdomen in patretele dar pana la urma  am dat 12 kg jos si tot nu eram cum doream. Este experienta in "cum sa ai un abdomen in patrele".

Am 40 de ani si arat cum arat. Evident ca mi-as dori sa ajung la forma ideala dar nu-s dementa sa nu-mi dau seama ca asta ar fi un target al dracu de greu de atins mai ales in conditiile in care eu ma chinui cu cateva kg acolo.Nu vreau sa ajung sa intorc nasul cand mananca colegii pizza si sa nu pot sa fur ciupercile de pe farfuriile lor dar nu vreau nici sa ajung ca majoritatea femeilor pe care le vad pe aici si care de abia se dau jos din masini. Nu vreau nici sa bag ceva in gura si sa ma gandesc cu groaza la cate calorii o avea coltul asta de prajitura trimis de nevasta sefului special pentru mine.
Nu vreau nici sa ma duc la o petrecere si eu sa fiu singura care bea apa plata cu lamaie pentru ca virgula calorii. Ideea de dieta ma scoate din sarite , daca imi zici ca sunt la dieta si am voie sa mananc ORICE mai putin varza de bruxelles, fix varza de bruxelles o sa vreau :D


 AlbastruIndigo, on 08 noiembrie 2018 - 13:42, said:


Asta este cea mai mare problema a ta. Inainte sa te apuci de slabit cu sfaturi de la sala (sfaturi care vezi si tu singura ca nu functioneaza), mergi la un nutritionist si invata sa mananci.

Eu nu pot sterge pozele de pe ariile pe care nu moderez, le poti sterge singura din setari, administrare atasamente.

Le-am sters , nu am stiu ca nu poti sa o faci si tocmai ce plecasem de la birou inainte sa le pun.
Ii dau doua saptamani noului meniu dupa care fac o programare la medicul meu de familie pe care l-am ales pentru ca are si un doctorat in materie de nutritie.

 vinciun, on 08 noiembrie 2018 - 13:44, said:

Din ce ai descris antrenamentele par foarte bune. Eu zic sa asculti de antrenor in continuare ca pe forum toti sunt experti. Ai scris intr-un post ca la o masa aveai vreo 120 g de proteine. Sunt sigur ca faci greseli in estimarea cantitatilor. Pentru 120 g de proteine trebuie sa consumi cel putin 600g carne.

120 gr de carne sau peste de 3 ori pe zi plus cate doua shake-uri ar ajunge cam la 60 gr de proteine zilnic. Antrenamentele sunt super , nu ai timp sa te gandesti la absolut nimic ci doar sa faci ce iti urla instructorul in ureche. A dat-o pe una afara din clasa pentru ca nu a ascultat de ce spunea el si el nu are timp sa antreneze persoane care nu vor sa urmeze ordinele. DUpa 45 de minute cu el absolut toate hainele sunt ude.

#44
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
deci concluzia este clara, arati bine cum esti si nu mai visa cai verzi pe pereti, rămâi asa si simtete bine in pielea ta si da le boalilor pe alea cea au slabit mai mult, îs bolnave :)

#45
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 Noua_pe_site, on 08 noiembrie 2018 - 18:49, said:

2 kg pe luna ar fi ok pentru mine
Astea se pot da jos doar daca nu mananci paine si dulciuri.

E un canal american, ii zice E! (entertainment), care are niste emisiuni cu obezi: Viata la 300 kg (600 pounds) in care sunt prezentate astfel de persoane precum si familii de 3-4 membri care au in total peste 1 tona. Aceste persoane au varste de 20+ si inceput de 30.  E infiorator ce vezi acolo.

Nu trebuie tinuta o dieta stricto senso, ci mancat ponderat, ca stil de viata permanent.

#46
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015
Nu este nicio legatura intre acei obezi de sute de kg si eroina noastra. Cand mananci tone esti foarte gras e usor sa dai ceva kg jos insa cand ai o greutate pe care corpul o considera normala va face tot posibilul sa o mentina indiferent ca ilne place sau nu. Mult depinde de genetica.

#47
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008

 Noua_pe_site, on 08 noiembrie 2018 - 19:21, said:

120 gr de carne sau peste de 3 ori pe zi plus cate doua shake-uri ar ajunge cam la 60 gr de proteine zilnic. Antrenamentele sunt super , nu ai timp sa te gandesti la absolut nimic ci doar sa faci ce iti urla instructorul in ureche. A dat-o pe una afara din clasa pentru ca nu a ascultat de ce spunea el si el nu are timp sa antreneze persoane care nu vor sa urmeze ordinele. DUpa 45 de minute cu el absolut toate hainele sunt ude.

Carne de care ? De unde o cumperi ?
Mie mi se pare cam multa carne pe zi + shake-ul de care zici. Cred ca depasesti destul de mult numarul de calorii recomandate. Crezi ca ai putea incerca fara shake sau carne 1-2 saptamani ?

#48
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015
Cu ce ocazie sa se lase de carne? Veganii au topic dedicat. 120 g carne are aproximatix 20 g de proteine x 3 =60 daca pui o cupa de proteine in shake mai ai 40g de la doua shake-uri. 100g proteine pe zi e absolut normal pentru femeie care face mult sport. Mai are nevoie de vreo 100g carbo si vreo 50g grasimi. Foarte important sa fie din alimente valoroase ca pana la urma alimente mancam nu calorii.

Atentie mare la grasimi si carbohidrati. 50 g lipide le papi fara sa-ti dai seama, sunt peste tot. Daca depasesti norma mai tai din carbo. Insa in zilele cu antrenament incearca sa respecti proportia.

#49
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,871
  • Înscris: 26.01.2010

 Quantum, on 09 noiembrie 2018 - 02:39, said:

Astea se pot da jos doar daca nu mananci paine si dulciuri.

E un canal american, ii zice E! (entertainment), care are niste emisiuni cu obezi: Viata la 300 kg (600 pounds) in care sunt prezentate astfel de persoane precum si familii de 3-4 membri care au in total peste 1 tona. Aceste persoane au varste de 20+ si inceput de 30.  E infiorator ce vezi acolo.

Nu trebuie tinuta o dieta stricto senso, ci mancat ponderat, ca stil de viata permanent.

Paine nu mananc de vreo 20 de ani de cand am citit undeva ca painea prosteste :)
Cand a inceput sa ma intrebe lumea de ce nu mananc paine si le spuneam motivul se suparau pe mine ca ii faceam prosti.
Dulciuri , daca-ti arat poza cu ce am intr-un sertar la birou o sa zici ca de aia-s umflata dar in ultimele trei luni singura chestie dulce pe care am mancat-o a fost vreo 3 inghitituri de caramel apple pie .Singurul motiv pentru care am incercat-o e pentru ca nevasta sefului a facut-o special pentru mine si nah , a trebuit sa o incerc.
Cunosc emisiunea aia si mai mult de 2 minute nu am fost in stare sa o urmaresc.

 paso87, on 09 noiembrie 2018 - 10:43, said:


Carne de care ? De unde o cumperi ?
Mie mi se pare cam multa carne pe zi + shake-ul de care zici. Cred ca depasesti destul de mult numarul de calorii recomandate. Crezi ca ai putea incerca fara shake sau carne 1-2 saptamani ?

La cate calorii consum cand sunt la sala dieta vegana nu e potrivita. Am uitat sa mananc intr-o zi ca eram ocupata si cand am primit notificatia pe telefon ca intr-o ora tre sa fiu la sala mi-am dat seama ca e prea tarziu sa mananc, Am mancat un baton proteic , baut apa si am zis ca o sa fiu ok. Nu am fost ok deloc , eram pe aici sa lesin la sfarsitul clasei si pe tot parcursul clasei simteam ca-mi vine vomit.
Am observat ca daca nu mananc suficiente proteine nu dau acelasi randament la clasa asa ca scosul carnii din ecuatie iese din discutie.

 vinciun, on 09 noiembrie 2018 - 13:10, said:

Cu ce ocazie sa se lase de carne? Veganii au topic dedicat. 120 g carne are aproximatix 20 g de proteine x 3 =60 daca pui o cupa de proteine in shake mai ai 40g de la doua shake-uri. 100g proteine pe zi e absolut normal pentru femeie care face mult sport. Mai are nevoie de vreo 100g carbo si vreo 50g grasimi. Foarte important sa fie din alimente valoroase ca pana la urma alimente mancam nu calorii.

Atentie mare la grasimi si carbohidrati. 50 g lipide le papi fara sa-ti dai seama, sunt peste tot. Daca depasesti norma mai tai din carbo. Insa in zilele cu antrenament incearca sa respecti proportia.

Ai dreptate , 100 gr de proteine pe zi e norma sau cel putin asta e planul pe care l-au pus la cale instructorii cu care lucrez. Recunosc ca-s zile in care uit sau nu am chef sa bag atatea proteine in mine dar in zilele de antrenament respect proportia.

#50
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
sa te mai intreb o chestie: cu dormitul cum stai? ca si asta e important.

#51
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Eu nu sunt fan ars calorii pentru slabit.
Sport faci pentru sanatate si forta.
Daca vrei sa slabesti cu sportul, te vei uza cat nu merita.
Nici diete din astea la milimetru nu agreez.
Regula principala e nr de calorii.

#52
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Ti-ai raspuns singura la intrebare: "Stresul sa fie motivul pentru care mancatul sanatos si dusul la sala sa nu aibe efect asupra mea ?"

#53
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Eu stiu exact ce sa fac pentru a slabi, dar ma mobilizez destul de greu.
Cand scad caloriile, clar slabesc.
O dieta stricta - chiar si pe calorii - e greu de urmat.
De ex. eu merg instinctiv. Daca o zi mi-e foame, mananc mai mult, dar macar incerc sa fie alimente calitative.
Urmatoarele 2 zile mai tai din portie.
Nu as merge zi de zi dupa reguli.

#54
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,871
  • Înscris: 26.01.2010

 rich1974, on 12 noiembrie 2018 - 10:35, said:

sa te mai intreb o chestie: cu dormitul cum stai? ca si asta e important.

Din pacate nu pot sa ma laud nici cu somnul dar am observat ca, calitatea somnului meu e direct legata de munca pe care o fac. Daca am totul pus la punct dorm foarte bine , daca-s un pic stresata din cauza muncii mos Ene nu mai vine pe la mine.

 overseas, on 12 noiembrie 2018 - 11:27, said:

Eu nu sunt fan ars calorii pentru slabit.
Sport faci pentru sanatate si forta.
Daca vrei sa slabesti cu sportul, te vei uza cat nu merita.
Nici diete din astea la milimetru nu agreez.
Regula principala e nr de calorii.

Poate ma insel dar consider ca daca imbini utilul cu placutul nu ai de ce sa consideri ca te uzezi in urma sportului. Pentru mine sportul e un mod de relaxare sau mai bine zis era inainte sa ma stresez ca nu slabesc. Odata ce trec peste faza cu slabitul si incep sa ma obisnuiesc cu ideea ca organismnul meu e diferit de al altor perssoane si aceasi dieta nu functioneaza la toata lumea , cred ca va fi mult mai usor.

 Platon, on 12 noiembrie 2018 - 11:29, said:

Ti-ai raspuns singura la intrebare: "Stresul sa fie motivul pentru care mancatul sanatos si dusul la sala sa nu aibe efect asupra mea ?"

Stii cum e atunci cand stii exact raspunsul la intrebarea ta dar intrebi in speranta ca poate te inseli ? Cam asta am facut si eu acum , incerc sa gasesc o alta explicatie decat cea pe care o am deja.

 overseas, on 12 noiembrie 2018 - 12:28, said:

Eu stiu exact ce sa fac pentru a slabi, dar ma mobilizez destul de greu.
Cand scad caloriile, clar slabesc.
O dieta stricta - chiar si pe calorii - e greu de urmat.
De ex. eu merg instinctiv. Daca o zi mi-e foame, mananc mai mult, dar macar incerc sa fie alimente calitative.
Urmatoarele 2 zile mai tai din portie.
Nu as merge zi de zi dupa reguli.

Nu e prima data cand citesc despre alimente calitative aici si incep sa ma intreb ce anume considerati voi alimente calitative fata de cele non calitative.
Uite ce am mancat eu ieri.
Dimineata - omleta din 2 oua + 3 linguri de carne tocata de cuffalo + o rosie
Pranz - brocoli cu 4 felii de carne de vita si bbq sauce + o muffin facuta din malai.
Cina - o bucata de carnat facut din 80% carne de caprioara si 20 % carne de porc plus fasole verde.
Intre mese am avut un shake de proteine.

Ce nu a fost inclus in dieta mea sunt 50 gr de Gentleman Jack cu gheata.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate