Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Cum pot cumpara teren agricol extravilan ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#1
77777-7

77777-7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 24.10.2016
Salut. Avand invedere ca legea 17/2014 restrictioneaza dreptul de a cumpara teren agricol extravilan tuturor persoanelor ce nu au deja teren, cum se poate cumpara ?
Legea prevede dreptul de preemptiune...trebuie sa ai deja teren pt a cumpara teren invecinat, sau sa fii neam cu proprietarul sau sa iei in arenda si sa astepti un an apoi ai drept sa cumperi sausa fii statul.

Cum pot sa cumpara daca nu ndeplinesc nici o conditie ? Vreau doar sa ma intorc in tara sa fac agricultura/pomicultura si nu pot sa astept un an..sezonul de plantat acei copaci e toamna.
Nici nu vreau in arenda fiindca nu vreau sa depind de altcineva care poate se hotaraste sa isi ceara/ia terenul inapoi din arenda in mijlocul treburilor mele....o plantatie de copaci are nevoie de ani pt prima recolta, apoi daca proprietarul zice....vreau terenul inapoi dupa 9 luni din primul an...nici nu mai apuc sa am dreptul sa cumpar terenul la 12 luni si el mai si ramane cu copacii mei plantati practic gratis la el.

Exista alte metode ? Transfer asseturi firma, donatie, infiintare SA, etc ? Sau poate fi specificat in contractul de arenda ca proprietarul se angajeaza sa-mi ofere exclusiv mie dreptul de a achizitiona terenul dupa 12 luni ?

#2
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Ce demersuri ai facut pina acum si ce raspunsuri ai primit de la autoritatile "statului", ai contactat vreo agentie ? Nu cred ca nu se poate vinde teren ...
O chestie de genul nu se face de azi pe maine... ideea trebuia demarata din ianuarie 2018, sa dai un pic de timp autoritatilor sa se obisnuiasca.
Toamna asta cred ca e ratata.

Edited by keta, 26 September 2018 - 00:26.


#3
77777-7

77777-7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 24.10.2016
Pai ce demersuri...gasesc teren si-l cumpar..precum un apartament sau casa sau masina. Cu ce sa se obisnuiasca autoritatile exact ? Te teferi la actul pentru schimbarea destinatiei terenului ? Daca se face la primarie pt teren pe persoana privata, nu cred ca ia mai mult de 30 zile.
Nu am contactat agenti. O sa caut prin sate fiindca ma intereseaza pamant gen pasune sau mai slab, argilos, nu negru.

Am inteles ca dupa ce a intrat legea asta, primariile sunt obligate prin lege sa publice online tot ce e de vanzare in zona loc. Stie cinava daca se si intampla asta ? Cam in ce proportie s-au adaptat ?

Edited by 77777-7, 26 September 2018 - 02:54.


#4
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,780
  • Înscris: 12.01.2018
vi cu banii-n mână,cauți terenul care se potrivește la ce vrei să faci și la banii deținuți,îl cumperi,plantezi pomii și aștepți primăvara.acea lege este valabilă până la ,,bani,,adică dacă un ipotetic vecin ar dori să cumpere în locul tău,dacă tu dai mai mult cumperi terenul

#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,026
  • Înscris: 24.02.2006

 77777-7, on 25 septembrie 2018 - 23:50, said:

Salut. Avand invedere ca legea 17/2014 restrictioneaza dreptul de a cumpara teren agricol extravilan tuturor persoanelor ce nu au deja teren, cum se poate cumpara ?
Legea prevede dreptul de preemptiune...trebuie sa ai deja teren pt a cumpara teren invecinat, sau sa fii neam cu proprietarul sau sa iei in arenda si sa astepti un an apoi ai drept sa cumperi sausa fii statul.

nu cred ca ai inteles prea bine ce-i cu dreptul asta de preemtiune :)
nu inseamna ca nu poti cumpara terenuri, ci doar ca unele persoane (coproprietari, vecini sau arendasi) au intaietate, cu conditia sa doreasca sa cumpere terenul si sa ofere pretul oferit si de tine.

#6
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Deci :
eu am cumparat acuma un teren extravilan fara sa fiu vecin etc .
Ca sa ai drept de preemtiune , faci contract de arenda pe care il inregistrezi la primarie si te inscrii in registrul agricol , apoi dupa ce se indeplinesc demersurile pt cumpararea terenului extravilan ( intabulare daca nu a fost facuta , afisare oferta de vanzare la primaria de care apartine terenul si scrisoare la MAN ca nu este la mai putin de 25 km de granita sau de o unitate militara ... , aprobare spre vanzare de la primarie ca pe teren nu sunt situri arheologice ) apoi va prezentati la notar pt perfectarea actelor . Plata daca nu depaseste 50.000 de lei o poti face cash , daca depaseste suma asta plata se face doar prin virament bancar !
Daca mai ai alte nelamuriri , intreaba Posted Image
Bafta

 77777-7, on 25 septembrie 2018 - 23:50, said:

Nici nu vreau in arenda fiindca nu vreau sa depind de altcineva care poate se hotaraste sa isi ceara/ia terenul inapoi din arenda in mijlocul treburilor mele....o plantatie de copaci are nevoie de ani pt prima recolta, apoi daca proprietarul zice....vreau terenul inapoi dupa 9 luni din primul an...nici nu mai apuc sa am dreptul sa cumpar terenul la 12 luni si el mai si ramane cu copacii mei plantati practic gratis la el.


Contractul de arenda e sfant , nu are cum , proprietarul , sa il anuleze ca asa vrea muschii lui ! Si se face pe minim 5 ani conform legii arendei ! Daca vanzatorul e de buna credinta si vrea intr-adevar sa-ti vanda terenul iti va da voie sa specifici in contractul de arenda o clauza care sa te avantajeze adica imposibilitatea de anulare contract pe toata perioada . Daca e un ticalos care vrea sa profite clar nu va fii de acord cu clauza asta si stii ca nu merita sa-ti bati capul !
https://lege5.ro/Gra...arii-nr-16-1994

Edited by Baxon, 26 September 2018 - 07:09.


#7
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013

 77777-7, on 25 septembrie 2018 - 23:50, said:

Salut. Avand invedere ca legea 17/2014 restrictioneaza dreptul de a cumpara teren agricol extravilan tuturor persoanelor ce nu au deja teren, cum se poate cumpara ?
Legea prevede dreptul de preemptiune...trebuie sa ai deja teren pt a cumpara teren invecinat, sau sa fii neam cu proprietarul sau sa iei in arenda si sa astepti un an apoi ai drept sa cumperi sausa fii statul.

Cum pot sa cumpara daca nu ndeplinesc nici o conditie ? Vreau doar sa ma intorc in tara sa fac agricultura/pomicultura si nu pot sa astept un an..sezonul de plantat acei copaci e toamna.
Nici nu vreau in arenda fiindca nu vreau sa depind de altcineva care poate se hotaraste sa isi ceara/ia terenul inapoi din arenda in mijlocul treburilor mele....o plantatie de copaci are nevoie de ani pt prima recolta, apoi daca proprietarul zice....vreau terenul inapoi dupa 9 luni din primul an...nici nu mai apuc sa am dreptul sa cumpar terenul la 12 luni si el mai si ramane cu copacii mei plantati practic gratis la el.

Exista alte metode ? Transfer asseturi firma, donatie, infiintare SA, etc ? Sau poate fi specificat in contractul de arenda ca proprietarul se angajeaza sa-mi ofere exclusiv mie dreptul de a achizitiona terenul dupa 12 luni ?

Initiator, legea doreste sa concentreze pamantul faramitat, nu sa restrictioneze accesul la pamant al cuiva. Daca ai bani si te-ai inteles la pret cu proprietarul, acesta merge la primarie, anunta ca are un cumparator la pretul stabilit de cele 2 parti iar primaria publica anuntul de vanzare in holul primariei dar si pe site. Dupa 30 de zile, daca niciun vecin, arendas sau statul nu este interesat sa cumpere la pretul stabilit, pret care nu mai poate fi modificat ulterior, si atentie ca nu trebuie tu sa alergi sa ii anunti, se poate merge la notar pentru a-l cumpara.

Este gresit ce sustii, daca ai arendat un teren, chiar si pentru o pantatie pomicola, pentru X ani, nu ai de ce sa te temi, nu ti-l poate ataca nimeni, nici arendasul, nici cei care vor mosteni terenul, daca acesta decedeaza. De regula, se incheie pe 30 ani, timp suficient pentru ca toate mijloacele fixe sa se amortizeze, cladiri, care oricum se fac din materiale usoare si demontabile, garduri, puturi si bazine de apa.

In ce judet ai vrea sa cumperi teren?

#8
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 draculescu, on 26 septembrie 2018 - 07:09, said:

Este gresit ce sustii, daca ai arendat un teren, chiar si pentru o pantatie pomicola, pentru X ani, nu ai de ce sa te temi, nu ti-l poate ataca nimeni, nici arendasul, nici cei care vor mosteni terenul, daca acesta decedeaza. De regula, se incheie pe 30 ani, timp suficient pentru ca toate mijloacele fixe sa se amortizeze, cladiri, care oricum se fac din materiale usoare si demontabile, garduri, puturi si bazine de apa.


Pai el e arendasul deci nu se " ataca " pe el insusi ...

Edited by Baxon, 26 September 2018 - 07:25.


#9
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013

 Baxon, on 26 septembrie 2018 - 07:25, said:

Pai el e arendasul deci nu se " ataca " pe el insusi ...

Scuze, arendatorul

#10
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Singurul aspect pe care trebuie sa-l ai in vedere este, posibilitatea de a obtine avizul Ministerului Apararii, daca este cazul, conform legii 17. Acum, daca tu nu ne-ai spus in ce zona din tara vrei sa cumperi pamant.
Eu spre exemplu vand un extravilan in orasul Constanta, aprox. 3 Ha si am fost informat ca fiind la mai putin de 30km de Marea Neagra, fiind considerata frontiera de stat, ( este la 7km) imi trebuie avizul MApN, evident si cu respectarea procedurii specificate tot de legea 17, explicata mai sus de @draculescu.

#11
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Daca ai bani gasesti fara probleme sa cumperi.
Ce suprafata te intereseaza si in ce zona a tarii ?

#12
77777-7

77777-7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 24.10.2016

 _Smiley_, on 26 septembrie 2018 - 06:14, said:

nu cred ca ai inteles prea bine ce-i cu dreptul asta de preemtiune Posted Image
nu inseamna ca nu poti cumpara terenuri, ci doar ca unele persoane (coproprietari, vecini sau arendasi) au intaietate, cu conditia sa doreasca sa cumpere terenul si sa ofere pretul oferit si de tine.
Am inteles ca au intaietate indiferent ce pret ofera, chiar mai putin decat ofer eu, deci daca eu ofer un leu, vanzatorul e obligat sa-i dea la vecin cu intaietate chiar daca ala ofera doar 0.9 lei.

 Baxon, on 26 septembrie 2018 - 07:05, said:

Deci :
eu am cumparat acuma un teren extravilan fara sa fiu vecin etc .
Ca sa ai drept de preemtiune , faci contract de arenda pe care il inregistrezi la primarie si te inscrii in registrul agricol , apoi dupa ce se indeplinesc demersurile pt cumpararea terenului extravilan ( intabulare daca nu a fost facuta , afisare oferta de vanzare la primaria de care apartine terenul si scrisoare la MAN ca nu este la mai putin de 25 km de granita sau de o unitate militara ... , aprobare spre vanzare de la primarie ca pe teren nu sunt situri arheologice ) apoi va prezentati la notar pt perfectarea actelor . Plata daca nu depaseste 50.000 de lei o poti face cash , daca depaseste suma asta plata se face doar prin virament bancar !
Daca mai ai alte nelamuriri , intreaba Posted Image
Bafta


Contractul de arenda e sfant , nu are cum , proprietarul , sa il anuleze ca asa vrea muschii lui ! Si se face pe minim 5 ani conform legii arendei ! Daca vanzatorul e de buna credinta si vrea intr-adevar sa-ti vanda terenul iti va da voie sa specifici in contractul de arenda o clauza care sa te avantajeze adica imposibilitatea de anulare contract pe toata perioada . Daca e un ticalos care vrea sa profite clar nu va fii de acord cu clauza asta si stii ca nu merita sa-ti bati capul !
https://lege5.ro/Gra...arii-nr-16-1994
Deci ca sa am drept preemtiune, fac contract arenda....si trebuie sa ti pamantul in arenda minim un an, adica de azi abia pe 26 9 2019 sa pot sa-l si cumpar, nu ?
Scrisoarea la MAN trebuie chiar si daca e in mijlocul tarii, sau doar dac e la la putin de 25 km si trebuie aprobarea lor? Ca daca e in mijlocul tarii la 100 km etc, mai trebuie sa le trimit scrisoare degeaba ? Eu stiam ca doar daca-i prea aproape de o granita, nu si unitati militare, alea is pe toate drumurile.
Deci primaria locala vrea sa angajez arheologi daca li se trezeste lor ca sa scormoneasca un hectar intreg pe banii mei ? Si zici ca apoi ma prezint la notar...adica dupa ce am avut pamantul un an in arenda pe ceas, nu ?

Daca e asa bun contractul de arenda, poate poate m-as risca la asta, ca ar insemna sa pot lua mai mult pamant din prima, si apoi sa-l cumpar peste un an, sau chiar pana in 5 cum ne intelegem daca e mai mare. Si adica chiar cu contract de arenda nu se trezeste unu viteaz cu alcol in sange sa intre sa faca vraiste a deh..e pamantul lui ?


 draculescu, on 26 septembrie 2018 - 07:09, said:

Initiator, legea doreste sa concentreze pamantul faramitat, nu sa restrictioneze accesul la pamant al cuiva. Daca ai bani si te-ai inteles la pret cu proprietarul, acesta merge la primarie, anunta ca are un cumparator la pretul stabilit de cele 2 parti iar primaria publica anuntul de vanzare in holul primariei dar si pe site. Dupa 30 de zile, daca niciun vecin, arendas sau statul nu este interesat sa cumpere la pretul stabilit, pret care nu mai poate fi modificat ulterior, si atentie ca nu trebuie tu sa alergi sa ii anunti, se poate merge la notar pentru a-l cumpara.

Este gresit ce sustii, daca ai arendat un teren, chiar si pentru o pantatie pomicola, pentru X ani, nu ai de ce sa te temi, nu ti-l poate ataca nimeni, nici arendasul, nici cei care vor mosteni terenul, daca acesta decedeaza. De regula, se incheie pe 30 ani, timp suficient pentru ca toate mijloacele fixe sa se amortizeze, cladiri, care oricum se fac din materiale usoare si demontabile, garduri, puturi si bazine de apa.

In ce judet ai vrea sa cumperi teren?
Deci ori pasii astia si 30 de zile mai tarziu pot sa-l cumpar linistit, ori cum zice mai sus Baxon, sa-l iau in arenda si dupa un an sa-l cumpar iar fara batai de cap ?
Eu am inteles ca vanzatorul e fortat sa vanda la vecin chiar si daca ala ofera mai putin decat mine.
Poate o fi totusi arenda o posibilitate mai stabila decat am anticipat.
In judetul Botosani, cat mai aproape de minicipiu.

 costin001, on 26 septembrie 2018 - 07:48, said:

Singurul aspect pe care trebuie sa-l ai in vedere este, posibilitatea de a obtine avizul Ministerului Apararii, daca este cazul, conform legii 17. Acum, daca tu nu ne-ai spus in ce zona din tara vrei sa cumperi pamant.
Eu spre exemplu vand un extravilan in orasul Constanta, aprox. 3 Ha si am fost informat ca fiind la mai putin de 30km de Marea Neagra, fiind considerata frontiera de stat, ( este la 7km) imi trebuie avizul MApN, evident si cu respectarea procedurii specificate tot de legea 17, explicata mai sus de @draculescu.
In judetul Botosani, cat mai aproape de minicipiu, macar 1 hectar anul asta, mai multe per anii urmatori. Deci trebuie si pentru granite si pentru unitati militare ? Unitati is in aproape orice minicipiu, nu ?

Edited by 77777-7, 26 September 2018 - 08:06.


#13
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
ART.7
7. Dacă, în termenul de 30 de zile prevăzut la art. 6 alin. (2), niciunul dintre titularii dreptului de preempțiune nu își manifestă intenția de a cumpăra terenul, vânzarea terenului este liberă, cu respectarea dispozițiilor prevăzute de prezenta lege și de normele metodologice, urmând ca vânzătorul să înștiințeze în scris primăria despre aceasta. Vânzarea liberă a terenului la un preț mai mic decât cel cerut în oferta de vânzare prevăzută la art. 6 alin. (1) ori în condiții mai avantajoase decât cele arătate în aceasta atrage nulitatea absolută.

#14
77777-7

77777-7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 24.10.2016
In afara de arenda si cumparat ca bun, nu mai exista alte metode ? Asociere, firma SA, donatie, cadou, trecut ca datorie, gaj/garantie, etc ?

#15
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,026
  • Înscris: 24.02.2006

 77777-7, on 26 septembrie 2018 - 08:02, said:

Am inteles ca au intaietate indiferent ce pret ofera, chiar mai putin decat ofer eu, deci daca eu ofer un leu, vanzatorul e obligat sa-i dea la vecin cu intaietate chiar daca ala ofera doar 0.9 lei.

ai inteles gresit. trebuie sa ofere cel putin pretul oferit de tine.

#16
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
In judetul Botosani, cat mai aproape de minicipiu, macar 1 hectar anul asta, mai multe per anii urmatori. Deci trebuie si pentru granite si pentru unitati militare ? Unitati is in aproape orice minicipiu, nu ?

Te anunta primaria sau notarul daca exista vreo unitate militara la mai putin 25 sau 30km. Dar da, este absolut necesar, in cazul asta avizul MApN.

#17
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013
Nu cumpara pasune ca iti iei teapa, exista legea pajistilor, impusa de C.E. dar care, in sfanta traditie mioritica, a devenit, la noi, o cretinatate, o pasune, faneata sau cum vrei sa-i spui, nu ii mai poate fi schimbata destinatia in plantatie, vie, arabil. Doar daca tu cumperi o suprafata de teren egala, degradata, pe care s-o imbunatatesti, pe banii tai, desigur, si s-o faci pasune. Aberant!!
Cauta teren arabil si ii ceri permisiunea proprietarului sa ii faci analiza terenului si apoi te hotarasti daca merita cumparat, poate ca este asa de slab ca aducerea in parametri optimi te poate costa cat nu face.

#18
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,091
  • Înscris: 01.12.2006
Vanzarea legala cu publicare la primarie nu e licitatie, cine ofera cat
Proprietarul publica si un pret odata cu anuntul de vanzare. La pretul asta apar preemtorii daca sunt interesati

Smecheria care se face pe la mine e sa publici un pret mai mare cat sa nu il accepte cei cu drept de preemtiune daca vrei sa il vinzi cuiva anume. Si el accepta, si gata

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate