Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Dieta noua

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
435 replies to this topic

#19
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 Noua_pe_site, on 08 noiembrie 2018 - 02:30, said:

Am uitat sa spun ca am renuntat la bere si m-am dat pe vodca cu apa minerala si nu beau mai mult de 4 degete de vodca cu doua cutii de apa minerala pe saptamana.
Bine faci ca nu bei, bautura nu face bine la sanatate. Posted Image

 Noua_pe_site, on 08 noiembrie 2018 - 02:30, said:

Poti sa le stergi te rog dupa ce le vezi
Pozele puteai sa ti le stergi tu singura pana in 10 sau 15 minute de la postare. Acuma nu-ti mai ramane decat sa rogi un moderator.

Mie mi se pare ca arati bine in a doua poza exceptand buzele in forma de fund de gaina. Posted Image

 Noua_pe_site, on 08 noiembrie 2018 - 02:30, said:

Nush ce inseamna BSOD
BSOD e acronimul Blue Screen Of Death in informatica, e provocata de o eroare grava. Nu mi-e clar ce a vrut sa spuna Pasilla, probabil l-ai uimit cu ceva.

#20
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
fara sa stii cate calorii mananci totul e in zadar!Posted Image  lasa electronicele, alea sunt facute mai mult dupa ureche de niste unii si altii, nu consumi nici jumate din caloriile pe care ti le arata consumate. si verifica-ti cantarul. du-te la farmacii si vezi cat iti arata alea.

eu slabesc cateva sute de grame pe zi daca vreau, doar din mancare/calorii mai putine.

#21
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Scrie aici ce inseamna mancare pentru tine intr-o zi obisnuita. De dimineata pana seara, cu gramaj aproximativ.

Toti grasii se plang ca se ingrasa cu o cana de apa.. Sa le dam reteta si alora din Africa.
Acu vreo 10 ani, aveam si eu 10-15 kg in plus.
Am facut un exercitiu de imaginatie si am asezat pe masa tot ce am mancat intr-o zi. M-am scarbit de mine pur si simplu. Eram un porc tampit..
Nu trebuie niciun rahat de sport. Trebuie doar sa mananci ca un om, nu ca un porc care asteapta craciunul..

#22
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
si fara termeni asa urâți nu poti scrie?

#23
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,528
  • Înscris: 26.01.2010

 silesax, on 08 noiembrie 2018 - 02:36, said:

eu acu vreo 4 ani am slabit vreo 24 kg cântărind mâncarea si socotind cam cate calorii are si mancand vre o mie si ceva,fara sport sau altele, in alt an cand am încercat sa slabesc alergand si mergand cu bicicleta la greu la fel am slabit vreo 5 kg apoi oricata mișcare faceam tot nu slabeam. de fapt am vazut si pe Discovery ca japonezi au dus pe o insula pe prizonieri de razboi, si le dadeau cate o cana de orez pe zi, într-un an ajunsese ra aia de la 100 kg la 40. deci concluzia este ca degeaba faci sport daca mananci mult. nu o sa slabesti. ba o sa ti tocesti si articulatiile prematur.

Chiar nu mananc mult si nu mi-ar fi rusine sa recunosc daca as manca. Daca as baga in mine ca sparta nu as mai fi stresata din cauza asta ca macar stiu De ce is cat China.

#24
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
până una alta nu ești cat China, dar in mod sigur mananci exact cat consumi daca stai la aceleași kg. deci solutia este simpla dar greu de pus in practica, trebuie să mananci mai putin pentru a slabi. adică sa trăiești cu senzatia de foame încontinu. dar eu in locul tau as fi îngrijorat daca as incepe sa ma ingras  nu ca nu slabesc.

#25
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
Asa cum am mai spus si prin alte parti, trebuie so a cresti grasimea si sa reduci carbohidratii. Asa ca, untul, ouale, slanina, nucile, etc. sunt prietenii dumitale. De asemenea, nu ocoli pastrama de oaie cruda. Aia de pe coaste, ca are grasime mai multa.

#26
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,528
  • Înscris: 26.01.2010

 Paz, on 08 noiembrie 2018 - 03:25, said:


Bine faci ca nu bei, bautura nu face bine la sanatate. Posted Image

Pozele puteai sa ti le stergi tu singura pana in 10 sau 15 minute de la postare. Acuma nu-ti mai ramane decat sa rogi un moderator.

Mie mi se pare ca arati bine in a doua poza exceptand buzele in forma de fund de gaina. Posted Image

BSOD e acronimul Blue Screen Of Death in informatica, e provocata de o eroare grava. Nu mi-e clar ce a vrut sa spuna Pasilla, probabil l-ai uimit cu ceva.

Albastrica e moderator si speram sa le stearga inainte sa fie  prea tarziu :)
Nici eu nu-s mandra De poza aia pt ca e facuta la misto. Ii aratam sor-mii noul meu ruj si faceam misto de nepoata noastra De 14 ani care apare asa in toate pozele postate pe Fb.  


 41ex, on 08 noiembrie 2018 - 03:46, said:

fara sa stii cate calorii mananci totul e in zadar!Posted Image  lasa electronicele, alea sunt facute mai mult dupa ureche de niste unii si altii, nu consumi nici jumate din caloriile pe care ti le arata consumate. si verifica-ti cantarul. du-te la farmacii si vezi cat iti arata alea.

eu slabesc cateva sute de grame pe zi daca vreau, doar din mancare/calorii mai putine.

Tu cum iti calculezi caloriile?

#27
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
noroc ca albastrica adormi si forumistii iti vad acu buzisoarele :)

Edited by silesax, 08 November 2018 - 06:49.


#28
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,528
  • Înscris: 26.01.2010

 mariovrs, on 08 noiembrie 2018 - 05:38, said:

Scrie aici ce inseamna mancare pentru tine intr-o zi obisnuita. De dimineata pana seara, cu gramaj aproximativ.

Toti grasii se plang ca se ingrasa cu o cana de apa.. Sa le dam reteta si alora din Africa.
Acu vreo 10 ani, aveam si eu 10-15 kg in plus.
Am facut un exercitiu de imaginatie si am asezat pe masa tot ce am mancat intr-o zi. M-am scarbit de mine pur si simplu. Eram un porc tampit..
Nu trebuie niciun rahat de sport. Trebuie doar sa mananci ca un om, nu ca un porc care asteapta craciunul..

Am atasat la primul mesaj un plan De mancare nou. Inainte trebuia sa mananc carbs la micul dejun si pranz. 4 oz e cam 120 grame De proteine la masa plus 3 linguri De orez si cam o cana De legume verzi.
Ce nu intelegi e ca nu mananc ca porcul si nu sunt genul sa ma mint singura. Mi-ar placea sa pot baga in mine ca vaca si sa dau vina pe stresul De La munca, or faptul ca nu mi-au iesit numerele la loto sau ce alte motive folosesc alte persoane sa manance!

Ma duc la culcare si poate intre timp se trezeste Albastrica si sterge poza aia . Revin peste 8 ore si dau raportul cu ce am mancat zilele astea.

#29
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 Noua_pe_site, on 08 noiembrie 2018 - 06:24, said:

Chiar nu mananc mult De ce is cat China.
cum iti calculezi caloriile?
Eu nu iti spun sa nu bei si sa nu mananci ce si cat iti place. Doar ti-am spus ce am vazut la altii, daca vrei sa slabesti.

Poate nu consumi mult, dar manaci si bei des - astea adunate proabil arata ca bagi mai multe calorii in tine decat consumi.
Asa se ingrasa oamenii, nu din aer! (exercitiul fizic ajuta, dar putin; mai degraba psihic si iti tonifica organismul; ajuta mult daca faci 5-6 ore pe zi, intens - dar asta fac numai sportivii pro)

Pe net gasesti liste cu caloriile alimentelor. Vezi ca produsele din magazin au trecute pe eticheta cate calorii au, dar trebuie sa casti ochii ca sunt trecute "calorii la 100 grame de produs" si pachetul are 850 grame... sau la uncie (oz) sau pinta (trebuie sa faci o inmultire).
Stii ca o sticla de suc de 2 litri contine 0,5 kg de zahar?

NB. Nu stiu de ce, dar mancarea din SUA predispune foarte mult la ingrasare.

Edited by Quantum, 08 November 2018 - 07:29.


#30
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
solutia este sa iti iei un antrenor personal care te baga un plan la pachet cu dieta unui nutritionist.
daca vrei iti dau contactul unui prieten de-al meu care asta face si are majoritar fete la antrenament, cateva chiar au slabit spectaculos pentru ca face mult cardio si circuite

mai conteaza si acele 9-12 ore cum naiba rezisti, e un dezechilibru serios in viata ta. trebuie sa iti echilibrezi viata personala si timpul liber, relaxarea cu munca si stressul. fizic (faci sport deci e ok), psihic nu stiu, social, prieteni, familie, viata sexuala, vacante toate astea conteaza
plimbarile cu cainii nu mi se par eficiente, ce faci alergi dupa ei?

eu am un cantar electronic care daca ma urc de 2 ori pe el imi arata 2 valori diferite. cam asa de reliable sunt..
da-l dracu de cantar uita-te in oglinda si simte-te bine sau nu..  ala ar trebui sa fie cantarul tau

#31
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
ba 250 de grame 2l de cola. iar 2l de lapte are mult mai multe calorii. Posted Image la mine e simplu, cam tot ce mananc e ambalat, deci stiu cate calorii sunt. caut sa fie cat mai multe proteine, restul doar dupa gust. sau pot sa mananc 200 de grame de ciocolata si sa sar o friptura, e totuna ca si calorii.
cina e bine sa aiba cat mai putine calorii fiindca nu vei consuma energie multa in somn.

si eu am cantar electronic, cu bt si led, aplicatie(care nu prea merge Posted Image) ), nu arata diferit, poate doar daca il misti si atunci se recomanda sa-i faci "reset", il apesi cat sa se aprinda fara sa-l lasi sa afiseze greutatea si il lasi sa se stinga asa, aratand 0.

Edited by 41ex, 08 November 2018 - 08:04.


#32
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
In mod normal, pentru un job sedentar, trebuie sa calculezi un 1000-1500 metabolismul bazal, plus activitatea zilnica ar fi 2000 calorii. Daca mananci 1500 calorii pe zi vei avea un deficit de 500. Un kilogram de grasime corporala este undeva aproximativ la 7700 calorii, deci la un calcul grosier iese cam jumatate de kilogram pe zi. Daca mai arzi 500 si alergand/sala, poti reduce perioada la jumatate, insa de regula manaci mai mult ca sa poti sustine efortul.

Persoanele foarte grase slabesc mai usor. Daca ai 160 cm si 100 kg e usor sa ai deficit caloric mare, deoarece si arderi multe, practic cari dupa tine mereu 30-40 kg, ca si cum ai fi permanent la sala. Poti slabi 1,5-2 kg pe saptamana. Persoanele grase, 160 cm si 80 kg ar da si ele cu succes jos 1-1,5 kg/saptamana.

Daca ai 170 si 70 kg, poti slabi o jumatate de kilogram pe saptamana si e bine, poti ajunge la 63-64 cu ceva rabdare in 2-3 luni.

La activitatile sportive pe care le-ai mentionat si cresterea de greutate din vara si pana acum cu aceeasi alimentatie, eu as spune sa verifici si cu un alt cantar sau sa te gandesti daca nu cumva ai schimbat pozitia lui. Astea se mai strica, mai arata temporar aiurea, sau in functie de suprafata pe care sunt asezate mai schimba rezultatul.

Daca pozele sunt cele reale arati foarte ok, doar ceva "falcute", sa zicem ca ar merge vreo 5 kg in minis.

Edited by spooky51, 08 November 2018 - 08:59.


#33
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,447
  • Înscris: 06.08.2008
Ma uitam la pozele postate si, te rog sa ma scuzi, dar mie mi se pare ca ai o structura destul de "osoasa". Daca gresec, te rog sa ma corectezi.
In plus, regimurile astea cu carbohidrati, combinatii, etc imi dau cu virgula.

Parerea mea e ca oricat de buna ar fi dieta pe care o urmezi, nu e intotdeauna potrivita pentru fiecare din noi. Poate tu reactionezi altfel la ea. Eu as incerca, in locul tau, sa elimin produsele de origine animala pentru o perioada, sa fac miscare si dupa sa vad ce se intampla.
Care e raportul masa musculara/grasime ?
Ca pana la urma ajungi sa inlocuiesti grasimea cu masa musculara si... greutatea nu mai scade.
In plus, daca ma intrebi pe mine slabitul  a 3kg in 6 saptamani mi se pare un chin pentru organism. Cunosc o persoana care a slabit de la 130kg la 100kg in ultimele 11 luni. Totul s-a facut din alimentatie si miscare.
N-a urmat nici o dieta "specializata" ci a redus incetul cu incetul cantitatea de mancare si a facut mai multa miscare. Acum fiecare isi cunoaste corpul mai bine :). Din ce am vazut in ultima perioada masa musculara a ramas constanta, grasimea a scazut. Concluzia lui e ca isi va continua activitatea astfel incat sa mai dea jos inca 10kg in urmatoarele luni.

Mie mi se pare foarte ok abordarea asta.

#34
Edward1337

Edward1337

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 17.11.2016
Uită-te la omul ăsta, oferă informații de calitate, merită văzut.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4Pn4JLHaJro?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#35
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 Quantum, on 08 noiembrie 2018 - 00:18, said:

E simplu: Manaca mai putin.
Incearca 1.000 kcal pe zi si o sa vezi ce repede slabesti. (aici  sunt incluse si bauturile, i.g. 1 bere= 500 kcal, pe limba americaneasca: daca bei doua beri nu mai manaci nimic toata ziua, daca chiar vrei sa slabesti. daca bei 6 beri + etc in fiecare zi... vei ajunge cat o vaca, daca nu faci heat cu orele)

In SUA se bea doar bere la 1 litru?Posted Image Ca in mod normal o bere are cam 200-220 de calorii :)

#36
Puffz

Puffz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 02.02.2011
Iti spun ce am facut eu, nu ca e si ok de urmat :D.
Nu am mai mancat seara... in rest, am mancat absolut normal, fara restrictii. De la 58kg la 53kg in mai putin de 1 luna.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate