Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 

The Witcher

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
267 replies to this topic

#145
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
DOAR daca se afla!

LE
dar o dam in balarii...

Edited by tEo, 31 December 2019 - 01:16.


#146
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Eh, mai vorbim și noi. US parcă diferă vârsta de la stat la stat. În UK țin minte că era 16 ani.

Oricum au nevoie de expunere multă până la sezonul următor.

#147
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PosttEo, on 31 decembrie 2019 - 01:15, said:

DOAR daca se afla!

LE
dar o dam in balarii...
La nivelu ala se alfa 100%

View Postc6t9, on 31 decembrie 2019 - 01:20, said:

Eh, mai vorbim și noi. US parcă diferă vârsta de la stat la stat. În UK țin minte că era 16 ani.

Oricum au nevoie de expunere multă până la sezonul următor.

Nu e cumva 21 de ani majoratu in america?

#148
angelz

angelz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,844
  • Înscris: 01.12.2003
@I2O   Emisiunea aia.

#149
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004

View PostI2O, on 31 decembrie 2019 - 01:22, said:


La nivelu ala se alfa 100%



Nu e cumva 21 de ani majoratu in america?

Pentru acordul de genul ăsta au vârste diferite în funcție de stat. E bine să te interesezi înainte în ce stat ești și cum e acolo, dacă ai vreun gând.

Parcă și la age of majority sau cum naiba se cheamă, există diferență.

Dar aruncă un ochi peste asta https://www.lambdale...tate-sodomy-law

Între timp unii au câștigat procese și poziția s-a mai nuanțat, dar nu cu mulți ani în urmă...

#150
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,267
  • Înscris: 05.01.2004
@I2O, ia de aici cu drag

llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll

(sunt l-uri, de la lapte)

ca vad ca duci lipsa rau. Nu cred ca am vazut la vreo postare de-a ta pus articolul la sfarsitul cuvantului. Tot am asteptat, dar nu am mai rezistat sa nu-ti spun.

#151
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,778
  • Înscris: 07.01.2012
Age o consent(vârstă la care îți poți da consimțământul pentru sex) e diferită de majorat. În USA majoratul e la 21, Age of consent la 18(de regulă), la noi e 18 și 15.cel mai ok mi se pare în Germania unde majoratul e la 18 când poți consimți la sex cu alți majori și vârsta consimțământului la sex cu alți minori 15 => majori cu majori, minorii cu minorii.

Se întâmplă drame sfâșietoare când unul dintre parteneri împlinește 18 și celălalt mai are de așteptat 1-2, dar asta e, așteaptă sau înțeleg că e momentul să-și găsească fiecare pe altcineva.

#152
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Mda...

Attached Files



#153
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004

View Postiulian_k, on 31 decembrie 2019 - 10:23, said:

Age o consent(vârstă la care Ă®ți poți da consimțământul pentru sex) e diferită de majorat. ĂŽn USA majoratul e la 21, Age of consent la 18(de regulă), la noi e 18 și 15.cel mai ok mi se pare Ă®n Germania unde majoratul e la 18 când poți consimți la sex cu alți majori și vârsta consimțământului la sex cu alți minori 15 => majori cu majori, minorii cu minorii.

Se Ă®ntâmplă drame sfâșietoare când unul dintre parteneri Ă®mplinește 18 și celălalt mai are de așteptat 1-2, dar asta e, așteaptă sau Ă®nțeleg că e momentul să-și găsească fiecare pe altcineva.

Americanii au un sistem foarte complicat cu vârstele. De exemplu, în unele state poți fi judecat ca un adult dacă ai terminat liceul mai devreme de 18 ani. Sunt cazuri rare, dar există. Teoretic acum în mai toată țara age of majority este 18 ani, dar trebuie văzut de la caz la caz ce drepturi primești. În principiu asta e legat la ei cel mai mult de răspundere și de capacitatea de a fi judecat ca un adult, însă sunt situații când și la 14 ani poți fi judecat ca adult. Alte drepturi pot apărea treptat. 21 este vârsta legată adesea de autodeterminare, dar sunt destule state unde coincide cu 18 ani. Are o denumire specifică, nu mi-o amintesc. Au ăștia niște legi de te doare capul. Trebuie căscat bine ochii pe unde ești și ce se aplică acolo.

#154
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,846
  • Înscris: 10.12.2006
L-a depasit pe Mandalorian.
https://www.business...e-world-2019-12

Dar e adevarat ca The Mandalorian e subtire rau de tot ca continut si ca durata, atata ca are in spate universul Star Wars.

#155
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postsorin61, on 31 decembrie 2019 - 08:27, said:

@I2O, ia de aici cu drag

llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll

(sunt l-uri, de la lapte)

ca vad ca duci lipsa rau. Nu cred ca am vazut la vreo postare de-a ta pus articolul la sfarsitul cuvantului. Tot am asteptat, dar nu am mai rezistat sa nu-ti spun.

Ce ai vere,ai inceput cu revelionu mai repede?

#156
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004

View PostMizu, on 31 decembrie 2019 - 13:29, said:

L-a depasit pe Mandalorian.
https://www.business...e-world-2019-12

Dar e adevarat ca The Mandalorian e subtire rau de tot ca continut si ca durata, atata ca are in spate universul Star Wars.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WZkEgX7lfQs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Dacă mă întrebi pe mine, succesul pentru Mando a căzut din ceruri. Nici măcar producătorii nu au avut încredere deplină în ce-au făcut. Fusese gândit ca ultimul episod să închidă tot dacă nu era bine primit. Mult timp am crezut că baby yoda este un produs expres pentru ce s-a întâmplat, dar pare un rezultat fericit a unei idei. Drept dovadă că n-au avut nimic comercial. Chiar serialul în sine a fost transmis restrâns.

Aici criticile au fost legate mai mult de ingerința în universul Witcher, cu agende din astea triste. Nu se simt unii bine dacă nu se întâmplă asta, e clar. În rest, poate de acum să devină mai populare cărțile. Jocul a fost totuși pentru o categorie restrânsă. Și l-au popularizat. Din ce tot văd, practic numai 3 personaje consideră ei esențiale. Acum înțeleg mai bine de ce au vrut unii ca Ciri să fie orice, numai albă nu. De la distanță, dacă te uiți, cică ăștia 3 sunt prea albi... Vai de mama ei de planetă.

#157
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,778
  • Înscris: 07.01.2012
Dacă n-ar fi prin poveste mutant și victimă a rasismului în universul Witcher, Geralt ar putea trece foarte bine ca metaforă pentru omul arian.

Cam aceeași e și problema cu elfii:albi spălăciți, filiformi, înțelepți, sereni, artiști desăvârșiți, vegetarieni(în unele fantaziuri hrănindu-se cu flori) - idealul europeanul occidental(o alternativă carnală la îngeri) . Bănuiesc că de-asta și apar reacții la elfi jucați de actori de alte rase.

Cu toate astea, nu mi-ar fi greu să mi-i imaginez pe elfi, japonezi.

De altfel mă așteptam după cum scriam în primele pagini, înainte de seial, la mai mulți asiatici. Evul Mediu Est European a fost populat de o grămadă de Mongolia. Africani... Problema mea cu negrii din lumea serialului că nu-i văd integrând-se în societatea aia rasistă care și pe witcher îi acceptă cu greu.

#158
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,846
  • Înscris: 10.12.2006
E oarecum si vina serialului ca a eliminat din aceasta diversitate foarte mult. Au evitat sa bage intalnirea lui Geralt cu Ciri cand ea avea 10 ani, in padurea driadelor, Brokilon, probabil pentru ca era prea lunga. Driadele sunt sub presiune din toate partile sa cedeze padurea, un fel de americani nativi. Elfii au trecut deja prin asta si au pierdut.

De dwarfi nici nu tin minte sa fi vazut vreunul, desi Geralt chiar are niste misiuni impreuna cu ei. Mai este si o poveste cu un changeling in care aflam ca specia lui a fost aproape exterminata de catre oameni, desi nu erau o specie agresiva si traiau linistiti in padure, dar oamenii se temeau de ei.

Exista mult rasism in carti. Atata ca nu e directionat spre negri, cel mai probabil pentru ca un polonez in anii '80 nu prea stia nimic despre ei, cam ca mine. Eu n-as putea sa scriu o poveste cu negri din cauza ca nu cunosc niciunul, nu traiesc in acel mediu mixt din SUA.

Don'soara driada a lasat o sageata in craniul unui copil care se ratacise prin padurea ei:
“It is easy to kill with a bow, girl. How easy it is to release the bowstring and think, it is not I, it is the arrow. The blood of that boy is not on my hands. The arrow killed him, not I. But the arrow does not dream anything in the night. May you dream nothing in the night either, blue-eyed dryad.”

#159
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Văd că am mâncat un l mai sus. Se mai întâmplă.

Într-adevăr totul a fost creionat în alte vremuri, dar ceva știa. Mențiuni ar fi. Doar că nu a populat universul. Însă i-a pus exact cum ar fi fost pentru el. În joc au introdus într-un final o populație arabă de origine africană.


#160
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,778
  • Înscris: 07.01.2012

View PostMizu, on 31 decembrie 2019 - 19:02, said:


De dwarfi nici nu tin minte sa fi vazut vreunul, desi Geralt chiar are niste misiuni impreuna cu ei. Mai este si o poveste cu un changeling in care aflam ca specia lui a fost aproape exterminata de catre oameni, desi nu erau o specie agresiva si traiau linistiti in padure, dar oamenii se temeau de ei.

Apar în episodul cu dragonii cgi-iți în stilul anilor 90. Dar pe lângă că au scos multe personaje, au eliminat și toate trimiterile la discriminarea dwarfilor neprimiți prin bordeluri și unele cârciumi și cărora dacă reușeau să vâneze dragonul li se recunoștea doar un sfert din recompensă.

Polonez-polonez da' elfii erau tratați ca amerindienii în filmele cu Winetou(și aveau cam aceleași cunoștințe agricole)

Și în tot contextul ăsta rasist, se așteaptă Netflix să umble negrul liniștit pe stradă și să nu-l ia niciun vrăjitor în turn la disecat.


#161
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,846
  • Înscris: 10.12.2006
Ah, da, m-a cam plictisit episodul cu dragonul si nu am fost asa atent la el :)

Nu stiu de ce au ales sa bage si povestea asta in serial, poate va avea relevanta mai incolo. A fost destul de ridicola cu un rege, doi vrajitori, o echipa de dwarfi si o gramada de soldati, iar lupta cu dragonul auriu m-a dus cu gandul la Naruto.

#162
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,846
  • Înscris: 10.12.2006
Una din cele mai bune lupte din serie si complet off topic:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ltn2YITCdFw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate