Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Karma si alegerile din viata

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#19
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View Postrodica1978, on 29 septembrie 2018 - 21:35, said:

Niciun ecograf nu mi-a spus ca gemenii au vreo problema, asta s-a vazut la nastere. Asa cum sunt copiii mei, eu ii iubesc si sunt cei mai frumosi si mai buni copii din lume, sunt viata mea. Nu regret in niciun fel ca i-am nascut, imi pare rau ca gandesti asa.
Ceea ce încearcă să zică e că soțul tău avea probleme care puteau fi transmise genetic, de asta ar fi trebuit să nu faci copii cu el.

#20
rodica1978

rodica1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 23.09.2018

View PostMr_nobody_, on 30 septembrie 2018 - 10:00, said:

Ceea ce încearcă să zică e că soțul tău avea probleme care puteau fi transmise genetic, de asta ar fi trebuit să nu faci copii cu el.
daca toti am gandi logic si normal nu ar mai exista vreo problema in lumea asta Posted Image

#21
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,113
  • Înscris: 29.06.2005
Nu stiu daca e karma, dar o suma de alegeri eronate sigur este.
Poate parea dur, insa fiecare dintre noi a luat decizii in viata si fiecare trebuie sa-si asume consecintele acelor decizii.

Cred ca focusul ar tebui sa fie acum pe ajutarea copiilor sa devina adulti macar semi-independenti.

Sansele sa te casatoresti sunt nule, nici nu are rost sa mai iei asta in considerare. Nici un barbat intreg la cap nu va fi de acord cu asa ceva. Cu atat mai mult un barbat casatorit. Vorba romaneasca "de ce sa te legi la cap daca nu te doare?". Ca sa fie mai usor de inteles - incearca sa te pui in locul unui barbat(casatorit, necasatorit, divortat, cu copii sau fara), sa vezi lucrurile prin ochii lui...

Singura varianta pe care eu o vad -  e o relatie cu un barbat; relatie in care sa te multumesti cu ce e dispus omul sa ofere si atat, fara sa ceri mai mult.

#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Impresionanta poveste! In general oamenii fug de responsabilitati, sunt niste lasi, niste fricosi, mai ales aceia care au avut o viata usoara, iar cand dau de probleme cade cerul peste ei. Prin faptul ca ai ajuns pana aici si prin faptul ca pui toate astea pe o hartie, ecran in cazul asta, esti o femeie puternica.
Este bine ca ai pe cineva, chiar daca nu 100% alaturi de tine, care te face sa mai uiti de probleme. Este bine pe termen scurt. Pe termen lung persoana aceea s-ar putea sa nu mai fie alaturi de tine. Cel mai bine te-ai intelege cu cineva care trece printr-o situatie similara. Si cunosc un caz oarecum asemanator. Erau doi soti cu un copil cu un hadicap, ea a murit, el a ramas cu copilul. A reusit dupa vreo 3 ani sa se recasatoreasca cu o femeie care la randul ei are un copil bolnav.
Iti doresc sa ai putere sa continui si sa treci peste.

#23
rodica1978

rodica1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 23.09.2018

View PostMembruAnonim, on 04 octombrie 2018 - 17:12, said:

Impresionanta poveste! In general oamenii fug de responsabilitati, sunt niste lasi, niste fricosi, mai ales aceia care au avut o viata usoara, iar cand dau de probleme cade cerul peste ei. Prin faptul ca ai ajuns pana aici si prin faptul ca pui toate astea pe o hartie, ecran in cazul asta, esti o femeie puternica.
Este bine ca ai pe cineva, chiar daca nu 100% alaturi de tine, care te face sa mai uiti de probleme. Este bine pe termen scurt. Pe termen lung persoana aceea s-ar putea sa nu mai fie alaturi de tine. Cel mai bine te-ai intelege cu cineva care trece printr-o situatie similara. Si cunosc un caz oarecum asemanator. Erau doi soti cu un copil cu un hadicap, ea a murit, el a ramas cu copilul. A reusit dupa vreo 3 ani sa se recasatoreasca cu o femeie care la randul ei are un copil bolnav.
Iti doresc sa ai putere sa continui si sa treci peste.
multumesc steaua!
imi este bine asa cum sunt acum, nu am de gand sa renunt la relatia asta de aceea am si cerut ajutor intr-un alt topic pentru a imi putea pune in ordine ideile

#24
sebannu1

sebannu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 09.01.2010
Sincer e cam târziu să-ți pui în ordine ideile, tot ce poți face e sa cauți o modalitate de a diminua cât mai mult consecințele negative. Vremea alegerilor a trecut de mult în cazul tău.

#25
rodica1978

rodica1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 23.09.2018

View Postsebannu1, on 06 octombrie 2018 - 11:11, said:

Sincer e cam târziu să-ți pui în ordine ideile, tot ce poți face e sa cauți o modalitate de a diminua cât mai mult consecințele negative. Vremea alegerilor a trecut de mult în cazul tău.
Asa este

#26
rodica1978

rodica1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 23.09.2018
Buna ziua! Nu am mai intrat o vreme, s-au intamplat multe in viata mea.
Dupa o discutie serioasa legate de evolutia relatiei noastre, m-am hotarat sa imi vad de viata si sa il las fericit cu fosta lui caci semnele erau clare ca s-au impacat. Nu a incercat sa se scuze, sa zica ca nu e asa, sa spuna ca nu vrea sa ne despartim.
In cercul meu de cunostinte era un barbat, mai in varsta cu 10 ani decat mine care mi-a lasat tot timpul impresia ca ma place, vorbea si se juca cu copiii, etc. Parea un barbat serios, de casa. Mi-am facut cont de facebook si l-am adaugat, contul nefiind cu nume de persoana, ci gen vis de seara, floare alba, amurg placut, etc. Am comunicat cu el cam doua saptamani timp in care imi repeta ca imi iubesre sufletul, felul de a fii. Apoi m-am decis sa ii spun cine sunt. A vrut sa ne vedem fata in fata. Mi-a strigat ca, cand mi-a lasat el impresia ca ma place si ca el vorbeste cu copiii mei pt ca ii plac copiii si ca el are o relatie si ii e ok, etc. Nu am zis nimic. Vroiam doar sa ma inghita pamantul. M-am simtit umilita, a doua oara, in decurs de o luna.

#27
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View Postrodica1978, on 29 noiembrie 2018 - 14:09, said:

Nu am zis nimic. Vroiam doar sa ma inghita pamantul. M-am simtit umilita, a doua oara, in decurs de o luna.
Multe s-au întâmplat într-o lună. Mulți oameni nu au timp de aventuri d-astea (prea ocupați cu jobul și alte probleme). Bănuiesc că ai mult timp liber.

#28
rodica1978

rodica1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 23.09.2018
E usor sa razi de altul! Spre lamurirea ta, am doua locuri de munca unde merg cate 4 ore, imi ingrijesc copii si mi-i duc la scoala si terapie. Asta nu inseamna ca nu sunt si eu om, ca in afara de a fii mama sunt si femeie. Imi doresc, asa cum poate o faci si tu, sa am pe cineva care sa imi poarte grija, sa ma tina in brate si sa imi spuna ca va fii bine

#29
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View Postrodica1978, on 30 noiembrie 2018 - 09:32, said:

E usor sa razi de altul! Spre lamurirea ta, am doua locuri de munca unde merg cate 4 ore, imi ingrijesc copii si mi-i duc la scoala si terapie. Asta nu inseamna ca nu sunt si eu om, ca in afara de a fii mama sunt si femeie. Imi doresc, asa cum poate o faci si tu, sa am pe cineva care sa imi poarte grija, sa ma tina in brate si sa imi spuna ca va fii bine
Te asigur că există lucruri mai groaznice decât singurătatea, deși tu nu ești și nu vei fi singură.

Ai grijă ce-ți dorești, s-ar putea împlini.

Edited by Mr_nobody_, 30 November 2018 - 10:51.


#30
rodica1978

rodica1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 23.09.2018
Multumesc pentru grija si timp acordat problemei mele. Sa ai o seara placuta!

#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postrodica1978, on 29 noiembrie 2018 - 14:09, said:

... Mi-a strigat ca, cand mi-a lasat el impresia ca ma place si ca el vorbeste cu copiii mei pt ca ii plac copiii si ca el are o relatie si ii e ok, etc. Nu am zis nimic. Vroiam doar sa ma inghita pamantul. M-am simtit umilita, a doua oara, in decurs de o luna.
Unele gesturi pot fi interpretate gresit, pot duce la diferite ganduri si scenarii in mintea noastra, mai ales atunci cand persoana cu care interactionam exagereaza intr-o anumita masura. Probabil ca iti stie situatia si atunci omul, din compasiune, tinde sa exagereze. La fel si tu, probabil ti-ai facut anumite scenarii. Insa daca el are familie, indiferent daca relatia lui este ok sau nu, ar fi fost greu ca intre voi sa existe ceva. Nu zic ca nu se poate, dar de cele mai multe ori relatiile astea (daca se pot numi asa) sunt pasagere, vezi si primul caz al tau, din relatia de mai inainte.

Te-ai simtit umilita, probabil pentru ca aveai asteptari prea mari de la ceva ce nici nu a inceput.

Eu zic sa nu te avanti in situatii complicate (dar probabil ca iti este greu sa nu o faci, pentru ca tu cauti ceva anume), ci sa astepti ceva mai palpabil/realizabil.

#32
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View Postrodica1978, on 30 noiembrie 2018 - 17:54, said:

Multumesc pentru grija si timp acordat problemei mele. Sa ai o seara placuta!
Scuze că nu-ți încurajez visele, dar visele astea îți vor aduce doar suferință. Recomand cu căldură să te mulțumești cu ceea ce ai și să nu visezi la cai verzi pe pereți. Totuși, poți să mă ignori, nu vreau să stau în calea nefericirii tale.

#33
rodica1978

rodica1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 23.09.2018
Steaua2006, din cate stiam omul nu se afisa cu vreo prietena, probabil mi-a spus asa ca sa se scoata, sa scape de mine.
Oricum nu mai conteaza.
Mr_nobody, multumesc, inca o data, pentru grija ta.

#34
rodica1978

rodica1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 23.09.2018
In saptamana ce s-a scurs, amicul asta m-a cautat pe net si mi-a zis ca am inteles gresit ce mi-a zis, ca ma place si nu ar trebui sa ma simt complexata din cauza situatiei mele familiale, ca sunt foarte desteapta si copiii mei sunt cuminti, si ca ar trebui sa am mai multa incredere in mine. Am continuat sa schimbam pareri si idei pe net, toate zilele astea. El mi-a zis ca isi doreste sa ma vada dar nu ma preseaza si asteapta sa ma simt pregatita si linistita. Fostul prieten nu m-a mai cautat nici acasa, nici la telefon...

#35
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postrodica1978, on 08 decembrie 2018 - 20:49, said:

In saptamana ce s-a scurs, amicul asta m-a cautat pe net si mi-a zis ca am inteles gresit ce mi-a zis, ca ma place...
Te place in ce sens? Ca prieten, ca ceva mai mult de atat sau iar a lasat loc de interpretari? parca zicea ca e fericit alaturi de familia lui.

Cred ca ar trebui sa lamuriti aspectul asta. Este important pentru tine, mai ales, sa nu crezi ceva apoi sa fie vorba de altceva.

#36
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View PostMembruAnonim, on 09 decembrie 2018 - 10:49, said:

Te place in ce sens? Ca prieten, ca ceva mai mult de atat sau iar a lasat loc de interpretari? parca zicea ca e fericit alaturi de familia lui.

Cred ca ar trebui sa lamuriti aspectul asta. Este important pentru tine, mai ales, sa nu crezi ceva apoi sa fie vorba de altceva.
E clar că vrea să o ia de nevastă, ce întrebări mai pui și tu...
Și vor trăi fericiți până la adânci bătrâneți. Posted Image

Tot ce îi trebuie e încredere, curaj și încredere. Totul va fi bine.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate