Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Dieta noua

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
435 replies to this topic

#1
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,838
  • Înscris: 26.01.2010
Stiu, exista deja 2-3-4-5-7 topice pe tema asta si nu era nevoie sa mai deschid si eu unul.

Incep cu inceputul.

In ultimii doi am iesit la plimbat/alergat cu catelul cate 1-3 ore pe zi , dus la krav maga de 3 ori pe saptamana unde mi-am scrantit mana dreapta de 2 ori si piciorul odata ( din cauza asta a trebuit sa ma las de krav ), iesit la tenis de camp unde mai mult alergam dupa minge decat sa lovesc mingea, inotat pentru o perioada destul de indelungata iar acum sunt inscrisa la o sala unde ma duceam de 4-6 ori pe saptamana. Cand nu ma duc la sala , ies la plimbat cu cainii de la un adapost iar cainele meu favorit e un pitbull caruia ii place sa alerge.Dupa doua ore de plimbat cainii consum mai multe calorii decat daca m-as duce la sala.

Aveam un plan de mancare in care erau inclusi carbohidrati dar tocmai mi-au schimbat planul azi. De ce ? Pentru ca desi nu mananc junk food decat din an in paste si ma duc constant la sala , kilogramele mele raman aceleasi.
Ma rog , in ultimele 2 luni cred ca am dat niste cm jos pentru ca a trebuit sa-mi cumpar alte haine dar cantarul arata acealasi numar de fiecare data cand ma cantaresc si incep sa ma satur.

Stresul sa fie motivul pentru care mancatul sanatos si dusul la sala sa nu aibe efect asupra mea ?
Lucrez intre 9 si 12 ore zilnic , am 20 de persoane al caror salariu depinde de mine de cat de mare va fi luna viitoare si asta atarna destul de greu uneori. Personal , nu cred ca e o problema pentru ca am jobul asta de 5 ani si-s obisnuita cu tipul asta de stres dar instructorul meu sustine ca asta ar fi motivul. Well , i-am promis ca o sa urmez planul lui de mancare pas cu pas si ne vedem in doua saptamani sa discutam ce facem mai departe.

Luni seara am ars 670 calorii in 45 de minute , aseara la jumatatea clasei am simtit cum mi se dezintegreaza osul de la piciorul drept ( in eng se numeste shin splits ) si tot nu m-am lasat pana nu am ajuns la 550 calorii si am terminat clasa impreuna cu restul lumii. In seara asta nu ma duc la sala dar am de plimbat un pitbull, un english mastiff care nu e obisnuit cu lesa plus un labrador negru care e la fel de inocent in ale plimbatului in lesa. Asta inseamna cel putin o ora de plimbat/smucit la zero grade.

Sincera sa fiu , cred ca faptul ca nu se vede la cantar deloc e cel mai mare motiv de stres.

Mai e cineva care are aceleasi probleme ca mine sau is singura stresata de aici ?

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Noua_pe_site, on 07 noiembrie 2018 - 22:27, said:

Sincera sa fiu , cred ca faptul ca nu se vede la cantar deloc e cel mai mare motiv de stres.
Ti-ai raspuns singura.
Rezolvare: fa cadou cantarul ! [unui dusman]

#3
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Cred că ți-am mai spus,  lasa plimbatul câinilor, lasă sala și mergi la alergat.

Mâncare legume fierte și piept de pui la grătar

Fructe numai după ce ai alergat poți mânca.


Fara alergat minim 40 minute nu dai jos kile cum îți dorești.

Cu regim strict și alergat cam de 3 ori pe săptămână dai jos cam 1 kil

Eu așa așa fac când vreau sa dau 10 kile jos. In 2 luni cu regim le rezolv

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Noua_pe_site, on 07 noiembrie 2018 - 22:27, said:

Ma rog , in ultimele 2 luni cred ca am dat niste cm jos pentru ca a trebuit sa-mi cumpar alte haine dar cantarul arata acealasi numar de fiecare data cand ma cantaresc si incep sa ma satur.
Grasimea nu are densitate mai mica, decat "carnea" ? Oasele dense nu sunt mai grele decat cele poroase ? Conteaza greutatea, sau cum arati ?

#5
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
pune poze. :D

inotul e cel mai bun pt consumat calorii. apropo, cate calorii mananci? le-ai scazut in timpul dietei?

#6
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,838
  • Înscris: 26.01.2010

 pasilla, on 07 noiembrie 2018 - 22:41, said:

Ti-ai raspuns singura.
Rezolvare: fa cadou cantarul ! [unui dusman]

Stiu dar nu asta e solutia. Tu mergi pe ideea ce nu stii nu te derajeanza dar mai devreme sau mai tarziu tot tre sa ma cantaresc :) ORicum , ma cantaresc odata pe saptamana nu zilnic tocmai ca sa nu fiu stresata dar tot degeaba.

 zzhunt, on 07 noiembrie 2018 - 22:43, said:

Cred că ți-am mai spus,  lasa plimbatul câinilor, lasă sala și mergi la alergat.

Mâncare legume fierte și piept de pui la grătar

Fructe numai după ce ai alergat poți mânca.


Fara alergat minim 40 minute nu dai jos kile cum îți dorești.

Cu regim strict și alergat cam de 3 ori pe săptămână dai jos cam 1 kil

Eu așa așa fac când vreau sa dau 10 kile jos. In 2 luni cu regim le rezolv

Aici sunt deja zero grade si incerc sa impac si capra si varza. Cainii au nevoie sa iasa la plimbare iar eu nu alerg singura dupa ora 7 seara ca-s o multime de nebuni prin zona. La sala , clasa pe care o fac consta in schimbarea a 4 masini intr=o perioada de 50 de minute. Dupa primele 2 minute daca nu esti transpirat deja , te da instructorul afara din clasa.
Pe treadmill am ajuns sa fac 1.6 km in 10 minute si lucrez cam o ora cand  sunt singura. Aproape 10 km alergati intr-o ora in conditiile in care fumez cam un pachet de tigari pe zi , zic ca e destul de binisor momentan. La anul vreau sa ma inscriu la maratonul din oras si tre sa fac 24 mile in 6 ore.

Regim strict pana cand ? Dupa ce termin regimul si revin la mancatul obisnuit ce se intampla , iau iar in greutate sau ma mentin ?
Fructe nu mananc in general pentru ca nu-mi plac. Cel mult , o banana la 2-3 zile si cam atat.

 pasilla, on 07 noiembrie 2018 - 22:50, said:

Grasimea nu are densitate mai mica, decat "carnea" ? Oasele dense nu sunt mai grele decat cele poroase ? Conteaza greutatea, sau cum arati ?

Conteaza cum arat si tre sa recunosc , arat binisor in ultima vreme Posted Image


 41ex, on 07 noiembrie 2018 - 22:56, said:

pune poze. Posted Image

inotul e cel mai bun pt consumat calorii. apropo, cate calorii mananci? le-ai scazut in timpul dietei?

Esti Petre sub acoperire ? :D

M-am lasat de numarat caloriile pentru ca la un moment dat foloseam myfitness pal si incepusem sa ma enervez ca nu mancam suficient de mult. Bazat pe ce mancam plus workout , ies pe minus cel putin o mie de calorii si deja mi se parea ca mananc prea mult. Eu eram bine merci satula si calculatorul imi spune ca tre sa mananc inca o mie de calorii, cum sa nu il dezinstalezi in conditiile astea ?

#7
Edward1337

Edward1337

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 17.11.2016
Daca vrei intr-adevar sa arati asa cum iti doresti, singura solutie este sa te duci la sala, sa faci exercitii cu greutati, combinate cu cardio. Sa mananci alimente cat mai putin procesate, sa nu te infometezi. Daca faci doar cardio, n-o sa arati asa cum iti doresti, trebuie sa pui si ceva masa musculara.

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Noua_pe_site, on 07 noiembrie 2018 - 23:07, said:

Conteaza cum arat si tre sa recunosc , arat binisor in ultima vreme Posted Image
So, ce problema ai ? Cantarul ?

#9
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015
La sala te duci in general pentru a creste in masa, nu pentru slabit. Daca esti fata trebuie sa faci mult HIIT, nu poti avea acelasi plan de antrenament precum barbatii, intervin alte niveluri de testosteron.
Rezultatele nu se pot vedea peste noapte decat daca folosesti crash diet sau steroizi ( exista da si steroizi care ajuta in procesul de slabire, nu doar in cresterea masei, actorii de la Hollywood folosesc frecvent trucul asta pentru a se pregati pentru un rol).

Edited by doxan, 08 November 2018 - 00:04.


#10
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,838
  • Înscris: 26.01.2010

 Edward1337, on 07 noiembrie 2018 - 23:28, said:

Daca vrei intr-adevar sa arati asa cum iti doresti, singura solutie este sa te duci la sala, sa faci exercitii cu greutati, combinate cu cardio. Sa mananci alimente cat mai putin procesate, sa nu te infometezi. Daca faci doar cardio, n-o sa arati asa cum iti doresti, trebuie sa pui si ceva masa musculara.

Clasa mea favorita se numeste regymen burn. Aseara am inceput pe treadmill , 10 minute in care in primul minut alerg cu 4 mile la ora dupa care urmatoarele 9 minute maresti sau incetinesti viteza. Ultimele doua minute sunt la 10 mile pe ora dar am impresia ca imi dau duhul in minutele alea.
Urmeaza sala de greutati unde am inceput cu 10 lbs iar acu-s la 15 lbs adica 13.6 kg cu doua gantere. Abdomene, flotari , flexari , toate exercitiile se fac cu ganterele. Aseara a trebuit sa sarim pe niste patrate cam de juma de m inaltime in timp ce aveam ganterele in maini dupa care am facut genoflexiuni.  Vreo 6 minute in care nu ai voie sa te opresti sa-ti tragi sufletul.
Ne-am mutat la air bikes unde tre sa pedalezi cat de repede poti timp de 30 de secunde dupa care faci genoflexiuni cu un sac pe care-l tii in spate sau dumbell daca e prea greu. Eu duc sac de 40 lbs momentan dar am inceput cu 20. 8 genoflexiuni de alea dupa care iar treci pe air bike pt 30 de sec. Urmeaza sa faci cercuri deasupra capului cu o minge dupa care dai cu mingea de pamant si faci cercuri iar. De vreo 10 ori asa dupa care treci pe air bike.

Urmatoarea statie a fost datul la vasle unde dupa 300 m tre sa faci 8 twist crunches + 8 jumping jacks + 30 sec plank si treci iar la dat la vasle.
Dupa asta o iei de la capat cu treadmill-ul iar cand ajungi in sala de ''forta'' iti schimba exercitiile.

Sunt persoane care au pierdut intr-o luna 10-15 kg cu ajutorul clasei asteia iar eu sunt cea mai buna din clasa la momentul respectiv. Cu toate astea , is pe ultimul loc la slabit :(

 pasilla, on 07 noiembrie 2018 - 23:42, said:

So, ce problema ai ? Cantarul ?

Yup , cantarul e inamicul meu pentru ca daca nu pierd 12 kg in termen de 6 saptamani pierd 600 $.
Acum sunt in faza in care nici nu ma intereseaza de bani , ca ii pierd asta e dar ma enervez cand vad ca alte persoane slabesc iar eu m-am oprit la 3 kg si gata. E normal sa ma intreb de ce si ce tre sa fac sa slabesc si eu nu ?

 doxan, on 07 noiembrie 2018 - 23:57, said:

La sala te duci in general pentru a creste in masa, nu pentru slabit. Daca esti fata trebuie sa faci mult HIIT, nu poti avea acelasi plan de antrenament precum barbatii, intervin alte niveluri de testosteron.
Rezultatele nu se pot vedea peste noapte decat daca folosesti crash diet sau steroizi ( exista da si steroizi care ajuta in procesul de slabire, nu doar in cresterea masei, actorii de la Hollywood folosesc frecvent trucul asta pentru a se pregati pentru un rol).

Faceam HIIT intre 4 si 6 ori pe saptamana si am dat exemplul mai sus. Acum m-au pus sa vin doar de 3 ori pe saptamana ca cica as lucra prea mult.
Daca nu vedeam rezultatele la celelalte persoane ,nu faceam atata caz pe tema asta dar am inceput cu alte 30 de femei in acelasi timp si-s singura din grup care stagneaza.

#11
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
E simplu: Manaca mai putin.
Incearca 1.000 kcal pe zi si o sa vezi ce repede slabesti. (aici  sunt incluse si bauturile, i.g. 1 bere= 500 kcal, pe limba americaneasca: daca bei doua beri nu mai manaci nimic toata ziua, daca chiar vrei sa slabesti. daca bei 6 beri + etc in fiecare zi... vei ajunge cat o vaca, daca nu faci heat cu orele)

Edited by Quantum, 08 November 2018 - 00:35.


#12
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,998
  • Înscris: 16.09.2014
Noua, ce inaltime si greutate ai?

Poate ca nu ar mai trebui sa te gandesti la dieta ca la... o dieta, incepe s-o gandesti ca pe un stil de viata. Am citit ce ti-a recomandat si, in afara de shake-urile proteice (cu care eu nu sunt de acord), este mai mult decat ok.

Din ce ai mai scris in timp, tu nu mananci indeajuns, de aia nici nu slabesti. E ca la retentia de apa, organismul retine apa doar atunci cand nu bei indeajuns. La fel e si cu kilogramele in plus.

#13
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 AlbastruIndigo, on 08 noiembrie 2018 - 00:20, said:

Din ce ai mai scris in timp, tu nu mananci indeajuns, de aia nici nu slabesti. E ca la retentia de apa, organismul retine apa doar atunci cand nu bei indeajuns. La fel e si cu kilogramele in plus.
Oare cata lume stie si intelege treaba asta ?

 Noua_pe_site, on 08 noiembrie 2018 - 00:17, said:

Yup , cantarul e inamicul meu pentru ca daca nu pierd 12 kg in termen de 6 saptamani pierd 600 $.
Mi-ai dat BSOD :)

Edited by pasilla, 08 November 2018 - 00:37.


#14
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,998
  • Înscris: 16.09.2014

 pasilla, on 08 noiembrie 2018 - 00:41, said:

Oare cata lume stie si intelege treaba asta ?

Prea putini spre deloc, din pacate.

#15
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 AlbastruIndigo, on 08 noiembrie 2018 - 00:53, said:


Prea putini spre deloc, din pacate.
Tu ai inteles ? Daca raspunsul este, DA, atunci bucura-te de viata, de stele, de natura, de ....o masa copioasa. Restul vine de la sine.

#16
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,998
  • Înscris: 16.09.2014
Chiar ma bucur de toate astea, deci DA. Mai ales de mesele copioase. ;)

#17
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,838
  • Înscris: 26.01.2010

 Quantum, on 08 noiembrie 2018 - 00:18, said:

E simplu: Manaca mai putin.
Incearca 1.000 kcal pe zi si o sa vezi ce repede slabesti. (aici  sunt incluse si bauturile, i.g. 1 bere= 500 kcal, pe limba americaneasca: daca bei doua beri nu mai manaci nimic toata ziua, daca chiar vrei sa slabesti. daca bei 6 beri + etc in fiecare zi... vei ajunge cat o vaca, daca nu faci heat cu orele)

Am uitat sa spun ca am renuntat la bere si m-am dat pe vodca cu apa minerala si nu beau mai mult de 4 degete de vodca cu doua cutii de apa minerala pe saptamana. Nu (mai) beau , nu mananc ,is constienta de numarul caloriilor inghitite versus arse si nu sper sa raman o vitica nu sa ajung o vaca :)
Pe vremea cand tineam cont de calorii mancam cam 1400 calorii si ardeam intre 600 si 800 de calorii , adica mancam prea putin pentru cat exersam.

 AlbastruIndigo, on 08 noiembrie 2018 - 00:20, said:

Noua, ce inaltime si greutate ai?
Poate ca nu ar mai trebui sa te gandesti la dieta ca la... o dieta, incepe s-o gandesti ca pe un stil de viata. Am citit ce ti-a recomandat si, in afara de shake-urile proteice (cu care eu nu sunt de acord), este mai mult decat ok.
Din ce ai mai scris in timp, tu nu mananci indeajuns, de aia nici nu slabesti. E ca la retentia de apa, organismul retine apa doar atunci cand nu bei indeajuns. La fel e si cu kilogramele in plus.

Am 171 cm si cantarul de acasa imi zice ca as avea 73 de kg. Cand vad cat arata cantarul imi vine sa dau cu el de pereti pentru ca nu are absolut nici o logica mai ales ca in vara aveam 63-65 de kg si nu mi-am schimbat dieta de atunci. Sunt la fel de activa si mananc cam aceleasi lucruri pe care le mancam si atunci.
DIn pacate nu am alte poze in care sa nu arat ca un cur si astea doua is cele mai recente si decente.Poti sa le stergi te rog dupa ce le vezi ? La spate la sutien am doua cute care arata ca un cur dar am observat ca si slabatura de Amy din biroul alaturat are cute din cauza sutienului asa ca nu pot sa ma plang prea tare.

Shake-urile sunt oribile la gust dar am gasit ceva care nu-mi intoarce stomacul pe dos si m-am obisnuit cu ele deja. Stiu ca nu mananc suficient si pana de curand nu m-am gandit ca-s la dieta ci ca invat sa ma obisnuiesc cu mancarea. Nu mancam inainte deloc iar acum am 3 mese pe zi plus shake-urile , clar e mare diferenta si se cunoaste.

Culmea e ca mi se pare ca acum la 73 arat mai ok decat anul trecut la 65 dar cantarul , ce fac cu cantarul ?Posted Image

 pasilla, on 08 noiembrie 2018 - 00:41, said:

Oare cata lume stie si intelege treaba asta ?

Mi-ai dat BSOD :)

Nush ce inseamna BSOD

#18
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
eu acu vreo 4 ani am slabit vreo 24 kg cântărind mâncarea si socotind cam cate calorii are si mancand vre o mie si ceva,fara sport sau altele, in alt an cand am încercat sa slabesc alergand si mergand cu bicicleta la greu la fel am slabit vreo 5 kg apoi oricata mișcare faceam tot nu slabeam. de fapt am vazut si pe Discovery ca japonezi au dus pe o insula pe prizonieri de razboi, si le dadeau cate o cana de orez pe zi, într-un an ajunsese ra aia de la 100 kg la 40. deci concluzia este ca degeaba faci sport daca mananci mult. nu o sa slabesti. ba o sa ti tocesti si articulatiile prematur.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate