Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Reteta celor mai pufoase gogosi

- - - - -
  • Please log in to reply
102 replies to this topic

#91
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018

View PostBursul, on 26 octombrie 2018 - 19:55, said:

Nu stiu cum reusesc femeile alea formele la gogosi. Posted Image

N-ai vazut un Video cum se dau formele la gogosi?  daca acasa la tine nu s-au facut gogosi?  Se pot cumpara forme din metal daca vrei ceva special insa acasa luam un pahar.

Cand coca si-a triplat cantitatea in lighian la dospit, se pune pe o masa sau alta suprafata si se intinde cu sucitorul cam de 1 cm grosime.
Se taie cu acele forme care se pun mereu in faina sa nu se lipeasca de coca si formele se pun separat pe ceva pana iar dospesc si devin umflate/pufosi.
Cand au revenit, dar si uleiul fierbe intr-o cratita mare, le pui incet la prajit si vezi distractie ce frumos se prajesc auriu pe o poarte ai alta.

Cine ti-a zis ca-i usoara munca de bucatarie?

#92
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,422
  • Înscris: 05.07.2018

View PostI2O, on 27 octombrie 2018 - 13:26, said:

Nu ai nevasta?
Dar ce, mai, nevasta e masina de facut gogosi? Nu e de ajuns ca spala vasele?

#93
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostPuferiu_, on 27 octombrie 2018 - 17:01, said:

Dar ce, mai, nevasta e masina de facut gogosi? Nu e de ajuns ca spala vasele?
Da

#94
costinthebest

costinthebest

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 16.01.2007
Am reușit și eu astăzi să fac gogoși.
Am combinat mai multe rețete și au iesit bune. Nu toate au ieșit pufoase, unele au fost mai seci. Cred că nu le-am frământat destul.

Am pus 1 cub de drojdie proaspătă (25g), am început cu 350 g de faină (grania) dar în total am folosit în jur de 450 g. Am mai pus un ou, esență de rom și de vanilie, o lingură de zahăr, 50 grame unt topit, cald, în jur de 300 ml lapte cald și puțină sare.
Am amestecat într-un bol zahărul cu drojdia si cu putin lapte cald, apoi în recipientul de framantat (adică un lighenuș) am pus făina. După 5 minute am pus conținutul din bol peste făină, laptele rămas, untul, esența de rom și vanilie și un praf de sare și la sfârșit o linguriță de ulei. Am amestecat, am frământat și am lăsat o oră și 10 minute să crească. apoi am întins aluatul și le-am porționat cu un pahar. Le-am prăjit în ulei incins și cand au fost gata, le-am dat cu zahar pudră.

Nu pot să vă recomand rețeta pentru ca eu nu sunt mulțumit de textură, deși ceilalți care au mâncat au spus că sunt foarte bune.
Gustul e foarte bun, dar la pufoșenie mai am de lucrat.

Attached Files


Edited by costinthebest, 27 October 2018 - 19:41.


#95
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Acuma mananc gogosi puhave si calde

#96
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,082
  • Înscris: 09.01.2007
Duminica o verisoara a trantit la misto niste gogo umplute cu telemea.
Cand le-am vazut am fost sigur ca sunt de la McD, numai ca primul era la 60 km distanta.
Nu am putut face poze ca eram cu mainile in boasca de tescovina :)
Cu faina 7 Spice, perfect rotunde si pufoase.

#97
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,442
  • Înscris: 30.10.2003
Se pare ca am orbul gainii, ca nu am vazut reteta cand ai postat. Posted Image
Saptamana asta sigur mai fac o incercare. Am sa incerc reteta ta.

#98
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,441
  • Înscris: 04.05.2006

View Postoverseas, on 29 octombrie 2018 - 10:33, said:

Duminica o verisoara a trantit la misto niste gogo umplute cu telemea.
Cand le-am vazut am fost sigur ca sunt de la McD, numai ca primul era la 60 km distanta.
Nu am putut face poze ca eram cu mainile in boasca de tescovina :)
Cu faina 7 Spice, perfect rotunde si pufoase.
Da, fainurile astea aditivate, dacă iei una pe care scrie ca e pt patiserie, substituie mult din lipsa de experiența a executantului și/sau lipsa unor ingrediente de calitate buna, cum sunt cele folosite de bunicii noștri.

#99
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,082
  • Înscris: 09.01.2007
Ciudat, rudele mele folosesc 7 Spice ca nu ar avea aditivi, cica pe alea de Grania scrie nu stiu ce tampenii ar contine.

#100
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Dupa parerea mea, 7Spice e cea mai buna faina românească. Fac paine o data la 2-3 zile si am testat cam toata gama de faina românească. Am incercat si faina ungureasca Liszt si nu mi-a placut. In urma cu vreo opt ani luam de la o autoservire de cartier o faina ungureasca foarte buna, nu mai tin minte cum se numea: punga era alba si scria cu rosu si un pic de verde cu litere destul de mici pe centrul pungii. Poate stie vreunul din colegi despre ce faina e vorba.

#101
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,441
  • Înscris: 04.05.2006
Nu pe toate scrie cu ce sunt tratate. Cel mai simplu test, folosit in bucatarii, e sa iei niste faina si sa o amesteci cu apa, pana cand iese un aluat moale si usor fluid...undeva la jumatatea distantei dintre aluat de clatite si cel de cozonac :). Lasi aluatul respectiv la temperatura camerei pentru cateva ore. Daca isi creste volumul, este aditivata.

#102
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
Am făcut si eu retete cu "self raising flour", nu stiam ca se găsește, dar se face adaugand o anumita cantitate de praf de copt in anumita cant.faina.

#103
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Am dat de asta pe youtube si mi s-a parut interesantă ideea de a pune la prajit gogoșile in forma de sfera. Tot cei care au comentat spun ca au iesit super bune.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Bsa5EPbsa28?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate