Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 

Bluray 4K + audio 5.1 ~ 4500 RON

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#19
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,424
  • Înscris: 06.11.2014
Dolby Vision e pe bani. HDR10+ face acelasi lucru si e gratis. Deci sanse sunt.

#20
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014

View Postwather, on 18 septembrie 2018 - 19:49, said:

Modelul de receiver e de generație noua cu toate formatele de sunet decodate - Lipsesc totusi formatele ATMOS si DTS-X - https://europe.yamah...ml#product-tabs
In plus personal nu stiu cat de dinamici/performanti sunt satelitii s.a 5.1 sub forma de bold
Lipsa unei conexiuni la internet in prezent ar trebui sa fie nelipsita de la un receiver av , existand destul de multe/variate facilitate daca ar dispune de o astfel de conexiune
E adevarat ca la cat dai ,  atata face , insa pt filme...........
Acum în 4300lei și receiver și subwoofer și cinci incinte medii/înalte... E suficienta decodarea Dts-Hd Master Audio și Dolby True Hd cu care am defilat 10ani, pistele native de pe bluray-urile full hd.

#21
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 09.05.2018
Eu zic ca daca tot faci o investitie pt cativa ani , macar sa nu fi nevoit sa il schimbi la anu
Ma refer la receiverul av , ca s.a 5.1 poti sa il cumperi si la "bucata/perechi" de boxe/sateliti pe rand
Receiverul av insa...... , dupa mine macar un model cu Atmos/DTS-X

#22
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
O recomandare din partea mea, nu stiu daca te vei duce mai tarziu spre un sistem atmos/dts-x dar nu strica sa ai un sistem care sa stie . Este un sistem clasic, testat, de succes pe zona entry level: https://www.stereoma...avr-x1400h-8624

Are in componenta un receiver DENON AVR-X1400H si un set de boxe Magnat Monitor Supreme 1002 + Boxe Magnat Monitor Supreme 102 + Boxa centru Magnat Monitor Supreme Center 252 + Subwoofer Magnat Monitor Supreme Sub302A, totul la 4.450 lei.

What is the Denon AVR-X1400H?
Denon’s latest 7.2-channel mid-range receiver has an even more impressive set of features than its predecessor, the awesome Denon AVR-X1300W. Its snazziest new trick is support for Denon’s HEOS multiroom platform, allowing it to integrate seamlessly with wireless speakers such as the Heos 7 HS2 – as well as bringing a wider range of music streaming services to the table.

Denon claims to have upgraded audio performance with a new hi-res audio DAC, and has added support for the Dolby Vision and Hybrid Log-Gamma HDR video standards – the latter via firmware update. 3D audio fans get Dolby Atmos and DTS:X out the box, plus Wi-Fi, Bluetooth, AirPlay and Spotify Connect. All of this can be yours for the reasonable sum of £429.

https://www.trustedr...enon-avr-x1400h

#23
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View Postdani.user, on 18 septembrie 2018 - 19:15, said:

In cazul https://www.avstore....203-ultrahd-4k/ observ ca are iesirile audio surround similare cu cele ale boxelor obisnuite de birou, dar cand ma uit la iesirile surround ale receiverelor, sunt din acelea mai mari cu + si -.

Sunt echivalente? Iesirea playerului necesita amplificare suplimentara?

Ai pus acum doua saptamani intrebarea dar vad ca n-a lamurit nimeni problema.

Acel Oppo are iesiri preamplificate. Asta inseamna ca proceseaza el sunetul si trimite un semnal preamplificat catre unul sau mai multe amplificatoare, in functie de ce vrei sa folosesti.

Nu-i obligatoriu sa folosesti functia asta, poti sa-l utilizezi doar ca cititor de discuri dar iti ofera sansa, daca vrei, sa nu mai folosesti deloc un receiver (un aparat complet, ce detine atat partea de procesare cat si cea de amplificare). Pentru un sistem multicanal 7.1 acest OPPO poate fi folosit impreuna cu asa ceva https://www.avstore....ower-amplifier/ . Este, ca sa fac o paralela, ca si cum ai conecta un DAC la un amplificator.

Exista si receivere care detin asemenea functii. De fapt cam toate receiverele noi, din game mai bune, au incorporata functia de preamplificare, in caz ca vrei sa folosesti amplificatoare mai potente.

Am discutat mai multe legat de acest subiect aici https://forum.softpe...ere-multicanal/

Edited by razor01, 01 October 2018 - 16:46.


#24
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,586
  • Înscris: 15.06.2004
Ar fi pacat sa nu folosesti DAC-urile din OPPO.
Chit ca 203 nu e la fel ca 205 cu dual ESS 9038 - probabil cel mai bun DAC al momentului cu una din cele mai bune implementari, dar AKM-ul di nel tot un DAC de top foarte bine implementat.

#25
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,254
  • Înscris: 24.02.2007
Mersi pentru lamuriri.

#26
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,051
  • Înscris: 14.08.2007
Deci daca conectez boxele prin bluetooth e cam fara rost o scula gen Oppo, nu?

#27
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Ce boxe conectezi prin bluetooth si la ce?

#28
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,051
  • Înscris: 14.08.2007
La Oppo 205 ma refeream, irelevant ce boxe (inca n-am boxele), ideea e ca nu vor folosi in nici un fel preamplificarea/DAC-ul Oppo, iar calitatea sunetului va depinde de producatorul boxelor si nu de player, nu?

Edited by utopium, 01 October 2018 - 21:39.


#29
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Nu e irelevant deloc. O asemenea scula este cumparata, in general, pentru sisteme de boxe de cateva mii de euro.

Grosul bugetului trebuie sa mearga catre boxe si eventual o amplificare solida, dupa care vezi ce-ti mai ramane.

Exista difrente mari si intre playerele bluray atat pe partea audio cat si pe partea video.  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/F1Lt43-9lmY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by razor01, 01 October 2018 - 23:44.


#30
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,051
  • Înscris: 14.08.2007
Pe mine nu ma intereseaza chiar deloc sa am volum mare pentru ca n-am ce face cu el, 10W reali pe boxa imi sunt suficienti daca e de calitate (mai des o sa ascult la casti decat la boxe) ... dar vreau un player flexibil, care sa suporte Bluray 4K/3D, CD-uri, DVD-uri, etc, care sa aiba un afisaj al piesei/filmului pe display-ul LED, unitatea de disc sa fie silentioasa si cand citeste Bluray 4K, sa aiba bluetooth si sa pot conecta X boxe din mai multe camere (sistem multi-room), sa aiba un DAC bun care sa scoata calitate prin jackul audio, sa suporte aplicatii de streaming audio si video gen Deezer/Spotify/Tidal/Netflix/Amazon Prime/HBO Go, aplicatii de radio streaming, preferabil Dolby Vision/Dolby Atmos/Dolby Surround, cateva intrari HDMI sa pot sa conectez DVR, laptop, etc. Evident un Oppo 205 + un receiver AV Yamaha RX-585 ar indeplini deja conditiile, dar nu e cazul de un player asa de performant pentru ce vreau eu (cred/sper) si e posibil poate chiar sa n-am nevoie nici de AV Receiver. Playerele ieftine au probleme de obicei cu silentiozitatea cand pui un Bluray 4K plus ca nu au diverse functii cerute mai sus. Asa ca probabil trebuie sa iau un player ceva mai scump, dar nu asa de performant ca si Oppo-ul.

View Postrazor01, on 01 octombrie 2018 - 23:42, said:

Exista diferente mari si intre playerele bluray atat pe partea audio cat si pe partea video.
Daca nu folosesti iesirile analogice de boxe ci bluetooth, nu stiu cat de mult mai conteaza partea audio.

#31
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,586
  • Înscris: 15.06.2004
Pe Bluetooth - daca are asa ceva Playerul - apar ceva complicatii.
Playerul va trebui sa faca decodarea si apoi o recodare in semnal stereo PCM care sa fie transmis prin Bluetooth la boxe care sa re-decodeze noul semnal.
In functie si de standardul Bluetooth e posibil sa apara pierderi de calitate sau chiar de semnal la transmisie.

Deci calitate in acest caz.... exclus.

Mai ales ca boxe de calitate audiofila pe bluetooth nu prea se fac.

#32
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 09.05.2018
Vrei CALITATE ,  cumperi separat cele doua device-uri si cu un pret  nu prea ieftin per device
Chiar te-as sfatui sa le cumperi separat , gen acum unul dintre cele doua
Si mai strangi ceva bani si iti cumperi apoi si ce ti-as ramas dintre cele doua
Asa la 4500 lei nu poti decat sa cumperi la COMPROMIS , amandoua fiind ceva cu o CALITATE ENTRY LEVEL

#33
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,051
  • Înscris: 14.08.2007

View Posteiffel, on 02 octombrie 2018 - 08:09, said:

Mai ales ca boxe de calitate audiofila pe bluetooth nu prea se fac.
Ma indoiesc (din moment ce exista casti bluetooth de calitate foarte buna), oricum eu vreau o solutie functionala si de calitate, nu o solutie pentru audiofili.

Uite o solutie bluetooth laudata pentru calitatea redarii si lipsa distorsiunilor (si un subiect foarte in voga pe forumurile audiofililor): https://www.avstore....t-gold-phantom/

Edited by utopium, 02 October 2018 - 10:37.


#34
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005

View Postutopium, on 02 octombrie 2018 - 00:46, said:

... dar vreau un player flexibil, care sa suporte Bluray 4K/3D, CD-uri, DVD-uri, etc, care sa aiba un afisaj al piesei/filmului pe display-ul LED, unitatea de disc sa fie silentioasa si cand citeste Bluray 4K, sa aiba bluetooth si sa pot conecta X boxe din mai multe camere (sistem multi-room), sa aiba un DAC bun care sa scoata calitate prin jackul audio, sa suporte aplicatii de streaming audio si video gen Deezer/Spotify/Tidal/Netflix/Amazon Prime/HBO Go, aplicatii de radio streaming, preferabil Dolby Vision/Dolby Atmos/Dolby Surround, cateva intrari HDMI sa pot sa conectez DVR, laptop, etc. Evident un Oppo 205 + un receiver AV Yamaha RX-585 ar indeplini deja conditiile, dar nu e cazul de un player asa de performant pentru ce vreau eu (cred/sper) si e posibil poate chiar sa n-am nevoie nici de AV Receiver. Playerele ieftine au probleme de obicei cu silentiozitatea cand pui un Bluray 4K plus ca nu au diverse functii cerute mai sus. Asa ca probabil trebuie sa iau un player ceva mai scump, dar nu asa de performant ca si Oppo-ul.
Nu cred ca exista ce vrei tu, iti doresti un player performant care sa fie si receiver, streamer si care sa stie absolut toate formatele plus bluetooth.

#35
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,586
  • Înscris: 15.06.2004
Deja vorbim de solutii cu cateva zerouri mai mult decat a cerut initiatorul. Si sunt mai mult de fite.
Bluetooth nu e o solutie audiofila inca. Da, exista ceva casti cu ceva pretentii mai audiofile - mai exact cele de la Sony, care au venit si cu ultimul racnet de tehnologie bluetooth. Dar nici alea nu intra la veleitati audiofile ci doar sunt bune. Dar tot e pasibila de interferente. Tot cablul e sfant. Plus ca decodarea e limitata.

Si ce naiba te apuci sa decodezi si sa recodezi semnal - asta scade automat calitatea.

#36
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,051
  • Înscris: 14.08.2007

View PostMr. Incredible, on 02 octombrie 2018 - 10:50, said:

Nu cred ca exista ce vrei tu, iti doresti un player performant care sa fie si receiver, streamer si care sa stie absolut toate formatele plus bluetooth.
Nici eu nu cred ca este fix ce vreau, decat asa format din player + receiver AV. Inca studiez optiunile ca sa-mi dau seama care e solutia ideala pentru ce vreau eu ...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate