Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

Calculator calorii arse

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#55
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007

 AlexEn, on 25 octombrie 2018 - 08:38, said:

Adormi pe ele daca nu stii sa le folosesti.
Adevărul este că cei old school se cam țin departe de aparatele astea.
Eu, inainte de a ieși la un antrenament în aer liber mă uit pe geam sa vad daca ploua doar că să știu cum să mă îmbrac. M-am antrenat desculț in iarbă la 4 grade celsius de nu îmi simțeam degetele de la picioare si am făcut tracțiuni și flotări in parc la bustul gol pe zăpadă. Stepperul, banda și bicicleta sunt prea pussy pentru bătrâni că mine.

#56
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006

 Mariusvlad2, on 25 octombrie 2018 - 08:28, said:

Eu am o rutina zilnica care implica un antrenament de 10 min HIIT sau 30 min cardio la prima ora a dimineții și minim 1.5 ore cardio si arte marțiale sau strenght si arte marțiale, deci 2 antrenamente zilnic. Uneori dimineața am pulsul mult mai mare decat după amiaza. Verificând parametri somnului si ai pulsului in repaos am constatat că dacă nu am un somn liniștit sau daca organismul se lupta cu o posibilă răceală, oboseala acumulata in timp sau stres, dimineața am un "demaraj" foarte dificil dar îmi revin pe parcursul zilei.
Eu nu am niciun motiv sa fac atata sport Posted Image
Fac doar asa, cat sa imi sticleasca ochii, vorba magarului.
Adica doar cat sa imi tin musculatura tonifiata si sa pot face fata task-urilor zilnice. Iar task-urile zilnice, presupun munca de birou, nu spart ziduri cu barosul.
Mai mult de atat......m-a dus la gonartroza Posted Image

 Mariusvlad2, on 25 octombrie 2018 - 08:31, said:

Eu zic să îl folosești doar daca nu ai unde sa urci scările. Nu intru acum in detaliu.
Nu am pe unde sa urc scarile. Adica am, dar pentru aia ar trebui sa dedic timp special. Si ....aia nu sunt dispus sa fac.

Edited by richelieu, 25 October 2018 - 15:32.


#57
lstefanescu14

lstefanescu14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 23.05.2011
Am cel mai ieftin steper.
Am dat 160 de lei pe el , la emag.
Pulsu e pe la 110 parca , nu mai retin , nu cred ca se duce mai mult.
Asa AM CITIT INTR UN ARTICOL , CA PE STEPER  , dupa 25 de minute , practic incepe antrenamentul cardio , totusi pulsu e prea mic.
Incercati genoflexiuni f rapide timp de 20 sau 25 de secunde facute cat se poate de repede, asta e hiit.
Se duce pulsu sus de tot.
Nu e nevoie sa fie pana jos genoflexiunea , poate sa fie decat de jumatate , dar 20 de secunde sa fie facut exercitiul la intensitate maxima , adica atat cat poti de repede.

Este o mica disputa , cine ia premiul intai pe snatate , exercitiul fizic sau regimul alimentar.
As zice ca ele isi impart premiile doi si 3 , pe locul unu fiind starea de spirit.

#58
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007

 lstefanescu14, on 26 octombrie 2018 - 14:58, said:

Este o mica disputa , cine ia premiul intai pe snatate , exercitiul fizic sau regimul alimentar.
Echilibrul între cele 2.

#59
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,288
  • Înscris: 07.02.2003

 fqx, on 24 octombrie 2018 - 14:55, said:

Cu 700 de grame nici nu te saturi intr-o zi:P
Ii imparti la 2 mese si faci cate 350... e gramada, eu ma satur :)

#60
lstefanescu14

lstefanescu14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 23.05.2011
Alte metode de ars rapid calorii

https://salon.irinar...tamentele-reci/

#61
lstefanescu14

lstefanescu14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 23.05.2011
win hoff hypoxia tradus

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OpTG02x6w5o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#62
entry

entry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 19.11.2015
Niste calculatoare de calorii
https://exrx.net/Cal...tors/CalRequire
https://exrx.net/Cal...ors/WalkRunMETs

#63
gelutu980

gelutu980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 14.06.2016

 vinciun, on 25 octombrie 2018 - 08:30, said:

Eu de proba am pedalat la o bicicleta si pulsul cu mare greu urca la 140 dar ii dadeam destul de bine zic eu. Arata aparatul ca dezvolt vreo 700watt. Mi-am propus sa-i dau un kw si abia a mai urcat pulsul putin dar cum am incetinit efortul, dupa vreun min a rescazut si pulsul.

Insa despre inima ca nu doare nu stiu unde ati luat-o.

Cred ca aparatul era un pic defect..Puterea dezvoltata (aprox 700 watt) este ffff mare.. Un atlet exceptional de bine pregatit duce undeva la 500-max 600 watt.. , asta nu inseamna ca nu ai putea fii peste exceptional , dar putin probabil.

Unde nu mai pui ca la 500 watt pulsul nu scade sub 200 ..asta la o evaluare grosiera. Deci tu , la 140 puls  mai mult de 200-250 watt , nici pomeneala.. depinde si ce varsta ai.

Edited by gelutu980, 29 October 2018 - 17:12.


#64
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
O sa incerc si alte aparate, ca mi-ai starnit curiozitate. Cred ca nu te referi la un atlet foarte bine pregatit din categorie super usoara. Eu am vreo doua kile.

Ma gandesc si eu acum, din punct de vedere pur  fizic, daca ridic o bara de 100 kg, la genuflexiuni de exemplu intr-o secunda un metru, atunci am dezvoltat aproximativ 1 kw. Nu vad nimic imposibil.

Eu cred ca evaluarea ta e prea grosiera.

Pot sa o iau si altfel, am 100 kg si daca ma urc pe funie 5 m in 5 secunde am dezvoltat 1 kw. Dar eu eram la bicicleta, muschii picioarelor sunt mult mai puternici.

La bara fixa la fel, intre pozitia de start si cea finala am vreo 60 cm si o execut in mai putin de o secunda.

#65
gelutu980

gelutu980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 14.06.2016

 vinciun, on 30 octombrie 2018 - 00:19, said:

O sa incerc si alte aparate, ca mi-ai starnit curiozitate. Cred ca nu te referi la un atlet foarte bine pregatit din categorie super usoara. Eu am vreo doua kile.

Ma gandesc si eu acum, din punct de vedere pur  fizic, daca ridic o bara de 100 kg, la genuflexiuni de exemplu intr-o secunda un metru, atunci am dezvoltat aproximativ 1 kw. Nu vad nimic imposibil.

Eu cred ca evaluarea ta e prea grosiera.

Pot sa o iau si altfel, am 100 kg si daca ma urc pe funie 5 m in 5 secunde am dezvoltat 1 kw. Dar eu eram la bicicleta, muschii picioarelor sunt mult mai puternici.

La bara fixa la fel, intre pozitia de start si cea finala am vreo 60 cm si o execut in mai putin de o secunda.

Pai vorbeam de bicicleta. La celelalte activitati nu ma bag pentru ca nu am monitorizat.
Uite , ca si exemplu..

Greg Henderson's Paris-Roubaix SRM data
The overall average for the race: 286 watts (3.9 W/kg), cadence 76 rpm, 38.7 km/h.
His maximum power values for this race are:
1 second 1,226 Watt (16.6 W/kg)
1 minute: 585 Watts (7.9 W/kg)
4 minutes: 446 Watts (6.0 W/kg)
20 minutes: 371 Watts (5.0 W/kg)
For the first two hours of the race, he rode with an average of 330 Watts (4.5 W/kg) and an average speed of 45 km/h, which must have been superhard. His smoothed power curve went down constantly, and in the last hour the average power was just 240 Watts (3.2 W/kg). But after nearly 6.5 hours of racing
________________________________________________________________________
The SRM data of Johannes Froehlinger (Team Milram) and Brian Vandborg (Team Liquigas) show that the race started at the Champs-Elysees.
And even then, only the last two laps of 6.5 kilometers were ridden with higher intensity. Most of the time they were doing more than eight minutes a lap, and then it accelerated in the last lap to about 7 ½ minutes and an average speed of 52 km/h.
Both riders worked hard in the last lap to help their sprinters get into the best possible position for the sprint. Froehlinger's average power was 298 watts (4.8 w/kg), Vandborg's was 397 watts (5.5 w/kg).
Johannes Fröhlinger
Max. power
2 sec 881 W
10 sec 704 W
20 sec 627 W
1 min 441 W
4 min 385 W
20 min 327 W
60 min 266 W
Brian Vandborg
2 sec - 1.072 W
10 sec -838 W
20 sec -754 W
1 min - 549 W
4 min - 463 W
20 min - 415 W
60 min - 381 W

Vorbim de profesionisti . Si in ciclism diferenta intre proof si amator este ca de la cer la pamant. Nu este imposibil ca pentru 1 -2 sec sa atingi acei 700watt de care zici , dar este putin probabil.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate