Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Calculator calorii arse

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#1
lstefanescu14

lstefanescu14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 23.05.2011
Am gasit un calculator , nu stiu cat e de bun , dar rezultatele mi se par ciudate.
Daca nu fac nimic decat dorm si ma uit la televizor toata ziua , corpul arde 2200 de calorii.
Are el atata putere ?
Pe de alta parte , daca nu i dau cele 2200 de calorii si i dau decat 1500 pe zi , ar trebui in 3 luni de zile sa mor de malnutritie.
http://www.vitamax.r...ulator-energie/

Nu e bun calculatorul.
I am dat la misto 24 de ani , 178 cm inaltime , 30 de kg.
Daca exista asemenea om.
Rezultat calorii arse 1500.Jaf.

#2
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Nu este deloc jaf.
Am vazut zilele trecute un documentar pe BBC Earth, exact despre calorii.
Trei grupuri - acelasi interval de timp, vreo 4-6 ore CONTINUU: unul sta degeaba la TV, se mai uita pe telefon; al doilea face curatenie intensa in casa; al treilea face sport moderat/intens.
Ghici cum a fost rezultatul: pe locul 1 curatenie intensa, la distanta destule de mare; pe locurile 2 si 3, aproape la egalitate, stat degeaba si sport.
Deci, da, corpul consuma calorii ca la balamuc, chiar si cind stai degeaba.

#3
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007
Citeste si tu despre metabolismul bazal si cum variaza cu varsta.

#4
lstefanescu14

lstefanescu14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 23.05.2011
Ziceam ca e jaf din alt punct de vedere.
Daca tot te apuci sa faci un calculator ,ala programatoru putea sa bage niste functii , restrictii minimale si programul sa dea eroare, ori ei , au pus niste formule in functie de varsta , greutate si activitati zilnice.
In plus , zic ca e jaf si pentru faptul ca da diferente mari intre barbate si femei.
Copil de 10 ani , 2 metri , 400 de kg ,8 ore somn , 8 ore activitati grele si 8 ore activitati foarte grele.
Cum era de asteptat calculatorul suporta orice si da rezultat 46 000 de calorii daca e baiat si 9600 de calorii daca e fata .
Ofi bunicel pentru oameni normali , in anumite limite de varsta , inaltime , greutate .

#5
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Cel care face programele este  informatician , nu nutritionist .

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

 lstefanescu14, on 13 octombrie 2018 - 12:30, said:

Daca nu fac nimic decat dorm si ma uit la televizor toata ziua , corpul arde 2200 de calorii.
Are el atata putere ?
Daca ar fi adevarat nu ar mai fi obezi...
In realitate metabolismul bazal la un barbat corect conformat este in jur de 1630kcal/24k sau 70 pe ora si inseamna cam 65-70% din bugetul energetic tipic.

http://www.sfatmedic...abolismul_bazal

Sportivul in activitate vezi ca are un consum mai mare, e gresit ceva acolo, pe langa bazal crescut intervine si forta directa si efectul termic.

Edited by andreic, 13 October 2018 - 13:18.


#7
lstefanescu14

lstefanescu14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 23.05.2011

 trollerul_de_serviciu, on 13 octombrie 2018 - 12:50, said:

Nu este deloc jaf.
Am vazut zilele trecute un documentar pe BBC Earth, exact despre calorii.
Trei grupuri - acelasi interval de timp, vreo 4-6 ore CONTINUU: unul sta degeaba la TV, se mai uita pe telefon; al doilea face curatenie intensa in casa; al treilea face sport moderat/intens.
Ghici cum a fost rezultatul: pe locul 1 curatenie intensa, la distanta destule de mare; pe locurile 2 si 3, aproape la egalitate, stat degeaba si sport.
Deci, da, corpul consuma calorii ca la balamuc, chiar si cind stai degeaba.

S ar putea sa fie si surprise , la ala cu sport intens si foarte intens , daca facea Tabata 20 de minute se schimba situatia caloriilor arse.

 andreic, on 13 octombrie 2018 - 13:12, said:

Daca ar fi adevarat nu ar mai fi obezi...
S ar putea sa fie adevarat , obezii sigur baga mai multe calorii pe zi decat arde organismal.
Cred ca s au facut teste , n am acu la indemana , da daca il iei pe ala de 300 de kg si I dai decat 2000 de calorii pe zi , sigur slabeste , da nu prea rezista sa manance decat atat , face urat.

#8
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007

 lstefanescu14, on 13 octombrie 2018 - 13:10, said:

Ziceam ca e jaf din alt punct de vedere.
Cum era de asteptat calculatorul suporta orice

Si cu ce te deranjeaza asta? Nu inteleg...
E vorba despre o formula.

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

 lstefanescu14, on 13 octombrie 2018 - 13:16, said:

Cred ca s au facut teste , n am acu la indemana , da daca il iei pe ala de 300 de kg si I dai decat 2000 de calorii pe zi , sigur slabeste , da nu prea rezista sa manance decat atat , face urat.
Da ala de 300 consuma la mers mai mult ca un om mai usor, la fel si echilibrul termic e mai consumator.

Edited by andreic, 13 October 2018 - 13:19.


#10
lstefanescu14

lstefanescu14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 23.05.2011
Nu m ar deranja , daca as sti sigur ca formula din program e cat de cat corecta si testata sufficient.
Chiar ar fi de real ajutor calculatorul , sa ti dai seama mai usor cate calorii arzi pe zi.
Adica unu gras isi face repede un calcul ce mananca , face 4000 de calorii din mancare si dup aia isi calculeaza activitatile ca sa arda 4300.

#11
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

 andreic, on 13 octombrie 2018 - 13:12, said:

Daca ar fi adevarat nu ar mai fi obezi...
In realitate metabolismul bazal la un barbat corect conformat este in jur de 1630kcal/24k sau 70 pe ora si inseamna cam 65-70% din bugetul energetic tipic.

http://www.sfatmedic...abolismul_bazal

Sportivul in activitate vezi ca are un consum mai mare, e gresit ceva acolo, pe langa bazal crescut intervine si forta directa si efectul termic.
Fa un calcul sa vezi cum mananci lejer 2000 kcal la o singura masa, si apoi vei vedea de ce exista obezi.Poti arde lejer 5000 kcal pe zi, insa nu te ajuta cu nimic daca mananci 6000.100 ml bere are 45 kcal, ai bagat 4 beri intro zi, ai deja 900 kcal mancate, nu mai vorbesc ca berea merge de minune cu mici si cartofi prajiti...

#12
lstefanescu14

lstefanescu14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 23.05.2011

 andreic, on 13 octombrie 2018 - 13:19, said:

Da ala de 300 consuma la mers mai mult ca un om mai usor, la fel si echilibrul termic e mai consumator.

Prigoana Silviu , venise cu idea ca toti sunt prosti si ca el demonstreaza pe pielea lui , ca daca mananci calorii mai putine decat consume slabesti clar.
El se exprima plastic , la fel ca in afaceri , ce diete , ce vrajeli , nu mai mananci si slabesti clar.
Cand l au intrebat reporterii cum se simte dupa ce a dat jos repede 50 de kg , avusese 130 , omu a zis clar.
Ma simt ca draqu.

 fqx, on 13 octombrie 2018 - 13:25, said:

Fa un calcul sa vezi cum mananci lejer 2000 kcal la o singura masa, si apoi vei vedea de ce exista obezi.Poti arde lejer 5000 kcal pe zi, insa nu te ajuta cu nimic daca mananci 6000.100 ml bere are 45 kcal, ai bagat 4 beri intro zi, ai deja 900 kcal mancate, nu mai vorbesc ca berea merge de minune cu mici si cartofi prajiti...

pfuuu , ce pofta mi ai facut de o bere .
Acuma inteleg ce multe optiuni au veganii sa nu slabeasca.

#13
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

 lstefanescu14, on 13 octombrie 2018 - 13:24, said:

Nu m ar deranja , daca as sti sigur ca formula din program e cat de cat corecta si testata sufficient.
Chiar ar fi de real ajutor calculatorul , sa ti dai seama mai usor cate calorii arzi pe zi.
Adica unu gras isi face repede un calcul ce mananca , face 4000 de calorii din mancare si dup aia isi calculeaza activitatile ca sa arda 4300.
Totul sta in faptul de a face calculul real.Ce mananci, inclusiv sucul baut pana la ultima picatura, iar cand calculezi cat arzi, tre sa fii corect cu tine insuti.Intr-o vreme cand mergeam la sala cu prietenii, am reusit sa ne ingrasam, desi mergeam sa slabim:) Consumam minim 2000kcal la sala, insa cand ieseam, mergeam sa mancam un meniul zilei la un restaurant din zona.Rezultatul a fost 3kg in plus in 3 luni:)

#14
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007
Pentru ca nu erati in deficit caloric. Slabitul vine din farfurie mai ales si nu neaparat din sport.

#15
lstefanescu14

lstefanescu14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 23.05.2011
Nu stiu daca exista corelatie directa intre caloriile arse si arderea grasimilor .
Sa zicem ca am cholesterol mare LDL .
Daca sunt sedentary si bag 2500 de calorii , ard tot 2500 calorii , greutatea se pastreaza.
Daca fac exercitii , sa zicem moderate , dar si de effort intens ,bag 3500 de calorii si ard 3800 , atunci ce se intampla?
A r trebui in timp sa incep sa slabesc.
Dar nu sa slabesc ma intereseaza , ma intereseaza daca exercitiul fizic , mai moderat sau mai intens ,ma ajuta cu ceva la scaderea colesterolului.
Sau doar regimul alimentar poate face asta.

#16
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007

 fqx, on 13 octombrie 2018 - 13:31, said:

Consumam minim 2000kcal la sala, insa cand ieseam, mergeam sa mancam un meniul zilei la un restaurant din zona.Rezultatul a fost 3kg in plus in 3 luni:)
Cine te-a păcălit cu alea 2000 kcal arse la sala?
Aaaa...poate exersai 4 ore si atunci e corect.

#17
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007
4 ore si cu pulsul 180 poate...

#18
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Nu chiar caci in prima ora arzi pana in 500 kcal cu pulsul de 130 - 140 apoi cresti progresiv urmand sa arzi dupa vreo 3 ore chiar si 800 kcal pe ora.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate