Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Atria Urban Resort - pareri?

- - - - -
  • Please log in to reply
219 replies to this topic

#19
boringboy

boringboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 06.05.2010
so? te-ai mutat?
cum e situatia?

#20
BiancaNdr

BiancaNdr

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 11.06.2019

 boringboy, on 22 decembrie 2019 - 18:42, said:

so? te-ai mutat?
cum e situatia?

Din pacate, nu.
Au intampinat niste probleme cu Distrigaz, nu fost montate contoarele la timp sia cum asteptam sa faca PIF ul centralelor dupa cum ne-au comunicat ei. Data tinta s-a prelungit pana la 31.01.
Mutarile se vor face esalonat, sper sa ma mut cat mai curand.

#21
BiancaNdr

BiancaNdr

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 11.06.2019
Am revenit cu noutati. Mutarea a inceput cu aprox 1 saptamana inainte de 31.01 si de atunci locuiesc in noul meu camin.
Pana acum am intampinat probleme cu canalizarea, apa a refulat la parter pentru ca una dintre tevi era infundata cu un recipient de 500ml de pepsi iar aceasta ar fi al doilea caz cand se infunda insa prima data de cand locuiesc oameni in bloc.
O alta problema care pe mine ma uimeste este ca majoritatea locatarilor ne-am cumparat plite electrice/inductie si nu avem ce sa facem cu ele pentru ca instalatia electrica permite un consum de aprox 6,5kW - ap 3 camere si 6,0kW - ap cu 2 camere.
Acestea fiind spuse, suntem in plina disputa cu dezvoltatorul pe acest subiect care este bineinteles greu de digerat.

#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Astea sunt părțile rele... Și alea bune?
Scria în contract care e consumul acceptat?
Dar cât consuma nene o plita cu inducție?

#23
boringboy

boringboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 06.05.2010
din cate am inteles se mai platesc si cate 100 lei pe luna pentru fiecare camera pentru mentenanta complexului.

#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ce oferă în banii ăștia?

#25
bmortu

bmortu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 18.11.2017
Bate aerul prin prize ca in belvedere residence?

#26
Myorlawr

Myorlawr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 08.08.2019

 boringboy, on 11 februarie 2020 - 20:04, said:

din cate am inteles se mai platesc si cate 100 lei pe luna pentru fiecare camera pentru mentenanta complexului.
Nu e cam mult? Sau asa ceva e normal la ansamblurile astea rezidentiale?

#27
bmortu

bmortu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 18.11.2017
Nu e prost cine cere.

#28
BiancaNdr

BiancaNdr

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 11.06.2019

 MembruAnonim, on 11 februarie 2020 - 19:57, said:

Astea sunt părțile rele... Și alea bune?
Scria în contract care e consumul acceptat?
Dar cât consuma nene o plita cu inducție?

In contract in sine, nu specifica exact. Plus ca specificatii vagi primim la semnarea contcatului de vanzare cumparare, atunci cand de fapt primim contraclete de utilitati.
O plica cu inductie la capacitate maxima ajunge la 7,2kW. Cel putin a noastra, am gasit altele care consuma si mai mult.

Partile bune, am gradina draguta. :))
Incalzirea in pardoseala mentine o caldura constanta mult mai bine decat cea pe calorifere - asta dupa ce iti dai seama cum sa setezi termostatul.
Nu stiu sa spun parti bune, nu am cu ce sa compar. Momentan, le descoperim pe cele rele.

 boringboy, on 11 februarie 2020 - 20:04, said:

din cate am inteles se mai platesc si cate 100 lei pe luna pentru fiecare camera pentru mentenanta complexului.

Taxa ar fi de 0,8-1 euro/mp util/aparatament pentru intretinerea complexului. Inca asteptam date exacte data de viitoarea asociatie.

 bmortu, on 11 februarie 2020 - 20:46, said:

Bate aerul prin prize ca in belvedere residence?

Nu, nu bate vantul prin prize :))
Nu am stat prea aproape de ele insa nu am simtit sa fie cazul.

#29
boringboy

boringboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 06.05.2010
apartamentele de 2 camere de exemplu au 50-55mp utili, deci costrile cu mentenanta ajung la 190-263 lei.
Mie mi-au spus in mare 100 lei pe camera.

Faza e ca aceasta taxa este mereu si se poate modifica oricand in functie de costurile viitoare si de dorintele administratiei.

#30
Baltaci

Baltaci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 28.04.2007
Pai la un moment dat o sa fie asociatie, teoretic se decide prin votul majoritatii cum si cat se cheltuie.

#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Dacă reușiți sa faceți asociație costa cât vreți voi


#32
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
cum va descurcati cu mirosul pestilential adus de vint de la groapa de gunoi de la Rudeni ? mirosul ajunge la noi in Mogosoaia si dincolo de lac spre Buftea, deci stiu ce spun

#33
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Tu cum te descurci? Închizi geamul.

#34
bmortu

bmortu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 18.11.2017
La 100 lei pe camera..merge si mirosul

#35
BiancaNdr

BiancaNdr

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 11.06.2019
In legatura cu asociatia, daca ati stii ce idei au vecinii nostri nu v-ati mai gandi ca scapam mai ieftin :))
Iar despre miros, de 2 saptamani am simtit in doar 2 seri acest miros, inainte am stat in militari residence si va spun ca nu se poate compara.
Inteleg ca va este cunoscut mirosul insa in zona asta, nu este de speriat si nici prezent atat de des. Vom vedea la vara cum o sa fie.

Urmeaza sa primim mai multe informatii legate de organizarea in complex si asociatie, daca primim ceva concludent, va voi informa. :)
Oricum, oriunde vreti sa cumparati un apatament, trebuie luate in calcul toate chestiile de care nici nu va puteti imagina ca va veti lovi intr-un bloc nou.

#36
alexandracristea2006

alexandracristea2006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.04.2013
Buna seara. Deja sunt speriata foarte tare. Ieri am semnat antecontractul si deja imi pare rau. Nu cunosteam zona dar mi a placut complexul dar gandindu-ma acum, dupa ce am citit, regret enorm...mai ales ca iau credit la care voi plati vreo.......muuulti ani. nu stiam de gropi de gunoi.....asta e cel mai nasol....daca acum se simte miros, la vara nu vom putea sta cu geamurile deschise. Nu stiu cum se poate anula antecontractul ca maine as face acest lucru desi am dosarul deja la banca pt credit si evaluatorul platit. Eu am si toate electrocasnicele electrice...inseamna ca vor fi pe post de bibelou. Aici trebuie insistat fff mult la dezvoltator pt ca exista chiar sansa, ca per intreg complex sa cada mereu curentul la multi utilizatori concomitent. Iar in casa daca merge un AC un cuptor si un aspirator...tv, calculator etc.....sar sigurantele in draci.

Ce idei spui ca au vecinii astfel incat sa creasca costurile cu administrarea?? La ce tereferi ca sunt multe de luat in calcul ca si costuri cand te muti intr un imobil nou? Efectiv cu ce te ai confruntat tu de cand te ai mutat aici?
Ma ingrozesc si astept ziua de luni sa vorbesc cu un avocat sa vad cum pot rezilia antecontractul cu pierderi minime.
Degeaba isi fac reclama ca sunt subventionati de institutii cu renume daca ei au un proiect slab....in ziua de azi cand mai toata lumea merge pe electric la bucatarie, plus restul aparaturii electrice.

Am dat cautare acum despre aceasta groapa de gunoi....nu e de glumit....plus ca spun ca intreaga panza freatica din zona este infestata de la aceasta gropa.....mamaaa ce treapa! Si au autorizatie de functionare pana in 2028

Edited by alexandracristea2006, 14 February 2020 - 22:44.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate