Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Reteta celor mai pufoase gogosi

- - - - -
  • Please log in to reply
102 replies to this topic

#55
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018

View Postcrisstonne, on 25 octombrie 2018 - 22:00, said:

Daca pui drojdie uscata de la noi, o sa ai un mare eșec Posted ImageChiar daca folosesti firma aia cunoscuta.

Pai, credeam ca in "Vremuri Noi"  se vinde si in Romania marfuri straine in marile magazine franceze Auchan, Carrefour ca-s considerati frati sau surori cu romanii?  
Acum inteleg de ce am de trimis drojdie uscata de aici pentru 1 an intreg pentru o brutarie mica de peste drum la  rudele mele ... ca sa aibe paine/franzela proaspata zilnic.

A venit o mama din Romania si copii i-au cerut gogosi ... a pus la dospit intr-un mare lighian pe pat intre perne si plapumi sa fie la caldura ca mama gogosilor este temperatura camerei/incaperii in timpul dospitului si pana la sfarsitul procedurii.  A uitat sa inchida usa si cainele s-a aruncat oala cu coca si i-a convenit sa doarma acolo ore intregi cand si-a adus aminte mama ca era inca sub fusul orar de 9 ore si nu stia de ea.  A coborit de pe pat coca si in toata camera era plin ca a primit caldura mai mult decat necesar.  Era de aruncat si carpetul de pe jos ca nu se poate curata de asa ceva pe langa totul de pe pat si nu stiu daca au mai facut gogosi.

Dupa ce se intinde coca dispita si se decupeaza in forma dorita, se mai lasa pe o alta planseta la dospit inca un timp, iar cand se vede ca a mai crescut coca, se pune in uleiul fierbinte unde vizibil mai creste, cel putin la mine.   Eu folosesc drojdie proaspata si n-am avut probleme niciodata, iar faina este "Blue Bird Flour" de la americani nativi.

#56
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,535
  • Înscris: 30.10.2003
Deci tu faci gogoase indiene :)

#57
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018

View Postr_murphy, on 22 octombrie 2018 - 19:40, said:

În planul îndepărtat se vede Hala Obor.

Am locuit in acea zona pe Dimitrov la capatul strazii, mai jos de Foisor aproape de Izvorul Rece, cand inca nu erau darimate mahalalele din Pantelimon, Colentina, Ferentari, etc.

View PostBursul, on 26 octombrie 2018 - 08:12, said:

  Deci tu faci gogoase indiene Posted Image

Fac si indienii un fel de gogosi numiti "Indian Fry Bread" si se vand in fiecare loc unde exista Food Court, au si diferite decoratii daca cineva vrea mai consistent, dar nu l-am gustat niciodata.

Eu insa fac gogosi cum le facea bunica cu 100 de ani in urma.  De 3 ori pe an maxim dar imi plac cel mai mult cand s-au racit.  Nu intra in frigider niciodata, se termina pe loc, abia ascund cateva in cuptor la invechit pentru mine.  N-am nevoie nici de zahar pudra sau gem, doar natur le mananc.

#58
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
pai chiar nu am vazut asa, prajite in baie de ulei. Facem si noi, dar nu dulci si in tigaie sau pe plita
Si se formau cu mana, nu cu ... forma aia (mumuletz)

Edited by irina2014, 26 October 2018 - 08:27.


#59
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,535
  • Înscris: 30.10.2003
Acolo unde am mancat, femeia prajea in baie de ulei. Nu stiu cum iese la tigaie si nu vreau sa stric o litra de ulei pentru 10 gogosi :)

#60
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
da, normal  - sa ne spui ce si cum, grad de pufosenie etc
de fapt, eu nici nu vorbeam de gogosi, ci de placinte/scovergi - ca ale dnei din clip, chiar nu am vazut, asa subtiri

#61
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018

View PostBursul, on 26 octombrie 2018 - 08:40, said:

Acolo unde am mancat, femeia prajea in baie de ulei. Nu stiu cum iese la tigaie si nu vreau sa stric o litra de ulei pentru 10 gogosi Posted Image

Nu strici uliul ca-l poti folosi la clatite, insa la tigaie nu stiu cum ar iesi ca noi am mai facut din coca de paine pe gratar un fel de lipie rapida cand faceam paine.
Il mancam cu supa de fasole uscata, era specialitatea zilei ca fierbea deodata cu incalzirea cuptorului mare unde coceam 7-8 paini mari.

Bunica in iarna prajea gogosii in untura de gâscă, atunci se taiau numai si erau foarte grasi.

#62
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Ai umplut de sange limba romana, amice.

#63
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,535
  • Înscris: 30.10.2003
Eu am zis sa nu va mai faceti griji de limba romana. Vor fi tot mai multi romani plecati in strainatate, influentati de limba locala, plus ca vor vorbi si vor citi tot mai putin in limba romana, vor face tot mai multe greseli gramaticale.

#64
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 07.08.2015
Bursule, ce-ai mancat tu acolo sunt Auszogne - bayerische Krapfen (gogosi bavareze). Uite aici o reteta clasica...   https://www.bayerisc...gne-krapfen.php

La mine in regiune incepe acum timpul gogosilor - al 5-lea anotimp, Fastnacht/Fasching/Karneval. Aici o reteta de Meenzer Kreppel pe care am testat-o de multe ori si ies bune si pufoase. Este reteta de baza, se mai poate aromatiza cu ceba vanilie sau coaja rasa de lamaie.

- 2x cubulete de drojdie proaspata (2x 42 gr.)
- 160 gr. zahar
- 160 gr. margarina sau unt, lichid (eu folosesc unt)
- 1/2 litru lapte caldut
- 1 kg faina
- 6 oua intregi
- o priza de sare

Incepi sfaramitand drojdia, se amesteca cu zaharul si o gura de lapte caldut pana se face ca o pasta mai lichida.
Dapa asta urmeaza restul ingredientelor, in ordinea de la lichid la solid: lapte -> unt/margarina -> oua -> sare -> faina.
Se amesteca totul, apoi se lasa acoperit 1 ora la dospit. Apoi se intinde aluatul de circa 1 deget grosime. Daca nu ai falatet poti intinde cu o sticla sau cu un pahar mai inalt. Acum decupezi cu un pahar rondele din aluatul intins, pecare le mai lasi vreo 30 min la dospit. Apoi se prajesc pe ambele partii in baie de ulei pana au culoarea dorita.

Edited by Passenger001, 26 October 2018 - 11:33.


#65
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,535
  • Înscris: 30.10.2003
De fapt ii zicea "Schmalzmuld" (cred) ca nu gasesc cuvantul pe net deloc.

#66
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 07.08.2015
Foarte posibil sa fie o denumire regionala care provine de la cuvantul "Schmalzgebaeck".
Cu siguranta prajitul/coptul traditional in Butterschmalz (habar nu am cum se numeste pe romaneste, untura de unt?) le da si putin alt gust decat celor facute in ulei.

View PostBursul, on 26 octombrie 2018 - 11:33, said:

De fapt ii zicea "Schmalzmuld" (cred) ca nu gasesc cuvantul pe net deloc.
Schmalznudel Posted Image
Ia vezi ce zice acum net-ul

Edited by Passenger001, 26 October 2018 - 11:38.


#67
costinthebest

costinthebest

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 16.01.2007
Mi-ati facut pofta Posted Image
Diseara fac gogosi!  Revin mai tarziu sau maine cu poza si reteta, daca imi ies bune.
Am o reteta de la bunica scrisa pe undeva, trebuie sa o caut. Din cate imi amintesc era cu lapte batut si ieseau foarte pufoase.
Cred ca pufosenia vine din experienta, nu neaparat din cele mai calitative ingrediente...
Bunica in ultimii ani din viata era nevazatoare si tot ii ieseau foarte gustoase si pufoase, folosind masuri ca 'un praf de sare', 'o cana de lapte'.

#68
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Cand eram copil facea mama niste gogoși foarte bune. Daca vreti, o intreb, numai sa-si aducă aminte ca are 95 de ani. Am intrebat-o anul trecut de o reteta de Musaca de dovleac cu nuca pe care a facut-o acum zeci de ani si nu mai ținea minte.
Din cate imi amintesc eu, era un aluat de cozonac pe care il întindea si il tăia cu paharul( parte asta intra in atribuțiunile mele)����

#69
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,535
  • Înscris: 30.10.2003

View PostPassenger001, on 26 octombrie 2018 - 11:50, said:

Schmalznudel Posted Image
Desi Google mi-a  recomandat cuvantul n-am cautat. Numai Schmalznudel n-am reusit sa citesc, acolo la ferma, cu literele alea fantastice. Oricum lipsea e-ul de la sfarsit (probabil erau fara e-uri), era Schmalznudl Posted Image
Oricum danke!

View Postcostinthebest, on 26 octombrie 2018 - 11:54, said:

Diseara fac gogosi!
Nu te vad diseara cu poze aici, propun banarea ta de pe forum.

Edited by Bursul, 26 October 2018 - 12:00.


#70
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Am vorbit cu mama la telefon dar nu-si mai amintește reteta de gogoși. In schimb si-a adus aminte cum facea musacaua de dovleac.

#71
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 07.08.2015
Pai da, problema la noi nu este lipsa de ingrediente de calitate sau aparate de bucatarie. Noua ne lipseste bunica, mainile si experienta ei...
Noi ne tinem strict de o reteta, fie ea si a bunicii. De unde sa stie saracu Kitch.en Aidu' ca mai lipseste ceva faina sau ceva lapte in aluat

Stiu, arata ciudat mai sus, dar fara punct imi traduce automat: bucatarieAid Posted Image

#72
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,535
  • Înscris: 30.10.2003

View PostFreddy12, on 26 octombrie 2018 - 12:18, said:

Am vorbit cu mama la telefon dar nu-si mai amintește reteta de gogoși. In schimb si-a adus aminte cum facea musacaua de dovleac.
Deschide topic pe team respectiva :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate