Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

casă din Lazu Vegas

- - - - -
  • Please log in to reply
287 replies to this topic

#235
p0rtalu

p0rtalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 13.10.2015
Trebuie să mă hotărăsc cum încălzesc casa, nu am găsit o soluție care să îmi convină, se pare că se miscă foarte greu cu utilitățile și cer foarte mulți bani pentru branșamente, (branșament gaz costă 46000ron=3 beneficiari, apa peste 5000ron iar pentru curentul electric nu am ATR favorabil, urmează să se dezvolte rețeaua de enel sau primărie (nu se știe exact) cu un transformator pentru o duzină de beneficiari care au recepția făcută și s-au mutat.

Mă gândesc la o soluție off-grid cu invertor hibrid suport panouri fotovoltaice + eolian legat pentru o pompă de căldură, trebuie să caut niște recomandări, multe informații de cultură de procesat.
În zonă este vânt puternic dinspre mare aproximativ de la ora 0900 până la 1900, apoi se mai domolește.

Atașez un plan acoperiș, ce zone prezintă un randament mai ridicat pentru panouri fotovoltaice?

Attached Files


Edited by p0rtalu, 29 April 2020 - 12:38.


#236
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 23.02.2007

 p0rtalu, on 29 aprilie 2020 - 12:36, said:

urmează să se dezvolte rețeaua de enel sau primărie (nu se știe exact)
Pot presupune eu mai exact: de catre beneficiari.

#237
vslmarcel

vslmarcel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 13.02.2006

 p0rtalu, on 29 aprilie 2020 - 12:36, said:

Trebuie să mă hotărăsc cum încălzesc casa, nu am găsit o soluție care să îmi convină, se pare că se miscă foarte greu cu utilitățile și cer foarte mulți bani pentru branșamente, (branșament gaz costă 46000ron=3 beneficiari, apa peste 5000ron iar pentru curentul electric nu am ATR favorabil, urmează să se dezvolte rețeaua de enel sau primărie (nu se știe exact) cu un transformator pentru o duzină de beneficiari care au recepția făcută și s-au mutat.

Mă gândesc la o soluție off-grid cu invertor hibrid suport panouri fotovoltaice + eolian legat pentru o pompă de căldură, trebuie să caut niște recomandări, multe informații de cultură de procesat.
În zonă este vânt puternic dinspre mare aproximativ de la ora 0900 până la 1900, apoi se mai domolește.

Atașez un plan acoperiș, ce zone prezintă un randament mai ridicat pentru panouri fotovoltaice?
Eu am achitat 3000 pentru gaz,mai jos de tine.Am obtinut avizul ATR.  .Primaria plateste,a platit cica, la Enel ptr transformator la capatul strazii, mele ,dar nici eu inca nu am facut receptia. Sa vedem...Apa? cand o sa vrea Stroe de la raja,dar am put in curte.

#238
p0rtalu

p0rtalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 13.10.2015
Ne mișcăm încet dar sigur.
Am altă problemă,  nu găsesc înțelegere la primărie pentru prelungirea AC care a expirat in pandemie.

Attached Files



#239
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
sunt si eu in aceeasi situatie.
conform legii, autorizatiile de constructie se prelungesc automat pe perioada starii de urgenta.
Ar trebui sa cumoasca si ei legea.

http://legislatie.ju...mentAfis/223831 (articolul 14)

Eu am depus azi pentru prelungire. (ma rog, am trimis actele prin curier, caci nu mai lucreaza cu publicul)

#240
p0rtalu

p0rtalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 13.10.2015
nu vor sub nicio formă și aberează, nu găsesc deloc înțelegere, există o posibilitate să merg în audiență la primar, dacă primaria face ciudățenii cui te adresezi, prefectului?
conform legii avem 90 zile de la încetarea stării de urgență să o prelungim.

Edited by p0rtalu, 22 May 2020 - 21:21.


#241
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
pana la urma, daca autorizatia a expirat ce se intampla? desi am depus pentru prelungire, marturisesc ca nu stiu :)
nu poti face receptia casei?

#242
p0rtalu

p0rtalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 13.10.2015
recepția casei se face numai în termen cu AC, cred că, singura posibilă variantă este să scot o altă autorizație de construire, alți bani altă nebunie.

#243
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Oricum, și pentru prelungire am platit 767 de lei. Deci tot costa bani.

#244
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009

 wizake, on 22 mai 2020 - 22:31, said:

Oricum, și pentru prelungire am platit 767 de lei. Deci tot costa bani.

La noi a costat 250 de lei in noiembrie. Depinzi de bunavointa unora din pacate.

#245
p0rtalu

p0rtalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 13.10.2015
Până la urmă se rezolvă cu A.C.,au înțeles OUG și o vor prelungi.
Am altă discuție, cică caramida porotherm din poză ar fi rebut, am găsit un client care face retur. Voi ce înțelegeți din poze?  Când te uiți în blocul ceramic poți vedea mici fisuri, ele sunt în jur de 10-12 pe bucată.
Eu zic că  ar fi o problemă cu transportul și cu descărcarea cărămidei.
CE 220420A1658W3710.
Trebuie să ne apucăm de zidire și nu știu dacă merită 6.5ron/buc de porotherm robust 30.

Attached Files



#246
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
cred ca toate caramizile au fisuri din astea mici

#247
p0rtalu

p0rtalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 13.10.2015
M-am tot uitat la mai mulți distribuitori și așa arată.

#248
vslmarcel

vslmarcel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 13.02.2006
Eu am luat robust de 30/25 anul trecut de la Dede... erau produse de fabrici diferite,SIbiu parca si Dambovita. Era si culoarea diferita si cele de Sibiu parca erau mai finisate.Asa au trimis paletii.

#249
p0rtalu

p0rtalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 13.10.2015
Am vb cu reprezentantul local, normativul acceptă 1 fisură exterior cu 2 la interior, ce este mai mult se schimbă sau banii înapoi.  
Am luat și țîgla, de la kebe, mi se pare puțin roșiatică față de ce am văzut prima dată.

Attached Files



#250
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

 p0rtalu, on 05 iunie 2020 - 18:11, said:

Am vb cu reprezentantul local, normativul acceptă 1 fisură exterior cu 2 la interior, ce este mai mult se schimbă sau banii înapoi.  
Am luat și țîgla, de la kebe, mi se pare puțin roșiatică față de ce am văzut prima dată.
felikitari.
ce dimensiuni au treptele

 p0rtalu, on 05 iunie 2020 - 07:18, said:

M-am tot uitat la mai mulți distribuitori și așa arată.
E cumva de Gura Ocnitei? Pe vremea mea umbla un folclor.

#251
porumbelul_alb

porumbelul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 03.02.2006

 p0rtalu, on 05 iunie 2020 - 07:18, said:

M-am tot uitat la mai mulți distribuitori și așa arată.

Cemacon ai luat in considerare? Eu am găsit-o pe cea de 29 la 5.2 ron/buc
La Cemacon poti cumpara si jumătăți, care te ajuta la goluri.

Edited by porumbelul_alb, 06 June 2020 - 21:20.


#252
p0rtalu

p0rtalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 13.10.2015
Le măsor mâine și iti spun, intre timp am descoperit sketchup si mi-am pus proiectul acolo, foarte tare programul.
Referitor la caramida am vazut si cemacom, arata bine din paleti, nu sunt crapate, fisurate iar golurile de aer sunt mai mari fata de porotherm.
Ma hotarasc saptamana aceasta si ne apucam de treaba.

Attached Files


Edited by p0rtalu, 08 June 2020 - 20:26.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate