Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 

Dieta noua

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
435 replies to this topic

#433
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,871
  • Înscris: 26.01.2010

View PostAlbastruIndigo, on 22 iulie 2020 - 00:53, said:


Eu tin un keto d-asta de cand aveam 17 ani, pe atunci nici nu stiam ca e dieta. Nici nu aveam nevoie sa slabesc, efectiv nu-mi placeau dulciurile, mancam doar carne si legume. Am aceeasi greutate de atunci, in toti acesti ani m-am ingrasat o singura data 4 kg, cand m-am lasat de fumat.
Nu e chiar keto ce fac eu, nu e vreo dieta, e doar un stil de viata. Mananc si paine cand n-am chef de carne, sandvisuri, bag si cate-o pizza, dar de obicei mesele mele sunt formate din carne si legume. Fructe mananc rar de tot, dulciuri cred ca o inghetata sau doua pe an. In loc de snacks bag legume proaspete - ridichi, rosii cherry, d-astea. Nu beau sucuri deloc, doar apa. Si nici nu numar calorii, carbs.. mananc atunci cand mi-e foame si atat.

Keto inseamna 70% grasime, 25% proteine si 5% carbs zilnic. In pozele puse de tine am vazut ca ai mai mult de 5% pe zi.
Targetul initial e de a scapa de surplusul de greutate iar targetul final e sa adopt keto ca stil de viata. Evident, o sa includ carbs pe parcurs ca nush cat timp sa fiu in stare sa zic pas la o portie de alfredo pasta, un juicy burger sau o felie de pepene rosu ca-s oama si eu ce naiba ? :)
Pe grupul pe care sunt applicatia carbmanager este folosita in principal si astea-s procentele de grasime/proteine/carbs pentru mine.Asa credeam si eu ca e 70% grasime dar se pare ca grasimea nu e targetu principal ci proteinele si carbs,

View Postrich1974, on 22 iulie 2020 - 05:13, said:

Fiindca trebuie sa capeti flexibilitate metabolica. Sa nu te apuce disperarea daca stai 24 de ore nemancat. Obsesia asta a mancarii odata la 3ore e daunatoare. In natura, nu exista asa ceva.
Confirm . Am zile in care efectiv nu mi-e foame asa ca nu mananc nimic. In ultima vreme mananc la interval de 20-24 de ore.
Am tinut 72 de ore water fasting pentru ca m-am trezit ca nu mancasem de 30 de ore si mi-a fost lene sa ma gandesc la ce sa mananc daca vreau sa mananc. Am ales sa nu.

#434
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Cu keto ca stil de viață o să te îmbolnăvești.
Din fericire nu este o dietă pe care oamenii o pot ține mult timp. Și cei care cred că o țin, de fapt nu o țin. Posted Image

Edited by EXIT, 23 July 2020 - 11:12.


#435
Loewe35

Loewe35

    supergirl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,515
  • Înscris: 28.04.2016

View PostAlbastruIndigo, on 22 iulie 2020 - 00:53, said:



Eu tin un keto d-asta de cand aveam 17 ani, pe atunci nici nu stiam ca e dieta. Nici nu aveam nevoie sa slabesc, efectiv nu-mi placeau dulciurile, mancam doar carne si legume. Am aceeasi greutate de atunci, in toti acesti ani m-am ingrasat o singura data 4 kg, cand m-am lasat de fumat.

Cu alte cuvinte, dacă fumezi funcționează dieta, dacă te lași nu mai funcționează :)

Edited by Loewe35, 23 July 2020 - 22:39.


#436
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,999
  • Înscris: 16.09.2014

View PostLoewe35, on 23 iulie 2020 - 22:37, said:

Adică dacă fumezi funcționează dieta, dacă te lași nu mai funcționează

Functioneaza si fara tigari. Cele 4 kg le-am pus in primele doua saptamani dupa ce m-am lasat, apoi am slabit repede si, in jumate de an cat nu am fumat, nu m-am mai ingrasat deloc. Cu toate ca mancam mai mult. Singura miscare pe care am facut-o atunci, a fost sa sar coarda.

View PostEXIT, on 23 iulie 2020 - 11:11, said:

Cu keto ca stil de viață o să te îmbolnăvești.

Nu exista dieta minune, care se functioneze la fel pentru doua persoane diferite. Nu degeaba exista nutritionisti, ei te trimit la analize inainte de a-ti face o dieta (apropo de keto, inainte de a te apuca chiar iti trebuie analize amanuntinte, nu se tine aiurea). Fiecare dieta e in functie de om, organism, metabolism, sanatate, stil de viata etc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate