Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Atria Urban Resort - pareri?

- - - - -
  • Please log in to reply
219 replies to this topic

#37
alexandracristea2006

alexandracristea2006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.04.2013
Mda......am citit antecontractul.....se  pierde 50% din avans daca se renunta....in schimb ne obliga sa parcam masinile cu fata....ca sa se evite noxele....pe buneee???

#38
Myorlawr

Myorlawr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 08.08.2019

 alexandracristea2006, on 14 februarie 2020 - 23:04, said:

Mda......am citit antecontractul.....se  pierde 50% din avans daca se renunta....in schimb ne obliga sa parcam masinile cu fata....ca sa se evite noxele....pe buneee???
Stai ce? Daca parchezi masina cu fata nu mai polueaza? Doamne fereste... Cat ai platit avans? Daca nu e mult, si chiar te nelinistesc toate cele mentionate mai sus, eu zis ca te retrage. Suma de bani pierduta o sa fie invatatura de minte, dar macar stii ca nu te bagi la ceva ce nu vrei sa te bagi pentru 1-2-3-4-5.000 de euro...

#39
Andreea-D

Andreea-D

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 04.04.2016
Buna seara,

M-am mutat de o saptamana in noul apartament luat tot prin credit. Suntem la stadiul beta. Ce va pot spune pana acum:
1. Mirosul de la groapa de gunoi se simte in jurul orelor 4-5, in rest nu am prea simtit. Si totul este de cum bate vantul.
2. Intradevar nu exista posibilitatea sa iti pui plita pe inductie si nici cuptor electric mai mare de 2000 kw.
3. Pana cand blocul se aseaza intradevar apar crapaturi pe pereti ( dar asta o sa gasiti oriunde mergeti).
4. Asociatie inca nu aveam pentru ca toti suntem in febra mutarilor si nu cred ca ne mai arde si de altceva. Momentan asociatia o sa fie o firma ce apartie dezvoltatorului pana ne stabilim, ne cunoastem si putem decide lucrurile.
5. Legat de vecini consider ca unii au mai mult timp decat altii si pot gasi multe variante si pot avea mai multe idei. Dar asta nu inseamna ca doar cateva persoane decid ce face o comunitate.
6. Orice problema am avut  mi-au rezolvat-o, evident cu prioritate pt cele mai grave din cadrul complexului, dar tot s-au rezolvat.
7. Legat de caldura din apartament este constanta, in ciuda faptului ca exista aceate geamuri mari.
8. Nu am fost obligata sa imi parchez masina intr-un anumit fel ( nu stiu de unde ati auzit asta, sau a-ti vazut. Daca vizitati compelxul observati ca masinile erau puse dupa pofta propritarului)

Cam atat am de spus pentru moment legat de complex

#40
bmortu

bmortu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 18.11.2017
Mie mi place mirosul de la groapa de gunoi pt ca poti identifica diverse arome..de păstrăv, somon, cârnați, brânză.
Important e să te concentrezi

#41
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Eu sunt curios care au fost avantajele prezentate de dezvoltator ca sa cumparati acolo. E in marginea Bucurestiului, nu ai un mijloc de transport in comun rezonabil, aglomerat ca naiba aproape permanent, groapa de gunoi la 2-3 km, mizerie infioratoare pe cimpurile din jur, trafic permanent pe centura generator de praf si zgomot...nu as lua un apartament acolo nici sa mi-l dea la jumatate de pret. Nu fac "hate", dar ma ingrozesc ce tepe se pot da. A urmarit vreunul din actualii locatari constructia, ati stat acolo o zi sa vedeti cum e ?

#42
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008

 Myorlawr, on 14 februarie 2020 - 23:08, said:


Stai ce? Daca parchezi masina cu fata nu mai polueaza? Doamne fereste...

Nu știu exact cum e gândită parcarea fata de blocuri, dar dacă tu ai sta la etajul 1 sau parter, ți-ar place sa ai niste tobe de eșapament la geam? Când ieși pe terasa sau când stai cu geamul deschis, nu te-ar deranja sa îți miroase casa a noxe de mașina? Noxe din alea de care vrea sa interzică doamna Firea. Măsura mi se pare, in primul rand, de bun simt din partea soferilor. Chestia asta e ca aia când parchezi noaptea cu fata și îi luminezi apartamentul celui de la parter. Poate că omul doarme. Sigur, daca vrei, te poate durea in cot și parchezi cum vrea mușchiul tau. Că ala e un fraier care și-a luat casa la parter, cu vedere la parcare. Deci "problema" tine de altceva, nu de interzicerea parcării.

Nu știu care sunt argumentele concrete pentru alegerea acelui complex. In vara anului trecut, m-am uitat și eu la locul ala. Am vorbit cu o doamna, a început să-mi spună ce era de spus, mi-a dat niste preturi pe mail și a urmat să ne vedem. Între timp nu a mai fost cazul. Când m-a sunat să mă întrebe "ce mai fac" și i-am zis că m-am hotărât să cumpar în altă parte, as fi zis că mai avea puțin și se bucura pentru mine. :D

#43
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Andreea-D, on 14 februarie 2020 - 23:28, said:


Cam atat am de spus pentru moment legat de complex

Ce probleme ai avut și ce chestii mișto ai găsit la complex? Felicitări pt mutare...

Ce nu îți place acum? De ex...

 ionut76, on 15 februarie 2020 - 00:37, said:

Eu sunt curios care au fost avantajele prezentate de dezvoltator ca sa cumparati acolo.

Sunt mai multe. De ex e mai aproape de oraș decât rezidentz.

#44
alexandracristea2006

alexandracristea2006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.04.2013
In Manualul proprietarului scrie de modalitatea de parcare, dar nu poti face asta daca deja masinile alaturate sunt parcate. Locul este prea mic si daca ai o masina mare....nu ai cum parca.
Asta mi se pare o problema mica pe langa cea cu foloairea electrocasnicelor electrice. Ce naiba? Suntem obligat, dula ce ca dai atatia bani, sa folosesti produse adaptate instalatiilor lor? Este aberantniar asta tb rezolvata. Mi se pare aoirea sa pun la cos tot ce am sinsa cimpar altele noi. Plus ca vara daca merge AC di dai drumulnsi la alt electrocasnic...poca curentil. Ce naiba? Ne mutam la cort? Ce apt sunt astea?

#45
Spal01

Spal01

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 16.01.2020
Mirosul se simte acum doar intre 4 si 5? Nu e ceva îmbucurător. Acum sunt cate grade peste 0, noaptea cu -. La vara cand o sa fie 30- 35 de grade o sa se simtă mult mai mult.
Mi se pare aiurea rau cu electrocasnicele. Daca inviti la tine niste prieteni si dai drumul la o plută, cuptor, tv, ps4, câteva lumini, o sa sara de fiecare dată siguranța?


#46
alexandracristea2006

alexandracristea2006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.04.2013
Iar despre mjrosul de la groapa de gunoi....daca se simte acum la.orele de vaef cand au fost 16 18 grade afara.....cand vor 40...nunse va mai putea sta nici cu geamurile inchise pt ca daca dai drumul la AC iti baga aerul in casa....

#47
boringboy

boringboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 06.05.2010
principalele avantaje mentionate de ei din ce imi amintesc sunt:
-adresa de sector 1 si in primul rand de Bucuresti si nu Ilfov;
-blocuri cu regim mic de inaltime (atentie, actualul bloc e doar primul, urmeaza conform proiectului multe altele);
-spatii verzi;
-zona de nord aproape cu tot ce ofera ea (inclusiv acces facil aeroport);
-centrul comercial aproape;
- metrou in apropiere (si promit microbuz pana la metrou).

Pe mine m-au pierdut cand am realizat ca au o benzinarie lipita de bloc.
Daca uiti sa spui un lucru atat de evident, cine stie ce e diferit in lucrurile ce nu se vad atat de usor.

In plus, asa cum este si in Militari Residence, acele apartamente au 0% probabilitate sa creasca in valoare atat timp cat este inca mult teren in zona pe care se pot face alte blocuri.
Practic cumperi ceva la X euro, platesti in timp la banca ~70% in plus iar bunul tau ramane in jurul valorii de X atat timp cat iti face dezvoltatorul concurenta cu blocuri noi.

PS: si daca ai masina electrica, tot cu fata trebuie sa parchezi? :))

Edited by boringboy, 15 February 2020 - 10:41.


#48
alexandracristea2006

alexandracristea2006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.04.2013
Avantajele enumerate de tine m au determinat sa ma hotarasc la acest complex. Dar nu am stiut de groapa de gunoi ca nici nu as fi mers la vizionare. Iar cu partea electrica...e ceva scandalos. Asta tine de ei. Daca de groapa e vina mea ca nu m am documentat, de electric este viciu ascuns

#49
alexandracristea2006

alexandracristea2006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.04.2013

 boringboy, on 15 februarie 2020 - 10:39, said:

principalele avantaje mentionate de ei din ce imi amintesc sunt:
-adresa de sector 1 si in primul rand de Bucuresti si nu Ilfov;
-blocuri cu regim mic de inaltime (atentie, actualul bloc e doar primul, urmeaza conform proiectului multe altele);
-spatii verzi;
-zona de nord aproape cu tot ce ofera ea (inclusiv acces facil aeroport);
-centrul comercial aproape;
- metrou in apropiere (si promit microbuz pana la metrou).

Pe mine m-au pierdut cand am realizat ca au o benzinarie lipita de bloc.
Daca uiti sa spui un lucru atat de evident, cine stie ce e diferit in lucrurile ce nu se vad atat de usor.

In plus, asa cum este si in Militari Residence, acele apartamente au 0% probabilitate sa creasca in valoare atat timp cat este inca mult teren in zona pe care se pot face alte blocuri.
Practic cumperi ceva la X euro, platesti in timp la banca ~70% in plus iar bunul tau ramane in jurul valorii de X atat timp cat iti face dezvoltatorul concurenta cu blocuri noi.

PS: si daca ai masina electrica, tot cu fata trebuie sa parchezi? :))


#50
alexandracristea2006

alexandracristea2006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.04.2013

 BiancaNdr, on 15 octombrie 2019 - 16:32, said:

Eu chiar as fi curioasa de parerea unei persoane care locuieste acolo de cativa ani cel putin. Din ce observ, toata lumea isi da cu parerea si mi se par putin cam acide toate parerile.
Eu am fost 'disperata sa locuiesc in Bucuresti' si am cautat absolut in toate ansamblurile noi care au termen de finalizare 2019-2020 intr-un anumit buget, bineinteles, si pot spune ca acesta este cel mai ok cel putin pentru mine.
Am fost si noaptea si dimineata si dupa birou cu masina de la Grozavesti (18 seara) si nu am murit nici din cauza mirosului si nici din cauza traficului.
Chiar nu inteleg de ce mai luati in considerare traficul. Unde in Bucuresti sau in periferia orasului este traficul ok la orele de varf?
Recunosc ca este o zona ft putin dezvoltata in privinta comunitatii dar pe cei ca mine fara familie sau copii nu vad cu ce ii deranjeaza?
Daca vrei sa cauti dezavantaje, vei gasi absolut oriunde. Important este sa faci o lista cu nevoile tale si sa vezi daca iti sunt indeplinite sau nu.
In ceea ce priveste vederea la lac, tot terenul de la strada pana la lac este al dezvoltatorului care va construi blocuri cu 4 etaje deci, nu vei avea vedere decat daca vei sta in fundul ansamblului -langa lac. In schimb, nu va rasari un bloc cu 10 etaje langa geamul tau.
Costurile intretinerii, ei spun ca vor atinge un maxim de 0,8 euro pe mp2 util insa, daca iei in calcul costurile intretinerii, muta-te in blocuri din 1980 cu gandaci in ele si plateste facturile la comun cu restul fosilelor de pe scara. Nu spun ca toate blocurile din 1980 sunt asa, poate ca m-am speriat eu cat am stat in chirie la Dristor in asa ceva.
Totul depinde de ceea ce iti doresti. Vrei apartament nou? Incearca sa ti-l permiti. Totul e scump cand iti calculezi ultimii bani si stiu asta din experienta.
Chiar daca am luat deja decizia sa locuiesc in acest ansamblu, sunt curioasa de parerea unei persoane care locuieste in zona aceasta si astept cu nerabdare un rezumat al calitatii vietii sale.

Taxa de mententanta este 0.8 eurp/mp. La aceasta se va adauga gazul, electricitatea, cablul tv internet. Oricum...in cam toate complexele rezidentiala exista aceasta taxa dar nu asa marw. In Cosmopolis este fix 200 ron indiferent cate camere/vila ai. Pt mine este groaznic gandul gropii de gunoi iar aceadta problema nu o va rezolva nimeni ever.

 Spal01, on 15 februarie 2020 - 10:02, said:

Mirosul se simte acum doar intre 4 si 5? Nu e ceva îmbucurător. Acum sunt cate grade peste 0, noaptea cu -. La vara cand o sa fie 30- 35 de grade o sa se simtă mult mai mult.
Mi se pare aiurea rau cu electrocasnicele. Daca inviti la tine niste prieteni si dai drumul la o plută, cuptor, tv, ps4, câteva lumini, o sa sara de fiecare dată siguranța?

 Spal01, on 15 februarie 2020 - 10:02, said:

Mirosul se simte acum doar intre 4 si 5? Nu e ceva îmbucurător. Acum sunt cate grade peste 0, noaptea cu -. La vara cand o sa fie 30- 35 de grade o sa se simtă mult mai mult.
Mi se pare aiurea rau cu electrocasnicele. Daca inviti la tine niste prieteni si dai drumul la o plută, cuptor, tv, ps4, câteva lumini, o sa sara de fiecare dată siguranța?

Nici nu ajungi sa dai drumul la.atatea obiecte. Plita mea consuma 7500. Deci depaseste cu mult capacitatea sigurantelor. Dar vara merge AC non stop, lumina, tv, mai bagi masina dr vase, rufe, aspirator, fier de calcat....cum naiba au gandit ei un asa consum? Nici la o camera si tot era insificient. Eu nu mi pot permite sa pierd avansul mare dat. Probabil cumpar si vand imediat...ca ei au vizionari zilnic cu zecile asa ca sunt doritori..dar voi pierde taxele norariale, timpul, si mai ales nervii si dezamagirile. Nici nu ma.gandesc sa simt zilnic miros de gunoi. Imi doream o casa unde sa ma.simt bine nu o groapa de gunoi si o casa pe care sa nu o pot amenaja dupa anumite standarde. Sunt persoane pt care nu conteaza detaliile si spun...lasa ma ca merge asa...ca nu mai avem ce face.
Tocmai de aceea si vanzatorii iso permit sa procedeze asa. Trag teapa si gata

#51
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018
Pai ce te-a impiedicat sa cauti informatiile astea cu o zi inainte sa semnezi in loc sa o faci la o zi dupa?
Si care e teapa pe care ti-a tras-o dezvoltatorul?
E destul de greu sa consumi 7kw instant, dar oricum, chiar producatorii de plite electrice mentioneaza in instructiuni ca au nevoie de circuit separat si dedicat deci nu ar fi trebuit sa fie vreo surpriza. Daca vrei neaparat, ia una pe inductie, consuma mult mai putin decat una clasica la utilizarea normala.

Edited by nnestor, 15 February 2020 - 17:09.


#52
alexandracristea2006

alexandracristea2006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.04.2013
"Teapa" este in sensul ca sunt anumite informatii care nu sunt prezentate inca de la inceput din prezentarea complexului. Nu am cautat date inainte pt ca nu m am gandit ca exista acea groapa de gunoi in zona. Despre trafic, aglomeratie cum disuta cei de dinainte, pt mine nu erau impedimemte pt ca oriunde in Bucuresti este trafic. Si am cautat informatii "dupa" din cauza si a altor aspecte aflatee tot "dupa"dar despre care ni vreaunsa fac referire aici deoarece am discutat cu dezvoltatorul si se incearca o rezolvare. Acest este motivul si am constatat ca sunt si alte lucruri grave cu care se confrunta si alti noi proprietari. Cei care intradevar locuiesc deja acolo, nu cei care doar discuta alaturi.

#53
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pai zi ne și noua de probleme. Nu exista complex perfect. De ce ai luat totuși acolo?

#54
alexandracristea2006

alexandracristea2006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.04.2013

 BiancaNdr, on 11 februarie 2020 - 15:23, said:

Am revenit cu noutati. Mutarea a inceput cu aprox 1 saptamana inainte de 31.01 si de atunci locuiesc in noul meu camin.
Pana acum am intampinat probleme cu canalizarea, apa a refulat la parter pentru ca una dintre tevi era infundata cu un recipient de 500ml de pepsi iar aceasta ar fi al doilea caz cand se infunda insa prima data de cand locuiesc oameni in bloc.
O alta problema care pe mine ma uimeste este ca majoritatea locatarilor ne-am cumparat plite electrice/inductie si nu avem ce sa facem cu ele pentru ca instalatia electrica permite un consum de aprox 6,5kW - ap 3 camere si 6,0kW - ap cu 2 camere.
Acestea fiind spuse, suntem in plina disputa cu dezvoltatorul pe acest subiect care este bineinteles greu de digerat.

Am gasit solutia plitelor cu inductie dar si a altor consumatori casnici cu putere mai mare pt a pitea fi folositi simultan (cuptor electric, aer conditionat, masinile de spalat vase si rufe, fier de calcat, aspirator) discutand cu cei de la Enel. Trebiie bransament trifazic. Cel monofazic este pt apartamentele de bloc vechi, fara centrala si fara multi consumatori puternici. Daca nu.....me rezumam.la electrocasnice pe gaz si consumatori casnici care sa nu fie folositi simultan.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate