Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua
 Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra
 Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...
 La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete
 

casă din Lazu Vegas

- - - - -
  • Please log in to reply
287 replies to this topic

#217
zamolxis01

zamolxis01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 11.09.2011
Am montat vata bazaltica de 20 cm, la pieptene, pe fatada de caramida tencuita . Am folosit un adeziv bun (P50) si majoritatea placilor le-am prins cu 3 dibluri in V. Nu am avut nicio problema.

#218
p0rtalu

p0rtalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 13.10.2015
Am prezentat aceasta modalitate de prindere constructorului și a rămas să mai discutăm, o să vă arăt o modalitate preferată zilele următoare.
În legătură cu țigla, fabrica din Portugalia a fost vândută și este mai dificil să aduc creaton lusa, mi s-a recomandat kebe din Grecia,  atașez o poză de la un beneficiar, ce părere aveți.

View Postzamolxis01, on 29 noiembrie 2019 - 07:58, said:

Am montat vata bazaltica de 20 cm, la pieptene, pe fatada de caramida tencuita . Am folosit un adeziv bun (P50) si majoritatea placilor le-am prins cu 3 dibluri in V. Nu am avut nicio problema.
20cm vata de ce suport a fost prinsă, merge o cărămidă plină brikstone de 12.5cm sau 25cm

Attached Files


Edited by p0rtalu, 08 January 2020 - 21:34.


#219
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Faina casa . Si intrarea :)


#220
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Buna cola lu Portalu.Te mai astept cand ai chef de barfa

#221
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postp0rtalu, on 08 ianuarie 2020 - 21:32, said:

În legătură cu țigla, fabrica din Portugalia a fost vândută și este mai dificil să aduc creaton lusa, mi s-a recomandat kebe din Grecia,  atașez o poză de la un beneficiar, ce părere aveți.
Cate cicluri inghet-dezghet suporta? Nu de alta dar in Grecia nu are mare nevoie de treaba asta pe cand in Ro...cam da! ;)

#222
p0rtalu

p0rtalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 13.10.2015

View Postcatalijns, on 09 ianuarie 2020 - 17:01, said:

Cate cicluri inghet-dezghet suporta? Nu de alta dar in Grecia nu are mare nevoie de treaba asta pe cand in Ro...cam da! Posted Image

Resistance to frost 150 cycles (EN 539-2) de pe site-ul producătorului

View Postbogumilandia, on 09 ianuarie 2020 - 16:57, said:

Buna cola lu Portalu.Te mai astept cand ai chef de barfa

și mie îmi place cola, muuult

Edited by p0rtalu, 09 January 2020 - 17:07.


#223
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Intotdeauna m-am intrebat de fapt cum sta treaba cu ciclurile astea, ca mi se pare foarte putin. Adica intr-un sezon pot fi si 10-20 cicluri, ba chiar mai multe, ma uit la zilele astea, sunt temperaturi negative noaptea, pozitive ziua.  Asta ce inseamna? Ca se farama in 10 ani ? Pe de alta parte ma uit la case pe care tigla are 100+ ani si nu da semne ca s-ar transforma prea curand in nisip.

#224
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View PostBylly00, on 10 ianuarie 2020 - 11:03, said:

Intotdeauna m-am intrebat de fapt cum sta treaba cu ciclurile astea, ca mi se pare foarte putin. Adica intr-un sezon pot fi si 10-20 cicluri, ba chiar mai multe, ma uit la zilele astea, sunt temperaturi negative noaptea, pozitive ziua.  Asta ce inseamna? Ca se farama in 10 ani ? Pe de alta parte ma uit la case pe care tigla are 100+ ani si nu da semne ca s-ar transforma prea curand in nisip.

Da, recunosc ca nici eu nu sunt lamurit pe acest subiect desi am ales tigla ceramica. Nu cred ca se calculeaza asa ciclurile, nu ingheata la -1 si dezgheata la +1, adica tigla ca doar nu e ..apa :).  Tigla veche care nu cred ca era coapta in conditiile actuale de la marii producatori  rezista gen 100 de ani. la biserica neagra din piata sfatului din Brasov se schimba tigla pe anumite portiuni de acoperis, langa ea e tigla veche de probabil destul peste 100 de ani, se poate observa cate ceva.

Producatori precum Creaton ofera garantie 50 de ani deci nu cred ca e asa mare riscul asta..

#225
p0rtalu

p0rtalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 13.10.2015
Continuăm proiectul.

Attached Files



#226
p0rtalu

p0rtalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 13.10.2015
Pregătit pentru turnare dar
trebuie să mai cer niște distanțieri perimetral centură, să mut chepeng-ul și să fac o cutie pentru gaura de coloană aerisire mâine dimineață până ajunge betonul.

Attached Files


Edited by p0rtalu, 23 April 2020 - 19:49.


#227
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Daca chepengul ala din poze e lipit de centura.. nu e prea grozav. Ar trebui lasat ceva spatiu fata de perete, ca sa poti monta/deschide scara de acces

#228
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

 wizake, on 23 aprilie 2020 - 20:54, said:

Daca chepengul ala din poze e lipit de centura.. nu e prea grozav. Ar trebui lasat ceva spatiu fata de perete, ca sa poti monta/deschide scara de acces

Da, super buna observatia lui wizz, eu am fost in situatia asta si ca sa pot deschide scara de acces  a trebui sa tai din placa vreo 2 cm dintr-o laterala mica a golului de acces. Presupun ca sub grinda de pe laterala mica (latime) a golului de scara o sa fie ceva perete/usa de acces in camera si tot acolo o sa fie prinderile scarii de acces in pod. Daca e asa asigura-te ca  golul are vreo 3-4-5 cm in plus pe lungime a.i. sa poti monta cadrul usii ceva mai departe de acea grinda si sa se poata deschide ok.

PS: bordajele pe toate laturile golului nu mai sunt la moda ? Posted Image

Edited by catalijns, 24 April 2020 - 07:24.


#229
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Pfoaaa, da' mare este...
Doamna @portalu ce zice, cate cameriste angajati? :P

 p0rtalu, on 10 aprilie 2020 - 10:41, said:

Continuăm proiectul.
Spor si nervi de otel!
Pare-se ca mai ai putin si scapi de partea usoara.... :P

#230
p0rtalu

p0rtalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 13.10.2015
S-a mutat chepeng-ul, am lăsat un gol de 70x70cm, momentan nu am soluția pentru scară.
Am turnat și placa.
Eu sunt mulțumit, continuăm cu șarpanta și țîgla de săptămâna viitoare, până atunci trebuie să mă hotărăsc la ce înălțime fac centura de cărămidă.

Aveți vreo recomandare pentru un instalator sau o firmă serioasă?
PS. ce fac greșit de ies pozele întoarse?

Attached Files


Edited by p0rtalu, 24 April 2020 - 11:46.


#231
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,903
  • Înscris: 27.02.2008
vezi ce chepengurile alea mai profi au dimensiuni diferite..Eu am de 70/120. E cam la limita 70/70.

#232
p0rtalu

p0rtalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 13.10.2015
după ce am turnat mi-a spus un muncitor că „alea de la Dedeman au 120cm”, proiectantul a dat 70x70cm, voi vedea ulterior, bine ca l-am mutat din fața ușii dormitorului.

#233
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

 p0rtalu, on 24 aprilie 2020 - 14:57, said:

după ce am turnat mi-a spus un muncitor că „alea de la Dedeman au 120cm”, proiectantul a dat 70x70cm, voi vedea ulterior, bine ca l-am mutat din fața ușii dormitorului.

La 70X70 o sa ai un incentive serios referitor la silueta, asta daca vrei sa mai ajungi prin pod vreodata.. Posted Image)

Edited by catalijns, 24 April 2020 - 16:21.


#234
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Salut Portal.Iti dau numarul unui baiat care se ocupa de sanitare(in privat daca te intereseaza).E cum ne place noua...vorba lunga.
PS. si lui ii place Cola :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate