Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cum pot cumpara teren agricol extravilan ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#19
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013

 77777-7, on 26 septembrie 2018 - 08:09, said:

In afara de arenda si cumparat ca bun, nu mai exista alte metode ? Asociere, firma SA, donatie, cadou, trecut ca datorie, gaj/garantie, etc ?

Pai, cred ca sunt suficiente cele doua, Si arenda este un tip de asociere. Eu nu stiu de ce esti asa speriat de arenda. Dar cred ca asta ni se trage din anii comunismului cand cooperativizarea aberanta impusa de comunisti a atrofiat increderea oamenilor in orice forme asociative.

#20
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Sa lamurim niste chestii :
1. In oferta de vanzare afisata la primarie pt 30 de zile este stipulat pretul ( aici cu pretul treaba e asa : poti sa-l cumperi cu mai multi bani dar NICIODATA cu mai putin bani decat e in oferta ! Daca cumva scade pretul -absurd - se reface oferta de vanzare si se reafiseaza 30 de zile )
2. Inainte de afisarea anuntului la primarie gasiti un notar care in functie de zona unde este pamantul , stie daca trebuie facuta scrisoare catre MAN sau nu ( in cazul meu nu a fost necesar pt o achizitie dar pt o vanzare a fost necesar )
3 Contractul de arenda e cel mai bun pt ca favorizeaza arendasul nu arendatorul !

 draculescu, on 26 septembrie 2018 - 08:16, said:

Nu cumpara pasune ca iti iei teapa, exista legea pajistilor, impusa de C.E. dar care, in sfanta traditie mioritica, a devenit, la noi, o cretinatate, o pasune, faneata sau cum vrei sa-i spui, nu ii mai poate fi schimbata destinatia in plantatie, vie, arabil. Doar daca tu cumperi o suprafata de teren egala, degradata, pe care s-o imbunatatesti, pe banii tai, desigur, si s-o faci pasune. Aberant!!
Cauta teren arabil si ii ceri permisiunea proprietarului sa ii faci analiza terenului si apoi te hotarasti daca merita cumparat, poate ca este asa de slab ca aducerea in parametri optimi te poate costa cat nu face.
Habar nu ai ce vorbesti !
Normal ca orice teren trebuie lucrat , intretinut etc . Din ce stiu eu cea mai buna subventie la apia este pe pasune nu pe arabil deci nu vad ce teapa isi ia ! Mai mult in OP se zice de pomicultura nu de castraveti ...

P.S. Daca terenul nu este intabulat NU se poate afisa oferta de vanzare . Intai proprietarul ) ce apare pe titlu ) trebuie sa faca cadastru si intabulare si abia apoi poate face oferta de vanzare la primarie , deci ATENTIE mare de tot sa nu dati avans si sa ramaneti de caruta ...

Edited by Baxon, 26 September 2018 - 08:27.


#21
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Exista donatia sau schimbul!

#22
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 arab, on 26 septembrie 2018 - 08:28, said:

Exista donatia sau schimbul!
Aceleasi conditii/pasi , afisare oferta , intabulare etc

#23
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Eu zic ca nu! Intabulare si direct la notar pentru perfectare, scapi de birocratia multa. Asta daca cumparatorul nu are cuci si si zice ca actul de v-c e sfant.

Orice act poate fi atacat!

Edited by arab, 26 September 2018 - 08:46.


#24
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Zici prost ! Citeste legea terenurilor extravilane si dupa aia revino aici si cereti scuze pt dezinformare !
https://lege5.ro/Gra...p=gy3tenbsgazdm
Citat :
(3) Avizele prevăzute la alin. (1) vor fi comunicate în termen de 20 de zile lucrătoare de la înregistrarea cererii de solicitare de către vânzător. Procedura și alte elemente privind obținerea avizului specific al Ministerului Apărării Naționale se reglementează prin normele metodologice de aplicare a legii. În cazul neîndeplinirii acestei obligații de a emite avizul, se consideră ca fiind favorabil.
Jurisprudență (1), Reviste (1), Proceduri (1)
(4) Terenurile agricole situate în extravilan, în care se află situri arheologice, în care au fost instituite zone cu patrimoniu arheologic reperat sau zone cu potențial arheologic evidențiat întâmplător, pot fi înstrăinate prin vânzare doar cu avizul specific al Ministerului Culturii, respectiv al serviciilor publice deconcentrate ale acestuia, după caz, emis în termen de 20 de zile lucrătoare de la înregistrarea cererii de solicitare de către vânzător. Procedura și alte elemente privind obținerea avizului specific al Ministerului Culturii se reglementează prin normele metodologice de aplicare a legii. În cazul neîndeplinirii acestei obligații, avizul se consideră ca fiind favorabil.
Puneri în aplicare (1), Jurisprudență (1), Reviste (1), Proceduri (1)

Edited by Baxon, 26 September 2018 - 08:49.


#25
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Cunosc caz real!

#26
77777-7

77777-7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 24.10.2016

 costin001, on 26 septembrie 2018 - 08:12, said:

In judetul Botosani, cat mai aproape de minicipiu, macar 1 hectar anul asta, mai multe per anii urmatori. Deci trebuie si pentru granite si pentru unitati militare ? Unitati is in aproape orice minicipiu, nu ?

Te anunta primaria sau notarul daca exista vreo unitate militara la mai putin 25 sau 30km. Dar da, este absolut necesar, in cazul asta avizul MApN.

Fix in Botosani sunt 2 baze militare. Am inteles ca actul asta pt granite dureaza si cateva luni sua se pierde cererea pe traseu prin MAN.

 draculescu, on 26 septembrie 2018 - 08:16, said:

Nu cumpara pasune ca iti iei teapa, exista legea pajistilor, impusa de C.E. dar care, in sfanta traditie mioritica, a devenit, la noi, o cretinatate, o pasune, faneata sau cum vrei sa-i spui, nu ii mai poate fi schimbata destinatia in plantatie, vie, arabil. Doar daca tu cumperi o suprafata de teren egala, degradata, pe care s-o imbunatatesti, pe banii tai, desigur, si s-o faci pasune. Aberant!!
Cauta teren arabil si ii ceri permisiunea proprietarului sa ii faci analiza terenului si apoi te hotarasti daca merita cumparat, poate ca este asa de slab ca aducerea in parametri optimi te poate costa cat nu face.
Deci pasune e exclus. Nici pamant negru bun nu cred ca merge. mie imi trebuie in cel mai bun caz pietros/argilos/calcaros...dracu stie cum gasesc exact asa cu PH mai mare pe la vreo 7.5
Porbabil ceva teren xe a fost candva vie, sau prin zona apropiata, sa fie tot asa ca terenul de vie/livada.

 validoe, on 26 septembrie 2018 - 08:20, said:

Vanzarea legala cu publicare la primarie nu e licitatie, cine ofera cat
Proprietarul publica si un pret odata cu anuntul de vanzare. La pretul asta apar preemtorii daca sunt interesati

Smecheria care se face pe la mine e sa publici un pret mai mare cat sa nu il accepte cei cu drept de preemtiune daca vrei sa il vinzi cuiva anume. Si el accepta, si gata
Deci aia baga pret de 3-4-10 ori mai mare decat e normal si apoi plateste cu bani mana la cat vrea ? Nu trebuie sa-i dea chitanta scrisa de mana, sau nu exista asa ceva in RO, sau la notar nu trebuie sa-i dea/ceara chitanta si atunci se vede defapt cat a platit ?

#27
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 77777-7, on 26 septembrie 2018 - 08:49, said:

Fix in Botosani sunt 2 baze militare. Am inteles ca actul asta pt granite dureaza si cateva luni sua se pierde cererea pe traseu prin MAN.

Avizul se considera favorabil dupa 30 de zile data postei  in cazul in care nu s-a primit raspuns ! Dar , de regula , daca este vreo problema se raspunde imediat !

#28
77777-7

77777-7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 24.10.2016

 draculescu, on 26 septembrie 2018 - 08:20, said:

Pai, cred ca sunt suficiente cele doua, Si arenda este un tip de asociere. Eu nu stiu de ce esti asa speriat de arenda. Dar cred ca asta ni se trage din anii comunismului cand cooperativizarea aberanta impusa de comunisti a atrofiat increderea oamenilor in orice forme asociative.
Speriat nu, ca poate as face treaba cu altii, dar fiind unul si nestiind ce fel de apucaturi are arendatorul roman...mai investighez.
Daca prin arenda inseamna costuri initiale mai mici + evitarea tuturor intarzierilor datorate actelor de gen intabulare, granita/baza militara, saiteuri arheologice, publicare anunt, asteptat 30 zile, etc. Atunci poate ca arenda e mult mai favorabila ca sa nu pierd toamna asta. Doar iau in arenda, ii zic proprietarului sa faca schimbare de destinatie si sa fie clauza i ncontract sa-mi vanda mie dupa un an fix, nu ?

Edited by 77777-7, 26 September 2018 - 08:53.


#29
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 77777-7, on 26 septembrie 2018 - 08:49, said:




Deci aia baga pret de 3-4-10 ori mai mare decat e normal si apoi plateste cu bani mana la cat vrea ? Nu trebuie sa-i dea chitanta scrisa de mana, sau nu exista asa ceva in RO, sau la notar nu trebuie sa-i dea/ceara chitanta si atunci se vede defapt cat a platit ?
Am scris mai sus conditiile de plata la notar . Daca suma depaseste 50.000 de lei se face doar prin transfer bancar si in acest caz fara hartia de la banca cu transferul , nu se perfecteaza actele .
Tu insa avand contract de arenda , pretul stabilit , il platesti si nu ai treaba pt ca ai preemtiune ! Deci nu se afiseaza un pret de 2-3-5 ori mai mare !

 77777-7, on 26 septembrie 2018 - 08:52, said:

Speriat nu, ca poate as face treaba cu altii, dar fiind unul si nestiind ce fel de apucaturi are arendatorul roman...mai investighez.
Daca prin arenda inseamna costuri initiale mai mici + evitarea tuturor intarzierilor datorate actelor de gen intabulare, granita/baza militara, saiteuri arheologice, publicare anunt, asteptat 30 zile, etc. Atunci poate ca arenda e mult mai favorabila ca sa nu pierd toamna asta. Doar iau in arenda, ii zic proprietarului sa faca schimbare de destinatie si sa fie clauza i ncontract sa-mi vanda mie dupa un an fix, nu ?
Omule nu intelegi ce citesti ? Contractul de arenda nu te scuteste de pasii impusi de lege pt cumpararea unui teren extravilan ! Pasii raman aceeasi !
Contractul de arenda este gratuit , se inregistreaza gratuit deci nu vad de ce te temi ?! Iti confera preemtiune la cumparare deci este sigur ca tu ai prioritate in fata oricui !
Citeste cu atentie daca zici ca te informezi ....

 arab, on 26 septembrie 2018 - 08:47, said:

Cunosc caz real!
Care s-a intamplat acum 20 de ani !

#30
77777-7

77777-7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 24.10.2016

 Baxon, on 26 septembrie 2018 - 08:23, said:

Sa lamurim niste chestii :
1. In oferta de vanzare afisata la primarie pt 30 de zile este stipulat pretul ( aici cu pretul treaba e asa : poti sa-l cumperi cu mai multi bani dar NICIODATA cu mai putin bani decat e in oferta ! Daca cumva scade pretul -absurd - se reface oferta de vanzare si se reafiseaza 30 de zile )
2. Inainte de afisarea anuntului la primarie gasiti un notar care in functie de zona unde este pamantul , stie daca trebuie facuta scrisoare catre MAN sau nu ( in cazul meu nu a fost necesar pt o achizitie dar pt o vanzare a fost necesar )
3 Contractul de arenda e cel mai bun pt ca favorizeaza arendasul nu arendatorul !

Habar nu ai ce vorbesti !
Normal ca orice teren trebuie lucrat , intretinut etc . Din ce stiu eu cea mai buna subventie la apia este pe pasune nu pe arabil deci nu vad ce teapa isi ia ! Mai mult in OP se zice de pomicultura nu de castraveti ...

P.S. Daca terenul nu este intabulat NU se poate afisa oferta de vanzare . Intai proprietarul ) ce apare pe titlu ) trebuie sa faca cadastru si intabulare si abia apoi poate face oferta de vanzare la primarie , deci ATENTIE mare de tot sa nu dati avans si sa ramaneti de caruta ...
In Botosani is doua baze militare Posted Image   Deci trebuie doua cereri hahahaha
Cum favorizeaza arenda arendasul ? Evident e mai prsus cumpararea...dar dca pri narenda pot sa nu pierd timpul cu toate ctele/intabulare/MAN/arheologie/publicare...e mult mai atractiva arenda..cat costa de arendat? Se ia gen kg de porumb transformat in lei per an per hectar sau ceva ? Sau fractie din valoarea terenului ?
Cel mai bun ar fi pasune ca e mai ieftin de cumparat, si teren argilos/calcaros cu ph de 7+, gen teren vita vie/livada, ca merge mai bine la copacii care-i vreau.
Dar daca pasunea nu o pot schimba ca destinatie...naspa.

#31
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 77777-7, on 26 septembrie 2018 - 08:52, said:

Speriat nu, ca poate as face treaba cu altii,
Ca arendas NU esti obligat sa te asociezi cu cineva ! Cred ca asta nu intelegi tu ce inseamna arendas ! Poti fii singur !

 77777-7, on 26 septembrie 2018 - 08:59, said:

In Botosani is doua baze militare Posted Image   Deci trebuie doua cereri hahahaha

Nu trebuie 2 cereri decat daca sunt 2 parcele de teren distincte ( fara hotar intre ele ) !!

 77777-7, on 26 septembrie 2018 - 08:59, said:

Cum favorizeaza arenda arendasul ? Evident e mai prsus cumpararea...dar dca pri narenda pot sa nu pierd timpul cu toate ctele/intabulare/MAN/arheologie/publicare...e mult mai atractiva arenda..cat costa de arendat?care-i vreau.

Contractul de arenda poti sa-l faci pe 1 ( unu ) leu /an !!


Daca vrei sa cumperi terenul faci cum am spus , daca esti interesat doar sa-l folosesti atunci arenda va fii impusa de proprietar si acolo e la mica intelegere !

Edited by Baxon, 26 September 2018 - 09:06.


#32
77777-7

77777-7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 24.10.2016

 Baxon, on 26 septembrie 2018 - 08:58, said:

Am scris mai sus conditiile de plata la notar . Daca suma depaseste 50.000 de lei se face doar prin transfer bancar si in acest caz fara hartia de la banca cu transferul , nu se perfecteaza actele .
Tu insa avand contract de arenda , pretul stabilit , il platesti si nu ai treaba pt ca ai preemtiune ! Deci nu se afiseaza un pret de 2-3-5 ori mai mare !


Omule nu intelegi ce citesti ? Contractul de arenda nu te scuteste de pasii impusi de lege pt cumpararea unui teren extravilan ! Pasii raman aceeasi !
Contractul de arenda este gratuit , se inregistreaza gratuit deci nu vad de ce te temi ?! Iti confera preemtiune la cumparare deci este sigur ca tu ai prioritate in fata oricui !
Citeste cu atentie daca zici ca te informezi ....


Care s-a intamplat acum 20 de ani !
LA pret/chitante ma refer la cazul descris mai inainte de validoe. Daca vanzatorul si cumparatorul se inteleg sa fie doar intre ei tranzactia, pune un pret mare care sa nu atraga pe nimeni prin preemtiune, apoi platind sub 50000, deci bani mana, nu mai trebuie sa vada nimeni banii...In genul ala s-a refeit validoe cred eu. Deci terenul face zicem 10000, pune 49000 in anunt 30 zile, apoi in mana ii da 10000, notarul sau statul nevazand banii reali.

La arenda ca sa salvez timpul, zic sa iau in arenda, apoi peste un an incepand de azi, sa-mi bat capul cu toate actele ca sa-l si cumpar. Deci strict pt. arenda nu trebuie toate actele/man/arheologie/intabulat/etc ? Asadar pun doar clauza in contractul de arenda ca omul sa fie dispus sa-l vand peste un an, apoi actele si pretul etc vor fi bataie de cap peste un an si acum pot sa prind toamna si sa ma ocup doar de modificat ph/plantat.

Sau sa zicem ca merg pe cumparat...incep actele..intablare/anunt/MAn/etc...si stiind ca voi obtine toate actele la timpul lor, ce ma opreste sa demarez plantatul din timp toamna, si actele se termina ele cu tot cu vanzare cand se termina pe la inceputul anului.

Edited by 77777-7, 26 September 2018 - 09:13.


#33
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Nu pot sa te sfatuiesc la ilegalitati ! Dar pot sa te intreb , daca cumva vanzatorul primeste o oferta mai buna ca a ta ( tot pe sub mana ) si te lasa balta dupa ce ai investit pe terenul lui ?? O iei in brate au ba ?

Referitor la arenda e un contract model , il descarci de pe net si-l modifici cum vrei la clauze si obligatii . Se face pe minim 5 ani ( chiar daca peste un an cumperi terenul ) , se inregistreaza la primaria de care apartine terenul , gratuit , apoi arendasul se inscrie cu terenul in registrul agricolo ( tot gratuit ) .
Dpmdv nu salvezi nici un " timp " ca pasii tot astia sunt Posted Image

Edited by Baxon, 26 September 2018 - 09:15.


#34
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
@Baxon: imparte 20 de ani la 5!Posted Image

#35
77777-7

77777-7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 24.10.2016
Pai inca nu am investit pe terenul lui, abia il cumpara pe sub masa in cazul teoretic.


Cu actele pentur arenda zici ca e la fel ? Deci contract arenda, se inregistreaza actul de arenda la primarie, apoi eu ma inscriu cu terenul la registrul agricol.
Care din pasii astia necesita autorizatie MAN, arheologie, intabulare, anunt 30 zile la primarie ?
Si cum am zis...ori pe varianta arenda, ori pe varianta cumparat cu publicare 30 zile, daca stiu ca actele o sa vina sigur, ce ma opreste sa cultiv di ntimp sa nu pierd toamna ?

Edited by 77777-7, 26 September 2018 - 09:23.


#36
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 arab, on 26 septembrie 2018 - 09:18, said:

@Baxon: imparte 20 de ani la 5!Posted Image
Adica tu sustii sa faca o ilegalitate , nu ? Cred ca ai gresit forumul ..
Mai bine te abtii sa nu iei suspendare Posted Image

 77777-7, on 26 septembrie 2018 - 09:21, said:

Pai inca nu am investit pe terenul lui, abia il cumpara pe sub masa in cazul teoretic.



Cu actele pentur arenda zici ca e la fel ? Deci contract arenda, se inregistreaza actul de arenda la primarie, apoi eu ma inscriu cu terenul la registrul agricol.

Care din pasii astia necesita autorizatie MAN, arheologie, intabulare, anunt 30 zile la primarie ?

Si cum am zis...ori pe varianta arenda, ori pe varianta cumparat cu publicare 30 zile, daca stiu ca actele o sa vina sigur, ce ma opreste sa cultiv di ntimp sa nu pierd toamna ?
Nu prea inteleg ce vrei , vrei sa cumperi sau sa arendezi ?
Daca vrei sa cumperi , contractul de arenda il faci pentru PREEMTIUNE la cumparare !
Daca vrei doar sa arendezi fara sa cumperi terenul , plata si cuantumul arendei ti-l fixeaza arendatorul ( proprietarul terenului ) .
Pt  contractul de arenda ai nevoie doar de contractul propriu zis si inregistrarea lui la primarie .
Pasi de vanzare a terenului sunt cele cu oferta afisata si scrisoarea catre man .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate