Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Calculator calorii arse

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#19
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,971
  • Înscris: 18.12.2007
Depinde si ce masa musculara ai.
Oricum e greu sa arzi 2000 kcal fiind novice.

#20
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,212
  • Înscris: 23.08.2014

View PostMariusvlad2, on 16 octombrie 2018 - 10:54, said:

Cine te-a păcălit cu alea 2000 kcal arse la sala?
Aaaa...poate exersai 4 ore si atunci e corect.

View PostAlexEn, on 16 octombrie 2018 - 11:00, said:

4 ore si cu pulsul 180 poate...
Sala insemna defapt bicicleta si  banda de alegare mai mult, faceam si pe restul aparatelor insa focusul era pe slabit.Cele 2000 kcal erau calculate de aparate, bicicleta si banda, la care se mai adaugau ce faceam in plus pe alte aparate, care nu monitorizau pulsul si caloriile.

#21
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,971
  • Înscris: 18.12.2007
E greu sa arzi 2000 kcal la sala, a zis si colegul mai sus, inseamna 4 ore de antrenament continuu.
Oricum nu se recomanda sa treci de un deficit de 500 kcal/zi altfel intra organismul in stare de avarie si o sa incepi sa pui pe tine orice mananci. Ai grija la supra antrenament.

#22
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postfqx, on 16 octombrie 2018 - 21:43, said:

Sala insemna defapt bicicleta si  banda de alegare mai mult, faceam si pe restul aparatelor insa focusul era pe slabit.Cele 2000 kcal erau calculate de aparate, bicicleta si banda, la care se mai adaugau ce faceam in plus pe alte aparate, care nu monitorizau pulsul si caloriile.

Daca fac bicicleta eliptica si banda (cu viteza intre 6-9kmh) in total ajung undeva la 450 Kcal pe ora. Am 1,74 si 81kg,,,Deci as avea nevoie de vreo 4h sa ajung la 2000 de Kcal. Cel mai probabil cele 2000 de calorii amintite de tine erau vreo 400-500 in realitate.

#23
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007

View Postfqx, on 16 octombrie 2018 - 21:43, said:

Cele 2000 kcal erau calculate de aparate, bicicleta si banda,...
1. Asa reusesc salile sa atraga (pacaleasca) pe cei care sunt puși pe ars calorii.
2. Poate nu ai setat corect aparatul.

#24
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostMariusvlad2, on 17 octombrie 2018 - 11:53, said:

1. Asa reusesc salile sa atraga (pacaleasca) pe cei care sunt puși pe ars calorii.
2. Poate nu ai setat corect aparatul.

Nu cred ca exista vreun aparat care sa iti arate ca ai consumat 2000 de kcal in loc de 400.....poate o fi fost setat pt o persoana cu greutatea de 250kg :)

#25
lstefanescu14

lstefanescu14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 23.05.2011
Pe mine ma pacaleste pedometru instalat pe telefon.
Il folosesc ca toata lumea sa vezi cati pasi ai facut , cati km  ai mers , calorii arse .
Problema e ca mai fac cateva exercitii in parc , sunt acele aparate instalate si de ex ala de tragi de coarne si dai din picioare , pedometru meu masoara toti pasii aia rapizi si ma pacaleste.
La steper , am citit pe undeva ca antrenamentul cardio incepe dupa 25 de minute de cand ai inceput sa dai din picioare .
Cred ca e si de antrenament , daca inainte de steper merg 10 000 de pasi , mult mai greu apare transpiratia pe steper si aici iar nu mai stiu cat din timpul pe steper e cu adevarat antrenament cardio.
Ce e cert  , e faptul ca daca faci exercitiu fizic , obligatoriu mananci mai mult , caloriile pierute le vrea organismul inapoi.

Tabata ar fi bun , dar pentru cei care sunt foarte bine antrenati .

#26
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007

View Postlstefanescu14, on 17 octombrie 2018 - 16:43, said:

Pe mine ma pacaleste pedometru instalat pe telefon.
Il folosesc ca toata lumea sa vezi cati pasi ai facut , cati km  ai mers , calorii arse .
Problema e ca mai fac cateva exercitii in parc , sunt acele aparate instalate si de ex ala de tragi de coarne si dai din picioare , pedometru meu masoara toti pasii aia rapizi si ma pacaleste.
La steper , am citit pe undeva ca antrenamentul cardio incepe dupa 25 de minute de cand ai inceput sa dai din picioare .
Cred ca e si de antrenament , daca inainte de steper merg 10 000 de pasi , mult mai greu apare transpiratia pe steper si aici iar nu mai stiu cat din timpul pe steper e cu adevarat antrenament cardio.
Ce e cert  , e faptul ca daca faci exercitiu fizic , obligatoriu mananci mai mult , caloriile pierute le vrea organismul inapoi.

Tabata ar fi bun , dar pentru cei care sunt foarte bine antrenati .
Pedometrul telefonului e mai util decat nimic.
Antrenamentul cardio incepe când ești cu pulsul in zona cardio si este considerat antrenament doar daca stai in aceasta zona minim 20 de minute exceptie facand antrenamentul HIIT unde sub 7 minute nu se ia in considerare dar aici trebuie sa stai in zona "peak" acolo unde nu poti să porți o conversație.
Cine te-a păcălit ca daca faci exercitiu obligatoriu mănânci mai mult? Aaaa stiu, creierul. Diferența intre cei care vor si cei care reusesc o face voința si spiritul puternic. Si astea se antrenează.

#27
lstefanescu14

lstefanescu14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 23.05.2011
M am mai lamurit putin cu pedometru de pe telefon.
calculeaza binisor
am bagat 1000 de miscari pe un apparat de dat din picioare si a contabilizat cam 1200 de pasi.
pe altul care te leagana in lateral , la vreo 300 de leganari vreo 350 de pasi .
pe altul la care n am miscat picioarele decat al tras din maini n a contabilizat nimic.

in privinta exercitiului fizic , asa am observant , daca nu fac deloc mananc mai putin , daca fac effort fizic , mananc mai mult , pare logic.

#28
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015

View PostMariusvlad2, on 18 octombrie 2018 - 09:31, said:


Pedometrul telefonului e mai util decat nimic.
Antrenamentul cardio incepe când ești cu pulsul in zona cardio si este considerat antrenament doar daca stai in aceasta zona minim 20 de minute exceptie facand antrenamentul HIIT unde sub 7 minute nu se ia in considerare dar aici trebuie sa stai in zona "peak" acolo unde nu poti să porți o conversație.
Cine te-a păcălit ca daca faci exercitiu obligatoriu mănânci mai mult? Aaaa stiu, creierul. Diferența intre cei care vor si cei care reusesc o face voința si spiritul puternic. Si astea se antrenează.

Care e acel puls pentru cardio?

#29
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
70-80% din pulsul maxim, care e 220-vârsta :)
Chestii teoretice ;)

#30
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003

View Postfqx, on 13 octombrie 2018 - 13:25, said:

Fa un calcul sa vezi cum mananci lejer 2000 kcal la o singura masa
Exagerezi, nici daca mananc o pizza mare de 450 grame tot nu trec de 300kcal.

View Postfqx, on 13 octombrie 2018 - 13:25, said:

ai bagat 4 beri intro zi, ai deja 900 kcal mancate, nu mai vorbesc ca berea merge de minune cu mici si cartofi prajiti...
Berea e mult mai slaba in calorii, la ordinul zecilor... intre 30 si 45 pt 0.5l. De unde iti iei datele astea ?

Edited by andreic, 22 October 2018 - 18:45.


#31
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,212
  • Înscris: 23.08.2014

View Postandreic, on 22 octombrie 2018 - 18:44, said:

Exagerezi, nici daca mananc o pizza mare de 450 grame tot nu trec de 300kcal.


Berea e mult mai slaba in calorii, la ordinul zecilor... intre 30 si 45 pt 0.5l. De unde iti iei datele astea ?
Deci, daca mananci 7 pizza mare intr-o zi, nu te ingrasi deloc :) 7*300=2100 kcal.Mai gandestete:)

#32
Michele-

Michele-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 12.07.2009
boss o felie de pizza are 300kcal.
eu am 1.78 și 70kg iar cu 1850kcal pe zi, cu antrenament greutăți combinat cu cardio o zi  cardio o zi greutati, slabeam. rata la care slabeam era totuși destul de redusa. am încercat sa reduc la 1500 pe zi dar mi-era greu sa găsesc ce sa mănânc zilnic sa ma încadrez.

sa slăbești cu 2 mii pe zi stand la TV cred ca sunt vise. doar dacă ai 200kg poate.

Edited by Michele-, 22 October 2018 - 19:32.


#33
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,838
  • Înscris: 26.01.2010

View Postfqx, on 16 octombrie 2018 - 21:43, said:

Sala insemna defapt bicicleta si  banda de alegare mai mult, faceam si pe restul aparatelor insa focusul era pe slabit.Cele 2000 kcal erau calculate de aparate, bicicleta si banda, la care se mai adaugau ce faceam in plus pe alte aparate, care nu monitorizau pulsul si caloriile.

Uite cate calorii se pierd intr-o ora.
Alergat pana la sala , 50 minute pe banda de alergare dupa care alergat spre casa.

#34
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,212
  • Înscris: 23.08.2014

View PostNoua_pe_site, on 22 octombrie 2018 - 19:52, said:

Uite cate calorii se pierd intr-o ora.
Alergat pana la sala , 50 minute pe banda de alergare dupa care alergat spre casa.
Pai da, si daca stai vreo 2 ore la sala si mai alergi 1 ora, ajung unde am zis eu.Benzile de alergare au de obicei functie cu calculator de calorii arse.
Nu ma refer la prima zi de mers la sala, cand abia rezist 10 min pe banda, ma refer dupa ce capeti antrenament.

#35
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postandreic, on 22 octombrie 2018 - 18:44, said:

Exagerezi, nici daca mananc o pizza mare de 450 grame tot nu trec de 300kcal.


Berea e mult mai slaba in calorii, la ordinul zecilor... intre 30 si 45 pt 0.5l. De unde iti iei datele astea ?

Uite niste date de pe un site italian, nu zic ca-s 100% corecte, insa asa ca sa vezi pe unde te incadrezi:
Pizza margherita: 270 calorie ogni 100 grammi
Pizza al prosciutto: 275 calorie ogni 100 grammi
Pizza quattro stagioni: 285 calorie ogni 100 grammi
Pizza capricciosa: 320 calorie ogni 100 grammi
Pizza ai quattro formaggi: 330 calorie ogni 100 grammi


Deci o Pizza Margherita de 450g are fix 1215Kcal dupa calculul ala. Dar pizza romaneasca nu-i pizza italiana, e posibil sa contina si mai multe calorii.
Iar o bere de 0.5l are in jur de 200-220 de calorii
https://www.csid.ro/...-berea-13074748

Deci, o pizza margherita plus trei beri = 1215 + 3 x 220 = 1875 calorii

#36
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,971
  • Înscris: 18.12.2007
Caloriile arse depinde de greutate, inaltime, raport masa musculara/grasime, metabolism etc.
Benzile alea de alergare fac un estimat pentru datele legate de masa si inaltime, deja introduse. Asa ca nu are sens sa te iei dupa ele.

View Postandreic, on 22 octombrie 2018 - 18:44, said:

Exagerezi, nici daca mananc o pizza mare de 450 grame tot nu trec de 300kcal.
Doar daca alea 450 gr sunt doar broccoli ai doar 300 de kcal :)
Numai din blat+ceva branza iti ies usor 300 de kcal.

Edited by AlexEn, 23 October 2018 - 09:22.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate