Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Scaderea numarului tranzactiilor imobiliare

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
1195 replies to this topic

#55
daybreak246

daybreak246

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 05.07.2014

View Posttytyshor, on 17 octombrie 2018 - 17:39, said:

https://m.zf.ro/banc...valuta-17560675
Eu cred ca cele mai potrivite cuvinte ar fi GAME OVER.
Si calculezi la salariul brut sau net?Ca mie imi este neclar...

#56
tytyshor

tytyshor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 21.03.2007
La salariul net

#57
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Posttytyshor, on 17 octombrie 2018 - 16:50, said:

Perspectiva de crestere din Bucuresti e mai mare clar deoarece se pleaca mai de jos si astfel pare o crestere mai mare , daca mai are cu cine sa se faca aceasta crestere.
Corect. La care se adauga faptul ca inca ai unde sa investesti, sa dezvolti afaceri, in Bucuresti. Asta trage in sus si dezvoltarea imobiliarelor.
In orasele britanice se vor simti in urmatorii 5 ani si efectele Brexitului, cu siguranta.

#58
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 04.09.2008

View PostQuantum, on 17 octombrie 2018 - 18:17, said:

Corect. La care se adauga faptul ca inca ai unde sa investesti, sa dezvolti afaceri, in Bucuresti. Asta trage in sus si dezvoltarea imobiliarelor.
In orasele britanice se vor simti in urmatorii 5 ani si efectele Brexitului, cu siguranta.

Chiar vorbeam acu 1-2 luni cu cineva care locuieste in Edinburgh si ii spuneam ca eu vad firme care se muta/incep in UK cat si multe cladiri la inceput constructie, chiar daca Brexit. El mi-a zis ca dureaza foarte mult cu aprobarile si ca ce vad eu acu ca se ridica a fost planificat cu multi ani inainte - o sa urmeze si efectul la Brexit.

Edited by greywolfact, 17 October 2018 - 18:22.


#59
tytyshor

tytyshor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 21.03.2007

View PostQuantum, on 17 octombrie 2018 - 18:17, said:

Corect. La care se adauga faptul ca inca ai unde sa investesti, sa dezvolti afaceri, in Bucuresti. Asta trage in sus si dezvoltarea imobiliarelor.
Cu cine ?
Care forta de munca ?
Cei cu salarii peste medie vor sta in Bucuresti, dar pe langa ei e o intreaga retea de suport care include tot ce tine de retail, transport ...etc...etc, domenii in care salariile sunt mult sub medie.
E cam situatia cu nemtii cand au ajuns in Rusia : degeaba ai oameni mai bine antrenati, tehnologie soperioara daca liniile de aprovizionare nu fac fata.

#60
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
Eh, vor crește chiriile.

#61
tytyshor

tytyshor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 21.03.2007

View Postblotunga, on 17 octombrie 2018 - 19:00, said:

Eh, vor crește chiriile.
Imi place ideea Posted Image Se dau toate motivele si argumentate ca Romania e in kkt pana la urechi si concluzia e ca ceva va creste. Stii ce vor creste ? Taxele Posted Image
Nu-i bai , economia duduie si aveam cea mai mare crestere din UE.....suna cunsocut ?

Edited by tytyshor, 17 October 2018 - 19:04.


#62
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Posttytyshor, on 17 octombrie 2018 - 18:51, said:

Cu cine ?
Care forta de munca ?
Bucurestiul are 3 milioane de locuitori acum. Chiar daca unii pleaca in alte tari, locul lor e luat de altii care vin din alte localitati.
Avantajul de a fi capitala europeana conteaza intotdeauna in comparatie cu orasul mentionat de tine. Sunt foarte multe sedii de firme si institutii, e o piata mare.

In momentul de fata e o cerere de 120.000 de locuinte noi in Bucuresti (studiu Mai 2018).
Tu compari o suburbie din Birmingham vs. Bucuresti ca rentabilitate a investitiei !!!?  Deci despre ce vorbim?

Chiar daca vine recesiune sau criza, cu imobiliarele in Bucuresti n-o vei da in bara pentru ca: oras mare + potential foarte mare de dezvoltare + pleci de la preturi mici ale imobiliarelor (lucru spus si de tine).
Eu cred ca in 10 ani Bucuresti va avea 5 milioane de locuitori.

#63
meme10

meme10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 02.01.2011
In 2007 profeteau ca in 10 ani Bucureștiul se va uni cu Ploieștiul. Pana la urma s-au unit printr-o autostrada. Și aia neterminata! E clar ca e capitala și atrage multe persoane. În general studenții rămân și se stabilesc aici. Dar numărul lor e în continua scădere. Iar dacă nu ai o facultate sau o meserie de nișă e mai greu în București. Chiriile sunt mari, cheltuielile cu copiii sunt mari, stresul e destul, pleci dimineața de acasă și ajungi noaptea. E cam imposibil sa ajungă la 5 mil. Ar trebui ca din generația noua sa vina toți în București și sa nu mai moara nimeni.

#64
marin-ioon

marin-ioon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 01.10.2018
Nu vor fi 5 milioane in Bucuresti dar nici parasit si cu toate blocurile cazute cum viseaza provincialii milionari care abia au bani sa ia o garsoniera intr-o groapa de rahat de la periferie. Cine asteapta preturi de 30.000 euro la ce se vinde azi cu 70.000-80.000 euro sa stie ca se pun la coada si bucurestenii care sar si la bataie sa ajunga in fata.

Au scazut vanzarile ? Si ce daca, nu se mai vand Loganuri (ap. 2 sau 3 camere) dar alea scumpe care zboara in 24 de ore unde sunt ? Ia cautati pe internet si daca le gasiti postati aici anunturile. Nu se mai vand 10 ap. in Berceni, Dristor sau alte cartiere si se vand doar 5, nu este interesant pentru cei cu bani.

Asta este important pentru cei fara bani dar daca nu au acum nu vor avea nici cand vor scadea preturile cu maxim 10.000 euro la cele de 50.000-60.000 euro. Mai mult nu vor scadea preturile ca nu vor mai vinde oamenii si tot la rupturile de pe internet vor scadea ca dezvoltatorii sau aia care au ap./case bune nu o vor face. Restul sunt visele saracilor care nu gasesc nici o garsoniera prapadita cu 40.000 euro (exemplul este si un topic pe aici).

De populatia Bucurestiului - este de ajuns sa va uitati cati ies de la metrou, la Romana, intr-o ora mai ales de la inceputul facultatilor si o sa ramaneti tampiti, parca e invazie nici macar nu stiu prin ce cladiri au loc miile astea de tineri pe timpul zilei. Mare parte din ei vor ramane in Bucuresti si tot la fel, mare parte din ei sunt din provincie. Asa a fost dintodeauna si inainte de revolutie si dupa revolutie, an de an este invazie de provinciali in Bucuresti si de chiriasi nu duce nimeni lipsa, din contra eu am treaba rezolvata pentru iarna asta, nu am goluri.

Edited by marin-ioon, 17 October 2018 - 20:28.


#65
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,805
  • Înscris: 13.08.2008
In criza, acolo unde au fost cresteri mari, sunt si scaderi mari. Unde au fost cresteri mici, sunt si scaderi mici.

#66
meme10

meme10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 02.01.2011
In general cele foarte bune sunt deținute de oameni care au bani și nu sunt afectați de criza deci nu vor vinde la preturi mici(dar mai sunt și mici excepții). La cele noi... Depinde cu ce finanțare au fost făcute. Orhideea Gardens au scăzut de la 300k la 200k când a venit criza, ulterior chiar mai jos.




#67
adilushu

adilushu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 12.04.2007
In industria in care lucrez numarul  de angajati din Bucuresti continua sa creasca. La mine in companie cam cu 15-20% net/an de 3-4 ani incoace. Aproape toti sunt din provincie. Majoritatea stau cu chirie. Dupa 2-3 ani, cam 40% isi cumpara - mult mai putini ca in 2007. Ceilalti nu - fie au de gand sa plece din tara (cam 3-4% din firma pleaca din tara, anual) fie nu au bani. Cred ca orasul se va duce spre 3.5-4 mil in 10-15 ani. Mai sus - doar daca dam drumul serios la imigrare non-UE - gen nr de permise de munca din Polonia pt ucraineni - anul trecut in jur de 250,000. Altfel, "leatul" e tot mai mic - am angajat acum proaspetii absolventi de facultate, nascuti in 1996 - atunci s-au nascut 231,000. Cu 37% mai putini decat pe cei pe care i-am angajat in 2012 (nascuti in 1990). Peste 6 ani voi angaja pe cei nascuti in 2002 - mai putini cu 10% fata de cei din 1996. Si tot asa. Desigur ca multi din ei nici nu mai sunt in RO ca sa faca facultati, sa ii angajezi.
Pe termen mediu lung - Bucurestiul va continua sa creasca, e loc mult de dezvoltare - si imobiliara, si business. Cred ca oportunitatile aici sunt si vor fi clar mai mari ca in Birmingham & such. Desigur, cu riscul aferent. Si cu castigul de rigoare. Bineinteles, daca nu apare un razboi ceva. Si inainte de 1940 se faceau bani frumosi in Bucuresti...cel putin asa imi spuneau bunicii.
Si inca un aspect - apartamentele vechi goale. Care nu sunt la vanzare - proprietarii cred ca au media de varsta mare sau sunt oameni plecati din tara care inca mai tin ceva aici. Ma astept sa inceapa sa apara pe piata tot mai multe. La socrii mei 25% din bloc e gol. La parinti 20%. La mine in Bucuresti 10%. Goale, nu sunt nici la vanzare nici la inchiriere. Nu vor sta asa forever, cred. Cred ca vor pune o oarecare presiune pe pret - in sensul ca vor deveni niste locuinte de slaba calitate, ieftine, dar oarecum bine pozitionate. Ca in vest - gasesti in "centrul" Londrei niste ghene facute din vechile grajduri - sunt ceva mai ieftine decat locuintele noi sau mai de calitate, din ce cautam eu erau cam cu 25-30% mai jos. Desigur, enorm de scumpe fata de RO.

#68
marin-ioon

marin-ioon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 01.10.2018
Pentru visătorii care nu au bani nici de o garsonieră prăpădită la periferie, am pus grila notarială cu toate zonele și tipurile de apartamente (confort 1-2-3, etaj etc) a Bucureștiului. Studiați-o bine că sunt vreo 800 de pagini și căutați zonele care vă interesează și vedeți cam la ce să vă așteptați în cazul în care chiar ar scădea prețurile.

Sub prețurile de grilă notarială nu o să vândă nimeni iar notarii nu vor fi de acord cu scăderea ei, așa că dacă mai vreți să înjurați pe cineva că nu scad prețurile puteți să-i adăugați și pe notari pe lângă ceilalți (bănci, agenți și alții).

Atenție - Să luați în considerare că astea sunt prețuri minime cam ca la pomeni, adică mai ieftine cu mult decât cele de vânzare în toate cazurile.

Edited by marin-ioon, 18 October 2018 - 08:34.


#69
sago

sago

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 17.07.2014
Aceasta grila este pentru anul 2018. In fiecare an o sa fie alta grila.
Iar grila pentru anul  2019 cel mai probabil o sa fie la fel ( +/-  10%. )
Dar grila pentru 2020 poate si cu 50% mai mica.

Pretul locuintelor in lei nu va scadea, dar este suficient sa cresca EURO si atuncea pretul locuintelor in EURO va scadea si toata lumea se raporteaza la Euro

#70
marin-ioon

marin-ioon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 01.10.2018
Sago - Eu cred că în 2020 va fi cu 98% mai mică și notarii se vor face mediatori între vânzători și cumpărători, eventual vor lua o pâine uscată la fiecare tranzacție.

Nu mai visați cai verzi pe pereți că trebuie să trăiască și ei ca și alții de pe urma vânzărilor și chiar dacă vor scădea prețurile nu se vor ajunge la prețuri de 3 euro și 69 de cenți cum visează toți săracii.

Edited by marin-ioon, 18 October 2018 - 09:17.


#71
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,391
  • Înscris: 24.09.2017
ce ai marin-ioon?
cred ca tu esti primul om caruia ii vreau sa-i dau ignore pe softpedia.ai repetat "saracilor" si chestii de genul de zici ca esti becali.
poate ai 1, 2 apartamente sau whatever.am inteles ce ai vrut sa spui, nu are rost sa repeti.
da, sunt oameni care au salarii mici si nu e normal ca in Bucuresti(daca tot vrei sa vorbim de orasul asta) sa coste atat apartamentele.stiu, sunt saraci si nu vor sa se faca progamatori sau politicieni.
criza va veni, cam toti oamenii care au habar stiu asta.nu se stie cand va veni.iar atunci o sa fie afectat chiar si Bucuresti-ul, cum a fost afectat si la criza precedenta.
tu bogatule nu o sa vinzi pe bani putini, dar altii or sa vanda.in orice caz, felul tau de a vorbi arata multe despre cat de mult intelegi.

Edited by bobitad, 18 October 2018 - 10:20.


#72
marin-ioon

marin-ioon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 01.10.2018
Stai liniștit milionarule că eu am fost și patron de agenție până în 2011 din 2002 și știu bine de ce scriu așa de săraci. Să îți intre zilnic în agenție minim 50 de inși și să aibă pretenții de milionari te asigur că oricine ar gândi și s-ar exprima așa și nu îmi duce tu grija, mai bine săracii ăia să rămână în orașele lor sau să stea cu chirie și la unii ca mine decât să aibă pretenția ca bucureștenii să le vândă pe 3 euro Și nu am doar 2 apartamente, am multe și valoroase de mulți-mulți ani.

Să se ducă la Cluj să îi dea afară din oraș pe clujenii ăia și să lase Bucureștiul dacă nu au bani. Poate reușesc să-i prostească pe ăia și să scadă prețurile. Dacă sunt săraci să cumpere unde își permit, nu să aibă pretenția să scadă prețurile vânzătorii că nu au ei bani.

Mai sunt orașe în țara asta, de ce nu rup trenurile și spre ele ? Sunt și camere de cămin în București la vânzare, să le cumpere pe alea dacă nu au bani. Sunt așa zisele garsoniere confort 3, pot sta și în alea că nu îi plouă în cap.

Edited by marin-ioon, 18 October 2018 - 10:36.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate