Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Calculator calorii arse

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#37
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,477
  • Înscris: 04.05.2006

 andreic, on 22 octombrie 2018 - 18:44, said:


Exagerezi, nici daca mananc o pizza mare de 450 grame tot nu trec de 300kcal
Muta virgula cu una mai la dreapta :)
O foccacia simpla are aprox 1000

#38
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007
Acu' mi-ai facut pofta de foccacia (din aia unsa cu usturoi si cu parmezan)... Posted Image

#39
lstefanescu14

lstefanescu14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 23.05.2011

 giuliani, on 23 octombrie 2018 - 09:19, said:


Uite niste date de pe un site italian, nu zic ca-s 100% corecte, insa asa ca sa vezi pe unde te incadrezi:
Pizza margherita: 270 calorie ogni 100 grammi
Pizza al prosciutto: 275 calorie ogni 100 grammi
Pizza quattro stagioni: 285 calorie ogni 100 grammi
Pizza capricciosa: 320 calorie ogni 100 grammi
Pizza ai quattro formaggi: 330 calorie ogni 100 grammi


Deci o Pizza Margherita de 450g are fix 1215Kcal dupa calculul ala. Dar pizza romaneasca nu-i pizza italiana, e posibil sa contina si mai multe calorii.
Iar o bere de 0.5l are in jur de 200-220 de calorii
https://www.csid.ro/...-berea-13074748

Deci, o pizza margherita plus trei beri = 1215 + 3 x 220 = 1875 calorii
ptuuu
mi ai facut pofta de bere , iar imi stric dieta.
da, compensez.
Mers pe jos 10 000 de pasi pe zi cam 7 kilometri , atentia doar pe respiratie , care e abdominala .
Cred ca ar trebui sa inceapa sa apara informatii referitoare la exercitiile fizice cu specificatii de mentinere a atentiei si insotite de o respiratie corecta.
E diferenta foarte mare daca mergi pe jos 2 ore si gandurile iti zboara aiurea fata de un mers cum am zis mai sus.
Cea mai simpla diferenta si care poate fi sesizata imediat e ca nu te mai plictisesti in timpul mersului sau a altui exercitiu.
A doua diferenta e reducerea masiva a gandurilor care iti trec prin  cap , astea fiind mari consumatori de energie si nu numai.

#40
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015

 richelieu, on 22 octombrie 2018 - 14:51, said:

70-80% din pulsul maxim, care e 220-vârsta :)
Chestii teoretice ;)

Am inceput sa lucrez cu sotia la sala, i-am facut un program combinat greutati si cardio. Ideea e ca in antrenamentele cu greutati ma pricep foarte bine, la astea cardio mai slab fiindca eu nu fac asa ceva.

Ca sa o sustin am urcat si eu pe o bicicleta si i-am dat foiala vreo 20 min dar ma cam plictiseam, in plus, cand am vazut cat de putine calorii arata ca am ars mi-am zis ca-i pierdere de timp.
Am intrebat de puls fiindca nu prea stiam ce efort sa-i recomand. Cam problematic cu ea, vad ca de cateva zile o doare inima. Nu stiu cat de indicat i-ar fi antrenamente de astea. Pe de alta parte, cam are probleme cu tiroida, asa ca dieta singura nu prea functioneaza, deja mananca destul de putin, nu pot sa-i interzic total sa mai manance.


#41
lstefanescu14

lstefanescu14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 23.05.2011
Depinde de cat antrenament are.
Depinde si de varsta.
Nevasta mea sustine intr una ca ea nu trebuie sa mearga pe jos prea mult , ca asa I a spus doctorita de familie, ca are varice , mostenire genetica.
Mie mi se pare o prostie , da na , n am ce sa zic , unde s a mai vazut sa ti recomande doctor sa nu mergi pe jos?
O fi ceva , ce nu stiu.
La fel la cardio.
Trebuie luat incet , daca nu exista antrenament in spate.
mi aduc aminte ca incepusem sa fac alergare pe loc , in urma cu vreo 5 ani.
Am pus o si pe vara mea , zicea ca are mici probleme cu inima.
Da , cred ca problemele erau mari , pt ca n a reusit sa faca mai mult de 300 de pasi alergare pe loc si a oboist groaznic.
Asta in conditiile in care ii aratam ca sedentary si neantrenat de loc faceam fara effort 3 sau 4000 de pasi alergare pe loc.
Parerea mea , este , ca e doar lipsa de antrenament .

Un caz mai deosebit este de exemplu cand curat gresia pe 6 metri patrati.
pun un detergent puternic pe o carpa si frec bine zonele murdare si cu diverse depuneri.
Este nenorocire.
5 minute de frecat imi consuma toata energia .
Efortul f intens chiar daca e pe termen f scurt omoara toata energia.
De asta probabil si exercitiile Tabata sau hiit sau cum le zice sunt f greu de facut.

Poti sa mai faci un test cu sotia.
Pe steper..
Eu am unul acasa si mai exersez din cand in cand.
Ideea e ca antrenamentul cardio incepe dupa 25 de minute de steper.
Bun.
In functie de cat este omul de antrenat , la steper incepe sa curga transpiratia dupa 10 , 15 , maxim 20 de minute.
Deci clar la 25 de minute de miscat picioarele pe steper , curge apa pe om ca din fantana..
In mod normal recomandarea e 15 sau 20 de minute pe steper cardio.
Acuma 20 plus 25 fac 40 de minute.
Cam asta zr fi norma de antrenament cardio pe steper.
Eu asa fac tot timpu cand ma antrenez pe steper.

#42
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007

 vinciun, on 23 octombrie 2018 - 17:40, said:



Am inceput sa lucrez cu sotia la sala, i-am facut un program combinat greutati si cardio. Ideea e ca in antrenamentele cu greutati ma pricep foarte bine, la astea cardio mai slab fiindca eu nu fac asa ceva.

Ca sa o sustin am urcat si eu pe o bicicleta si i-am dat foiala vreo 20 min dar ma cam plictiseam, in plus, cand am vazut cat de putine calorii arata ca am ars mi-am zis ca-i pierdere de timp.
Am intrebat de puls fiindca nu prea stiam ce efort sa-i recomand. Cam problematic cu ea, vad ca de cateva zile o doare inima. Nu stiu cat de indicat i-ar fi antrenamente de astea. Pe de alta parte, cam are probleme cu tiroida, asa ca dieta singura nu prea functioneaza, deja mananca destul de putin, nu pot sa-i interzic total sa mai manance.
Daca vrei sa vezi rezultate bune la calorii arse pe bicicleta baga o incalzire puternica la tot corpul timp de 5 min cu pulsul peste 120 altfel tu te pui la odihna în șa și lucrezi doar picioarele. In timpul ce pedalezi tine pulsul în jurul valorii de 120.
Cat despre dureri la inima (la soție mă refer), e normal să doară un mușchi neantrenat dar trebuie luat ușurel. Durerile dispar odată cu rezistenta la efort. E grav daca apar dureri cervicale. Acolo trebuie sa te oprești neapărat și continui doar după ce dispar de tot.

Edited by Mariusvlad2, 24 October 2018 - 12:57.


#43
gelutu980

gelutu980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 14.06.2016

 vinciun, on 23 octombrie 2018 - 17:40, said:

Am inceput sa lucrez cu sotia la sala, i-am facut un program combinat greutati si cardio. Ideea e ca in antrenamentele cu greutati ma pricep foarte bine, la astea cardio mai slab fiindca eu nu fac asa ceva.

Ca sa o sustin am urcat si eu pe o bicicleta si i-am dat foiala vreo 20 min dar ma cam plictiseam, in plus, cand am vazut cat de putine calorii arata ca am ars mi-am zis ca-i pierdere de timp.
Am intrebat de puls fiindca nu prea stiam ce efort sa-i recomand. Cam problematic cu ea, vad ca de cateva zile o doare inima. Nu stiu cat de indicat i-ar fi antrenamente de astea. Pe de alta parte, cam are probleme cu tiroida, asa ca dieta singura nu prea functioneaza, deja mananca destul de putin, nu pot sa-i interzic total sa mai manance.

O singura chestie... inima nu doare. Atunci cand te doare inima ...esti cam pa.

#44
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,631
  • Înscris: 07.02.2003

 fqx, on 22 octombrie 2018 - 19:05, said:

Deci, daca mananci 7 pizza mare intr-o zi, nu te ingrasi deloc Posted Image 7*300=2100 kcal.Mai gandestete:)
cu 7 da, cu una nu Posted Image 700 grame e totusi cam greu sa mananci chiar si pentru mine care sunt mare... Posted Image

 Michele-, on 22 octombrie 2018 - 19:32, said:

boss o felie de pizza are 300kcal.
Una babana poate.

De aici se iau date exacte cu cat gramaj etc...
http://calorii.onede.../calorii-pizza/

O pizza de 400 grame are per 100 grame sa zicem 220kc (quatro fromaggi real) deci 4 portii de 100 inseamna pana in 900kc toata. Ai alte exemple. Deci nu mai bagati dinalea cu mii dar mai ales aia cu berea ca ar trebui betivii sa fie toti cazane Posted Image

Edited by andreic, 24 October 2018 - 13:52.


#45
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

 andreic, on 24 octombrie 2018 - 13:49, said:

cu 7 da, cu una nu Posted Image 700 grame e totusi cam greu sa mananci chiar si pentru mine care sunt mare... Posted Image


Una babana poate.

De aici se iau date exacte cu cat gramaj etc...
http://calorii.onede.../calorii-pizza/

O pizza de 400 grame are per 100 grame sa zicem 220kc (quatro fromaggi real) deci 4 portii de 100 inseamna pana in 900kc toata. Ai alte exemple. Deci nu mai bagati dinalea cu mii dar mai ales aia cu berea ca ar trebui betivii sa fie toti cazane Posted Image
Cu 700 de grame nici nu te saturi intr-o zi:P

#46
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007

 gelutu980, on 24 octombrie 2018 - 13:23, said:



O singura chestie... inima nu doare. Atunci cand te doare inima ...esti cam pa.
Dezvolta puțin. Să știm ce altceva doare in piept, in partea stângă atunci când forțezi un organism neantrenat?

#47
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,477
  • Înscris: 04.05.2006
Muschii din zona. Intercostali, diafragma....etc. Inima in sine nu doare, are dreptate.

 lstefanescu14, on 23 octombrie 2018 - 18:00, said:

Depinde de cat antrenament are.
Depinde si de varsta.
Nevasta mea sustine intr una ca ea nu trebuie sa mearga pe jos prea mult , ca asa I a spus doctorita de familie, ca are varice , mostenire genetica.
Mie mi se pare o prostie , da na , n am ce sa zic , unde s a mai vazut sa ti recomande doctor sa nu mergi pe jos?
O fi ceva , ce nu stiu.
La fel la cardio.
Trebuie luat incet , daca nu exista antrenament in spate.
mi aduc aminte ca incepusem sa fac alergare pe loc , in urma cu vreo 5 ani.
Am pus o si pe vara mea , zicea ca are mici probleme cu inima.
Da , cred ca problemele erau mari , pt ca n a reusit sa faca mai mult de 300 de pasi alergare pe loc si a oboist groaznic.
Asta in conditiile in care ii aratam ca sedentary si neantrenat de loc faceam fara effort 3 sau 4000 de pasi alergare pe loc.
Parerea mea , este , ca e doar lipsa de antrenament .

Un caz mai deosebit este de exemplu cand curat gresia pe 6 metri patrati.
pun un detergent puternic pe o carpa si frec bine zonele murdare si cu diverse depuneri.
Este nenorocire.
5 minute de frecat imi consuma toata energia .
Efortul f intens chiar daca e pe termen f scurt omoara toata energia.
De asta probabil si exercitiile Tabata sau hiit sau cum le zice sunt f greu de facut.

Poti sa mai faci un test cu sotia.
Pe steper..
Eu am unul acasa si mai exersez din cand in cand.
Ideea e ca antrenamentul cardio incepe dupa 25 de minute de steper.
Bun.
In functie de cat este omul de antrenat , la steper incepe sa curga transpiratia dupa 10 , 15 , maxim 20 de minute.
Deci clar la 25 de minute de miscat picioarele pe steper , curge apa pe om ca din fantana..
In mod normal recomandarea e 15 sau 20 de minute pe steper cardio.
Acuma 20 plus 25 fac 40 de minute.
Cam asta zr fi norma de antrenament cardio pe steper.
Eu asa fac tot timpu cand ma antrenez pe steper.

Depinde de viteza si la stepperul ala. Nu mai sunt antrenat cum eram acum un an, insa eu cand il folosesc pe nivel 10 (adica aproximativ 4.5 etaje/minut), in 5 minute am puls 164 si transpir ca hidrantul.

#48
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Faptul că inima nu doare chiar nu știam.
Pulsul poate să ajungă la 164 din 2 motive:
1. Ești foarte obosit și atunci nu ai nici un beneficiu și faci mult rău organismului daca o sa continui.
2. Ești odihnit și intri in zona peak unde arderile sunt anaerobe iar antrenamentul nu mai e considerat cardio ci mai degrabă de creștere musculara.

#49
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,477
  • Înscris: 04.05.2006
Fac sala la 7 dimineața, nu pot fi atât de obosit :)
Dar stepperul este destul de solicitant ca aparat.
Bineînțeles, dacă ii setezi un level decent ;)

#50
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007

 richelieu, on 25 octombrie 2018 - 07:53, said:

Fac sala la 7 dimineața, nu pot fi atât de obosit :)
Eu am o rutina zilnica care implica un antrenament de 10 min HIIT sau 30 min cardio la prima ora a dimineții și minim 1.5 ore cardio si arte marțiale sau strenght si arte marțiale, deci 2 antrenamente zilnic. Uneori dimineața am pulsul mult mai mare decat după amiaza. Verificând parametri somnului si ai pulsului in repaos am constatat că dacă nu am un somn liniștit sau daca organismul se lupta cu o posibilă răceală, oboseala acumulata in timp sau stres, dimineața am un "demaraj" foarte dificil dar îmi revin pe parcursul zilei.

#51
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015

 Mariusvlad2, on 25 octombrie 2018 - 07:20, said:

Faptul că inima nu doare chiar nu știam.
Pulsul poate să ajungă la 164 din 2 motive:
1. Ești foarte obosit și atunci nu ai nici un beneficiu și faci mult rău organismului daca o sa continui.
2. Ești odihnit și intri in zona peak unde arderile sunt anaerobe iar antrenamentul nu mai e considerat cardio ci mai degrabă de creștere musculara.

Eu de proba am pedalat la o bicicleta si pulsul cu mare greu urca la 140 dar ii dadeam destul de bine zic eu. Arata aparatul ca dezvolt vreo 700watt. Mi-am propus sa-i dau un kw si abia a mai urcat pulsul putin dar cum am incetinit efortul, dupa vreun min a rescazut si pulsul.

Insa despre inima ca nu doare nu stiu unde ati luat-o.

#52
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007

 richelieu, on 25 octombrie 2018 - 07:53, said:

Dar stepperul este destul de solicitant ca aparat.
Eu zic să îl folosești doar daca nu ai unde sa urci scările. Nu intru acum in detaliu.

#53
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015
Imi pare ca nu-s eficiente bicicletele stationare, cel putin alea probate de mine. Trebuie sa te starui foarte mult ca sa arzi ceva calorii, cred ca multi chiar pot adormi pe ele.

Pentru conditionare (pentru mine nu sotie) folosesc mers fandat, step up, abdomene la bara, pistoale.. pot spune ca scot totul din mine cu ele. Astea le folosesc si pentru masa muscalara, diferenta e de incarcatura si timpul de repaus.

 richelieu, on 25 octombrie 2018 - 07:53, said:

Fac sala la 7 dimineața, nu pot fi atât de obosit :)
Dar stepperul este destul de solicitant ca aparat.
Bineînțeles, dacă ii setezi un level decent ;)

Spre rusinea mea de sportiv, nici nu stiu ce ala stepper. Un fel de scara rulanta sau schiurile alea :) ?. Cat despre scara aia rulanta habar nu am de ce pierd oamenii timpul pe ea. Ei doar plaseaza piciorul si ea vine singura..

#54
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007
Adormi pe ele daca nu stii sa le folosesti.
Cel mai eficient e sa faci sprinturi: rezistenta mica/pedalat la viteza mare (lucrezi muschii picioarelor) cu rezistenta mare/pedalat la viteza mica (daca apesi cum trebuie pe pedale, lucrezi si abdominalii).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate