Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

casă din Lazu Vegas

- - - - -
  • Please log in to reply
287 replies to this topic

#253
p0rtalu

p0rtalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 13.10.2015
8 trepte de la parter, prima lxh 26.5x25cm, restul 7 sunt de 26.5x16.5cm, 6 trepte de la podeț 26.5x16.5cm + ultima are h 14cm.

Edited by p0rtalu, 09 June 2020 - 11:10.


#254
p0rtalu

p0rtalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 13.10.2015
Ne-am apucat de zidărie,  cea spartă o dau deoparte și incerc să o dau inapoi, dacă nu reușesc o păstrez la gard.
Soluția dată de constructor pentru a garanta ancorarea bună a vatei bazaltice se adaugă ciment in primele 3 și ultimele 3 găuri de aer iar nut și feder parțial, zidire pe orizontală clasică cu amestec nisip multibat și ajutat cu ciment. In 2 zile 4 paleti de cărămidă, mai sunt 11 zile cel putin iar apoi trecem la interior.

Attached Files


Edited by p0rtalu, 16 June 2020 - 18:44.


#255
angajatul_anonim

angajatul_anonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 22.04.2010
Alea sunt fisuri aparute in urma manipularii paletului (incarcare/descarcare/transport). Am nimerit si eu un palet in care 80% din caramizi aveau fisuri asemanatoare si nu am folosit mai nimic din el. Apoi am fost mai atent cand imi livrau paletii; verificam fiecare palet inainte de a il descarca si daca era cu probleme il refuzam. Si la mine agentul de vanzari de la Dedeman s-a batut cu pumnul in piept ca imi returneaza banii pe palet, insa la final s-a facut ca ploua. Concluzia: paza buna trece primejdia rea! Iti recomand sa refuzi pe viitor paletii in care observi caramizi fisurate.
Inca ceva...intr-adevar, paletul cu care am avut eu probleme era tot din gama PTH (PTH de 25 mai exact). Am zidit si cu blocuri STH care sunt mult mai zdravane si mai rezistente, iar cu paletii respectivi nu am avut exeperiente de genul.

#256
p0rtalu

p0rtalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 13.10.2015
Arată rău de tot, mâine vine directorul de vânzări regional și văd ce soluție îmi oferă.  Din palet dau deoparte aprox 15 bucăți cu probleme.
Parterul cred ca îl fac cu poroterm profi 30.

Attached Files


Edited by p0rtalu, 17 June 2020 - 14:56.


#257
RALLYMAN

RALLYMAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 13.09.2004
Eu construiesc cu Porotherm 30 N+F Profi si pot sa spun ca in 4 zile x 2 zidari, s-au zidit aproximativ 21 paleti x 5mp/palet = 105 mp ... sant 80 caramizi/palet ... caramida fabricata in HU ... caramida si peretii arata foarte bine, perfect drepti ... dealtfel #p0rtalu m-a si vizitat astazi si a vazut despre ce este vorba ... multumesc ptr. vizita ! Diferenta de pret este destul de mica, aceasta (Profi) avand si mortarul, 1 sac/palet, inclus in pret ... noi am folosit 10saci la 16 paleti ... deci e mai mult decat suficient). Primul rand de caramizi se pune cu mortar de uz general ... Adeplast MZ5 ... ideea este sa la pui la poloboc perfect atat pe orizontala cat si pe vericala ... restul e joaca de copii ...
O sa pun cateva poze ... si o sa incerc sa fac si eu un jurnal de casa cu multe poze si raspunsuri la intrebari ... povesti in limita timpului disponibil ...

Edited by RALLYMAN, 17 June 2020 - 18:27.


#258
RALLYMAN

RALLYMAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 13.09.2004
Ca si pierderi ... ca nu-mi mai da dreptul sa reeditez postarea anterioara ... maxim 10 caramizi rezultate din spargeri la manipulare incarcare/descarcare paleti sau taieturi nereusite sau neglijenta constructorilor ... ceea ce este excelent ...

#259
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Posted Image  Posted Image
Ce mai faci fratie, respiri.....

#260
p0rtalu

p0rtalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 13.10.2015
Iau 2 paleti de profi 30, atât sunt pe stoc, iau ce a rămas de la colegul, același furnizor, saptamana viitoare îmi aduce de la Sibiu încă 18 paleti pentru parter.
Robust rămâne doar la etaj, din 8 paleti am dat deoparte 45 bucăți sparte, încă 8 paleti de desfacut. Reprezentantului porotherm mi-a spus ca face proces verbal și recuperez banii pe ele.

Attached Files



#261
RALLYMAN

RALLYMAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 13.09.2004

 viotl, on 17 iunie 2020 - 22:09, said:

Posted Image  Posted Image
Ce mai faci fratie, respiri.....
Multe salutari Vio ! Am intrat si eu in febra constructiilor ... respir numai fiare, betoane si praf de caramida ... Posted Image ... am o gramada de poze de la constructie, numai sa-mi spui cum le putem share-ui impreuna ... daca ai drum in Constanta te astept pe tarla la un schimb de experienta si de ce nu ? ... am un frigider bine echipat Posted Image ... da-mi pe privat un nr. de tel. sa-ti trimit locatia pe whatsapp si o letoda de a share-ui pozele.

 p0rtalu, on 18 iunie 2020 - 13:18, said:

Iau 2 paleti de profi 30, atât sunt pe stoc, iau ce a rămas de la colegul, același furnizor, saptamana viitoare îmi aduce de la Sibiu încă 18 paleti pentru parter.
Era tot comanda mea, nu au ramas, ca astea se aduc NUMAI la comanda ca nu prea stiu constructorii/beneficiarii de ele  ...  dar am nevoie de ele abia peste 2-3 saptamani, am de cofrat/turnat stalpii si centura+placa peste parter ... foloseste-te de ele si sa fie intr-un ceas bun !!! Am vb. cu dl.Savu azi ca mai am de luat de acolo vreo 14 paleti ... ma intreba cum sa-i aduca ... cati de 30 si cati de 12 ...

PS: Am incercat azi sa dezlipim o caramida pusa acum 2 zile ... nu a iesit decat cu ,,fierastraul" de debitat caramizi, sau mai exista posibilitatea sa o spargem pur si simplu, ca lipitura nu a vrut sa cedeze cu niciun chip ...

#262
p0rtalu

p0rtalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 13.10.2015
dap mersi, bine ca aveau ceva pe stoc ca vreau sa trasez parterul maine, dar cum le zidesc pe orizontala, iau o sanie, o bidinea sau cum s-o numi...

#263
RALLYMAN

RALLYMAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 13.09.2004

 RALLYMAN, on 17 iunie 2020 - 18:25, said:

Primul rand de caramizi se pune cu mortar de uz general ... Adeplast MZ5 ... ideea este sa la pui la poloboc perfect atat pe orizontala cat si pe vericala ... restul e joaca de copii ...


#264
RALLYMAN

RALLYMAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 13.09.2004
Al doilea strat de caramizi si mai in sus se face astfel: cu un trafalet mai flocos ungi stratul de jos cu mortar iar caramizile pe care le pui peste le inmoi in mortar cu fata pe care o asezi peste randul de jos ... trebuie sa prinda pe toate suprafata de asezare niste tzurtzuri de mortar ... apoi o asezi peste. Mortarul trebuie sa fie de consistenta smantanii si il pui intr-o cadita/targa de preparat mortarul ... sant unele negre de 90 litri la Dedeman. Toate caramizile trebuiesc udate cu furtunul in palet inainte de zidire dar sa nu siroiasca de apa, mai ales cele pe care le inmoi in mortar ca nu se mai lipeste mortarul pe toata suprafata lor ... sa fie umede doar.

#265
p0rtalu

p0rtalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 13.10.2015
am inteles pana la urma, cu trafaletul de burete intins rostul orizontal si chiar devine joaca de copii. se zideste mult mai repede si zidarii nu mai vor sa auda de zidit clasic.
mersi colegul

Edited by p0rtalu, 20 June 2020 - 08:15.


#266
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Care e ideea la stilul acesta de zidire? Poze?

#267
p0rtalu

p0rtalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 13.10.2015
În cazul meu ideea este ca este mai buna caramida profi și nu este sparta sau fisurata. Am făcut un test la parter și sunt mai multumit de calitatea zidariei, termin etajul cu robust zidire clasică iar parterul v-a fi făcut cu profi.

Attached Files



#268
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Ma refer la aplicarea mortarului ca la bca, pat subtire pe orizontala, nimic pe verticala.
Singurul "avantaj" pe care il vad e lipsa puntii termice a mortarului, dar oricum e inutil fiindca se izoleaza suficient in 2020 sa nu ai punti nici la stalpi/centuri. Deci care ar fi alte beneficii?

#269
p0rtalu

p0rtalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 13.10.2015
Eu am schimbat-o deoarece aveam multe pierderi din robust și ma deranja sa la vad sparte în condițiile în care am luat jumătăți, chiar dacă mi s-a promis ca le dau înapoi. Dacă se fac calcule este posibil sa ajungă la același preț daca se i-a in calcul folosirea mortarului în pat subțire dat de producător gratuit, 1 sac/palet.

#270
p0rtalu

p0rtalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 13.10.2015
Se lucrează în forță, în  2 zile s-au zidit 10 paleti profi.

Attached Files


Edited by p0rtalu, 23 July 2020 - 18:27.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate