Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Scaderea numarului tranzactiilor imobiliare

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
1195 replies to this topic

#19
tytyshor

tytyshor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 21.03.2007
Iulie 44.430 , august 40576 fata de 53498 in iulie 2017 si respectiv 56986 in august anul trecut. In statica sunt incluse si terenurile. Prin crestere si scadere sezoniera eu inteleg o marja de 10% , dar deja vorbim de 29%.

#20
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Da, dar pentru problema de fata ar trebui o statistica fara terenuri.
Aceste nu sunt o constanta sa o poti ignora

Apoi trebuie corelat cu
Pretul mediu, pe mp, cat si cel pe unitate
Numarul de mp, de unitati aflate la vanzare

Si aici sa observi daca scaderea de 29% se mentine

#21
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Posttytyshor, on 05 octombrie 2018 - 22:04, said:

Am o presimtire
Eu am alta presimtire: preturile imobilelor vor creste inca 3-4 ani (case si terenuri), la fel si economia.

#22
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 22.12.2015
Am vorbit cu cineva  avizat....din constructii.

Spunea  calm ca  piata  va  prospera  pana  prin  2019.
Din  2020 vede iar o criza.
De ce oare ?
Daca  s-ar  termina  Prima  casa, program care a mentinut artificial  pretul  caselor  vechi, am discuta de 500 - 700 EURO  / m2  ( maxim ) la  apartamentele  vechi.
Mult mai normal.
Posted Image

Si ce poti  face cu banii in Romania ?
Valuta, aur, terenuri, imobiliare, lux.
Nu Bursa, nu  economie.
Si atunci despre ce  vorbim ?
Plus ca  in tarile  civilizate, cand te duci la  ANAFul  lor  sa  iti  inscrii  masina sau casa, iti verifica  fisa fiscala.
Daca ai  venituri legale, daca ai platit  impozit etc.
Pe cand si la  noi ?

#23
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Si ce face pe aceasta persoana avizata sa vada o criza in 2020?



#24
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Pai a scazut plafonul de indatorare.

Nu doar ca sunt mai putin bani pe piata pt ca se da un credit mai mic pt acelasi venit dar de multe ori ni se dau bani suficienti pt o locuinta.
Asa ca ala care isi permitea sa dea mai mult acum ia mai ieftin iar ala care cauta ieftin inainte, nu mai cauta nimic ca nu are banj nici de ieftin.

#25
okayro

okayro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 28.03.2007

View Posttytyshor, on 06 octombrie 2018 - 10:27, said:

Astept cu curiozitate sa vad si statistica pe septembrie,dar cred ca e mai tragic decat lunile anterioare....eu as zice undeva la -40%, ceea ce ar fi intr-adevar un semnal de alarma. Deja nu mi se pare normal ca un domeniu sa scada cu 29% fara sa se sesizeze cineva. As zice ca s-a cam terminat cu persoanele solvabile pentru credite, iar cei care deja au rate pe 30+ ani sunt destui.
Cand cererea scade cu 30% intr-o luna efectul pe pret nu se vede imediat, dar se va vedea in viitor mai ales daca se mentine trendul.
La ce statistici te referi tu? Link please

#26
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View Postunderb, on 07 octombrie 2018 - 06:04, said:

Pai a scazut plafonul de indatorare.

Nu doar ca sunt mai putin bani pe piata pt ca se da un credit mai mic pt acelasi venit dar de multe ori ni se dau bani suficienti pt o locuinta.
Asa ca ala care isi permitea sa dea mai mult acum ia mai ieftin iar ala care cauta ieftin inainte, nu mai cauta nimic ca nu are banj nici de ieftin.

Un cercetator, a luat un purice si i,a spus: sari.
Si puricele a sarit.
Apoi a taiat puricelui picioarele si i,a spus: sari
Si puricele nu a mai sarit
Cercetatorul a notat: lipsa picioarelor dauneaza auzului.

#27
adilushu

adilushu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 12.04.2007

View Postokayro, on 07 octombrie 2018 - 09:30, said:

La ce statistici te referi tu? Link please

aici. mai greu de citit dar poti compara fiecare luna cu aceeasi din anul precedent - imobile, terenuri etc. cam abrupte scaderile in ultimele luni...eu unul caut sa cumpar de ceva timp, proprietati multe la vanzare, preturi cam sus, proprietari care se plang ca nu prea merge treaba...mai astept insa, presimt o oarecare corectie de pret in 1-3 ani, daca nu esti presat sa cumperi merita asteptarea, chiriile sunt mici fata de randamentul pe care il poti obtine investind cash-ul...

http://www.ancpi.ro/...sa-3/statistici

#28
okayro

okayro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 28.03.2007

View Postadilushu, on 07 octombrie 2018 - 19:19, said:

aici. mai greu de citit dar poti compara fiecare luna cu aceeasi din anul precedent - imobile, terenuri etc. cam abrupte scaderile in ultimele luni...eu unul caut sa cumpar de ceva timp, proprietati multe la vanzare, preturi cam sus, proprietari care se plang ca nu prea merge treaba...mai astept insa, presimt o oarecare corectie de pret in 1-3 ani, daca nu esti presat sa cumperi merita asteptarea, chiriile sunt mici fata de randamentul pe care il poti obtine investind cash-ul...

http://www.ancpi.ro/...sa-3/statistici

Eu ma uit spre exemplu(pe imobiliare.ro) la numarul total de apartamente de vanzare in bucuresti (noi si vechi) si de 3 luni de zile a crescut cu 10%. 20.06.2018: 21383 apartamente de vanzare -> 12.10.2018: 23678 apartamente de vanzare.
Diferenta mai mare este la spatii comerciale de vanzare. Crestere de 23% Aici e clar ca spatiile stradale multe nu mai sunt bune ca randament din chirie.

Edited by okayro, 12 October 2018 - 18:22.


#29
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Posttytyshor, on 05 octombrie 2018 - 22:04, said:

Am o presimtire ca ne paste o criza cat de curand. Cum comentati statisticile cu -4% in iunie... referitoare la numarul de tranzactii imobiliare?
Presimtirea ta e foarte gresita. In Septembrie 2018 au crescut cu 2%.     (ai grija sa nu te mai balonezi data viitoare)

Pentru toti presimtitorii de crize si bule, de tip Leusteanu, Vacante, Lender (care spunea ca vor ajunge apartamentele de 2 cam. la 3.000 euro...) iata un sfat gratuit din practica economica:
- in afaceri, Nu poti vorbi de bula pana cand nu se sparge.

Edited by Quantum, 12 October 2018 - 18:53.


#30
marin-ioon

marin-ioon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 01.10.2018
Așteptați mult și bine criza aia să vedem de unde o să cumpărați că oamenii cu bani o să cumpere tot ce este pe piață (dacă o să vândă cineva ieftin) fiincă după criză nimeni nu mai credea că o să se ajungă din nou la prețurile cum sunt astăzi în Cluj și nu au cumpărat.

Am mai scris eu pe aici la ce prețuri s-au vândut niște vile (preț de grilă notarială) după criză și astăzi valorează de cel puțin 3 ori, adică cumpărătorii ăia și-au triplat banii în mai puțin de 10 ani fără să nu facă nimic.

Nimeni nu o să vândă apartamente care azi valorează 60.000-80.000 de euro (București, blocuri vechi) la prețul unui Opel nou de 20.000-25.000 de euro sau Dacia Duster. Astea sunt vise paranoice pe care le au cei care nu au bani nici de o garsonieră dintr-o groapă de cartier de la periferia Bucureștiului.

Edited by marin-ioon, 12 October 2018 - 19:19.


#31
adilushu

adilushu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 12.04.2007
Nu cred sa mai fie vreodata genul de preturi de pana in 2000-2003. Eu unul astept un -10-15% in zona mea de interes, fata de preturile tranzactionate azi - cred ca 18-24 luni va fi asteptarea. Mai apare cate ceva, rar, cate unul stramtorat care da bine sub pretul pietei dar se vinde imediat, trebuie sa fii pe faza. Altfel, fata de acum 10-11 ani vad ca piata e ceva mai clara dpdv lichiditate, vezi usor unde se vinde repede si unde astepti cu anii (sau deceniile in anumite cazuri) ca sa vinzi. Ce este cu totul diferit (in bine) - oferta pe anumite segmente este mult mai mare ca acum 10-15 ani, s-a construit foarte mult, ai de unde alege, in 2007 stateam pe lista de asteptare sa cumpar ce doream...la preturi care inca nu s-au atins azi...cu totii invatam cate ceva.

#32
sago

sago

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 17.07.2014
Cluj vânzari  total imobile
(sursa - http://www.ancpi.ro/...sa-3/statistici)

august 2017 -  3,641
septembrie 2017  - 4,152
.....
august 2018 -  2,292
septembrie 2018  - 2,148
....
Scad numarul de tranzactii cu imobile in curand o sa vina si scaderea preturilor.

#33
tytyshor

tytyshor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 21.03.2007
Intre timp vad ca au fost publicate si statisticile pe septembrie:
Total :
Sept 2017 : 57,778
Sept 2018 : 42,522  -26.4 %

Unitati individuale fara terenuri :
Sept 2017 : 15,250
Sept 2018 : 8,785  -42.39 %

Intravilan cu constructii:
Sept 2017 : 15,690
Sept 2018 : 10,917  -30.42%

Trendul e clar de pe ultimele luni. Nu spun ca ar trebui sa se vada scaderile procentuale in preturile de achizitie, dar e destul de limpede ca numarul de cumparatori solvabili a scazut in mod clar fata de anul precedent. Si cum cererea scade dar oferta ramane constanta sau chiar creste dupa ce am vazut prin Iasi cei care vor sa vanda vor trebui cat de curand sa ajusteze preturile in minus, Iar cei cu pretentii financiare crescute pur si simplu nu vor mai vinde nimic.

#34
FronT

FronT

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.02.2017
Scaderea numarul de vanzari poate sa insemne si scaderea numarul de apartamente bune aflate la vanzare si implicit o scumpire a celor bune care vor aparea la vanzare in perioada urmatoare, nu? Cifrele astea "statistice" sunt extreme de inselatoare. Daca nu ai o imagine mai de ansamblu, e foarte usor sa iti prinzi urechile.

Edited by FronT, 16 October 2018 - 14:46.


#35
meme10

meme10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 02.01.2011
In București scăderea e foarte mare:de la 4223 la 2205. Dacă se menține ritmul vor scadea și preturile. La prima casa au micșorat fondurile cu 25% și nu s-au terminat. Demografia incepe să-și spună cuvântul. Din 2007 pana în 2014 s-a înjumătățit numărul de studenți.

#36
vlad1102

vlad1102

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,552
  • Înscris: 03.05.2008
Eu am senzatia ca a inceput sa scada numarul de apartamente cumparate ca investitie...
Cel putin un dezvoltator de care am auzit a pus pe "hold" mai multe chestii

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate