Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

The Witcher

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
267 replies to this topic

#163
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012

View PostMizu, on 31 decembrie 2019 - 22:31, said:

Ah, da, m-a cam plictisit episodul cu dragonul si nu am fost asa atent la el :)

Nu stiu de ce au ales sa bage si povestea asta in serial, poate va avea relevanta mai incolo. A fost destul de ridicola cu un rege, doi vrajitori, o echipa de dwarfi si o gramada de soldati, iar lupta cu dragonul auriu m-a dus cu gandul la Naruto.
Era a doua întâlnire cu Yennefer... Discuții despre maternitate & paternitate... Momentul în care își amintește Geralt că are un fel de fiică...

Se pune de familia netradițională de mai încolo.

#164
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,826
  • Înscris: 10.12.2006
De cate ori se intalnesc astia doi se mentioneza in treacat ca ea e stearpa, pentru ca, cel putin in carti, asta e scopul ei in viata si orice face, oriunde merge, e pentru a cauta o solutie la acea problema. De aia se si desparte de Geralt, pentru ca el nu o poate ajuta, pe cand un alt vrajitor... hehe

#165
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postiulian_k, on 31 decembrie 2019 - 18:39, said:

Dacã n-ar fi prin poveste mutant și victimã a rasismului în universul Witcher, Geralt ar putea trece foarte bine ca metaforã pentru omul arian.

Cam aceeași e și problema cu elfii:albi spãlãciți, filiformi, înțelepți, sereni, artiști desãvârșiți, vegetarieni(în unele fantaziuri hrãnindu-se cu flori) - idealul europeanul occidental(o alternativã carnalã la îngeri) . Bãnuiesc cã de-asta și apar reacții la elfi jucați de actori de alte rase.

Cu toate astea, nu mi-ar fi greu sã mi-i imaginez pe elfi, japonezi.

De altfel mã așteptam dupã cum scriam în primele pagini, înainte de seial, la mai mulți asiatici. Evul Mediu Est European a fost populat de o grãmadã de Mongolia. Africani... Problema mea cu negrii din lumea serialului cã nu-i vãd integrând-se în societatea aia rasistã care și pe witcher îi acceptã cu greu.
Trebuie sa Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image
Daca ziceai turci...era ok,dar chiar africani,ma mir cum de nu au avut vreun urmas mulatru mircea,mihai,stefan su tepesPosted Image Posted Image

#166
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012
Poți face diferența între un punct și o virgulă?

Cât despre turci ei au ajuns destul de târziu față de huni, avari, cumani, maghiari, mongolii propriu-ziși și deși inițial erau și ei mongoloizi la momentul la care au ajuns la Dunăre erau deja corciți, mult europenizați.
Pe africani i-am pus după punct cu puncte de suspensie - semn că nu le găsesc nicicum locul.
Dar dacă tot insiști, pentru o scurtă perioadă de vreo 12 ani în antichitate, Dobrogea a fost sub controlul Cleopatrei (girată de Marc Antonius). Că nici Cleopatra nu era africancă ci grecoaică, nici egiptenii nu erau africani subsaharieni și și controlul s-a realizat tot prin romani și greci, e altă treabă.

#167
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,898
  • Înscris: 25.12.2016
[ https://i.postimg.cc/0N0rcFWt/36443223.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#168
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003
Scrierile lui Sapkowski sunt schițe, hai maxim nuvele într-un univers creat de el. CD Red Project le-a dat ceva continuitate ca să poată face trilogia de jocuri.
Netflix probabil nu poate folosi nimic din povestea jocurilor bicoz copyright. Așa că trebuie să imagineze o altă poveste.

Gerald e steril în urma mutațiilor. Tot de-acolo îi vine și părul alb. Și nici nu poate să se îmbolnăvească de vre-o boală venerică bicoz e witcher (apropo, cum a tradus Netflix termenul 'witcher' în română?).

Edited by shiva, 03 January 2020 - 18:20.


#169
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,826
  • Înscris: 10.12.2006
Primele doua carti, The Last Wish si Sword of Destiny, sunt in stilul serialului si sar prin timp.

Eu sunt la a treia Blood of Elves si povestea curge liniar, din ce-mi dau seama :)

Baiu' e ca s-a trecut de la niste povestiri intense si interesante la discutii politice, lectii de economie, conversatii inutile intinse pe pagini intregi.

Inca o problema e ca devine tot mai evidenta lipsa unei personalitati la Geralt, in jurul caruia se tot intampla lucruri si se invart personaje fara vreo justificare.

[ https://i.redd.it/z0pailusazf31.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#170
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Am rezistat exact 15 min. din primul episod. Nu cred ca este actor mai slab decat maxilarosul ala de Cavill.

#171
Edward1337

Edward1337

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 17.11.2016
Pentru mine este un actor chiar foarte bun.
Opinia mea.
# Nu inteleg de ce ai venit cu hate aici.

Edited by Edward1337, 04 January 2020 - 00:19.


#172
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012

View PostMizu, on 03 ianuarie 2020 - 18:40, said:

Primele doua carti, The Last Wish si Sword of Destiny, sunt in stilul serialului si sar prin timp.

Eu sunt la a treia Blood of Elves si povestea curge liniar, din ce-mi dau seama Posted Image

Baiu' e ca s-a trecut de la niste povestiri intense si interesante la discutii politice, lectii de economie, conversatii inutile intinse pe pagini intregi.

Inca o problema e ca devine tot mai evidenta lipsa unei personalitati la Geralt, in jurul caruia se tot intampla lucruri si se invart personaje fara vreo justificare.

[ https://i.redd.it/z0pailusazf31.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Pentru ca autorul nu a stiut de la inceput ce vrea. A inceput prin a rescrie basme, ca la cursurile de creative writing(desi ma indoiesc ca existau in Polonia anilor 80) a legat mai multe nuvele intre ele prin Geralt si a inceput sa dezvolte o lume in jurul  acelor nuvele. Si a fost prea absorbit de crearea acestei lumi in detaliu incat l-a cam neglijat pe Geralt.
Daca ei fiecare capitol nuvela in parte, are alt personaj principal. Geralt e ca protagonistii aia interbelici care observa ce se petrece in jurul lor si  care functioneaza ca metafora sau vehicul al cititorului. Noutatea e ca spre deosebire de alti observatori (teribil de pasivi si neimplicati) asta si da cu sabia.

Nu il critic total., chiar imi place faptul ca poti sa vezi intr-o serie stangaciile de inceput ale autorului si evolutia lui.

#173
jarodaldin

jarodaldin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 29.12.2019
Bataie de joc, nu alta.
Si de carti si de jocuri.
Nu doar ca au bagat actori de culoare in roluri de personaje ALBE, dar si-au batut joc de poveste si de tot.
Nu are niciun pic de atmosfera poloneza, ci doar din aia americaneasca copiata dupa GoT.

Triss jucata de o mulatra, Yennefer jucata de o actrita iarasi mulatra si prea tanara  (e ok ca este frumusica si mai ales goala, dar aia nu e YENNEFER, nu e aceea femeie fatala si matura ), Geralt care arata artificial parca dintr-un cosplay ieftin,  Ciri care e deja in pragul adolescentei si inca se poarta ca o damsel.  Pe bune?
Si Fringila.....wtf?  


Nu mai urmaresc in veci un serial marca Netflix.  Si asa nu e vreunul care sa-m fi placut.  

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UJkdXS5vNxM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by jarodaldin, 09 January 2020 - 02:24.


#174
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012
Echipa Netflix te imploră să rămâi să vizionezi!

Sau dacă nu rămâi, măcar să nu cumva să semnezi vreo petiție pentru înlocuirea actorilor

#175
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lHYiwdA2fFo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

:))

#176
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
Unii se poartă ca cel care intră la raionul pentru copii și pleacă supărat că n-a găsit nimic pe măsura lui.

#177
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postc6t9, on 09 ianuarie 2020 - 09:53, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lHYiwdA2fFo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Posted Image)

Omu are fantezii grele cu blonduta......imposibil sa nu o insurubeze
Sper ca nu-i genu ala care sufera in tacerePosted Image Posted Image
Nebunii aia il pun sa se foota tot cu bruneta aia de care nu are pic de atractie...sa il puna si ei cu blondutaPosted Image Posted Image

#178
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/h2FSqnOyNXQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



#179
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003
M-am uitat și io la prima serie (încercând să nu am așteptările setate de cele 3 jocuri TW) și e bine realizată.
Nu m-a deranjat că apar și oameni de culoare atâta timp cât sunt potriviți rolului.

Mai degrabă cantitatea de futăreală m-a iritat  dar probabil Netflix a învățat că asta e rețeta succesului. Futăreală în seriale, explozii și efecte speciale fără număr în artistice (lumea e tot mai mult analfabetă funcțional și fără răbdare - nu le poți servi o poveste care trebuie rumegată mental).

#180
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postshiva, on 11 ianuarie 2020 - 13:05, said:

Nu m-a deranjat că apar și oameni de culoare atâta timp cât sunt potriviți rolului.

Tocmai asta e, ca nu sunt potriviti rolului, sunt complet diferiti fata de sursa de inspiratie ba chiar ocazional diametral opusi - ma uit la Vilgefortz ce e saracul jucat de un arab aproape handicapat, in loc sa fie cel mai puternic vrajitor cu apucaturi de Mengele.

Sa nu mai vorbim de Fringilla Viggo, ce e neagra ca tuciul in serial si palida ca un mort in carti.

“And Fringilla Vigo. Dejected. Sad. And pale with a truly deathly, morbid, utterly ghastly paleness.” Lady of the Lake page 411

Edited by AMDG, 11 January 2020 - 23:53.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate